Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Droonit

Matti Vanhanen ruotii drooniviestintää: ”Entä jos uhkaa jatkuisi viikkojen tai kuukausien ajan?”

29.5.2026 11:01
Lue lisää 
Sää
Laskettelijoita Levin laskettelukeskuksen hiihtohississä Kittilässä 9. marraskuuta 2023. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Paukkupakkaset karkottavat lasketteluväkeä Leviltä – "Jos mittari näyttää -30 astetta, niin saman verran prosentteina lähtee väkeä"

Levi Ski Resortin toimitusjohtaja Jouni Palosaaren mukaan isoja hiihtohissejä on pakkasten vuoksi suljettu.
STT / Aliisa Uusitalo 9.1.2026 11:35, muokattu 9.1.2026 12:38
a– a+
Sää

Suomea viime päivinä riepotellut kova pakkanen on vaikuttanut vaihtelevasti Lapin hiihtokeskusten toimintaan. 

Levillä Kittilässä pakkanen on karkottanut runsaasti asiakkaita. 

– Tilanne on se, että jos mittari näyttää sen 30 astetta pakkasta, niin voi sanoa, että saman verran prosentteina lähtee väkeä, Levi Ski Resortin toimitusjohtaja Jouni Palosaari toteaa STT:lle.

Toisaalta Kolarin Ylläksellä pakkaset eivät vielä ole tehneet lommoa asiakaskuntaan. 

Ylläs Ski Resort Ylläsjärven toimitusjohtaja Mikko Virranniemi sanoo STT:lle sään olevan vielä hyvä lasketteluun.

– Emme ole joutuneet sulkemaan rinteitä. Ala-asemalla on tällä hetkellä noin 20 astetta pakkasta. Sen sijaan alhaalla kylissä on ollut kovaa pakkasta, 35 astetta ja ylikin, Virranniemi sanoo. 

Paukkupakkasten aikana ilma on ylhäällä tuntureilla usein leudompaa kuin alhaalla. Tämä tuntureilla vaikuttava inversioilmiö tarkoittaa tilannetta, jolloin lämpötila nousee korkeuden mukana. 

Levin Palosaari sanoo väen vähentyneen perjantaina torstaihin verrattuna. Ihmisiä tulee kuitenkin yhä mäkeen, eikä rinteitä ole jouduttu Levillä toistaiseksi sulkemaan. 

Sen sijaan muutamia isoja hissejä on jouduttu laittamaan kiinni, minkä vuoksi niillä ei pääse tällä hetkellä rinteisiin. 

– Ankkuri- ja sompahissit pyritään pitämään auki, eli tarjoamme vielä lasketteluelämyksiä asiakkaille, Palosaari sanoo.

Ylläksellä hissejä ei Virranniemen mukaan ole jouduttu sulkemaan, sillä pakkaset eivät ole kiristyneet niin koviksi.

Suomessa mitattiin tänään perjantaina aamulla kuluvan talven kovimmat pakkaslukemat. Ilmatieteen laitoksen mukaan Lapissa Savukoskella mitattiin aamulla puoli seitsemän aikoihin 42,8 astetta pakkasta.

Tämän talven aiempi pakkasennätys oli eilen torstaina Savukoskella mitattu –41,5.

Poikkeukselliset lukemat voivat vielä jatkua ainakin pari päivää, Ilmatieteen laitokselta arvioitiin aiemmin perjantaina STT:lle. Lapissa varoitetaan kireästä pakkasesta näillä näkymin viikon loppuun asti.

Sääilmiötä kutsutaan poikkeukselliseksi, kun se toistuu harvemmin kuin kerran kolmessakymmenessä vuodessa.

Kireät pakkaset ovat vaikuttaneet myös erilaisten safarien ja elämysten järjestäjien toimintaan Lapissa. 

Lapland Safariksen toimitusjohtaja Rami Korhonen kertoo STT:lle, että pakkasten kireydestä riippuen aktiviteettien järjestämisessä on jouduttu tekemään erilaisia ratkaisuja. 

– Kun mennään yli 20 asteen pakkasiin, ei lapsia oteta enää moottorikelkkasafareille. Kun taas mennään yli 30 asteen pakkasiin, joudutaan esimerkiksi lyhentämään ajoaikoja eläinohjelmissa.

Lapland Safaris järjestää aktiviteetteja Rovaniemellä, Luostossa, Saariselällä, Ylläksellä ja Levillä.

Levillä ohjelmia on pakkasten vuoksi jouduttu myös perumaan. Joitakin ohjelmia, joita järjestetään korkeammalla lauhemmassa säässä, järjestetään vielä. 

– Matkailijat ovat monesti täällä vain lyhyen aikaa, niin pyrimme siihen, että he saisivat edes jonkinlaisen kokemuksen pakkasista huolimatta. Jos näkymissä on, että sää lauhtuu pian, niin annamme myös mahdollisuuden siirtää safaria, Korhonen kertoo. 

Huomenna lauantaina Lapin pakkasten odotetaan jatkuvan kireinä. Maan keskiosissa pilvisyys lisääntyy ja hajanaisia lumisateita saapunee, jolloin on mahdollisuus myös lauhemmille hetkille.

Maan keskiosissa pakkaset kulkevat lauantaina 15 ja 20 asteen välillä. Idässä voidaan olla lähempänä kymmentä pakkasastetta. Etelässä liikutaan 10 pakkasasteen molemmin puolin.

Lue myös

Finnair peruu tänäänkin lentoja kovien pakkasten takia

Lentoyhtiö Finnair peruu tänäänkin lentoja kovan pakkasen takia.Yhtiön viestinnästä kerrotaan STT:lle, että tänään...
9.1.2026 11:56

Savukoskella mitattiin taas kuluvan talven pakkasennätys – säähän luvassa ensi viikolla käänne

Suomessa on mitattu tänään aamulla kuluvan talven kovimmat pakkaslukemat. Ilmatieteen laitoksen mukaan Lapissa...
9.1.2026 12:19

Aihetunnisteet

Kotimaa säädös

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Puukantiset jättiläiset loivat USA:n tukialusmahdin – uuden ajan hirmuase päätti Lexington-luokan saagan
Uutiset | 27.5.2026 21:10
Kela alensi huhtikuussa noin 5 700 ihmisen toimeentulotuen perusosaa – Taustalla muuttunut laki
Uutiset | 28.5.2026 6:00
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Tähän menoreikään suomalaiset tuhlaavat vuosittain yli sata miljoonaa euroa – Turhaan
Uutiset | 28.5.2026 22:00
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Tuomas Kettusen mitta täyttyi: Metsähallitus tekee ennätystulosta, mutta vie ihmisiltä polttopuut
Uutiset | 28.5.2026 13:01
Laskelma: Tämä on maailman kallein valtio
Uutiset | 28.5.2026 9:37
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45

Uusimmat

Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Yhdysvaltojen ja Iranin aseleposopimuksen toteutuminen oli perjantai-iltana epävarmaa
Uutiset | 29.5.2026 18:25
Suomi haluaa torjua protektionismia OECD:n puheenjohtajamaana
Uutiset | 29.5.2026 17:35
Suomelta 128 miljoonan arvoinen apupaketti Ukrainalle, mukana myös uutta materiaalia puolustusteollisuudelta
Uutiset | 29.5.2026 17:31
MTV:n ja Elisan kiista jatkuu – MTV hylkäsi Elisan ehdotuksen jääkiekon MM-loppupelien näyttämisestä
Uutiset | 29.5.2026 17:30
Israel ylitti Litani-joen Libanonissa – ”symbolinen merkkipaalu”
Uutiset | 29.5.2026 17:08
Tp-utva keskusteli Romanian drooni-iskusta, Suomi tuomitsee Venäjän toimet
Uutiset | 29.5.2026 16:49
Supon tiedustelutoimintaa koskeva esitutkinta valmistui – salassa pidettävää tietoa epäillään päätyneen ulkopuoliselle taholle
Uutiset | 29.5.2026 15:53
EU valmis vapauttamaan 16 miljardia Unkarilta jäädytettyjä varoja
Uutiset | 29.5.2026 15:51
Sijaintitietopalvelua ei tulekaan, valmistelu lopetetaan kokonaan ministeriössä
Uutiset | 29.5.2026 15:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kylmää sotaa, trooppista helvettiä ja natsien linnoituksia – Alistair MacLean oli piinaavan jännityksen mestari
Uutiset | 29.5.2026 21:20
Yhdysvaltojen ja Iranin aseleposopimuksen toteutuminen oli perjantai-iltana epävarmaa
Uutiset | 29.5.2026 18:25
Suomi haluaa torjua protektionismia OECD:n puheenjohtajamaana
Uutiset | 29.5.2026 17:35
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Tiesitkö, että Norjalla on oma saari kaukana Etelä-Afrikan alapuolella? – Miten se on mahdollista?
Uutiset | 27.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ikääntyneiden hoivaan tarvitaan lisää rahaa
Mielipide | 29.5.2026 16:07
Lukijalta: Kohonneet kustannukset kuriin – tuottajien tulevaisuus turvattava
Mielipide | 29.5.2026 16:03
Lukijalta: Keskustan vaalivoitto ratkaistaan metropolialueella
Mielipide | 29.5.2026 15:09
Lukijalta: Kansankynttilät kansanliikkeen johtopaikoille
Mielipide | 29.5.2026 13:54
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Järjestödemokratiaa ei saa kaventaa
Mielipide | 26.5.2026 13:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ihmisten henkeä ei saa vaarantaa” – Hoskonen vaatii karhun kannahoidollista metsästystä heti käyttöön
Uutiset | 29.5.2026 10:32
Maatalouden energiaveronpalautus tulee säätää verovapaaksi, esittää Etelä-Pohjanmaan keskustapiiri
Uutiset | 29.5.2026 9:55
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste