Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”

7.11.2026 13:31
Lue lisää 
Kotimaa
Suurin syy pullisteleviin passijonoihin on korona-ajan vaikutus. Osalla suomalaista passi on päässyt vanhentumaan, kun korona-aikana ei ole haluttu tai voitukaan matkustaa ulkomaille. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Passiruuhkat laantunevat alkusyksystä, arvioidaan Poliisihallituksesta

Henkilökortin edut äkätty: suomalaiset hakevat nyt selvästi enemmän henkilökortteja kuin aiemmin
STT-Pertti Mattila 16.7.2022 9:31, muokattu 16.7.2022 10:41
a– a+
Kotimaa

Suomen passinhaun jumittaneiden ruuhkien voidaan odottaa laantuvan alkusyksystä, arvioidaan Poliisihallituksesta. Tilannetta on alkukesän jälkeen auttanut se, että poliisissa on siirretty lisäkäsiä ja lisätunteja passiasioiden hoitamiseen, kertoo ylitarkastaja Mika Hansson Poliisihallituksesta.

–  Näyttää siltä, että pahin vaihe on ruuhkissa ohitettu. Ennakoisin, että alkusyksyn aikana aletaan päästä lähemmäs normaalitilannetta sekä ajanvarauksissa että jonotusajoissa ilman ajanvarausta, Hansson sanoo.

Samalla hän myöntää, että myönnettyjen passien ja henkilökorttien määrät ovat nyt edelleen kovia ja ajanvarausajat täyttyvät pikapikaa.

Isoin syy pullisteleviin passijonoihin on Hanssonin mukaan korona-ajan vaikutus. Osalla suomalaista passi on päässyt vanhentumaan, kun korona-aikana ei ole haluttu tai voitukaan matkustaa ulkomaille. Toinen passinhakua Suomessa lisännyt syy on ylitarkastajan mukaan Ukrainan sota, joka ”näkyi heti”.

Hanssonin mukaan suomalaisten olisi hyvä huomata ja tietää, että sekä passia että henkilökorttia voi hakea poliisilta myös muualla maassa kuin omalla asuinseudulla.

Alueelliset erot ovat suuria siinä, miten pitkän ajan päähän ajanvarauksen saa. Isoja eroja on sekä ajanvarausajoissa että siinä, kauanko passihakemuksen jättämiseen tarvitsee jonottaa, jos menee poliisiasemalle ilman ajanvarausta.

–  Joissain paikoissa jonotus kestää vain muutaman minuutin, toisissa taas enimmillään neljäkin tuntia. Yleisesti voi sanoa niin, että isoimmat paikat ovat ruuhkaisimpia. Ajanvarauksissa pahin tilanne on Helsingissä ja Vantaan Tikkurilassa: seuraavat vapaat ajat löytyvät vasta marraskuulta, lisäaikoja ehkä jo aiemmin.

Hanssonin mukaan ruuhkissa on myös päiväkohtaisia eroja.

–  Maanantait ovat jonotusasiakkaille ruuhkaisimpia päiviä.

Ajanvaraukset voi tehdä ja vapaita aikoja etsiä kautta Suomen keskitetysti poliisin nettipalvelussa, jonka osoite on asiointi.poliisi.fi.

On niin ikään järkevää selvittää se, voiko oman passin tai henkilökortin uusia sähköisesti, niin sanotulla kevennetyllä menettelyllä.

–  Elokuusta 2021 lähtien myös henkilökortteihin on tallennettu Suomessa sormenjäljet. Jos olet kuuden viime vuoden aikana käynyt tunnistuksessa passia tai henkilökorttia varten ja sormenjälkesi on sinä aikana otettu talteen, todennäköisesti saat passin ja henkilökortin käymättä poliisiasemalla.

Hakemus kannattaa aina laittaa vireille sähköisesti. Sitä kautta saa tiedon, onko poliisiasemakäynti tarpeen.

Henkilökortin hankkiminen oli Suomessa pitkään melko vähäistä, mutta tilanne on muuttunut.

–  Henkilökorttien määrä on Suomessa nyt nousemassa nopeasti. Niiden hakemisen ripeä kasvu alkoi vuonna 2019, Hansson kertoo.

Henkilökortteja on voimassa jo lähemmäs 1,6 miljoonaa kappaletta.

Muutosta selittää ensinnäkin se, että henkilökorttia voi käyttää kotimaassa henkilöllisyyttä osoittavana asiakirjana. Ajokortti ei enää käy esimerkiksi sähköiseen tunnistautumiseen. Moni lienee myös päätellyt, että pankkikortin kokoinen henkilökortti on kätevämpi pitää mukana kotimaassa kuin passi.

–  On lisäksi hyvä muistaa, että jos sinulla on voimassa oleva henkilökortti ja matkustelet muihin EU-maihin, ei ole passijonojen ruuhkaisena aikana mitään syytä lähteä hakemaan passia, Hansson sanoo.

EU-maiden lisäksi henkilökortilla pääsee esimerkiksi Sveitsiin.

Voimassa olevia passeja on Suomessa nyt runsaat 3,5 miljoona. Niitä on liki 300 000 vähemmän kuin joulukuussa 2019. Passien ”uusimisvelka” on pienentynyt tänä keväänä noin 40 000:lla per kuukausi.

–  Passien määrä ei välttämättä enää nousekaan vanhalle tasolle, koska henkilökortteja myönnetään niin paljon ja käytetään myös matkustusasiakirjana. Toisaalta yhä useammalla on voimassa sekä passi että henkilökortti, Hansson täydentää.

Hänen mukaansa passin toimitusaikoja on jouduttu hieman pidentämään.

–  Pikapassin toimitusaika on tällä erää viisi päivää hakemuksen vastaanotosta. Normaalitilanteessa pikapassin saa 2–3 päivässä. Pikapassia kalliimman express-passin puolestaan saa yhdessä tai korkeintaan kahdessa päivässä.

Normaalipassi on nyt luvattu toimittaa 12 päivän kuluessa siitä kun hakemus on hyväksytty.

Kevään passiryntäys oli Hanssonin mukaan niin valtava, että ruuhkia ei olisi voitu välttää. Hänen mukaansa on yhtä kaikki syytä miettiä, miten poliisi voisi varautua entistä paremmin vastaavaan.

Hansson myös kehottaa vertailuun siinä, miten muiden maiden passijärjestelmät pelittävät.

–  Suomessa esimerkiksi saa kiireellisissä tapauksissa pikapassin tai vielä nopeammin express-passin. Joissakin maissa tilanne on nyt ollut se, että passia ei ole ollut saatavilla millään keinolla moneen kuukauteen.

Lue myös

Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana jatkaa Karri Kallio. Hän toimii elintarvikealan tutkimus- ja kehittämispäällikkönä...
7.11.2026 16:36

Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: "Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään"

Keskustan Kaikkosen mukaan Orpon hallitus pakottaa aluepäättäjät tekemään likaisen työn ja lakkauttamaan lähipalveluja.
7.11.2026 15:59

Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys

IIHF kertoi käynnistävänsä selvityksen, miten Venäjän mahdollinen paluu tapahtuisi.
7.11.2026 14:54

Aihetunnisteet

henkilökortti Kotimaa matkustusasiakirja passi poliisi viranomainen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
FT: Euroopan lentoliikenteen häiriköinnin epäillään lähteneen Venäjältä
Uutiset | 7.11.2026 14:45
Helsingin taksivalvonnassa havaittiin puutteita lähes puolessa takseista
Uutiset | 7.11.2026 13:54
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointialueiden rahoitusmalli tarvitsee pikaisen uudistamisen – Rahoitus on saatava vastaamaan todellisia tarpeita 
Mielipide | 7.11.2026 16:41
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata