Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

PTT: Maaseudun kuntatalous sakkaa ja miesten koulutustaso jämähti 90-luvulle – pelastus voi löytyä vihreästä siirtymästä

29.4.2026 12:29
Lue lisää 
Väkivaltarikokset
– Euroopan tasolla olemme toiseksi väkivaltaisin maa naisille, Monika-Naiset liiton kriisikeskuksen johtaja Natalie Gerbert sanoo. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Asiantuntijat: Tyttöjä ja naisia ei suojella riittävästi kunniaan liittyvältä väkivallalta

Käräjäoikeus antaa tänään tuomionsa Vantaan henkirikoksesta. Syyttäjän mukaan mustasukkainen mies murhasi vaimonsa ”kunniansa” takia.
STT / Maria Rosvall 1.11.2024 9:47, muokattu 1.11.2024 10:05
a– a+
Väkivaltarikokset

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus antaa tänään tuomion Vantaan Tikkurilan henkirikoksesta, joka syyttäjän mukaan vaikuttaa niin kutsutulta kunniamurhalta. Srilankalaisperheen äidillä oli suhde toiseen mieheen.

Syyttäjän mukaan aviomies murhasi naisen kesäkuussa, koska mies koki, että avioero ja sitä myötä vaimon uskottomuuden paljastuminen olisi tahrannut miehen ja koko suvun kunnian.

Kunniaan liittyvää väkivaltaa tapahtuu Suomessa paljon, sanoo Monika-Naiset liiton kriisikeskuksen johtaja Natalie Gerbert. Liitto auttaa ja tukee Suomeen muuttaneita naisia. Gerbert kertoo, että heillä tapauksista 12–15 prosenttiin liittyy kunniaan liittyvää väkivaltaa.

– Tilastokeskuksen viimeisimmässä väkivaltaa käsittelevässä tutkimuksessa 2–4 prosenttia väestöstä koki, että on kokenut kunniaan liittyvää väkivaltaa tai rajoittamista. Eli puhutaan tuhansista tapauksista, Gerbert sanoo.

Kunniaan liittyvä väkivalta voi olla monenlaista. Sen motiivina on ajatus yhteisön, suvun tai perheen ”kunnian” suojaamisesta ja palauttamisesta.

– Mikä tahansa käyttäytyminen – tavallisesti naisten tai tyttöjen tekemänä – joka on ristiriidassa yhteisössä tai perheessä olevien normien tai sääntöjen kanssa, voi olla syynä kunniaan liittyvälle väkivallalle, Gerbert kertoo.

Tyypillisintä kunniaan liittyvää väkivaltaa on jatkuva kontrollointi ja valvonta, joka ei välttämättä pääty esimerkiksi avioerossa.

– Erityisesti jos avioero on siviiliavioero, se ei välttämättä tarkoita, että uskonnollisesti tai kulttuurillisesti solmittu avioliitto on päättynyt toisen osapuolen näkökulmasta. Joissain tapauksissa tapahtuu avioliittoon pakottamista. Se voi tapahtua esimerkiksi tilanteissa, joissa perhe tai vanhemmat näkevät avioliiton tapana varmistaa, että nuori ei käyttäydy normien vastaisesti, aloita vaikka seurustelua, Gerbert sanoo.

Esimerkiksi vuonna 2021 Helsingin hovioikeus käsitteli tapausta, jossa intialaistaustaiset äiti ja täti olivat tehneet monenlaista väkivaltaa perheen tyttärelle. Syynä oli tyttären seurustelu miehen kanssa, jota perhe piti vääränä.

Tytär kertoi poliisille, että hänen elämäänsä oli rajoitettu kuusivuotiaasta lähtien ja häneen kohdistunut kontrollointi alkoi kymmenvuotiaana.

Maahanmuuttajataustaiset tekijät ja uhrit korostuvat kunniaan liittyvää väkivaltaa käsittelevissä uutisissa, kuten joulukuussa 2023 Vantaalla palaneesta autosta löytyneen naisen tapauksessa.

Käräjäoikeuden mukaan irakilaismies murhasi vaimonsa, koska tämä oli halunnut erota. Esitutkinnan perusteella mies oli väkivallalla pyrkinyt puhdistamaan tai palauttamaan kunniansa yhteisön silmissä.

Asiantuntijat korostavat, että kunniaan liittyvä väkivalta ei ole sidoksissa mihinkään maahan, uskontoon tai kulttuuriin. Ja vaikka yleensä uhrit ovat naisia ja tyttöjä, väkivalta voi kohdistua myös esimerkiksi seksuaali- tai sukupuolivähemmistöihin kuuluviin ihmisiin.

– Mitä patriarkaalisempi yhteisö on kyseessä, sitä suurempi on riski sille, että kunniaan liittyvää väkivaltaa tapahtuu. Tapauksille yhteisiä tekijöitä ovat tiivis yhteisö, jossa on vahvat normit ja käsitykset siitä, mitä tarkoittaa hyvä nainen tai hyvä tyttö tai kunnon mies. Ja kaikkia yksilöiden tekemisiä tarkastellaan näiden käsitysten kautta, Gerbert kertoo.

Maahanmuuttajanaiset joutuvat ylipäänsä väkivallan uhreiksi muuta väestöä useammin.

– Tilastollisesti katsoen maahanmuuttajanaisilla riski joutua väkivallan uhriksi lähi- tai parisuhteessa on kaksin- tai kolminkertainen suhteessa kantaväestöön. Heidän asemansa on lähtökohtaisesti haavoittuvainen. Usein se johtuu siitä, että he ovat muuttaneet toiseen maahan avioliiton perusteella ja sitten se ihminen, jonka pitäisi olla ainoa turva ja tuki, käyttää väkivaltaa.

Gerbertin mukaan moni maahanmuuttajanainen on myös riippuvaisessa asemassa sekä emotionaalisesti että taloudellisesti.

– Heillä ei ole välttämättä suomen kielen taitoa, myös työllistyminen voi olla vaikeaa. Ja jos mietitään ulkomaalaislainsäädäntöä, nainen on riippuvainen puolisosta, jos hänelle on myönnetty oleskelulupa avioliiton perusteella. Sitten ovat turvapaikanhakijoina tulevat naiset, joista monilla on taustalla hyvin traumaattisia kokemuksia.

Ihmisoikeusliiton sukupuolistuneen väkivallan vastaisen työn päällikön Duin Ghazin mukaan Suomen viranomaiset eivät edelleenkään tunnista kunniaan liittyvää väkivaltaa tarpeeksi hyvin tai osaa puuttua siihen tehokkaasti.

– Viranomaisten ja ammattilaisten kouluttaminen on tärkeää. Kunniaan liittyvässä väkivallassa avun hakeminen on yleensä viimeinen hätähuuto, kun ei enää ole muita mahdollisuuksia. Siksi nämä tapaukset pitää aina ottaa vakavasti, Ghazi sanoo.

Ghazin mukaan kunniaan liittyvä väkivalta on vahvasti piilorikollisuutta.

– Viranomaisille, ammattilaisille tai ulkopuolisille ei haluta kertoa, mitä kotona tapahtuu, vaikka se on yhteisöllä tiedossa. Syitä on monia. Voi olla, että he eivät tiedä oikeuksistaan tai eivät luota viranomaisiin ja pelkäävät väkivallan eskaloitumista. Olen itsekin pohtinut, miten paljon Suomessa on tapahtunut kunniamurhia, joita ei ole tunnistettu, Ghazi sanoo.

Gerbertin mukaan väkivallan uhrien tunnistamisen pitäisi olla osa ammatillista osaamista kaikilla aloilla, joissa tehdään työtä ihmisten kanssa.

– Väkivallan kokijoista ylipäänsä vain noin prosentti tunnistetaan terveydenhuollossa, vaikka he käyttävät terveyspalveluja 80 prosenttia enemmän kuin muu väestö. Miten esimerkiksi sairaanhoitaja voi pystyä siihen, jos hänen koulutuksensa aikana kukaan ei ole puhunut asiasta? Ei ole itsestään selvää, miten sellainen keskustelu aloitetaan potilaan kanssa, Gerbert sanoo.

Hän arvostelee myös poliisin esitutkintojen kestoa.

– Asiakkaidemme tapauksissa aika usein esitutkinta kestää niin pitkään, että pahoinpitely yksinkertaisesti vanhenee — se nakertaa luottamusta oikeusjärjestelmään ja siihen, että uhrin oikeusturva toteutuu. Todennäköisesti sama ihminen ei enää ikinä tee rikosilmoitusta, vaan yrittää selvitä tilanteessaan yksin.

Gerbertin mukaan huomiota pitäisi kiinnittää myös siihen, miten väkivaltaa ylipäänsä saataisiin Suomessa vähennettyä.

– Jos katsotaan Suomessa naisten kokeman väkivallan tilastoja viimeisten 20:n tai 30 vuoden ajalta, olemme käytännössä samoissa numeroissa, eli mikään ei ole muuttunut. Euroopan tasolla olemme toiseksi väkivaltaisin maa naisille. Selkeästi teemme jotain väärin tai jotain ei tehdä lainkaan, kun tilanne ei muutu.

Lisäksi huomiota pitäisi kiinnittää uhrien lisäksi entistä enemmän väkivallan tekijöihin, Gerbert sanoo.

– Sukupuoliroolit liittyvät vahvasti tähän. Jos katsotaan naisten kokemaa väkivaltaa, valtaosa tekijöistä on miehiä. Mutta tästä ei ole helppo keskustella: jos sanot, että naiset kokevat miesten tekemää väkivaltaa, vastaus usein on, että niin miehetkin kokevat.

Ihmisoikeusliiton Ghazin mukaan Suomi on herännyt liian myöhään suojelemaan tyttöjä ja naisia kunniaan liittyvältä väkivallalta.

– Tapaukset, joita on tullut ilmi viimeisten parin vuoden aikana, ovat surullisia. On viitteitä, että niissä kunniaan liittyvää väkivaltaa ei ole tunnistettu eikä uhreille ole annettu heidän tarvitsemaansa tukea, apua tai suojelua.

Lue myös

Syyttäjän mukaan perheenäidin murhalla Vantaalla oli kunniaan liittyvä motiivi – käräjäoikeus antaa tuomion

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus antaa tänään tuomion miehelle, jota syytetään vaimonsa murhasta Vantaalla tämän vuoden...
1.11.2024 9:55

Aihetunnisteet

naiset väkivaltarikokset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Orpo kommentoi eilistä A-studiota: ”En ikinä hyväksy tuollaista puhetta”
Uutiset | 28.4.2026 15:26
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ruotsin hallitus varoitti polttoainepulasta: Kannattaa jättää lentoliput ostamatta
Uutiset | 28.4.2026 16:01
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Moni nuori kokeilee vähintään kerran – huolestuttavaa tietoa sähköpotkulautailusta
Uutiset | 29.4.2026 22:23
Grillaatko vappuna? Asiantuntija varoittaa kriittisestä virheestä – ”Vaikuttaa makuun, kypsymiseen ja jopa turvallisuuteen”
Uutiset | 29.4.2026 22:00
Charlesilla oli USA:ssa yksi tärkeä tehtävä – Ja hän saattoi onnistua, kiitos vitsailun
Tarinat | 29.4.2026 21:01
Trump uhkaili taas Irania ja kehotti ryhtymään fiksuksi
Uutiset | 29.4.2026 20:00
Unkarin Magyar kertoi lakkauttavansa Orbanin aikaisen viraston poliittisena pelotteluvälineenä
Uutiset | 29.4.2026 19:45
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Oinas-Panuma: Suomessa ei tarvita raskaussyrjintää enää yhtään – ”Lapsia syntyy jo aivan liian vähän”
Uutiset | 29.4.2026 17:23
Israel vaatii Britanniaa puuttumaan kovalla kädellä antisemitismiin kahden juutalaisen puukotuksen jälkeen
Uutiset | 29.4.2026 17:15
Pitäisikö Otkesin tutkia Auer-prosessia? – Kansliapäällikkö: ”Tämä ei vaikuta sen tyyppiseltä tapahtumalta”
Uutiset | 29.4.2026 17:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Moni nuori kokeilee vähintään kerran – huolestuttavaa tietoa sähköpotkulautailusta
Uutiset | 29.4.2026 22:23
Grillaatko vappuna? Asiantuntija varoittaa kriittisestä virheestä – ”Vaikuttaa makuun, kypsymiseen ja jopa turvallisuuteen”
Uutiset | 29.4.2026 22:00
Charlesilla oli USA:ssa yksi tärkeä tehtävä – Ja hän saattoi onnistua, kiitos vitsailun
Tarinat | 29.4.2026 21:01
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähialueella tuotettu kotimainen ruoka pitää tiellä
Mielipide | 29.4.2026 15:05
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste