Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Matka on vielä pitkä Ukrainan konfliktin ratkaisemiseksi, luonnehtii Moskovassa vieraileva pääministeri Rinne

Venäjän pääministeri Medvedev sysää vastuuta EU:n ja Venäjän selvittämisestä Brysseliin.
Viivi Salminen, Heta Hassinen - STT 25.11.2019 15:29, muokattu 25.11.2019 17:11
a– a+
Pääministerit

Euroopan unionin ja Venäjän suhteiden normalisointi on mahdollista vain, jos Ukrainan konflikti pystytään ratkaisemaan, totesi pääministeri Antti Rinne (sd.) Moskovan-vierailullaan.

EU:n ja Venäjän suhteiden tulevaisuus nousi esiin Rinteen ja pääministeri Dmitri Medvedevin yhteisessä tiedotustilaisuudessa.

Rinne korosti, että Venäjällä on keskeinen rooli tilanteen ratkaisemiseksi. Hän muistutti, että Minskin sopimuksen ehtojen täyttyminen on olennaista sen kannalta, että Venäjän vastaisia pakotteita voitaisiin purkaa.

– Suomi on täysin sitoutunut EU:n Venäjä-politiikkaan, Rinne sanoi.

Joulukuussa järjestetään niin sanottu Normandia-kokous, johon osallistuvat Venäjän, Ukrainan, Saksan ja Ranskan johtajat. Rinne toivoo, että tapaaminen vie asiaa eteenpäin.

Rinne sanoo näkevänsä tiettyjä myönteisiä seikkoja, jotka saattavat johtaa ratkaisujen tielle Ukrainan konfliktissa, mutta matka on hänen mukaansa vielä pitkä.

EU:n ja Venäjän suhteet ovat olleet jäiset sitten vuoden 2014, jolloin Venäjä valtasi Krimin Ukrainalta ja Itä-Ukrainan sota syttyi. 

Pääministerien tiedotustilaisuudessa kävi selväksi, että Venäjällä on poikkeava käsitys siitä, miksi suhteiden nykytila on mikä on. Medvedev syytti suhteiden pilaantumisesta Brysseliä ja sysäsi vastuuta tilanteen selvittämisestä EU:n suuntaan.

– Me haluamme normalisoida suhteet EU:n kanssa, mutta siihen asti, kun EU ei pysty sellaisiin suhteisiin, me emme voi tehdä asialle mitään, Medvedev sanoi.

– EU:ssa on uusi johto. Kaikki on heidän käsissään, hän jatkoi.

Medvedev myös sanoi, että Venäjä ei pura omia pakotteitaan yksipuolisesti. 

Suomalaistoimittajat kysyivät pääministereiltä, millaisena mahdollisuutena he pitävät neuvostojohtaja Josif Stalinin vainojen uhrien kohtalon selvittämistä ja sitä, millainen merkitys selvityksellä olisi Venäjän ja EU:n välisten suhteiden kannalta.

Medvedev vähätteli kysymystä sanoen, että aihe tuskin nousisi tärkeäksi kysymykseksi Venäjän ja EU:n välillä.

– Meitä koskee historia, joka on joskus traagista ja se on aika vaikea aihe aina. Meidän pitäisi tässä mielessä katsoa eteenpäin eikä taaksepäin, Medvedev sanoi.

Rinne korosti, että Suomessa tieteellinen tutkimus ei ole politiikan teon väline. Hän nosti esiin, että Suomessa on tutkittu tieteellisesti kipeitäkin historiallisia aiheita, kuten vuoden 1918 tapahtumia.

Rinteen mukaan Stalinin uhrien kohtaloa koskeva tutkimus ja yhteistyö sen suhteen on tervetullutta, kunhan se tehdään tieteellisesti.

– Toivon, että tämä yhteistyö, joka näyttää nyt ehkä jollain tavalla viriävän, johtaa tieteelliseen yhteistyöhön.

Pääministerit tapasivat nyt ensimmäistä kertaa. Kumpikin luonnehti keskusteluja avoimiksi ja rakentaviksi.

Kansainvälisten suhteiden lisäksi pääministerien tapaamisessa olivat esillä muun muassa kahdenväliset taloussuhteet, matkailu sekä ympäristö- ja ilmastoasiat.

Medvedev kertoi olevansa tyytyväinen siitä, että Suomen ja Venäjän välinen kauppa on kasvanut. Rinne totesi, että Venäjä on tärkeä markkina monelle suomalaisyritykselle.

Rinne toi myös esiin, että Suomella on tuoretta kokemusta jätehuollon uudistamisesta ja näin ollen paljon annettavaa Venäjän jäteuudistuksen tueksi.

Rinteen mukaan ympäristö- ja ilmastokysymyksissä naapurimaiden on erityisen tärkeä tehdä yhteistyötä.

– Suunnittelemme huipputapaamista Itämeren tilasta, jonka konkreettisena tavoitteena on kerätä resursseja sen parantamiseen, Rinne sanoi.

Rinne kertoi olevansa tyytyväinen, että Venäjän jäsenyys ihmisoikeusjärjestö Euroopan neuvostossa on jatkunut ja muistutti yhteisten sääntöjen noudattamisen tärkeydestä.

Rinteen mukaan pääministerit keskustelivat ajankohtaisista ihmisoikeuskysymyksistä.

– Otin keskustelussamme esille huolen ihmisoikeuksien toteutumisesta, Rinne sanoi.

Matkailun osalta Medvedev nosti esiin uusien rajanylityspaikkojen ja sähköisten viisumien roolin.

Suomalaisten viisumivaatimukset Venäjälle ovat höllentyneet. Lokakuun alusta lähtien suomalaisille on myönnetty ilmaisia sähköisiä viisumeita.

Sähköisen viisumin haltija saa oleskella vain Pietarin kaupungissa ja Leningradin alueella enintään kahdeksan päivän ajan.

Sen sijaan Suomeen matkustavien venäläisten viisumivaatimukset kiristyivät syyskuun alussa. Jatkossa venäläisten täytyy viisumihakemuksen yhteydessä kertoa matkasuunnitelmansa ja osoittaa varallisuutensa.

Rinne kertoi, että tapaamisessa oli esillä metsäyhteistyö ja kestävä metsätalous. Rinteen mukaan on lisäksi tärkeää, että Suomen ja Venäjän viranomaisten yhteistyö on sujuvaa hätätilanteissa, kuten metsäpalojen syttyessä.

Rinteen mukana ovat liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin (sd.) sekä maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.).

Lue myös

Rinteen ja Medvedevin pääministeritapaaminen Moskovassa – asialistalla ainakin ympäristöyhteistyö ja EU-Venäjä-suhde

Pääministeri Antti Rinteen (sd.) ja Venäjän pääministeri Dmitri Medvedevin tapaaminen on alkanut Moskovassa. Medvedev...
25.11.2019 12:40

Marinin mukaan Suomella on paljon yhteisiä intressejä Venäjän kanssa raideliikenteessä

Liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marin (sd.) kertoi keskustelleensa Venäjän liikenneministerin kanssa paljon raideliikenteestä...
25.11.2019 19:53

Aihetunnisteet

EU Medvedev Rinne Talous Ukraina Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste