Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Orpo uudenvuoden tervehdyksessään: Hallitus leikkaa lisää, jos EU niin suosittelee

31.12.2025 2:00
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
Jalankulkijoita sateisella Pohjoisesplanadilla Helsingissä 30. elokuuta 2023. (Kuva: Lehtikuva)

Lisää vihreää kaduille, kosteikkoja ja sadepuutarhoja – viheralueet auttavat kaupunkitulvien hallinnassa

STT – Alina Salomaa 15.9.2023 7:00, muokattu 15.9.2023 9:37
a– a+
Ilmastonmuutos

Ilmastonmuutoksen myötä sademäärät kasvavat ja kaupunkien hulevesitulvat yleistyvät. Rankkasateet ovat aiheuttaneet kaupunkitulvia ympäri Suomea myös tänä kesänä ja alkusyksynä.

Rakennetuissa ympäristöissä viemäreiden kapasiteetti ei aina kestä suuria vesimassoja, ja vesi tunkeutuu kiinteistöihin ja jää esimerkiksi kaduille ja alikulkuihin.

– Silloin tarvitaan viheralueita, joissa vesi imeytyisi tai ainakin viipyisi hetken, ennen kuin se johdetaan viemäriverkkoon, jottei tulvia tulisi, kertoo Kajsa Rosqvist, Helsingin kaupungin ilmastoyksikön projektipäällikkö.

Puut, istutukset ja erilaiset vettä läpäisevät pinnat ovat oleellisia hulevesien, eli sateen ja sulamisen mukana kerääntyvien vesien hallinnassa.

Kaupungeista yhä isompi osa on pinnoitettua aluetta eli teitä ja rakennettua aluetta. Vesi ei läpäise pintoja eikä pääse imeytymään maaperään, vaan jää pinnalle tulvimaan.

Niin kutsutuilla luontopohjaisilla ratkaisuilla voidaan imeyttää vettä maaperään, ja tarvittaessa myös viivyttää vettä niin, että tulvavahingoilta vältyttäisiin eivätkä viemärit ylikuormittuisi.

Luontopohjaiset hulevesiratkaisut näkyvät kaupunkilaisille esimerkiksi niittyinä, painanteina, kosteikkoina ja viherkattoina. Kaikki vihreä, jonka alla on vettä imevää maaperää, toimii Rosqvistin mukaan sadevedenhallintaratkaisuina. Vihreyttä lisätään uusille alueille, mutta myös jo olemassa olevat kadut ja katot kaipaavat vihreää.

– Mitä enemmän vihermassaa on, sen parempi, Rosqvist kiteyttää.

Rosqvistin mukaan ympäri Eurooppaa nähdyt rajut tulvat voivat vauhdittaa tulviin varautumista Suomessakin.

– Viimeisen 5–10 vuoden aikana luonnonmukaiset hulevesienhallintaratkaisut ovat ihan selkeästi lisääntyneet.

Rosqvistin mukaan tarvittaisiin vielä lisää kokemuksia siitä, miten hyvin luontopohjaiset ratkaisut säilyvät ja miten niiden ylläpito sujuu.

Luontopohjaiset ratkaisut tukeutuvat luonnon omiin prosesseihin, eli tässä tapauksessa veden kiertoon.

Aalto-yliopiston maisema-arkkitehtuurin professori Ranja Hautamäki painottaa, että luontopohjaiset ratkaisut tarjoavat monia hyötyjä. Ne ovat Hautamäen mukaan ratkaisuja moniin yhteiskunnallisiin haasteisiin.

Harjaantunut silmä on voinut huomata hulevesien hallintaan suunniteltujen viheralueiden kehityksen suomalaisissa kaupungeissa. Erilaiset painanteet, tulvaniityt sekä mutkittelevat ojat ovat yhä useammin osa uusia asuinalueita.

Esimerkiksi Helsingin Kuninkaantammessa on rakennettu uutta asuinaluetta luonnonmukainen hulevesien hallinta huomioon ottaen. Alueella on muun muassa virkistyskosteikkoalue ja tonteilla sadepuutarhoja ja viherkattoja. Myös Tampereen Vuorekseen on toteutettu hulevesialtaita ja purouoma tulvaniittyineen.

Lisää ratkaisuja kehitellään ympäri Suomea. Hulevettä keräävät lammikot ja painanteet istutuksineen voivat muodostaa esimerkiksi silmää miellyttäviä sadepuutarhoja.

– Sadepuutarha kehystää huleveden mukavalla tavalla. Se ei ole pelkästään tekninen ja ikävä asia, vaan se voi olla myös hyödyllinen ja kaunis asia, Hautamäki pohtii.

Myös Rosqvist nostaa esiin estetiikkakysymyksen. Rosqvistin mukaan suomalaiset odottavat usein, että kaupunkien luonto olisi parturoitua ja hoidetun näköistä. Rosqvistin mukaan olisi hyvä, jos ihmiset oppisivat ymmärtämään runsaan ja luonnonmukaisen kaupunkivihreän edut.

Rehevämmät viheralueet, kuten niityt, ovat nurmikkoa tehokkaampi ratkaisu vaikkapa juuri vesien imeyttämisessä, ja ne kestävät hyvin paahdetta.

Viheralueet ovat myös asukkaiden virkistyspaikkoja ja ne tarjoavat elinympäristöjä pölyttäjille, mikä tukee luonnon monimuotoisuutta kaupungeissa.

Isojen kaupunkien keskustoissa haasteeksi hulevesien hallinnassa muodostuu tilanpuute. Tiivistä asumista pidetään Rosenqvistin mukaan energiatehokkaana, mutta liian tiiviissä kaupungissa ilmastonmuutoksen seuraukset, kuten korkeat lämpötilat, korostuvat ja tulvariski kasvaa. Kaupungeissa tarvitaan lisää asuntoja kasvavalle väestölle, mutta tilaa vaatisi myös vesi.

Kasvillisuuskin tarvitsee tilaa. Kaupungeissa maan alla kulkee esimerkiksi viemäreitä ja sähköverkkoja, ja niiden sovittaminen puun juurien ja veden johtamisen kanssa voi olla hankalaa. Rosqvistin mukaan hiilensidonnan kannalta uusillakin alueilla olisi tärkeää säilyttää vanhaa maaperää ja puustoa. Kasvillisuus sitoo ja haihduttaa vettä ja toimii hiilinieluna sekä pitää ympäristön viileämpänä helleaaltojen aikaan.

Myös Hautamäen mukaan tiiviys on haaste ilmastonmuutokseen sopeutumisessa.

– Liian tiivis kaupunki ei ole ilmaston kestävä kaupunki, Hautamäki toteaa.

Hulevedet nähdään usein Hautamäen mukaan ongelmana ja niitä ratkotaan usein insinöörivetoisesti, teknisillä ratkaisuilla. Hautamäki toivoo ratkaisujen suunnitteluun yhteistyötä. Parhaimmillaan maisema-arkkitehti istuisi insinöörin kanssa saman työpöydän ääressä.

– Oikein hyödynnettynä hulevesi on myös resurssi, siitä voi olla myös iloa ja hyötyä, Hautamäki kertoo.

Hautamäen mukaan viheralueet voitaisiin nähdä kaupunkien päätöksenteossa strategisena kysymyksenä, jolla lisätään kaupungin ilmastokestävyyttä. Viheralueet tuottavat myös taloudellisia hyötyjä, joista yksi on kaupunkitulvien aiheuttamien tuhojen vähentäminen.

Kaupunkitulvia voidaan hillitä monella suunnittelun tasolla, alkaen kaavoituksesta.

– Täytyy kaavoittaa sellaista kaupunkia, jossa on riittävästi viherpinta-alaa, Hautamäki kertoo.

Esimerkiksi Turussa, Tampereella, Vantaalla ja Helsingissä on käytössä Viherkerroin-työkalu, jolla varmistetaan, että tonttien vihreän alan määrä täyttää kaupunkien vaatimukset.

Vaikka vihreät hulevesiratkaisut ovat Suomessa jo hyvällä mallilla, riittää kaupunkien viheralueiden lisäämisessä vielä työtä.

– Hulevesien hallinnassa on päästy mielestäni kyllä hyvin pitkälle. Seuraavaksi toivon, että päästään yhtä pitkälle lämpösaarekkeiden hillitsemisessä ja hiilinielujen vahvistamisessa, professori Hautamäki sanoo.

Lue myös

Epävarmuutta, pelkoa ja rasismikohuja – Näihin kuviin kiteytyy vuosi 2025

Tarina käynnistyy pystykuvaa klikkaamalla. ...
1.1.2026 8:57

Orpo kaapelirikosta STT:lle: Tästä alkaa valitettavasti tulla rutiinia

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kertoo STT:lle, että tämän hetkisen tiedon perusteella Suomenlahdella sattunut...
31.12.2025 14:57

Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit

Hintoja laskevat reseptilääketaksan leikkaus ja lääkkeiden alv-muutos.
31.12.2025 14:53

Aihetunnisteet

Ilmastonmuutos kaupungit Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
Kaapelirikosta epäilty alus on otettu haltuun Suomenlahdella
Uutiset | 31.12.2025 13:21
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Lihavuuslääkkeet vai leikkaus? Tutkimus antoi tyhjentävän vastauksen 
Uutiset | 30.12.2025 23:39
Ihmisen puheääni paljastaa arkaluontoisia tietoja – professori varoittaa riskeistä
Uutiset | 30.12.2025 17:14
Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit
Uutiset | 31.12.2025 14:53
Tiesitkö? Kahvista on apua myös siivouksessa – kokeile tätä ammattilaisen kikkaa
Uutiset | 30.12.2025 22:16
Luonnonsuojeluliitto tuomitsee suden metsästyksen aloittamisen
Uutiset | 30.12.2025 16:11
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Tältä näyttää sähkön hinta ensi vuonna – ”Herkkyyttä on”
Uutiset | 29.12.2025 21:06
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Uusimmat

Epävarmuutta, pelkoa ja rasismikohuja – Näihin kuviin kiteytyy vuosi 2025
Tarinat | 1.1.2026 8:57
Orpo kaapelirikosta STT:lle: Tästä alkaa valitettavasti tulla rutiinia
Uutiset | 31.12.2025 14:57
Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit
Uutiset | 31.12.2025 14:53
SDP:n Tuppurainen löysi pääministerin puheesta sote-lupauksen – ”Orpo on vastannut opposition ehdotukseen myöntävästi”
Uutiset | 31.12.2025 14:42
Uuttavuotta vietetään ympäri Suomen kireässä pakkasessa – Helsinkiin satoi ensilumi
Uutiset | 31.12.2025 13:43
Kaapelirikosta epäilty alus on otettu haltuun Suomenlahdella
Uutiset | 31.12.2025 13:21
Elisan merikaapeliyhteydessä häiriö Suomenlahdella
Uutiset | 31.12.2025 12:07
”Vauriot ovat laajoja” – Vaikeat sääolosuhteet hidastavat Hannes-myrskyn jälkien korjaamista
Uutiset | 31.12.2025 11:11
Yksityisen varhaiskasvatuksen työehtosopimus hyväksyttiin
Uutiset | 31.12.2025 10:28
Äitiysavustuksen arvo nousee huhtikuussa 210 euroon
Uutiset | 31.12.2025 9:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
01:42, 02/01/2026
weather icon 3°C
Daily Forecast Ennuste
Today 03:0002/01/2026
weather icon
2° / 3°°C 0 mm 0% 22 Km/h 80 % 1006 hPa 0 mm/h
Today 06:0002/01/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 17 Km/h 75 % 1006 hPa 0 mm/h
Today 09:0002/01/2026
weather icon
0° / 1°°C 0 mm 0% 17 Km/h 68 % 1006 hPa 0 mm/h
Today 12:0002/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 19 Km/h 42 % 1007 hPa 0 mm/h
Today 15:0002/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 22 Km/h 51 % 1007 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Epävarmuutta, pelkoa ja rasismikohuja – Näihin kuviin kiteytyy vuosi 2025
Tarinat | 1.1.2026 8:57
Orpo kaapelirikosta STT:lle: Tästä alkaa valitettavasti tulla rutiinia
Uutiset | 31.12.2025 14:57
Reseptilääkkeiden hinnat halpenevat vuodenvaihteessa – katso esimerkit
Uutiset | 31.12.2025 14:53
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Matematiikan ylioppilaskirjoituksista luopuminen olisi katastrofi – ehdotan niitä pakollisiksi
Mielipide | 5.10.2022 8:53
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Hätämajoituksesta vaalikentille – Juha Hyrkäs antaa asunnottomuudelle kasvot
Uutiset | 15.1.2023 20:00
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste