Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Luonto

Koloradonkuoriaisia on todettu kuudessa kohteessa

15.8.2025 9:23
Lue lisää 
Autismi
Marjo Häyry ja Heli Rintala ovat perehtyneet autismin kirjoon. (Kuva: Maria Seppälä)

Osa meistä elää vieraalla planeetalla – Autisti voi kokea tunteet niin voimakkaina, että pyrkii suojautumaan niiltä

Aspergerin syndroomaa ei tunneta, nyt diagnoosin nimikin on poistumassa
Pirkko Wilén 27.2.2017 6:21, muokattu 24.2.2017 12:02
a– a+
Autismi

Autismi ei ole synonyymi tunteettomuudelle, vaikka suomalainen menestyskirjailija niin luulee.

Päinvastoin: autisti voi kokea tunteet niin voimakkaina, että pyrkii suojautumaan niiltä.

Häntä voivat rasittaa myös äänet, valot, hajut ja kosketukset. Yksi koulupäivä voi viedä kaikki voimat.

Sadan ihmisen joukossa on todennäköisesti ainakin yksi, joka voidaan lukea autismin kirjoon.

Kirjo on laaja. On syvästi kehitysvammaisia ja puhumattomia, on kiusallisuuteen saakka puheliaita, sosiaalisesti aktiivisia ja älykkäitä Asperger-henkilöitä. Ja kaikkea mahdollista siltä väliltä.

Jos olet tavannut yhden autismin kirjon ihmisen, et vielä tiedä muista mitään. He eroavat toisistaan aivan yhtä paljon kuin ”neuronormaalitkin”. Yhteistä on se, että he ovat koko ajan muukalaisia tässä maailmassa.

He elävät kuin vieraalla planeetalla, jonka asukkaat käyttäytyvät oudosti, puhuvat ristiriitaisia ja toimivat epäloogisesti.

– Kukaan ei tiedä kuinka paljon autismin kirjon ihmisiä oikeasti on, sanoo järjestösuunnittelija Marjo Häyry Autismi- ja aspergerliitosta.

Monilla on jokin muu, väärä, diagnoosi. Monia ei ole diagnostisoitu lainkaan.

– Yleinen, tutkimuksiin perustuva arvio kuitenkin on, että Suomessa olisi noin 55 000 autismin kirjoon kuuluvaa. Suurin osa heistä on Asperger-henkilöitä, sanoo Häyry.

Oireyhtymän nimi tulee lääkäri Hans Aspergerilta, joka alunperin sitä kuvasi. Asperger tutki poikia, ja pitkään ajateltiin, että tytöillä oireyhtymää ei esiintyisikään. Käsitys on todettu vääräksi, mutta edelleenkään tyttöjen oireita ei usein tunnisteta.

Suomessa on noin 55 000 autismin kirjoon kuuluvaa.

Marjo Häyry

Aspergerin syndrooma -diagnoosin on voinut saada vasta muutaman vuosikymmenen ajan, ja vuonna 2018 se taas poistuu tautiluokituksesta.

– Sen jälkeen puhutaan vain autismin kirjon häiriöstä, joka jakaantuu alaryhmiin toimintakyvyn ja tuen tarpeen mukaan.

Häyry uskoo, että useimmat autistit hyötyvät uudistuksesta, jossa tuen tarvetta arvioidaan kansainvälisellä luokituksella. Siitä tulee olemaan apua myös niille, jotka nykyisen käytännön mukaan eivät saa diagnoosia ja jäävät väliinputoajiksi.

Kaikki Asperger-henkilöt ja heidän vanhempansa eivät uudistuksesta innostu.

Haittaluokituksen ongelma on se, että Asperger-henkilön tilanne voi vaihdella. Tänään toimintakyky voi olla erittäin hyvä, huomenna tilanne onkin toinen.

Kela ja lääketiede määrittelevät Aspergerin oireyhtymän sairaudeksi, vammaksi ja häiriöksi, jolla on oirekuvasto.

Monet Asperger-henkilöt kokevat tämän loukkaavana.

Heille Asperger on ominaisuus. He eivät ole huonompia tai viallisia. He ovat kokonaan erilaisia.

Tietokonevertaus on suosittu: ”Meillä on Linux, neuronormaaleilla Windows”.

Molemmat ohjelmat siis toimivat, mutta ne toimivat eri tavoilla. Eivätkä keskustele keskenään.

Toimittaja Heli Rintala julkaisi äskettäin kirjan Asperger-henkilöiden elämästä.

– Luulin tietäväni aiheesta aika paljon, mutta mitä useampia ihmisiä haastattelin, sitä useammin huomasin käsitysteni olleen pelkkää pintaa, ulkopuolisten kaavamaisia havaintoja siitä, miten kummallisesti tai ei-toivotusti Asperger-henkilöt käyttäytyvät.

– Sain tutustua herkkiin ja tunteellisiin, älykkäisiin, lahjakkaisiin, nokkeliin, luovasti ja omaperäisesti ajatteleviin ihmisiin, sanoo Rintala.

– He havaitsevat asioita, jotka muilta jäävät näkemättä. Heidän tarkkuutensa ja terävänäköisyytensä sai minut monta kertaa sanattomaksi. Aina en pysynyt mukana, kun haastateltava yritti viedä minut älylliselle seikkailulle omaan maailmaansa.

Sain tutustua herkkiin, nokkeliin ja luoviin ihmisiin.

Heli Rintala

Kirjassaan Liian ihmeellinen maailma? – Asperger-ihmiset kertovat Rintala halusi tuoda esiin Asperger-henkilöiden ja heidän perheidensä näkökulmaa. Haastateltavat eivät esiinny omalla nimellään. Sillä varmistettiin, että kaikista asioista voitiin puhua avoimesti.

Ongelmien ja vaikeuksien lisäksi oli tarkoitus kertoa myös aspergerilaisten vahvuuksista ja onnistumista.

Niitäkin löytyi, mutta jokaisessa haastattelussa nousi esiin myös sydäntä särkeviä asioita.

Lähes kaikki Rintalan haastattelemat Asperger-henkilöt ovat olleet koulukiusattuja. Monilla on itsetunto riekaleina ja he elävät – vastoin tahtoaan – kovin yksin ja eristettyinä.

– Kuulin, miten turhautuneita ja epätoivoisia he saattoivat olla, kun ymmärrystä ja tukea ei löydy mistään – ei aina edes läheisiltä. Heitä tsempataan, kannustetaan ja vaaditaan suoriutumaan paremmin, vaikka he jo ponnistelevat voimiensa äärirajoilla.

Rintala ei voi olla miettimättä, miten olisi itse selvinnyt, jos olisi pienestä pitäen kuullut vain moitteita ja negatiivisia kommentteja asioista, joissa on huono tai joita ei osaa lainkaan.

– Millaiseksi olisin kasvanut? Olisinko jaksanut? Olisinko kestänyt?

Myös Asperger-henkilöiden vanhemmat kertoivat Rintalalle, että he eivät tule kuulluiksi eikä heitä ymmärretä. Ammattilaiset, joita tavataan, eivät tunne Aspergerin syndroomaa.

Marjo Häyryn mukaan tässä onkin yksi Autismi- ja aspergerliiton keskeisistä tehtävistä.

– Osaamista tarvitaan neuvoloissa, päiväkodeissa, kouluissa, terveyskeskuksissa, sosiaalistoimistoissa – kaikkialla, missä ihmisiä palvellaan.

– Ja pitäisi puhua myös vanhustenhoidosta. Ei Asperger mihinkään katoa ikääntymisen myötä, Häyry muistuttaa.

Juttu ilmestyi alun perin Suomenmaan viikkolehdessä 18.11. Lehden voi tilata täältä .

Lue myös

Riittääkö kolme minuuttia suihkuun? – Suomalaisten hyvin tuntemassa kaupungissa täytyy nyt riittää

Ruotsin pääkaupunkiin iski vesipula lämpimien säiden vuoksi
15.8.2025 21:45

Kohu naapurissa: Ministeri käytti tekaistua siteerausta ja syytti siitä tekoälyä

Ruotsissa on kohistu tällä viikolla energia- ja elinkeinoministeri Ebba Buschin siteerauksesta, joka osoittautui...
15.8.2025 21:01

Lavrovin pusero herätti huomiota Alaskassa – "Hän ei tekisi tätä sattumalta"

Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin saapuminen Alaskaan Neuvostoliitto-teemaisessa puserossa on herättänyt huomiota kansainvälisen politiikan...
15.8.2025 20:54

Aihetunnisteet

asperger autismi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Miksi puolalaisilla on niin outo sotilastervehdys? – Myös tanskalainen ja brittiläinen tervehdys osuvat silmään
Uutiset | 13.8.2025 22:30
Susiliivi suojasi metsästyskoiria pedoilta – kimppuun hyökkäsivät muun muassa susi, ilves ja villisika
Uutiset | 15.8.2025 8:17
Älä koskaan päästä koiraa koulurepulle, jos siellä on tätä – Tapaukset kasvavat elokuussa
Uutiset | 13.8.2025 8:01
Amerikkalaistutkimus löysi uudenlaisen avun krooniseen kipuun
Uutiset | 14.8.2025 21:27
FT: Näin Eurooppa valmistautuu sotaan
Uutiset | 12.8.2025 21:50
Kumpi onkaan kylmempi, Etelänapa vai Mars-planeetta?
Uutiset | 14.8.2025 22:15
Vakoilupomo: Venäläishakkerit avasivat tulvaportit Norjassa
Uutiset | 14.8.2025 13:05
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Historia | Kone repeytyi ilmassa – Se oli tuhoisin yhden lentokoneen aiheuttama lento-onnettomuus
Uutiset | 10.8.2025 21:30
Älä koskaan päästä koiraa koulurepulle, jos siellä on tätä – Tapaukset kasvavat elokuussa
Uutiset | 13.8.2025 8:01
Miksi puolalaisilla on niin outo sotilastervehdys? – Myös tanskalainen ja brittiläinen tervehdys osuvat silmään
Uutiset | 13.8.2025 22:30
FT: Näin Eurooppa valmistautuu sotaan
Uutiset | 12.8.2025 21:50
Tutkimus: Tämän verran askelia päivässä kannattaa ottaa – Elävät pidempään ja terveempänä
Uutiset | 11.8.2025 21:55
Tutkimus paljastaa: Tämä voi pidentää elinikää
Uutiset | 7.8.2025 22:01
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Tutkimus: Kahvipannumetalli vahvistaa aivotoimintaa
Uutiset | 24.7.2025 23:00
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Tuhoutuuko maailma sittenkin aikaisin?
Uutiset | 26.7.2025 23:00

Uusimmat

Riittääkö kolme minuuttia suihkuun? – Suomalaisten hyvin tuntemassa kaupungissa täytyy nyt riittää
Uutiset | 15.8.2025 21:45
Kohu naapurissa: Ministeri käytti tekaistua siteerausta ja syytti siitä tekoälyä
Uutiset | 15.8.2025 21:01
Lavrovin pusero herätti huomiota Alaskassa – ”Hän ei tekisi tätä sattumalta”
Uutiset | 15.8.2025 20:54
Maailma jännittää Trumpin ja Putinin tapaamista – Trump soitti matkalta Lukashenkalle
Uutiset | 15.8.2025 18:35
Yleinen syyttäjä haastoi Trumpin hallinnon oikeuteen Washingtonin poliisin haltuunotosta
Uutiset | 15.8.2025 18:05
Valtonen vaatii Israelia pidättäytymään uusien asuntojen rakentamisesta Länsirannalle
Uutiset | 15.8.2025 17:59
Pohjois-Savon hyvinvointialue aloittaa yt-neuvottelut – Irtisanomisetkin mahdollisia
Uutiset | 15.8.2025 17:56
Muovisopimusta ei saatu vieläkään aikaan – Multala: Todella suuri pettymys
Uutiset | 15.8.2025 17:44
Poliisi: Hollolan koulupalosta epäillään kahta alle 15-vuotiasta nuorta – Koulu tuhoutui
Uutiset | 15.8.2025 17:40
Mikkelin vastaanottokeskuksesta nousi kohu – Asiakkaista lähes 90 prosenttia on ukrainalaisia
Uutiset | 15.8.2025 17:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Nyt jos koskaan” – Keskusta esittää ratkaisuja itäisen Suomen kriisiin
Uutiset | 14.8.2025 14:02
Päätoimittajalta: Politiikan syksy sai lentävän lähdön – Purra sekoitti hallituksen pasmat, Kaikkonen singahti imagoykköseksi
Uutiset | 8.8.2025 14:40
Kirjat | Maaseutuväestön sivistyshistoriasta paljastuu vähän puhuttu ekologinen puoli
Uutiset | 10.8.2025 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Riittääkö kolme minuuttia suihkuun? – Suomalaisten hyvin tuntemassa kaupungissa täytyy nyt riittää
Uutiset | 15.8.2025 21:45
Kohu naapurissa: Ministeri käytti tekaistua siteerausta ja syytti siitä tekoälyä
Uutiset | 15.8.2025 21:01
Lavrovin pusero herätti huomiota Alaskassa – ”Hän ei tekisi tätä sattumalta”
Uutiset | 15.8.2025 20:54
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olisiko keskustasta politiikan arvojohtajaksi?
Mielipide | 15.8.2025 15:33
Lukijalta: Miksi sepelkyyhkyjen metsästys aloitetaan pesinnän ollessa kesken?
Mielipide | 15.8.2025 15:28
Lukijalta: Kolmannen sektorin lisäleikkauksista on luovuttava
Mielipide | 15.8.2025 15:26
Lukijalta: Yhdenvertaisuutta uskonnollisten yhteisöjen verotusoikeuteen
Mielipide | 15.8.2025 15:14
Lukijalta: Valtiovarainministeriössä ei osata laskutaitoa eikä vaikutusten arviointia
Mielipide | 11.8.2025 12:29
Lukijalta: Peruskoulun korjaamiseksi on kuunneltava opettajia ja tuettava vanhemmuutta
Mielipide | 7.8.2025 18:44
Lukijalta: On sitä liikunnan vaikutusta tutkittu ja koettu täälläkin
Mielipide | 4.8.2025 12:54
Lukijalta: Hallituksen uudet leikkaukset osuvat lapsiperheisiin
Mielipide | 11.8.2025 12:54

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustasta kritiikkiä Purran leikkauslistalle – ”Hallituskumppanit tulevat pyyhkimään budjettiesityksellä pöytää”
Uutiset | 7.8.2025 9:05
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan pitää puhua oppositiossa asiaa, sanoo Vesa Kallio – ”Sian kanssa painiessa molemmat likaavat itsensä”
Uutiset | 28.5.2024 9:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste