Orpolla vaativa tehtävä hallituksen arvoristiriidoissa, Seppo Kääriäinen arvioi MT:ssa
Pitkän linjan keskustavaikuttaja, ministeri Seppo Kääriäinen ei pidä todennäköisenä, että Suomen seuraava hallitus nojaisi kokoomuksen ja perussuomalaisten akseliin kuten nyt.
Ministeri kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuuden (MT) kolumnissaan, että hallituksen arvoristiriidat kumpuavat syvältä.
– Oikeistohallituksen sisällä on ollut näkyvä arvoristiriita ihan alusta lähtien. Se tulee esiin maahanmuuttoa, rasismia ja seksuaalivähemmistöjä koskevissa kysymyksissä.
Talouspolitiikassa rivit ovat suorat. ”Kova linja” näkyy leikkauksissa ja työmarkkinapolitiikassa. Ristiriitaisuus arvoasioissa sen sijaan on huomattavaa.
– Pääministeri Orpo tasapainottelee etenkin perussuomalaisten suuntaan. Hänen on otettava huomioon myös rkp-läisten herkkyys arvokysymyksissä. Orpon tehtävä on vaativa, sillä arvoerot kumpuavat syvältä, Kääriäinen kirjoittaa.
Hallitus ei ole kaatumassa. Niin kokoomuksen Petteri Orpo kuin perussuomalaisten Riikka Purrakin ymmärtävät, ettei eduskunnasta saa kasaan muunlaista hallitusta, Kääriäinen muistuttaa.
– Orpo pitää hallituksensa kasassa, vaikka perussuomalaisten rynkytys tietyissä profiiliasioissa väsyttää.
Aiemmin Kääriäinen on arvellut, että oikeistohallituksen ongelmien ja koko politiikan kartan polarisoitumisen keskelläkin SDP ja kokoomus saattavat alkaa lähetä toisiaan ja pitää ovea tulevan kauden sinipunahallitukselle auki.