Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia

27.10.2025 21:29
Lue lisää 
Nato-kysymys
Ruotsin ja Suomen pääministerit Magdalena Andersson ja Sanna Marin ovat tavanneet tänään Tukholmassa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Marin Tukholmassa: Yhteinen Nato-linja Ruotsin kanssa olisi toivottava – Suomen päätös voi syntyä viikoissa

Andersson ei myöntänyt, että Ruotsin Nato-hakemus olisi jo ratkaistu asia
STT-Nina Törnudd 13.4.2022 14:04, muokattu 14.4.2022 8:07
a– a+
Nato-kysymys

Pääministeri Sanna Marin (sd.) pitää toivottavana, että Suomi ja Ruotsi voisivat tehdä samanlaiset Nato-ratkaisut samanlaisessa aikataulussa.

–  Meidän läheinen yhteytemme ja yhteistyömme jatkuu. Mutta jos minulta kysytään, niin toivoisin, että me tekisimme samankaltaiset valinnat samankaltaisessa aikataulussa koko alueellamme. Mutta Ruotsi tekee omat päätöksensä, Marin sanoi Tukholman-vierailullaan.

Suomen päätös on syntymässä nopeasti, hän ennakoi.

–  Prosessi on nopea, ja se tapahtuu viikoissa, Marin sanoi selostettuaan ensin selonteon käsittelyä.

Marin sanoi Suomen olevan valmistautunut siihen, että Venäjä pyrkii erilaisin ”ilkeyksin” vaikuttamaan Suomen päätöksiin.

–  Mutta meidän ei pidä antaa pelon vaikuttaa valintoihimme. Me teemme kauaskantoisia päätöksiä, eikä meidän tule pelätä päätöksen tekoa.

Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson ei vahvistanut Svenska Dagbladetin tietoa, että hän olisi jo päättänyt tavoitella Nato-jäsenyyttä, vaan sanoi, että asiaa pitää vielä analysoida tarkasti ja hakea Ruotsin turvallisuuden kannalta parasta ratkaisua.

Pääministerien tiedotustilaisuuden edellä Svenska Dagbladet kertoi Anderssonin haluavan, että Ruotsi hakee sotilasliitto Naton jäsenyyttä tänä vuonna. Lehden puoluelähteistä saamat tiedot kertovat, että sosiaalidemokraattien johto on tehnyt asiasta päätöksensä.

Anderssonin tavoite on jättää Ruotsin jäsenyyshakemus Naton huippukokouksessa Madridissa kesäkuun lopussa, lehti kertoi.

Keskustelu Nato-jäsenyydestä on Suomessa edennyt pitemmälle kuin Ruotsissa, jossa puolueet käyvät parhaillaan turvallisuuspoliittista pohdintaansa parlamentaarisessa analyysiryhmässä. Loppuraportti on määrä esitellä viimeistään 31. toukokuuta. Andersson totesi tiedotustilaisuudessa, että aikataulu voi aikaistua.

–  Jos työ etenee sujuvasti, voi se valmistua aikaisemmin, hän sanoi.

Ruotsissa ratkaisun avaimet päättää Nato-hakemuksesta on hallituspuolue sosiaalidemokraateilla, jotka ovat perinteisesti pitäneet kiinni liittoutumattomuuslinjasta. Aftonbladetin mukaan puolue on kutsunut koolle ylimääräisen puoluehallituksen kokouksen 24. toukokuuta, joka voi tehdä uusia linjauksia.

Edellisenä päivänä kokoontuvat sosiaalidemokraattien piirijohtajat keskustelemaan muuttuneesta turvallisuuspoliittisesta tilanteesta ja puoluekentän mielialoista. Sosiaalidemokraateilla on voimassa oleva puoluekokouslinjaus, joka torjuu Nato-jäsenyyden, mutta puoluehallituksella on valtuudet muuttaa puolueen suuntaa.

Pääministeri Andersson on sanonut, että mahdollisen Nato-hakemuksen pitäisi saada taakseen 75 prosentin enemmistö valtiopäiville. Kun ruotsidemokraatit ovat kääntäneet kelkkansa ja kannattavat jäsenyyttä jos Suomi liittyy, on enemmistö koossa, jos sosiaalidemokraatit lähtevät mukaan.

Lisäsäväyksen Ruotsin keskusteluun tuovat syyskuun valtiopäivävaalit. Porvarilliset oppositiopuolueet liputtavat vaalien edellä Nato-jäsenyyden puolesta, jonka kannatus on noussut myös Ruotsissa, joskin vähemmän rajusti kuin Suomessa. Rutosin yleisradioyhtiö SVT kertoi tiistaina, että kannattajia on nyt 45 prosenttia. Kannattajien osuus on pysynyt Venäjän hyökkäyksen jälkeen melko vakaana, mutta vastustajien määrä on kasvanut 33 prosenttiin. Epävarmojen osuus on laskenut.

Aiemman kyselyn mukaan ruotsalaisten enemmistö, 63 prosenttia, kannattaa Nato-jäsenyyttä, jos Suomikin liittyy.

Ruotsin ja sosiaalidemokraattien perinteistä liittoutumatonta linjaa ovat vaalineet muun muassa entiset pääministerit Göran Persson ja Stefan Löfven. Löfven sanoi äskettäin Yleisradiolle, ettei usko Nato-jäsenyyden olevan oikea valinta Suomelle tai Ruotsille.

Persson sanoi Ruotsin TV4:n haastattelussa, ettei Ruotsin tule liittyä Natoon riippumatta siitä, mitä Suomi tekee. Persson asettui näin ollen tässäkin asiassa eri linjalle kuin vanha kiistakumppaninsa, Suomen EU-jäsenyyden alkuaikojen pääministeri Paavo Lipponen (sd.), joka otti Demokraatissa kantaa jäsenyyden puolesta.

–  Olisi kaikin puolin välttämätöntä, että sekä Suomi että Ruotsi liittyisivät tänä vuonna Natoon, Lipponen kirjoitti.

Lue myös

SvD: Magdalena Andersson haluaa viedä Ruotsin Natoon tänä vuonna

Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson haluaa, että Ruotsi hakee sotilasliitto Naton jäsenyyttä tänä vuonna...
13.4.2022 12:43

SVT: Britannia tarjoaa Pohjoismaiden tueksi lisättyä sotilaallista läsnäoloa

Britannian Ruotsin-suurlähettiläs Judith Gough kertoo Ruotsin yleisradion SVT:n haastattelussa maansa tarjoavan Pohjoismaille lisättyä...
13.4.2022 12:49

IS: Enemmistö ruotsalaisista on valmis puolustamaan Suomea Venäjän hyökkäykseltä – "Yllättävän isot lukemat"

Enemmistö ruotsalaisista olisi valmis puolustamaan Suomea, jos Venäjä hyökkäisi Suomeen. Tieto selviää Ilta-Sanomien...
13.4.2022 13:42

HS-gallup: Nato-jäsenyyden kannatus vakiintunut 60 prosentin kieppeille

Noin 59 prosenttia suomalaisista kannattaa Suomen liittymistä Natoon, ilmenee Helsingin Sanomien mielipidekyselystä. Jäsenyyttä...
13.4.2022 14:17

HS: Venäjän Zaharova: Nämä väitteet ovat typeriä

Venäjän ulkoministeriö kiistää arviot, joiden mukaan Venäjä kohdistaisi uhkaa Suomeen ja Ruotsiin. Ministeriö...
13.4.2022 17:30

Aihetunnisteet

Nato Nato-jäsenyys Nato-keskustelu Nato-kysymys Pohjoismaat Politiikka Ruotsi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tutkimus: Tämä askelmäärä riittää laskemaan kuolemanriskiä jopa 40 prosenttia
Uutiset | 27.10.2025 21:29
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Talvirenkaan vaihtajan omaa vastuuta lisättiin, oliko se virhe?
Uutiset | 26.10.2025 9:00
DNA-tutkimus paljasti: Nämä bakteerit tuhosivat Napoleonin armeijan
Uutiset | 28.10.2025 5:37
Lehti: Parisataa venäläistä tunkeutui taisteluiden etulinjassa sijaitsevaan kaupunkiin Itä-Ukrainassa
Uutiset | 27.10.2025 17:18
Miksi osa sairastuu sydän- ja verisuonitauteihin, vaikkei riskitekijöitä ole?
Uutiset | 22.10.2025 22:50
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Tämä tuttu hedelmä auttaa hyvin yleiseen vaivaan
Uutiset | 25.10.2025 21:03
Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Aie maatalouden alasajosta saa täystyrmäyksen – kansanedustaja ihmettelee, kuinka professori unohti huoltovarmuuden
Uutiset | 22.10.2025 13:24
Historia | Ceausescun pakkomielteen yllättävä seuraus: Savukemerkistä tuli Romaniassa kaikkivoipa pimeä valuutta
Uutiset | 20.10.2025 21:05
Poliiseilta kovaa puhetta: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan”
Uutiset | 24.10.2025 13:14
Vieraslaji hämmästyttää Virossa – metsästäjät liikkeellä
Uutiset | 23.10.2025 1:32
Moni säästää nyt näistä – ”Voi romuttaa talouden vuosiksi”
Uutiset | 23.10.2025 22:00
Nouseva terveysuhka: Jo tölkki päivässä vaarantaa maksan
Uutiset | 8.10.2025 23:45
IS: Lääkäriltä täystyrmäys yleiselle terveysväitteelle: ”Suurin turhake”
Uutiset | 30.9.2025 22:03
Verkkopankissa maksaminen muuttuu torstaista alkaen
Uutiset | 7.10.2025 8:28
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
Tutkimus paljasti vakavan terveysriskin – Lähes jokainen altistuu
Uutiset | 5.10.2025 22:12
Tutkimus: Pelätty syöpä yleistyy jatkossakin, jos mitään ei tehdä – Keino kyllä olisi
Uutiset | 13.10.2025 23:01
WHO varoittaa vakavasta terveysuhasta − ”Meiltä loppuvat hoitovaihtoehdot”
Uutiset | 13.10.2025 21:29
Tämä tuttu supermauste alentaa kolesterolia
Uutiset | 30.9.2025 0:30
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Tutkimus: Kuntosaleilla yleistyvä ilmiö aiheuttaa sydänmuutoksia
Uutiset | 28.9.2025 21:15

Uusimmat

Uusi havainto neuvoloissa: Moni yllättyy, kun vauva-arki onkin niin sitovaa
Uutiset | 28.10.2025 10:25
Muskin yhtiö julkisti haastajan ”vasemmistolaiselle” Wikipedialle
Uutiset | 28.10.2025 9:58
Presidentti myönsi ensi kertaa valtiollisen kunniamerkin 48 isälle
Uutiset | 28.10.2025 9:48
Puolustusvoimat siirtyy käyttämään uusissa käsiaseissa Nato-standardin kaliipereita
Uutiset | 28.10.2025 9:32
Yhdysvallat ja Japani allekirjoittivat sopimuksen mineraaleista ja maametalleista
Uutiset | 28.10.2025 9:26
Espanjassa Alicanten lentokenttä suljettiin mahdollisten droonihavaintojen vuoksi
Uutiset | 28.10.2025 9:14
THL: Yli 200 ihmistä kuoli yliannostuksiin viime vuonna – viidesosa alle 25-vuotiaita nuoria
Uutiset | 28.10.2025 9:01
Melissa lähestyy – Jamaikalle luvassa jopa neljä metriä korkea tulva-aalto
Uutiset | 28.10.2025 8:52
S-Pankki: Perintöriitojen määrä väheni viime vuonna ensi kertaa kolmeen vuoteen
Uutiset | 28.10.2025 8:25
Venezuela sanoo estäneensä CIA:n tukeman lavastetun hyökkäyksen yhdysvaltalaisalusta vastaan
Uutiset | 28.10.2025 8:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten ihmeessä metsät voivat olla päästölähde suurimmassa osassa Suomea? – Asiantuntija selventää
Uutiset | 26.10.2025 8:00
Päätoimittajalta | Loikka imagokisassa – mikä keskustan tyylissä puhuttelee?
Uutiset | 21.10.2025 17:16
Mistä uusi suunta? – Keskustassa käynnissä massiivinen voimainponnistus
Uutiset | 19.10.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uusi havainto neuvoloissa: Moni yllättyy, kun vauva-arki onkin niin sitovaa
Uutiset | 28.10.2025 10:25
Muskin yhtiö julkisti haastajan ”vasemmistolaiselle” Wikipedialle
Uutiset | 28.10.2025 9:58
Presidentti myönsi ensi kertaa valtiollisen kunniamerkin 48 isälle
Uutiset | 28.10.2025 9:48
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Uudenmaan piirin puheenjohtajakisa
Mielipide | 27.10.2025 13:16
Lukijalta: Sote-ala ei kaipaa lisää epävarmuutta – raskaussyrjintä iso ongelma jo nyt
Mielipide | 27.10.2025 11:28
Lukijalta: Jäähyväiset suomalaiselle hyvinvointivaltiolle
Mielipide | 27.10.2025 11:25
Lukijalta: Kesän lumous odottaa ostajaa
Mielipide | 27.10.2025 11:22
Lukijalta: Hoitajien oikeudet on turvattava – vastuu ja velvollisuus näkyviin palkassa
Mielipide | 23.10.2025 11:47
Lukijalta: Palveluverkkoesityksen järjettömyys uhkaa koko maakunnan tasa-arvoa
Mielipide | 24.10.2025 10:29
Vastine vastineelle: Kelan terapia ei ole ongelmaton menestystarina
Mielipide | 20.10.2025 16:21
Lukijalta: Matti Korkiakoski Uudenmaan Keskustan puheenjohtajaksi
Mielipide | 20.10.2025 17:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
”Se on hallituksen vika, muistakaa se” – keskustanuorilla huolta palveluista, terveydestä ja tekoälystä
Uutiset | 25.10.2025 18:25
Nuorisopomo toivoo tiukkaa vastavetoa – ”somejätit polvilleen”
Uutiset | 25.10.2025 12:13
Kaikkonen esittää isoa uudistusta peruskouluun
Uutiset | 23.10.2025 10:35
Ammattilaiset tyrmistyneitä: ”Krooninen aliarvostus”
Uutiset | 23.10.2025 12:36
Milla Veteläisestä keskustanuorten puheenjohtaja
Uutiset | 26.10.2025 13:19
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste