Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: Sopimus USA:n turvatakuista mahdollinen ensi viikolla

16.1.2026 14:28
Lue lisää 
Korona
Harvinaiset haitat eivät selviä kymmenien tuhansien ihmisten seurannoissa, vaan siihen tarvitaan satoja tuhansia, sanoo THL:n Nohynek. (Kuva: Lehtikuva)

Odottavien rokottamisessa on enemmän hyötyjä kuin haittoja, sanoo THL:n ylilääkäri – Ohisalo: "Halusin esimerkilläni rohkaista muita"

STT-Minja Viitanen 10.7.2021 17:01, muokattu 11.7.2021 12:15
a– a+
Korona

Koronarokotteen hyödyt ovat odottavallekin suuremmat kuin haitat, kertoo ylilääkäri Hanna Nohynek infektiotautien torjunnan ja rokotusten yksiköstä Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta (THL). Ylilääkärin mukaan THL nojaa tieteellisiin julkaisuihin ja käytännön kokemuksesta kertyneeseen tietoon.

THL ilmoitti kesäkuun alussa, että raskaana oleva voi halutessaan ottaa koronarokotteen. Olemassa olevan tutkimustiedon mukaan sikiölle ei koidu haittaa rokotteesta.

–  Tiedämme, että raskaana olevalla naisella on ikäistään naista suurempi riski saada vakava korona. Siihen vaikuttavat raskauteen liittyvät fysiologiset muutokset, Nohynek sanoo.

Nohynek täsmentää, että jokaisen tulee pohtia rokotteen ottamista omakohtaisesti. Tarkoittaako tämä, että THL suosittelee rokotteen ottamista raskaana ollessa vai onko asia täysin yksilön omassa harkinnassa?

–  Se on siinä keskimaastossa. Rokotuspäätös on aina hyödyn ja haitan punninnan tulos. Nämä ovat kuitenkin uusia rokotteita, joista kertyy koko ajan lisää tietoa. Raskaana olevan tulisi miettiä asiaa omalla kohdallaan, ettei tule sitten syytöksiä itselle tai terveydenhuollon ammattilaiselle, Nohynek sanoo.

Ylilääkärin mukaan koronavirusrokotteen hyödyt päihittävät kuitenkin siitä mahdollisesti koituvat haitat. Maailmalla raskaana olevia on rokotettu jo paljon. Esimerkiksi Yhdysvalloissa ja Britanniassa rokotettiin raskaana olevia ensimmäisenä.

–  Raskaana ollessa sairastetun koronaviruksen ei tiedetä aiheuttavan sikiölle epämuodostumia, mutta tiedämme, että vakava kuumetauti raskauden aikana saattaa edistää ennenaikaista synnytystä, Nohynek kertoo.

–  Hyöty–haitta-suhteessa ollaan siis reilusti hyödyn puolella rokotuksen suojassa silloin, kun tartunnan riski on huomattava.

Nohynek toivoo, että terveydenhuollon ammattilaisilla olisi aikaa vastata rokottamisen herättämiin huolenaiheisiin. Raskaana olevat ihmiset ovat esittäneet kysymyksiä koronarokotteen ottamisesta myös ylilääkärille itselleen, kun eivät ole onnistuneet saamaan vastausta omasta kunnastaan.

Koronarokote on hänen mukaansa tämän hetkisen tiedon valossa turvallinen sekä raskauden alkuvaiheessa että aivan loppumetreillä.

–  Ei ole olemassa aikarajaa ennen laskettua aikaa. Synnytykseen liittyy erilaisia veritulppariskejä ja koronatauti vaikuttaa verenkiertoon erilaisien verenhyytymishäiriöiden näkökulmasta, joten on nimenomaan viisasta ottaa rokote hyvissä ajoin ennen synnytystä. Parhaimman mahdollisen suojan saa kahden annoksen jälkeen, Nohynek sanoo.

THL:lla ei ole erikseen rekisteriä raskaana olevien ihmisten rokotekattavuudesta.

–  Ihan harvinaisia haittojahan ei saada selville kymmenien tuhansien ihmisten seurannoissa, vaan siihen tarvitaan satoja tuhansia. Ne tulevat sitten ajan kanssa. Jos haittoja tulee ilmi, keskustelemme siitä, onko hyöty tilanteessa kuitenkin monin kerroin suurempi.

Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) kertoi tällä viikolla olevansa raskaana ja lasketun ajan olevan joulukuussa. Hän kertoi myös kesäkuussa Instagramissa saaneensa ensimmäisen koronarokotuksensa. Ohisalon mukaan rokotteen ottaminen raskaana ollessa oli itsestään selvää.

–  Tutkimustieto ja terveysviranomaisten asiantuntijanäkemys on, ettei ole viitteitä turvallisuushuolista raskaana olevien rokottamiseen liittyen. THL:n mukaan raskaus voi lisätä riskiä sairastua vakavaan koronavirustautiin, ja lisäksi joudun työssäni kohtaamaan jatkuvasti melko paljon ihmisiä, vaikka maskeista ja etäisyyksistä huolehditaankin ja etäkokouksia suositaan. Näistäkin syistä koin tärkeäksi ottaa rokotteen, sisäministeri kirjoittaa STT:lle sähköpostitse.

Ohisalo toivoo, että mahdollisimman moni hyödyntää mahdollisuuden ottaa rokote.

–  Halusin esimerkilläni rohkaista ihmisiä, jotka asiaa pohtivat, hän kertoo.

Lue myös

Grönlannin aseman muuttaminen on täysin mahdotonta hyväksyä, Naton parlamentaarisen yleiskokouksen keskiryhmä korostaa

Naton parlamentaarisen yleiskokouksen ALD-ryhmä toivoo yleiskokouksen käyttävän kaikkia käytössä olevia keinoja erimielisyyksien lieventämiseksi...
16.1.2026 15:16

Zelenskyi: Sopimus USA:n turvatakuista mahdollinen ensi viikolla

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo, että sopimus Ukrainan ja Yhdysvaltain välillä voidaan allekirjoittaa...
16.1.2026 14:28

Nyt Grönlanti-sopasta yskäisi Kreml

Venäjän lähtökohtana on, että Grönlanti kuuluu Tanskan kuningaskunnan alueisiin, kommentoi Kremlin tiedottaja Dmitri...
16.1.2026 13:49

Aihetunnisteet

Korona Kotimaa rokote virus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Kovaa tilitystä USA:n Vancesta: ”Hän vihaa meitä”
Uutiset | 15.1.2026 21:45
Hälytyskellot soivat suurkaupungissa: ”Työpaikkojen massatuhoase” iskemässä
Uutiset | 15.1.2026 22:03
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Amerikkalaistutkimus: Vaikeahoitoiseen syöpään löytyi lupaava uusi lääke
Uutiset | 15.1.2026 21:32
OP:n mobiilipalveluiden häiriöt korjattu, verkon osalta ongelmat jatkuvat
Uutiset | 15.1.2026 13:47
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Jere Karalahdelle syytteet törkeistä huumerikoksista
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Yle: Annika Saarikko jättää Varsinais-Suomen aluevaltuuston
Uutiset | 15.1.2026 10:02
SDP:n Tuppuraiselta synkkä arvio Ylellä: ”Tämä on karmiva asia”
Uutiset | 16.1.2026 9:23
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
TS: Tuoliin sidottu vanhus kuristui kuoliaaksi Esperin hoivakodissa Turussa
Uutiset | 9.1.2026 17:04
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10

Uusimmat

Grönlannin aseman muuttaminen on täysin mahdotonta hyväksyä, Naton parlamentaarisen yleiskokouksen keskiryhmä korostaa
Uutiset | 16.1.2026 15:16
Zelenskyi: Sopimus USA:n turvatakuista mahdollinen ensi viikolla
Uutiset | 16.1.2026 14:28
Nyt Grönlanti-sopasta yskäisi Kreml
Uutiset | 16.1.2026 13:49
Olli Rehn: EKP:n varapääjohtajan valinnassa painavat myös poliittiset mieltymykset
Uutiset | 16.1.2026 13:31
Macron: Ranska on korvannut USA:n
Uutiset | 16.1.2026 13:25
Hallitus etsii taas uusia säästöjä – Purra: ”Hallitus ei päässyt lähellekään miljardin tavoitetta”
Uutiset | 16.1.2026 13:13
IL: Myös kokoomuksen eduskuntaryhmä selvittää häirintäepäilyjä
Uutiset | 16.1.2026 12:57
Punkkihavaintoja tehtiin toisiksi eniten havaintosivuston historiassa
Uutiset | 16.1.2026 12:43
Suomi toimittaa 98 miljoonaan euron arvoisen tukipaketin Ukrainalle
Uutiset | 16.1.2026 12:24
Puolustusvaliokunta koolle kesken istuntotauon – Listalla Grönlannin sotaharjoitukset
Uutiset | 16.1.2026 12:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
13:24, 16/01/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0016/01/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 14 Km/h 82 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 18:0016/01/2026
weather icon
7° / 8°°C 0 mm 0% 13 Km/h 88 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 21:0016/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 12 Km/h 91 % 1011 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0017/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 12 Km/h 93 % 1011 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0017/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 1 mm 100% 10 Km/h 95 % 1011 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Grönlannin aseman muuttaminen on täysin mahdotonta hyväksyä, Naton parlamentaarisen yleiskokouksen keskiryhmä korostaa
Uutiset | 16.1.2026 15:16
Zelenskyi: Sopimus USA:n turvatakuista mahdollinen ensi viikolla
Uutiset | 16.1.2026 14:28
Nyt Grönlanti-sopasta yskäisi Kreml
Uutiset | 16.1.2026 13:49
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Itärajan avaaminen tuo meille nopeasti työpaikkoja ja kasvua
Mielipide | 9.1.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste