NYT: Rubio määräsi diplomaatit painostamaan isäntämaidensa hallituksia rajoittamaan maahanmuuttoa
Yhdysvallat
Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio on määrännyt, että maan diplomaattien Euroopassa sekä Kanadassa, Australiassa ja Uudessa-Seelannissa tulee painostaa isäntämaidensa hallituksia, jotta maat rajoittaisivat maahanmuuttoa. Asiasta kertoo yhdysvaltalaislehti New York Times.
Lehden mukaan Rubio on määrännyt diplomaatteja muun muassa raportoimaan, jos diplomaattien isäntämaat vaikuttavat tukevan maahanmuuttajia Yhdysvaltain näkökulmasta liikaa.
Lisäksi Rubio on kannustanut diplomaatteja pitämään esillä maahanmuuttajien tekemien rikoksien vaikutuksia. Tällä pyritään kannustamaan maahanmuuton tiukempaan rajoittamiseen.
Asia käy ilmi Yhdysvaltain lähetystöille ja konsulaateille lähetetystä asiakirjasta, joka on päivätty viime viikon perjantaille.