Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Henkilö

Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon

28.12.2025 8:00
Lue lisää 

Lähes varmaa häviötä kohti suuntaava Stubb kokee jo voittaneensa

”Nyt on menossa viime hetken aikalisä, jolloin pitäisi pari koria heittää”
STT-Heta Hassinen 5.11.2018 18:09, muokattu 5.11.2018 18:16
a– a+
EPP:n kärkiehdokaskisa

Turistiluokassa ympäri Eurooppaa kiertänyt Alexander Stubb herätti hämmennystä, kun hän entisenä pääministerinä tallasi kampanjapolkuaan yksin, raahaten esitekasseja kaupungista toiseen.

Haastatteluun helsinkiläiseen kahvilaan Stubb saapuu pukupussi käsivarrellaan. Perässä seuraa ministeriaikainen avustaja Suvi Aherto, joka on muiden töidensä ohessa autellut Stubbia kotimaasta käsin.

Tee se itse -henki on leimannut Stubbin kärkiehdokaskampanjaa alusta alkaen. Nyt menossa ovat loppumetrit, joiden tärkeyttä hän on korostanut jo pitkään.

Silti Stubb ei vielä halua kertoa, millä keinoilla hän aikoo tulevina päivinä hurmata keskustaoikeistolaisen Euroopan kansanpuolueen (EPP) Helsinkiin saapuvat delegaatit.

– En oikein niitä voi paljastaa. Nyt on menossa viime hetken aikalisä, jolloin pitäisi pari koria heittää, Stubb sanoo.

Todennäköisyydet ovat Stubbia vastaan EPP:n kärkiehdokaskisassa. Puolueryhmittymän kärkiehdokas ensi kevään eurovaaleihin valitaan torstaina Helsingissä, mutta näyttää siltä, että kotikenttäetu ei riitä tällä kertaa voittoon.

Kärkiehdokas on vahvoilla seuraavan EU-komission johtoon, jos EPP pitää vaaleissa paikkansa EU-parlamentin suurimpana ryhmänä.

Stubb vakuuttaa katsovansa kisan loppuun asti.

– Olen suomalainen, uskon vahvasti sisuun, periksi ei anneta.

Ennakkosuosikki on Stubbin vastaehdokas, saksalainen Manfred Weber, joka on kerännyt runsaasti julkisia tuenosoituksia Saksan liittokansleri Angela Merkelistä alkaen. Weberin etuna on myös se, että hän toimii EU-parlamentissa EPP:n ryhmänjohtajana.

Stubbin tueksi on julkisesti ilmoittautunut lähinnä muita pohjoismaalaisia EPP-jäseniä, mutta esimerkiksi Suomen kristillisdemokraatit ovat sanoneet neljän delegaattinsa tukevan Weberiä. Kristillisdemokraattien päätöstä Stubb kommentoi kohteliaasti sanomalla, että jokainen äänestää omien arvojensa mukaan.

– Toivottavasti en neljällä äänellä häviä, hän lisää.

Stubb ei odota, että viimeisten päivien aikana ilmaantuisi enää uusia suuria julkisia tukijoita. Hän jaksaa korostaa, että torstain valinta tehdään suljettuna lippuäänestyksenä ja delegaatit äänestävät omantuntonsa mukaan.

– Luulen, että tukea on kaikista EU-jäsenmaista ja monesta myös julkisesti, mutta kaikkein tärkeintä on ikään kuin se luottamuksellinen tuki, joka syntyy äänestyshetkellä, Stubb sanoo.

Samaan hengenvetoon hän myöntää olevansa realisti ja tietävänsä, että osalla EPP:n jäsenpuolueista on tiukka ryhmäkuri.

– Mutta onneksi on salainen lippuäänestys.

Stubb antaa ymmärtää, että ahkeralla kiertämisellä ja tapaamisilla on ollut vaikutuksensa.

– Tiedän monta sellaista puoluetta ja johtajaa, jotka olivat juuri antamassa julkisen tuen toiselle ehdokkaalle, mutta tapaamisen jälkeen vetäytyivät siitä, Stubb muotoilee.

EPP:n kongressissa on 758 äänivaltaista delegaattia, mutta heistä vain 734 äänestää kärkiehdokkaasta, sillä esimerkiksi EU:n ulkopuolisen Norjan edustajat eivät ota osaa äänestykseen. Tukea Stubbin kärkiehdokkuudelle on kuitenkin tullut myös vuonomaasta, ja Stubb arvioi, että sillä voi olla oma vaikutuksensa.

Loppumetreillä kaikki on mahdollista, se on nähty EPP:ssä aiemminkin. Edellisessä kärkiehdokasäänestyksessä vuonna 2014 luxemburgilainen Jean-Claude Juncker voitti ehdokkuuden lopulta pienemmällä äänivyöryllä kuin etukäteen oli odotettu ranskalaisen Michel Barnierin pitäessä hyvin pintansa.

Keskiviikkoiltana Stubb ja Weber nousevat yhdessä Messukeskuksen lavalle EPP:n kongressissa. Stubb arvioi, että tapaamisesta tulee todennäköisemmin ehdokkaiden esittelyhetki kuin täysiverinen vaaliväittely.

Hän toivoo, että tulevaisuudessa kärkiehdokaskisoissa nähtäisiin enemmän avoimia keskustelutilaisuuksia. Siihen saattaa kuitenkin olla vielä matkaa, sillä kaikki EU-maat tai EU-parlamentissa vaikuttavat ryhmät eivät ole täysin vakuuttuneita kärkiehdokasmenetelmästä.

– Jos asia olisi minusta kiinni, olisin ollut valmis lähtemään heti laukauksesta Euroopan laajuiselle kiertueelle, jossa olisi järjestetty debatti jokaisessa EU-pääkaupungissa.

Stubbille on ollut tärkeää osoittaa, että yleiseurooppalainen kampanja on mahdollinen. Siksi hän sanoo jo voittaneensa, kävi lopullisessa kisassa mitä kävi. 

Stubb kuvailee kampanjakohtaamisten tunnelmaa hyväksi. Hänen mukaansa ihmisillä on ollut halua keskustella Euroopasta ja EU:n tulevaisuudesta.

– Olen tehnyt kaiken oikeastaan samalla tavalla kuin ennenkin, että en mene kerjäämään tukea keneltäkään, vaan puhumaan asioista. Keskustelun jälkeen jengi vetää omat johtopäätöksensä.

Hän on mielissään huomiosta, jota kampanja on ehtinyt lyhyessä ajassa herättää.

– Toki kaikki matkustus, kirjeet, tekstarit ja suorat Twitter-viestit ja puhelut on kohdistettu delegaatteihin, mutta laajempi yleisö on sitten loppupelissä tärkein.

Kokoomus on rahoittanut Stubbin kampanjaa noin 30 000 eurolla, johon sisältyvät Stubbin matkat, majoituskulut sekä kampanjamateriaalit. Kampanjatiiminä on ollut viestipalvelu Whatsappiin perustettu ryhmä ja loppukirin aikana Stubbia avustaa noin 90 vapaaehtoisen joukko Helsingissä.

Lue myös

Katse taivaalle viikonloppuna – Mahdollisuus nähdä tähdenlentoja

Lauantai-iltana kannattaa tähyillä taivaalle tähdenlentojen näkemisen toivossa. Hyvällä onnella voi nähdä meteoreja kvadrantidien...
29.12.2025 20:20

Hannes-myrskyn katkaisemien sähköjen korjaukset voivat viedä päiviä

Talvimyrskyn jälkipyykki on pitänyt myös vakuutusyhtiöitä kiireisinä.
29.12.2025 17:51

Kosovon poliittinen umpisolmu saattaa sittekin aueta

Kosovossa poliittinen umpisolmu saattaa vihdoin aueta, kun maassa sunnuntaina järjestettyjen parlamenttivaalien voittaja on...
29.12.2025 17:32

Aihetunnisteet

epp

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
Kreml: Neuvottelut Ukrainan sodan lopettamiseksi ovat loppuvaiheessa
Uutiset | 29.12.2025 12:26
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Zelenskyi: Yhdysvallat tarjoaa Ukrainalle vahvoja turvatakuita 15 vuodeksi
Uutiset | 29.12.2025 11:10
Myyttinen rajatunturi tunnetaan Joulupukin kotina – mutta miten se sellaiseksi päätyi?
Uutiset | 24.12.2025 9:15
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Ilotulitteiden täyskielto saa suomalaisilta kannatusta
Uutiset | 29.12.2025 10:42
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen on palannut lauantaina ambulanssilennolla Suomeen – työmatkalla todettiin vakava sairaus
Uutiset | 16.12.2025 18:22
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Pinna kiristyy Trumpin lähipiirissä: Raju uhkaus Putinille
Uutiset | 22.12.2025 21:20
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00
Kremlistä hurja Nato-syytös: ”Olisi katastrofaaliset seuraukset”
Uutiset | 23.12.2025 22:03
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25

Uusimmat

Katse taivaalle viikonloppuna – Mahdollisuus nähdä tähdenlentoja
Uutiset | 29.12.2025 20:20
Hannes-myrskyn katkaisemien sähköjen korjaukset voivat viedä päiviä
Uutiset | 29.12.2025 17:51
Kosovon poliittinen umpisolmu saattaa sittekin aueta
Uutiset | 29.12.2025 17:32
Syvissä vesissä rämpinyt Kerttu Niskanen piristyi – Nappasi nelossijan
Uutiset | 29.12.2025 17:06
Poliisi: Radiomastosta pudonnut oli alaikäinen poika – Tiktok-haaste johti kuolemaan
Uutiset | 29.12.2025 16:55
VR: Hannes-myrskyn aiheuttamista myöhästymisistä voi hakea korvausta
Uutiset | 29.12.2025 16:52
Myrsky nosti esiin kysymyksen, onko Rovaniemen lentokentän kapasiteetti riittävä – Näin vastaa Finavian johtaja
Uutiset | 29.12.2025 16:48
Uutta vuotta juhlitaan kireässä pakkasessa – ”Syytä varautua”
Uutiset | 29.12.2025 16:41
Norjan hiihtotähdelle takaisku: ”Pääsyni olympialaisiin voi olla haastavaa”
Uutiset | 29.12.2025 14:40
Iivo Niskanen puristi neljänneksi Tour de Skillä
Uutiset | 29.12.2025 14:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Piispa Teemu Laajasalo varoittaa: Mikään osapuoli ei ole vapaa toisten demonisoimisesta
Uutiset | 25.12.2025 10:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
18:36, 29/12/2025
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 21:0029/12/2025
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 17 Km/h 72 % 1028 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0030/12/2025
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 62 % 1029 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0030/12/2025
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 18 Km/h 58 % 1031 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0030/12/2025
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 19 Km/h 51 % 1032 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0030/12/2025
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 14 Km/h 54 % 1034 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katse taivaalle viikonloppuna – Mahdollisuus nähdä tähdenlentoja
Uutiset | 29.12.2025 20:20
Hannes-myrskyn katkaisemien sähköjen korjaukset voivat viedä päiviä
Uutiset | 29.12.2025 17:51
Kosovon poliittinen umpisolmu saattaa sittekin aueta
Uutiset | 29.12.2025 17:32
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Joulurauha, kotirauha ja lasten kasvurauha luovat turvaa ja tulevaisuutta
Mielipide | 23.12.2025 10:27
Lukijalta: Kuluttajien heikko luottamus, tuottavuuden vaatimaton kehitys ja geopolitiikka talouskasvun jarruina
Mielipide | 23.12.2025 10:21
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Joulun toivelista yksinyrittäjälle
Mielipide | 23.12.2025 10:05
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Susilaki tuo maaseudun asukkaille oikeutta
Mielipide | 22.12.2025 15:10
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste