Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Olympialaiset

Taas pronssia Suomeen – Herola taisteli kullasta lopun nousuun asti

17.2.2026 15:55
Lue lisää 
Kierrätys
EU:n alueella keskimärin vain alle kolmannes syntyvästä muovijätteestä kerätään kierrätystä varten. (Kuva: Mikko Stig / Lehtikuva)

Muovin kierrätykseen opittu suomalaiskodeissa, jätettä on vietävä ulkomaillekin hyödynnettäväksi

Muovinkeräysastian sisältö kulkeutuu kierrätettäväksi Riihimäelle, Ruotsiin tai Saksaan.
Aino Salmi – STT 27.7.2020 7:16, muokattu 27.7.2020 8:50
a– a+
Kierrätys

Muovi voi asiantuntijoiden mukaan oikein käytettynä ja kierrätettynä olla mainettaan parempi materiaali ympäristön ja kiertotalouden kannalta.

Kuitenkin liian suuri osa muovista päätyy yhä jätteeksi ensimmäisen käyttökerran jälkeen tai joutuu luontoon asianmukaisen jätehuollon sijasta.

Muovin arvosta hukataan muovipakkausalan tuottajayhteisön Uusiomuovi Oy:n mukaan jopa 95 prosenttia silloin, jos materiaali käytetään vain kerran ja lyhyen aikaa.

Suomessa muovia voidaan käyttää uudelleen noin viisi kertaa ensisijaiseen käyttöön, kuten uusien muoviesineiden valmistamiseen.

Suomalaisissa kotitalouksissa muovipakkausten erilliskeräykseen on alettu sinänsä tottua, jopa niin hyvin, että kaikkea muovijätettä ei pystytä kotimaassa hyödyntämään.

–  Kotitalouksien muovipakkauksia kerätään noin kolmannes enemmän kuin kotimaassa ehditään kierrättää. Tavallisen kuluttajan roska-astiasta muovi päätyy yhä useammin uusiokäyttöön Fortumin Riihimäen muovijalostamon kautta, kertoo muovipakkausalan tuottajayhteisön Uusiomuovin toimitusjohtaja Vesa Soini.

Kotitalouksien muovipakkausten kierrättäminen aloitettiin Suomessa vuonna 2016. Soinin mukaan viime vuonna asumisessa syntyvien muovipakkausten kierrätys kasvoi lähes 80 prosenttia edellisvuodesta.

–  Kesäkuusta alkaen muovijätettä on alettu viedä Ruotsiin ja Saksaan kierrätettäväksi, koska kaikkea muovijätettä ei ehditä enää käsitellä Riihimäellä. Näiden maiden viranomaisten kanssa on sovittu tarkasti kierrätyksen yksityiskohdista, Soini kertoo.

Suomeen ei Soinin mukaan olla rakentamassa uutta muovijalostamoa ennen kuin valmisteilla oleva jäteuudistuslaki on valmis.

Uuteen lakiin on ehdotettu vaatimusta siitä, että jatkossa tuottajayhteisön tulisi hoitaa kaikkien pakkausmateriaalien kierrätys.

Soinin mukaan uudistus aiheuttaisi parhaimmillaankin ainakin parin vuoden viivästyksen uuden kotimaisen kierrätyskapasiteetin syntymiseen.

–  Toteutuessaan tämä vaatimus lopettaisi nykyisen Uusiomuovi Oy:n toiminnan ja aiheuttaisi parhaimmillaankin ainakin parin vuoden katkoksen ennen kuin uutta kotimaista kierrätyskapasiteettia saataisiin lisää, Soini kertoo.

Ruotsissa ja Saksassa muovin kierrätysaste ei ole Soinin mukaan aivan yhtä korkea kuin Suomessa.

–  Suomessa muovia voidaan käyttää uudelleen noin viisi kertaa ensisijaiseen käyttöön, kuten uusien muoviesineiden valmistamiseen. Tämän jälkeen toissijaiseen käyttöön, kuten kuormalavojen valmistukseen, muovia voidaan kierrättää vielä toiset viisi kertaa, Soini sanoo.

EU:n alueella keskimärin vain alle kolmannes syntyvästä muovijätteestä kerätään kierrätystä varten. EU:n tasolla muovin kierrätyksen kehittäminen on katsottu tavoiteltavaksi linjaksi, jolla vastata muoviongelmaan, kertoo Elinkeinoelämän keskusliiton Brysselin-toimiston kiertotalouden asiantuntija Karoliina Rasi.

–  Kierrätyksen pitää kuitenkin tapahtua EU:ssa, eikä niin, että viemme jätteitä kehittyviin maihin, kuten aiemmin tehtiin. Muovin vienti ulos EU:sta onkin puolittunut vuosien 2016–2019 aikana, Rasi toteaa.

Muovijätteen viemiseen tarvitaan Rasin mukaan nykyään vastaanottajamaan etukäteislupa, kun muovijätettä viedään EU- ja OECD-maiden ulkopuolelle.

–  Muovimateriaalit ja muovituotteet ovat kuitenkin erittäin resurssitehokkaita koko elinkaaren ajan, auttaen meitä välttämään ruokahävikkiä, säästämään energiaa ja vähentämään hiilidioksidipäästöjä, Rasi arvioi.

Myös Sitran Ilmastoratkaisujen tiimin projektikoordinaattori Alexander Kohl sanoo, että muovi on kiertotalouden näkökulmasta kiinnostava materiaali.

Mahdollisuuksia siinä piilee niin kierrätyksen, uudelleenkäytön kuin uusien liiketoimintamahdollisuuksienkin näkökulmasta.

Samaan aikaan etenkin luontoon ja vesistöihin päätyvät, hitaasti hajoavat mikromuovit aiheuttavat maailmanlaajuisen ongelman.

–  Muovien kestävämpää käyttöä pohtiessa on hyvä lähteä liikkeelle siitä ajatuksesta, että kaikkein kestävintä muovin kulutusta on se, joka ei tapahdu lainkaan, Kohl toteaa.

Turhan kulutuksen ja roskaamisen vähentäminen onkin keskeinen keino vähentää muovin aiheuttamia ympäristöhaittoja. Muovijätteen lajittelua ja kierrättämistä voidaan Kohlin mukaan tehostaa esimerkiksi uudistamalla keräysvaatimuksia ja lisäämällä muovinkeräyspaikkoja.

–  Muovihaasteen selättämiseksi vaaditaan myös uusia ratkaisuja, kuten kierrätysteknologioiden kehittämistä ja uusia, perinteistä muovia korvaavia biopohjaisia materiaaleja. Näiden tutkimuksessa, tuotekehityksessä ja tuotannossa suomalaiset yritykset voivat hyvinkin ottaa kärkiaseman, Kohl arvioi.

Luonnonvarakeskus Luken erikoistutkijan Juha-Matti Katajajuuren mukaan muovin ja sitä korvaavien materiaalien ympäristövaikutuksista ei ole vielä riittävästi tietoa kokonaiskuvan muodostamista varten.

– Muovin ympärillä liikkuva keskustelu perustuu tällä hetkellä pitkälti mielikuviin eikä tutkittuun tietoon. Esimerkkinä voidaan sanoa, että monet ikään kuin muovittomina markkinoidut pakkaukset on oikeasti valmistettu materiaalista, joka myös luokitellaan muoviksi, Katajajuuri toteaa.

Katajajuuren mukaan muoviin pakatun ruokatuotteen elinkaaren aikana muovipakkaus muodostaa tyypillisesti vain muutamia prosentteja päästöistä.

Kokonaisuuteen ja eri ympäristövaikutuksiin vaikuttavat Katajajuuren mukaan raaka-aineiden hankinta ja jalostus, materiaalin valmistaminen, kuljetukset, käyttö, käytöstä poisto, lajittelu ja jätteiden keruu, sekä näiden lisäksi vielä tuotteen uudelleen hyödyntäminen sekä suorituskyky sitä käytettäessä.

–  Tarvitsisimme kokonaisvaltaisempaa tietoa ja vertailua muovin ja vaihtoehtoisten materiaalien ympäristövaikutuksista ja suorituskyvystä, jotta eri käyttötapauksissa voitaisiin valita parhaat ratkaisut ja samalla kokonaiskuvaa voitaisiin muodostaa luotettavalla tavalla. Tällaisen score-mittarin kehittäminen onkin Lukessa suunnitteilla, Katajajuuri tiivistää.

Lue myös

Supon ex-esikuntapäällikkö: Tosiasioiden syrjäyttäminen mielikuvilla on uhka Suomelle

Saana Nilsson kertoo kirjassaan työstä tiedustelupalveluksi muuttuneessa suojelupoliisissa, joka hakee vielä lopullista paikkaansa Suomessa.
18.2.2026 0:01

Ostitko coolit aurinkolasit? Ne eivät välttämättä riitä

Lasten silmät ovat erityisen herkät auringon UV-säteilylle
17.2.2026 22:12

Putinin luotetulta silmitön purkaus: Uhkaa eurooppalaisia kovalla vastaiskulla

Neuvonantaja Nikolai Patrušev väittää, että puolustusliitto Nato suunnittelee Itämerellä sijaitsevan Kaliningradin eksklaavin saartamista.
17.2.2026 22:03

Aihetunnisteet

kierrätys Kotimaa muovi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
BBC: Hillary Clintonilta kova Esptein-syytös – ”Laittakaa asiakirjat julki”
Uutiset | 17.2.2026 9:00
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Joskus tappaa, joskus ei – kyseenalainen meren herkku on venäläistä rulettia lautasella
Uutiset | 16.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Supon ex-esikuntapäällikkö: Tosiasioiden syrjäyttäminen mielikuvilla on uhka Suomelle
Uutiset | 18.2.2026 0:01
Ostitko coolit aurinkolasit? Ne eivät välttämättä riitä
Uutiset | 17.2.2026 22:12
Putinin luotetulta silmitön purkaus: Uhkaa eurooppalaisia kovalla vastaiskulla
Uutiset | 17.2.2026 22:03
Linnunkakkaa ikkunassa, mutta ulkona paukkuu pakkanen? – Ota talteen asiantuntijan nerokas ”autotalli-niksi”
Uutiset | 17.2.2026 22:01
Harva hoksaa tätä lomamökille saapuessa – Voi pelastaa jopa hengen
Uutiset | 17.2.2026 21:46
Tämä asia yllättää lähes jokaisen sähköautoilijan talvella
Uutiset | 17.2.2026 21:31
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Ajatollah uhkaa upottaa USA:n joukot meren pohjaan: ”Sota-alustakin vaarallisempi on ase”
Uutiset | 17.2.2026 21:05
Synkkä sesonki: Tähän vuodenaikaan sattuu kuolemantapauksia, jotka toistavat samaa kaavaa
Uutiset | 17.2.2026 20:32
Iranin ulkoministeri: Yhteisymmärrys ydinsopimusta ohjaavista pääperiaatteista saavutettu
Uutiset | 17.2.2026 18:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
02:44, 18/02/2026
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0018/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 14 Km/h 77 % 1012 hPa 0 mm/h
Today 06:0018/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0.2 mm 20% 16 Km/h 76 % 1011 hPa 0 mm/h
Today 09:0018/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 21 Km/h 73 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 12:0018/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 23 Km/h 68 % 1004 hPa 0 mm/h
Today 15:0018/02/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 25 Km/h 72 % 999 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Supon ex-esikuntapäällikkö: Tosiasioiden syrjäyttäminen mielikuvilla on uhka Suomelle
Uutiset | 18.2.2026 0:01
Ostitko coolit aurinkolasit? Ne eivät välttämättä riitä
Uutiset | 17.2.2026 22:12
Putinin luotetulta silmitön purkaus: Uhkaa eurooppalaisia kovalla vastaiskulla
Uutiset | 17.2.2026 22:03
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Yliopisto kutsuu tiedetestaajia – Uusin visio
Mielipide | 17.2.2026 13:12
Lukijalta: Älä osta lupauksia
Mielipide | 17.2.2026 13:02
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Maailman suurin kansa vailla itsenäistä valtiota
Mielipide | 4.2.2026 14:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste