Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kreml: Venäjä jatkaa sotaa, kunnes saavuttaa tavoitteensa Ukrainassa

24.2.2026 12:40
Lue lisää 
Ukrainan sota
Paras tapa auttaa ukrainalaisia on tiedottaja Elderin mukaan silti lahjoittaa rahaa paikan päällä jo toimivalle, luotettavalle organisaatiolle: joko kansainväliselle tai esimerkiksi naapurimaissa rajan tuntumassa toimivalle järjestölle. Niillä on valmiina logistiset järjestelyt ja sopimukset paikallisten toimijoiden kanssa. (Kuva: Handout)

Mitä pidempään konflikti kestää, sitä pahempia ovat lasten ongelmat tulevaisuudessa, sanoo Unicefin edustaja – Lvivissä hän on todistanut jatkuvaa jäähyväisten virtaa

Paras tapa auttaa ukrainalaisia on rahallinen tuki luotettavalle järjestölle, sanoo Unicefin tiedottaja James Elder. Omatoiminen avustusreissaaja voi törmätä logistisiin hankaluuksiin.
STT-Maiju Ylipiessa 3.3.2022 3:01, muokattu 3.3.2022 9:22
a– a+
Ukrainan sota

Isä kumartuu lapsensa puoleen ja yrittää selittää, mihin lapsi on menossa. Yrittää selittää, miksi isä ei tule mukaan. Lapsi on kenties viettänyt viime yöt pommisuojassa ja matkustanut sitten tunteja ja taas tunteja päästäkseen turvaan.

Viime päivinä YK:n lastenjärjestön Unicefin tiedottaja James Elder on nähnyt Ukrainassa uudestaan ja uudestaan jonkinlaisen version tällaisesta tilanteesta.

Lauantaista asti Ukrainassa ollut Elder on viettänyt aikansa pääasiassa Lvivissä, läntisessä Ukrainassa, josta on noin 70 kilometriä Puolan rajalle. Hän kuvailee tilannetta riipaisevaksi: aina vain lisää pakenevia ihmisiä.

–  Jatkuva pakotettujen jäähyväisten virta. Miehet ja vaimot joutuvat erilleen, samoin isät ja lapset, Elder kuvaili STT:lle puhelimitse keskiviikkona Lvivistä.

Elder on käyttänyt aikansa Ukrainassa puhuen paikallisten kanssa muun muassa vastaanottokeskuksessa ja juna-asemalla. Hän on selvittäen sitä kautta perheiden, naisten ja lasten tilannetta: mitä he ovat kokeneet ja mitä he tarvitsevat.

–  Kukaan, jolle olen puhunut, ei haluaisi lähteä, Elder sanoo.

–  Mutta yhä enemmän heistä tuntuu, että ainoa tapa pitää heidän lapsensa turvassa, on lähteä.

Venäjä on hyökännyt Ukrainaan laajamittaisesti viime viikosta alkaen. Lapset eivät ole säästyneet kauheuksilta.

–  Tiedämme, että lapsia on kuollut ja lapsia on loukkaantunut. Tiedämme, että he kärsivät kauheista traumoista, Elder sanoo.

Vakavin lapsiin kohdistuva uhka on nimenomaan aseellinen, Elder sanoo. Lisäksi sotatilanne aiheuttaa lapsille kuormitusta ja traumaa. On myös lapsia, jotka tarvitsisivat lääkäripalveluita.

Mitä pidempään konflikti jatkuu, sitä vakavampia ovat lasten ongelmat myös tulevaisuudessa, Elder sanoo. Tämä on hänen mukaansa nähty jo esimerkiksi Jemenissä ja Etiopiassa, joissa sotatoimet ovat aiheuttaneet humanitaarisen kriisin.

–  Mitä kauemmin se kestää, sitä syvempiä ovat trauman arvet. Sitä vaikeampaa on varmistaa, että lapset saavat oikean lapsuuden, Elder sanoo.

Lvivissä Elder ei ole joutunut todistamaan sotatoimia, mutta sielläkin tilanne tuntuu koko ajan jännittyneemmältä. Ilmaiskusta varoittavat sireenit soivat yhä useammin, keskiviikkoaamunakin useita kertoja.

–  Kuten kaikki muutkin ympäri maailmaa, perheet täällä odottivat, että saisivat viiden minuutin hengähdystauon koronan jälkeen, Elder sanoo.

Unicef on toiminut jo vuosia Ukrainan itäosassa, jossa taistelut Ukrainan valtion ja Venäjän tukemien separatistien välillä ovat jatkuneet vuodesta 2014. Siellä Unicefin tärkeisiin tehtäviin on kuulunut muun muassa puhtaan veden järjestäminen, sillä vesijärjestelmä on kärsinyt tuhoja taisteluissa.

Lapsille on järjestetty myös muun muassa psykologista tukea, terveydenhuoltoa sekä opetuspaikkoja pommitettujen koulujen tilalle.

Nyt vastaavanlaista tukea joudutaan laajentamaan muualle Ukrainaan. Myös naapurimaissa tarvitaan apua pakolaisille.

Konfliktin pahentuessa myös avun saanti perille vaikeutuu.

Paras tapa auttaa ukrainalaisia on Elderin mukaan silti lahjoittaa rahaa paikan päällä jo toimivalle, luotettavalle organisaatiolle: joko kansainväliselle tai esimerkiksi naapurimaissa rajan tuntumassa toimivalle järjestölle. Niillä on valmiina logistiset järjestelyt ja sopimukset paikallisten toimijoiden kanssa.

Jotkut ovat innostuneet Suomestakin lähtemään itse avustusreissulle paikan päälle. Elder ymmärtää halun auttaa, mutta keino ei ole hänen mielestään tehokkain tapa auttaa: rajajärjestelyt, logistiikka, tavaran oikeudenmukainen jakelu, ne kaikki vaativat järjestelyä.

–  Reissuun lähteminen ja parin tuhannen kilometrin ajaminen ei välttämättä ole paras tapa käyttää resursseja, Elder sanoo.

Ihmisiä tulee edelleen jatkuvasti rajan yli Ukrainasta naapurimaihin, tosin helppoa se ei ole.

Sunnuntaina autojono Puolan rajalle oli Elderin mukaan 50 kilometrin pituinen ja rajalle joutui jonottamaan yli vuorokauden. Nyt jono saattaa olla siitä vielä pidentynyt, hän arvioi keskiviikkona.

Myös Kiovasta lähtee edelleen ihmisiä, ja junat täyttyvät pahenevaa tilannetta pakoon pyrkivistä naisista, lapsista ja vanhuksista. Monen määränpäänä on ainakin alkuun Lviv.

Elderin mieleen on jäänyt myös lämpimiä muistoja siitä, kuinka ihmiset ovat kriisiaikana auttaneet toisiaan. Ihmiset ovat tarjonneet apuaan niin juna-asemilla kuin tienvarressa: tarjonneet nukkumapaikkaa, lahjoittaneet ruokaa, toimineet vapaaehtoisina.

Lvivistä Puolan rajalle johtavalla tiellä Elder kävi jututtamassa ihmisiä, jotka odottivat monen kymmenen kilometrin mittaisessa autojonossa pääsyä rajalle. Lähikylän naiset olivat tuoneet tien sivuun pöytiä täynnä kahvia, teetä ja ruokaa, jotta uuvuttavaa matkaa tehneillä ihmisillä olisi ainakin jotain syötävää.

–  Se oli harvinainen ilon hetki, hän sanoo.

Lue myös

Stubb Kiovassa: Rauhaa ei nähdä lähitulevaisuudessa

Kiovassa vieraileva presidentti Alexander Stubb arvioi, että Ukrainassa ei nähdä lähitulevaisuudessa rauhaa. STT kysyi...
24.2.2026 17:37

Työministeri Marttinen: Luottamusta ei synny sillä, että synkistellään ja pelotellaan

Työministeri Matias Marttisen (kok.) mukaan oppositiossa ei taideta edes haluta nähdä talouden myönteisiä...
24.2.2026 17:04

Kalajoella poliisin murhan yrityksestä epäilty mies vangittiin, epäilty ja poliisi yhä sairaalassa

Pohjois-Pohjanmaalla Kalajoella poliisia lauantaina veitsellä lyönyt mies sekä tilanteessa loukkaantunut poliisi ovat sairaalahoidossa...
24.2.2026 16:03

Aihetunnisteet

avustustyö humanitaarinen työ hätäapu lapset Ukraina Ukrainan sota Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Tätä suomalainen syö 15 kiloa joka vuosi – ”Paljon enemmän kuin arkinen elintarvike”
Uutiset | 23.2.2026 22:30
EU-maassa paljastui jotain hämmentävää: Uskomaton ”haamuosoitteiden” verkosto
Uutiset | 23.2.2026 23:03
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Ikoninen laji palasi Galápagossaarille: ”Kykenevät puolustautumaan”
Uutiset | 21.2.2026 22:04
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Tutkimus: Limsoilla ja energiajuomilla huolestuttava vaikutus nuorten aivoihin
Uutiset | 23.2.2026 21:47
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Uusimmat

Stubb Kiovassa: Rauhaa ei nähdä lähitulevaisuudessa
Uutiset | 24.2.2026 17:37
Työministeri Marttinen: Luottamusta ei synny sillä, että synkistellään ja pelotellaan
Uutiset | 24.2.2026 17:04
Kalajoella poliisin murhan yrityksestä epäilty mies vangittiin, epäilty ja poliisi yhä sairaalassa
Uutiset | 24.2.2026 16:03
Suomi boikotoi paralympialaisten avajaisia
Uutiset | 24.2.2026 15:40
Poliisi: Vauvan tapon yrityksestä epäilty mies on kuollut
Uutiset | 24.2.2026 15:34
Keskustan Räsänen: Lama ei tullut tyhjästä, vaan hallituksen politiikasta
Uutiset | 24.2.2026 15:28
Yhdysvaltain itärannikkoa kurittaa historiallinen lumimyrsky – Rhode Islandin Providencessa satoi noin metri lunta
Uutiset | 24.2.2026 14:50
”Viedään turvaa ihmisiltä, joiden elämä on jo palasina” – Keskustan Kettuselta tunteikas purkaus välikysymyskeskustelussa
Uutiset | 24.2.2026 14:29
Eduskunnassa hiljainen hetki Ukrainan vuoksi
Uutiset | 24.2.2026 14:11
Keskusta haastaa hallitusta Euroopan pahimmasta työttömyydestä – Katso suorana
Uutiset | 24.2.2026 14:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Tutkijalta synkkä varoitus: Näin EU:sta tulee USA:n vasalli – ”Kuin Belarus” 
Uutiset | 22.2.2026 9:01
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01
Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stubb Kiovassa: Rauhaa ei nähdä lähitulevaisuudessa
Uutiset | 24.2.2026 17:37
Työministeri Marttinen: Luottamusta ei synny sillä, että synkistellään ja pelotellaan
Uutiset | 24.2.2026 17:04
Kalajoella poliisin murhan yrityksestä epäilty mies vangittiin, epäilty ja poliisi yhä sairaalassa
Uutiset | 24.2.2026 16:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi sairastaa järjestelmä-ähkyä
Mielipide | 24.2.2026 14:40
Lukijalta: ”Lännettyminen” on tuhonnut Suomen taloutta ja ”murentanut” turvallisuuttamme
Mielipide | 23.2.2026 14:49
Lukijalta: Uskonnonopetus toimii
Mielipide | 23.2.2026 14:40
Lukijalta: Maahanmuutto on Yhdysvaltain nykyhallinnolle kätevä syntipukki
Mielipide | 23.2.2026 14:19
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Keskustan Pohjois-Pohjanmaan piiri asetti eduskuntavaaliehdokkaita – katso lista
Uutiset | 21.2.2026 17:13
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste