Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruoka

Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK

30.3.2026 17:47
Lue lisää 

Lähes varmaa häviötä kohti suuntaava Stubb kokee jo voittaneensa

”Nyt on menossa viime hetken aikalisä, jolloin pitäisi pari koria heittää”
STT-Heta Hassinen 5.11.2018 18:09, muokattu 5.11.2018 18:16
a– a+
EPP:n kärkiehdokaskisa

Turistiluokassa ympäri Eurooppaa kiertänyt Alexander Stubb herätti hämmennystä, kun hän entisenä pääministerinä tallasi kampanjapolkuaan yksin, raahaten esitekasseja kaupungista toiseen.

Haastatteluun helsinkiläiseen kahvilaan Stubb saapuu pukupussi käsivarrellaan. Perässä seuraa ministeriaikainen avustaja Suvi Aherto, joka on muiden töidensä ohessa autellut Stubbia kotimaasta käsin.

Tee se itse -henki on leimannut Stubbin kärkiehdokaskampanjaa alusta alkaen. Nyt menossa ovat loppumetrit, joiden tärkeyttä hän on korostanut jo pitkään.

Silti Stubb ei vielä halua kertoa, millä keinoilla hän aikoo tulevina päivinä hurmata keskustaoikeistolaisen Euroopan kansanpuolueen (EPP) Helsinkiin saapuvat delegaatit.

– En oikein niitä voi paljastaa. Nyt on menossa viime hetken aikalisä, jolloin pitäisi pari koria heittää, Stubb sanoo.

Todennäköisyydet ovat Stubbia vastaan EPP:n kärkiehdokaskisassa. Puolueryhmittymän kärkiehdokas ensi kevään eurovaaleihin valitaan torstaina Helsingissä, mutta näyttää siltä, että kotikenttäetu ei riitä tällä kertaa voittoon.

Kärkiehdokas on vahvoilla seuraavan EU-komission johtoon, jos EPP pitää vaaleissa paikkansa EU-parlamentin suurimpana ryhmänä.

Stubb vakuuttaa katsovansa kisan loppuun asti.

– Olen suomalainen, uskon vahvasti sisuun, periksi ei anneta.

Ennakkosuosikki on Stubbin vastaehdokas, saksalainen Manfred Weber, joka on kerännyt runsaasti julkisia tuenosoituksia Saksan liittokansleri Angela Merkelistä alkaen. Weberin etuna on myös se, että hän toimii EU-parlamentissa EPP:n ryhmänjohtajana.

Stubbin tueksi on julkisesti ilmoittautunut lähinnä muita pohjoismaalaisia EPP-jäseniä, mutta esimerkiksi Suomen kristillisdemokraatit ovat sanoneet neljän delegaattinsa tukevan Weberiä. Kristillisdemokraattien päätöstä Stubb kommentoi kohteliaasti sanomalla, että jokainen äänestää omien arvojensa mukaan.

– Toivottavasti en neljällä äänellä häviä, hän lisää.

Stubb ei odota, että viimeisten päivien aikana ilmaantuisi enää uusia suuria julkisia tukijoita. Hän jaksaa korostaa, että torstain valinta tehdään suljettuna lippuäänestyksenä ja delegaatit äänestävät omantuntonsa mukaan.

– Luulen, että tukea on kaikista EU-jäsenmaista ja monesta myös julkisesti, mutta kaikkein tärkeintä on ikään kuin se luottamuksellinen tuki, joka syntyy äänestyshetkellä, Stubb sanoo.

Samaan hengenvetoon hän myöntää olevansa realisti ja tietävänsä, että osalla EPP:n jäsenpuolueista on tiukka ryhmäkuri.

– Mutta onneksi on salainen lippuäänestys.

Stubb antaa ymmärtää, että ahkeralla kiertämisellä ja tapaamisilla on ollut vaikutuksensa.

– Tiedän monta sellaista puoluetta ja johtajaa, jotka olivat juuri antamassa julkisen tuen toiselle ehdokkaalle, mutta tapaamisen jälkeen vetäytyivät siitä, Stubb muotoilee.

EPP:n kongressissa on 758 äänivaltaista delegaattia, mutta heistä vain 734 äänestää kärkiehdokkaasta, sillä esimerkiksi EU:n ulkopuolisen Norjan edustajat eivät ota osaa äänestykseen. Tukea Stubbin kärkiehdokkuudelle on kuitenkin tullut myös vuonomaasta, ja Stubb arvioi, että sillä voi olla oma vaikutuksensa.

Loppumetreillä kaikki on mahdollista, se on nähty EPP:ssä aiemminkin. Edellisessä kärkiehdokasäänestyksessä vuonna 2014 luxemburgilainen Jean-Claude Juncker voitti ehdokkuuden lopulta pienemmällä äänivyöryllä kuin etukäteen oli odotettu ranskalaisen Michel Barnierin pitäessä hyvin pintansa.

Keskiviikkoiltana Stubb ja Weber nousevat yhdessä Messukeskuksen lavalle EPP:n kongressissa. Stubb arvioi, että tapaamisesta tulee todennäköisemmin ehdokkaiden esittelyhetki kuin täysiverinen vaaliväittely.

Hän toivoo, että tulevaisuudessa kärkiehdokaskisoissa nähtäisiin enemmän avoimia keskustelutilaisuuksia. Siihen saattaa kuitenkin olla vielä matkaa, sillä kaikki EU-maat tai EU-parlamentissa vaikuttavat ryhmät eivät ole täysin vakuuttuneita kärkiehdokasmenetelmästä.

– Jos asia olisi minusta kiinni, olisin ollut valmis lähtemään heti laukauksesta Euroopan laajuiselle kiertueelle, jossa olisi järjestetty debatti jokaisessa EU-pääkaupungissa.

Stubbille on ollut tärkeää osoittaa, että yleiseurooppalainen kampanja on mahdollinen. Siksi hän sanoo jo voittaneensa, kävi lopullisessa kisassa mitä kävi. 

Stubb kuvailee kampanjakohtaamisten tunnelmaa hyväksi. Hänen mukaansa ihmisillä on ollut halua keskustella Euroopasta ja EU:n tulevaisuudesta.

– Olen tehnyt kaiken oikeastaan samalla tavalla kuin ennenkin, että en mene kerjäämään tukea keneltäkään, vaan puhumaan asioista. Keskustelun jälkeen jengi vetää omat johtopäätöksensä.

Hän on mielissään huomiosta, jota kampanja on ehtinyt lyhyessä ajassa herättää.

– Toki kaikki matkustus, kirjeet, tekstarit ja suorat Twitter-viestit ja puhelut on kohdistettu delegaatteihin, mutta laajempi yleisö on sitten loppupelissä tärkein.

Kokoomus on rahoittanut Stubbin kampanjaa noin 30 000 eurolla, johon sisältyvät Stubbin matkat, majoituskulut sekä kampanjamateriaalit. Kampanjatiiminä on ollut viestipalvelu Whatsappiin perustettu ryhmä ja loppukirin aikana Stubbia avustaa noin 90 vapaaehtoisen joukko Helsingissä.

Lue myös

Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti

Suuhun annettu sokeriliuos lievittää tehokkaasti vastasyntyneen kipuja esimerkiksi verinäytettä otettaessa, kertoo lääkäriseura Duodecim. Tieto...
30.3.2026 21:30

Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös "hyytävä Halla-aho"

Orpon hallituksella on riittänyt useita rasismikohuja. Turun Kaupunginteatteri kertoo nyt tarttuvansa yhteen niistä...
30.3.2026 21:01

Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä

Israelin parlamentin knessetin oli maanantaina määrä käsitellä kuolemantuomiota koskevaa kiistanalaista lakiesitystä. Times of Israel...
30.3.2026 18:57

Aihetunnisteet

epp

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Sairauspelosta kärsivät potilaat kuormittavat terveydenhuoltoa
Uutiset | 28.3.2026 11:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Ulkoministeriö keskusteli Yhdysvaltojen suurlähettilään kanssa Räsäsen tuomiosta tehdystä somepäivityksestä
Uutiset | 30.3.2026 18:42
Norja keventää bensan ja dieselin verotusta
Uutiset | 30.3.2026 17:54
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Droonitutkintaan liittyvä eristys purettiin Kouvolassa
Uutiset | 30.3.2026 16:52
Asiantuntija: Luumäen droonia ei välttämättä koonsa vuoksi ehditty huomata ajoissa
Uutiset | 30.3.2026 16:42
Trump uhkaili Irania valtavalla tuholla, jos sopimusta ei ala syntyä
Uutiset | 30.3.2026 16:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Yksinkertainen keino lievittää vauvan kipua, mutta sitä ei pidä käyttää toistuvasti
Uutiset | 30.3.2026 21:30
Teatteri tekee mustan komedian Purran rasismikohusta – Lavalla myös ”hyytävä Halla-aho”
Uutiset | 30.3.2026 21:01
Israelin parlamentti käsittelee kuolemanrangaistusta terroristeille esittävää lakiesitystä
Uutiset | 30.3.2026 18:57
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Suomen kallein hiljaisuus
Mielipide | 30.3.2026 10:58
Lukijalta: Ikäihmisten asema Suomessa vaatii vahvempaa turvaa
Mielipide | 30.3.2026 10:57
Lukijalta: Polttoainehintojen nousun vaikutukset lapsiperheiden toimeentuloon
Mielipide | 30.3.2026 10:55
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste