Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi

19.9.2025 21:43
Lue lisää 

Näkökulma: Punamulta saa uuden mahdollisuuden – keskustan korrekti menettely helpottaa luottamuslommon oikaisua

SDP:ssä saattaa alkaa raju kamppailu vallasta, Pekka Pohjolainen kirjoittaa näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 3.12.2019 17:33, muokattu 4.12.2019 15:14
a– a+
Näkökulma

Epävireisesti pääministeri Antti Rinteen (sd.) johdolla soittanut viiden puolueen hallituskombo saa uuden mahdollisuuden.

Pääministeripuolue SDP päätyi yön yli nukuttuaan tekemään johtopäätökset, joille ei käytännössä ollut vaihtoehtoa.

Jos SDP ei olisi taipunut keskustan tahtoon pääministerin vaihtamisesta, suomalainen politiikka olisi saattanut myrkyttyä pahoin pidemmäksi aikaa.

Kannatuskatoa vastaan viime aikoina kamppailleille SDP:lle ja keskustalle olisi saattanut käydä rytäkässä todella huonosti, mikä molemmissa puolueissa tietenkin hyvin tiedostettiin.

Pääministeri Rinteen kohtaloksi koitui lopulta se, että Rinne kertoi Postin demarivetoisesta omistajaohjauksesta jopa eduskunnan edessä tarinaa, joka ei näyttänyt pitävän yhtä todellisuuden kanssa.

Hallituskriisi olisi voinut kenties jäädä syttymättäkin, jos Rinteen pääministerityöskentely olisi ollut muuten vakaata, johdonmukaista ja ennustettavaa.

Sitä se ei missään vaiheessa ollut, ja yllätyksiä tuli matkan varrella vastaan suurimman hallituskumppanin näkökulmasta yksinkertaisesti liikaa.

Uusi hallitus pyritään kokoamaan entiselle pohjalle pikavauhdilla reilussa viikossa, ja Rinne ottaa tunnustelijan vastuun itse.

Rinteen seuraajaksi SDP:n puolue-eliitti nostaa joko nykyisen liikenne- ja viestintäministerin ja SDP:n varapuheenjohtajan Sanna Marinin tai eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Lindtmanin.

Marinia, 34, on nostettu mediassa hienoiseksi ennakkosuosikiksi, sillä hän tuurasi varapuheenjohtajana varsin hyvällä menestyksellä Rinnettä viime talvena tämän sairausloman aikana.

Jos tamperelainen on pyrkinyt peittelemään hinkuaan tasavallan merkittävimpiin poliittisiin tehtäviin, niin varsin heikosti hän on siinä onnistunut.

Mediassa on jo visioitu Marinin muodostamaa historiallista viiden naispuheenjohtajan hallitusta.

Saattaa kuitenkin olla, ettei Marinin ikä ja sukupuoli ole tällä hetkellä SDP:n pääministeripörssissä erityinen vahvuus: nuorista punavihreistä naispoliitikoista ei ole hallituspuolueiden paraatipaikoilla pulaa.

SDP:n murheena on pikemminkin se, kuinka pysäyttää duunarimiesten pako perussuomalaisiin. Miten se onnistuisi punavihreältä Marinilta, kun se ei onnistunut Rinteeltäkään?

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman, 37, on nuoresta iästään huolimatta jo kokenut kehäkettu.

Ryhmyrinä käydyt lukemattomat debatit ovat koulineet vantaalaisesta saliässän, jonka on mahdoton kuvitellakaan joutuvan liemeen opposition myllytyksessä.

Lindtmanilla olisi myös poliittista pelisilmää ja yhteistyökykyä, josta saattaisi olla apua luottamuksen palauttamisessa SDP:n ja keskustan välille.

Viime keväänä Lindtman hämmästytti kieltäytymällä ministerin paikasta Rinteen hallituksessa perhesyihin vedoten. Demareissa saattaa olla niitäkin, jotka pitivät hankalan työministerin salkun torjumista laskelmointina.

Toisaalta Lindtman lienee demarien sisäpiiriläisenä hyvin perillä omista mahdollisuuksistaan tehtävään. Taustasta ay-liikkeessäkään ja Hakaniemen hiljaisesta tuesta ei hankkeessa ainakaan haittaa ole.

Vaikka Rinne jatkaa SDP:n johdossa, ensi kesänä Tampereen puoluekokouksessa puheenjohtajan paikka on auki.

Millainen ”ruusujen sota” pääministerin paikasta syttyy, nähtäneen jo lähipäivinä. SDP:ssä kamppailu vallasta voi olla erittäin rumaa ja kovaa, kuten puolueen lähihistoriakin osoittaa.

SDP:n ja keskustan välille jää Rinteen kaatamisesta haavoja, joiden arpeutuminen kestää takuulla kauan.

Referenssiä voi hakea siitä, kuinka paljon keskustalaisen pääministerin Anneli Jäätteenmäen kaatumista ehdittiin parin päivän hallituskriisin aikana muistella.

Tapaus Jäätteenmäki ja sen keskustaan jättämät traumat vaikuttivat vielä 16 vuotta myöhemminkin tapaan, jolla keskusta epäluottamuksensa Rinnettä kohtaan ilmaisi.

Luottamuskriisin tyylilaji olikin nyt toinen.

Keskustan johtohenkilöt varoivat ärsyttämästä demareita yhtään enempää kuin oli aivan välttämätöntä, ja luottamuspula ilmaistiin niukimmin mahdollisimmin sanavalinnoin.

Tästä syystä puheenjohtaja Katri Kulmuni ehti saada lokaa niskaansa vaisusta johtamisesta, mutta lopputulos oli se, mitä keskustassa haettiinkin.

Keskustajohto kuittasi stoalaisella tyyneydellä myös Rinteen maanantai-illan uhmakkaan esiintymisen SDP:n puoluehallituksen kokouksen jälkeen.

Siinä kyse oli enää puhtaasta bluffista ja teatterista, joka oli suunnattu lähinnä pettyneille demariäänestäjille.

Rinteen ero tuo hallituspolitiikkaan uuden elementin, kun Rinne jää johtamaan SDP:tä ilmeisesti ministeriryhmän ulkopuolelta.

Vastaava kuvio nähtiin lyhyen aikaa Juha Sipilän (kesk.) pääministerikauden jälkeen ja Matti Vanhasen (kesk.) punamultahallituksen alkupuolella.

SDP:n puheenjohtaja Paavo Lipponen (sd.) luotsasi tuolloin hallituksen kakkospuoluetta eduskunnan puhemiehen paikalta. SDP:n ministeriryhmää johti valtiovarainministeri Antti Kalliomäki, ja hallitusasiat hoituivat.

Rinteen kiinnostus oman hallitusluomuksensa aktiiviseen ”omistajaohjaukseen” saattaa tosin olla pykälää tai pariakin suurempaa kuin Lipposen harrastuneisuus keskustavetoiseen punamultakokoonpanoon.

Se, miltä punamultahallituksen tulevaisuus alkaa näyttää, riippuu myös kannatuskehityksestä: kääntääkö pääministerin vaihdos SDP:n ja keskustan kannatuskäyriä ylöspäin vai ei.

Jos SDP:n imago-ongelmat alkavat helpottaa ja keskustan kannattajat kokea hallituksen politiikan enemmän omakseen, yhteinen taival voi tasoittua tuntuvastikin.

Lue myös

Suomeen painin MM-pronssia – "Pitää elättää myös perhe"

Helsingin Hakaa edustavalta Elias Kuosmaselta kesti neljä vuotta kehittyä raskaan sarjan menestyjäksi.
20.9.2025 12:45

Trump aikoo satakertaistaa teknologiajättien suosiman työviisumin hinnan, kertovat uutistoimistot

Päätös voi luoda kitkaa Trumpin ja teknologiayhtiöiden välille. Muun muassa Teslan Musk on sanonut, ettei viisumiin tulisi kajota.
20.9.2025 12:35

Zelenskyi sanoo tapaavansa Trumpin ensi viikolla

Myös Venäjän ja Yhdysvaltain ulkoministerien Sergei Lavrovin ja Marco Rubion on määrä tavata YK:n kokouksen aikana.
20.9.2025 12:32

Aihetunnisteet

hallituskriisi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Autoilijat pelkäävät yhtä asiaa – Eikä se ole ihan aiheeton huoli
Uutiset | 18.9.2025 21:47
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi
Uutiset | 19.9.2025 21:43
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Uusimmat

Suomeen painin MM-pronssia – ”Pitää elättää myös perhe”
Uutiset | 20.9.2025 12:45
Trump aikoo satakertaistaa teknologiajättien suosiman työviisumin hinnan, kertovat uutistoimistot
Uutiset | 20.9.2025 12:35
Zelenskyi sanoo tapaavansa Trumpin ensi viikolla
Uutiset | 20.9.2025 12:32
Uusien omakotitalojen rakentamismäärät sukelsivat – ”Todella hankala tehdä mitään”
Uutiset | 20.9.2025 12:22
Portugali aikoo tunnustaa Palestiinan valtion sunnuntaina
Uutiset | 20.9.2025 12:02
Finavia: Kyberhyökkäys ei vaikuta Helsinki-Vantaalta lähteviin lentoihin
Uutiset | 20.9.2025 11:29
Suomen mitalitoiveet MM-Tokiossa sulivat – Saga Vanninen romahti
Uutiset | 20.9.2025 11:26
Kyberhyökkäys eurooppalaisille lentokentille – Lentoja jouduttu perumaan
Uutiset | 20.9.2025 11:02
Stubb: Viron ilmatilan loukkausta ei pidä nähdä yksittäistapauksena
Uutiset | 20.9.2025 10:59
Puolan ja Naton koneet suojasivat Puolan ilmatilaa Venäjän tehdessä iskuja Länsi-Ukrainassa
Uutiset | 20.9.2025 10:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Byrokratiaa on yhä liikaa – Kaikkosen pyöreä pöytä löysi lääkkeitä työttömyyteen
Uutiset | 17.9.2025 19:01
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomeen painin MM-pronssia – ”Pitää elättää myös perhe”
Uutiset | 20.9.2025 12:45
Trump aikoo satakertaistaa teknologiajättien suosiman työviisumin hinnan, kertovat uutistoimistot
Uutiset | 20.9.2025 12:35
Zelenskyi sanoo tapaavansa Trumpin ensi viikolla
Uutiset | 20.9.2025 12:32
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Edullinen harrastus on arvokas
Mielipide | 19.9.2025 13:24
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste