Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kulmuni varoittaa tulkitsemasta rautatieasetusta väärin

7.5.2026 12:11
Lue lisää 
Työelämä
Suomen Yrittäjät ovat ehdotukseen pääosin tyytyväisiä. Kuvassa toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Esitys paikallisen sopimisen laajentamisesta etenee eripuraisena – Yrittäjät harmissaan "poliittisesta kompromissista"

Suomenmaa – STT / Sanna Nikula 29.2.2024 9:11, muokattu 29.2.2024 9:31
a– a+
Työelämä

Paikallisen sopimisen laajentamista koskeva esitys on jälleen yksi hallitusohjelmaan pohjautuva työelämän muutos, jonka valmistelu etenee eripuraisena. Kaikki työntekijäjärjestöt ovat STT:n tietojen mukaan jättäneet yhteisen eriävän mielipiteen kolmikantaisen työryhmän mietintöön.

Työnantajia edustavat Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) ja Suomen Yrittäjät ovat ehdotukseen pääosin tyytyväisiä, mutta Yrittäjätkään eivät kuitenkaan ihan täysin.

– Siinä on asioita, kuten toisin sopimisen oikeuden puuttuminen, johon mekään emme sinänsä ole tyytyväisiä, mutta uskon kyllä että tämä nyt menee eteenpäin, sanoo Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen STT:lle.

Toisin sopimisen oikeus tarkoittaa mahdollisuutta sopia yrityksessä yhdessä paikallisesti toisin kuin työehtosopimukseen on kirjattu.

– Tähän tulee mahdollisuus hyödyntää kaikissa yrityksissä työehtosopimuksen tarjoamia joustoja ja mahdollisuuksia, mutta ei siis mahdollisuutta sopia toisin kuin työehtosopimuksessa on sovittu. Se jää tulevien hallituksien hoidettavaksi. Säätytalossa hallitusneuvotteluissa tehtiin poliittinen kompromissi, jonka seurauksena toisin sopiminen putosi pois, Pentikäinen sanoo.

Aiemman, Juha Sipilän (kesk.) hallituksen esityksen paikallisen sopimisen laajentamisesta Suomen Yrittäjät kaatoi. Tässä ehdotuksessa Yrittäjiä silloin hiertänyt niin sanottu luottamusmieslukko on poistettu.

Ehdotus on lähtemässä torstaina lausunnoille, ja hallituksen esitys on määrä antaa eduskunnalle ennen juhannusta. Lakien on tarkoitus tulla voimaan ensi vuoden alussa.

Keskeinen muutos hallituksen ehdotuksessa on, että myös järjestäytymättömillä työpaikoilla eli yrityksissä, jotka eivät kuulu työnantajaliittoon, saisi soveltaa yleissitovan työehtosopimuksen paikalliseen sopimiseen kelpuuttavia määräyksiä. Kuva: LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Työehtosopimukset ovat erilaisia, mutta useilla aloilla ne mahdollistavat paikallisen sopimisen muun muassa erilaisten lisien ja kertymien korvaamisesta vapaalla, keskimääräisen työajan muuttamisesta ja työaikapankin käyttöönotosta.

Keskeinen muutos hallituksen ehdotuksessa on, että myös järjestäytymättömillä työpaikoilla eli yrityksissä, jotka eivät kuulu työnantajaliittoon, saisi soveltaa yleissitovan työehtosopimuksen paikalliseen sopimiseen kelpuuttavia määräyksiä. Tällä hetkellä se on mahdollista vain liittoon kuuluville työnantajille. Lisäksi yrityskohtaisilla työehtosopimuksilla voisi sopia vastedes samoista joustoista kuin valtakunnallisillakin.

Lakia esitetään muutettavaksi myös siten, että työntekijöiden sopijaosapuoli voi olla liittoon kuuluva luottamusmies tai henkilöstön keskuudestaan valitsema luottamusvaltuutettu tai koko henkilöstö.

​Esityksessä ehdotetaan, että työehtosopimuksen perusteella valittu luottamusmies edustaisi järjestäytymättömillä työpaikoilla paikallisissa neuvotteluissa vain niitä työntekijöitä, jotka ovat voineet osallistua hänen valintaansa eli toisin sanoen vain ammattiliittoon kuuluvia työntekijöitä.

Tämä muun muassa on huolestuttanut työntekijäjärjestöjä. Sen on arveltu tekevän sopimisesta sekavaa.

STT:n näkemän esitysluonnoksen mukaan ehdotetut muutokset voivat vaikuttaa arviolta 500 000–700 000 palkansaajaan, mikä vastaa noin 20–30 prosenttia kaikista palkansaajista.

PAM ja Rakennusliitto järjestivät mielenilmauksen Turun torilla 27. syyskuuta 2023. Kuva: LEHTIKUVA / ANNI SAVOLAINEN

Paikallisen sopimisen työllisyysvaikutuksista ei ole olemassa näyttöä. Esitysluonnoksessa arvioidaan, että pitkällä aikavälillä parantunut tuottavuus voi johtaa joko työn hinnan tai työllisyyden nousuun.

– Mikäli parantunut tuottavuus ulosmitataan palkankorotuksilla, työllisyysvaikutukset jäävät vähäisiksi, luonnoksessa todetaan.

Esitysluonnoksessa on nostettu esiin OECD:n arvio, jonka mukaan paikallinen sopiminen on Pohjoismaissa parantanut tuottavuutta, nostanut palkkatasoa sekä vähentänyt ei-vapaaehtoisten epätyypillisten työsuhteiden osuutta. Varsinaista työllisyysvaikutusta sillä ei kuitenkaan ole havaittu.

Luonnoksessa todetaan myös, että esityksellä ei voida katsoa olevan välitöntä vaikutusta kansantalouteen, koska tuottavuuden kohentuminen on kiinni siitä, miten työmarkkinajärjestöt ja neuvotteluosapuolet työpaikoilla muutokseen reagoivat.

Riskiksi arvioidaan muun muassa se, että palkansaajapuoli saattaisi vaatia paikallisen sopimisen mahdollisuuden poistamista työehtosopimuksesta vastalauseena siitä, että sopimuksen voi tehdä muun kuin luottamusmiehen kanssa.

Työntekijöitä edustavissa SAK:ssa, STTK:ssa ja Akavassa on pelätty muutosten johtavan muun muassa siihen, että suomalaisten työehdot heikkenevät, sopimisesta tulee sekavaa ja työnantajayritysten järjestäytymisen kannusteet heikentyvät.

Lue myös

Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua

Moni kiinteistön omistaja tekee kalliin virheen heti maalämpöremontin alkumetreillä. Jos kiinteistön ilmanvaihtoa ei...
7.5.2026 21:30

Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa

Britanniaa hallitsevalle työväenpuolueelle povattiin kirveleviä tappioita torstain alue- ja paikallisvaaleissa. Myöhään torstai-iltana päättyneissä...
7.5.2026 18:21

Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa

Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa. Asiasta kertoo Yhdysvaltain ulkoministeriön nimettömänä...
7.5.2026 18:10

Aihetunnisteet

paikallinen sopiminen Politiikka Suomen Yrittäjät Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Rakennatko terassia? Varo kalliita mokia – ”Luvat unohtuvat yllättävän usein”
Uutiset | 6.5.2026 22:39
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Ukrainan ja Yhdysvaltain neuvottelijat tapaavat tänään Floridassa
Uutiset | 7.5.2026 18:00
WHO: Hantaviruksen leviämisriski risteilyaluksen ulkopuolelle pieni – viisi tartuntaa vahvistettu
Uutiset | 7.5.2026 17:57
”Ikäihmiset ovat ansainneet turvaa, eivät leikkauksia”– keskusta nosti pöytään vanhustenhoidon kohtuuttomuudet
Uutiset | 7.5.2026 17:53
Krista Kiurun valiokunta näkee ongelmia poliisin tiedonsaantioikeuksien laajentamisessa potilaskäynteihin – ”Vaatii vielä puntarointia”
Uutiset | 7.5.2026 17:51
Päivi Räsänen aikoo valittaa tuomiostaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen
Uutiset | 7.5.2026 16:42
SVT: Ruotsille lupa alentaa polttoaineverotusta alle EU:n minimitason
Uutiset | 7.5.2026 16:09
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla – katso tallenne istunnon jälkeen
Uutiset | 7.5.2026 16:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste