Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Onko al-Holin lapsia yritetty pelastaa kiireellisen sijoituksen perusteella? – Lapsiasiavaltuutetun mukaan sitä on aiemmin sovellettu ulkomailla ja se voisi sopia nytkin

Haaviston mukaan leiriä hallinnoivat eivät lähtökohtaisesti halua erottaa lapsia ja vanhempia toisistaan.
Jecaterina Mantsinen - STT 12.12.2019 17:40, muokattu 12.12.2019 17:49
a– a+
Isis-perheet

Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarisen mukaan julkisuudessa on ollut virheellinen käsitys, jonka mukaan Suomen viranomaiset eivät olisi toimivaltaisia auttamaan lapsia ulkomailla.

– On väärä käsitys, ettei meidän lastensuojelulla olisi toimivaltaa ulkomailla. Faktisesti on toimivalta, jos tehdään yhteistyötä kohdemaan viranomaisten kanssa. Kiireellisiä sijoituksia on tehty ulkomailla ennenkin, Pekkarinen sanoo STT:lle.

Hänen mukaansa kiireellinen sijoitus voisi toimia myös Syyrian al-Holin leirillä olevien lasten pelastamisessa. Kiireellinen sijoitus on huostaanottoa nopeampi prosessi, joka tulee kyseeseen, jos lapsi on välittömässä vaarassa.

Keskustelu leirillä olevien suomalaisten tilanteesta ja mahdollisesta auttamisesta on vellonut keväästä asti. Mediatietojen mukaan leirillä on yli 40 suomalaista, joista suurin osa on lapsia.

Hallitustasolta ei ole sanottu suoraa kantaan siihen, mitä asiassa pitäisi tehdä tai mitä ollaan tekemässä. Ulkoministeri Pekka Haavistolta (vihr.) on penätty poliittista kantaa asiaan, mutta sellaista ei ole ainakaan julkisesti kuulunut.

Pekkarinen sanoo, että lasten kohdalla poliittista päätöstä ei tarvita, vaan lasten pelastamiseen ryhtyminen on viranomaisten päätös.

– Lapsia pitäisi pikimmiten auttaa, ja siihen meillä on kansainvälisten ihmisoikeussopimusten ja kansallisten lakien nojalla velvollisuus. Julkisen keskustelun perusteella tuntuu, että tässä etsitään hirveästi esteitä, miksi ei voida toimia sen sijaan, että mietittäisiin keinoja auttaa, Pekkarinen sanoo.

Myös Lastensuojelun keskusliiton toiminnanjohtajan Hanna Heinosen mukaan lasten auttamiseen on velvollisuus.

– Tilanne vaarantaa vakavasti lasten hyvinvoinnin ja terveyden ja jopa hengen, Heinonen sanoo.

Kiireellinen sijoitus on lapsen kotikunnan lastensuojeluviranomaisten tekemä päätös. Jos kotikunta ei ole selvitettävissä, päätöksen tekee Helsinki. Pääsääntöisesti prosessissa edetään ensin kuulemalla lapsen vanhempia tai muita hoidosta vastaavia, mutta päätös voidaan tehdä ilmankin.

– Jos selvityksen tekeminen on mahdotonta tai jos viivästyminen aiheuttaa haittaa lapsen kehitykselle, selvitys voidaan jättää väliin, Hanna Heinonen sanoo.

Jos lapsi on ulkomailla, kiireellisen sijoituspäätöksen jälkeen lastensuojeluviranomaiset pyytävät virka-apua ulkoministeriöltä.

Lapselle voidaan määrätä edunvalvoja, ja päätös käännetään kohdemaan kielelle. Tämän jälkeen ministeriön toimesta etsitään paikan päältä toimivaltainen viranomainen, joka voi alkaa toteuttaa päätöstä eli käytännössä ottaa lapsen haltuunsa.

– Pitää löytyä paikallinen viranomainen, jonka kanssa asiaa voidaan hoitaa, Heinonen sanoo.

Suomalainen viranomainen ei siis osallistuisi lapsen hakemiseen paikalta, tässä tapauksessa al-Holin leiriltä.

– Lähtökohtaisesti Suomesta lähtisi kohdemaahan vastaanottaja. Myös lastensuojeluviranomainen voisi toimia saattajana koko matkalla tai olla vastassa lentokentällä Suomessa, Pekkarinen sanoo.

Kiireellisen sijoittamisen prosessi on Pekkarisen mukaan varsin selkeä, ja Suomessa se tehtiin viime vuonna yli 4 000 kertaa. Noin 1,5 prosenttia lapsista on jatkuvasti sijoitettuna kodin ulkopuolelle.

Ulkoministeri Haavisto on todennut, että pelkkien lasten tuonti on käytännössä hyvin vaikeaa. Haavisto totesi viimeksi eilen, että al-Holin leiriä hallinnoivat ihmiset eivät lähtökohtaisesti halua erottaa lapsia ja vanhempia toisistaan. 

Haaviston kommenteista ei ilmene, onko paikallisille viranomaisille toimitettu suomalaisviranomaisten päätös lasten kiireellisestä sijoittamisesta vai onko asiaa selvitetty jotenkin muuten.

Rojavan alueen epävirallisen itsehallinnon ulkoministeri Abdulkarim Omar sanoo Helsingin Sanomille, että Rojavan hallinnon näkemys on, että lasten erottaminen huoltajistaan pakolla olisi laitonta, kansainvälisten sopimusten ja lasten oikeuksien vastaista. 

Omar sanoo HS:lle , että Suomen kanssa suomalaisista voidaan tehdä luovutussopimus, jos asioista päästään yhteisymmärrykseen. HS:n mukaan Omar on ollut yhteydessä Suomen kanssa, ja hän toivoo ratkaisua lähiaikoina.

Lue myös

Kurvinen: Välikysymyskeskusteluun löydettävä yhteinen linja – "Suomalaisia lapsia pitää auttaa aina"

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen pitää selvänä, että hallituksen on löydettävä yhteinen linja...
12.12.2019 14:47

Kulmuni toisti: Täytyy etsiä oikeusperustaa sille, että al-Holin äidit ja lapset voidaan erottaa 

Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni toisti ennen keskustan eduskuntaryhmän kokousta, että keskustan mielestä täytyy...
12.12.2019 14:37

SDP tukee sitä, että hallitus tekee al-Holista poliittisen päätöksen

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo, että SDP antaa tukensa sille, että hallitus...
12.12.2019 15:54

Haavisto edelleen vähäsanainen al-Holista – tviittasi aiheesta

Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) kävi keskustan eduskuntaryhmän kuultavana al-Holin tilanteesta. Keskustan eduskuntaryhmän vierailun jälkeen...
12.12.2019 15:46

Aihetunnisteet

huostaanotto isis-perheet

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Armeijan budjetti paisuu – Kysyimme, voisiko lakkautettuja varuskuntia elvyttää
Uutiset | 4.12.2025 13:03
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Tutkimus: Tämä ennustaa pidempää ikää ja parempaa elämänlaatua
Uutiset | 27.11.2025 21:30
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen
Uutiset | 5.12.2025 21:44
Some-video siivitti 15-vuotiaan Matteus Pentin laulamaan Presidentinlinnaan
Uutiset | 5.12.2025 21:02
Saksan liittopäivät päätti laajentaa maan asevoimia merkittävästi
Uutiset | 5.12.2025 18:26
Lasse Lehtosen paluumatka Suomeen katkesi – Kelan hallituksella ylimääräinen kokous maanantaina
Uutiset | 5.12.2025 17:53
Sote-valiokunnan erimielisyys apteekkilain käsittelystä johti poikkeukselliseen äänestykseen
Uutiset | 5.12.2025 17:08
STT:n toiminta jatkuu, mutta muutosneuvottelut alkavat – Onko puolueilla tahtoa pelastaa STT, kysyy toimitusjohtaja
Uutiset | 5.12.2025 16:24
Mitä tapahtui Kelan pääjohtajalle Lasse Lehtoselle Brysselissä? Kela kommentoi
Uutiset | 5.12.2025 15:12
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
”Keskittämisprojekti” hirvittää – Nyt puhuvat valtion ohjaukseen joutuneiden sote-alueiden keskustalaiset
Uutiset | 25.11.2025 17:31
Toimittajalta | Keskusta päästi irti sinipunapeikon – kiistelty hallituspohja on perinteinen tupailtojen kauhu
Uutiset | 24.11.2025 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uutta tietoa juurihoidosta: ”Läpimurto”
Uutiset | 5.12.2025 23:12
Tässä ovat tämän joulun hittilahjat
Uutiset | 5.12.2025 23:00
Kiina marssitti vesille yli sadan aluksen laivueen
Uutiset | 5.12.2025 21:44
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallitus kriisiyttää kunnat
Mielipide | 5.12.2025 15:54
Lukijalta: Rasvaa rakennusalan rattaisiin
Mielipide | 5.12.2025 11:32
Lukijalta: Voisiko yrittäjä–perhelääkäri olla keskustan tapa turvata lähipalvelut koko maassa?
Mielipide | 5.12.2025 10:41
Lukijalta: Väkivalta ei ole yksityisasia
Mielipide | 5.12.2025 9:52
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste