Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”

14.3.2026 21:42
Lue lisää 

Lähes varmaa häviötä kohti suuntaava Stubb kokee jo voittaneensa

”Nyt on menossa viime hetken aikalisä, jolloin pitäisi pari koria heittää”
STT-Heta Hassinen 5.11.2018 18:09, muokattu 5.11.2018 18:16
a– a+
EPP:n kärkiehdokaskisa

Turistiluokassa ympäri Eurooppaa kiertänyt Alexander Stubb herätti hämmennystä, kun hän entisenä pääministerinä tallasi kampanjapolkuaan yksin, raahaten esitekasseja kaupungista toiseen.

Haastatteluun helsinkiläiseen kahvilaan Stubb saapuu pukupussi käsivarrellaan. Perässä seuraa ministeriaikainen avustaja Suvi Aherto, joka on muiden töidensä ohessa autellut Stubbia kotimaasta käsin.

Tee se itse -henki on leimannut Stubbin kärkiehdokaskampanjaa alusta alkaen. Nyt menossa ovat loppumetrit, joiden tärkeyttä hän on korostanut jo pitkään.

Silti Stubb ei vielä halua kertoa, millä keinoilla hän aikoo tulevina päivinä hurmata keskustaoikeistolaisen Euroopan kansanpuolueen (EPP) Helsinkiin saapuvat delegaatit.

– En oikein niitä voi paljastaa. Nyt on menossa viime hetken aikalisä, jolloin pitäisi pari koria heittää, Stubb sanoo.

Todennäköisyydet ovat Stubbia vastaan EPP:n kärkiehdokaskisassa. Puolueryhmittymän kärkiehdokas ensi kevään eurovaaleihin valitaan torstaina Helsingissä, mutta näyttää siltä, että kotikenttäetu ei riitä tällä kertaa voittoon.

Kärkiehdokas on vahvoilla seuraavan EU-komission johtoon, jos EPP pitää vaaleissa paikkansa EU-parlamentin suurimpana ryhmänä.

Stubb vakuuttaa katsovansa kisan loppuun asti.

– Olen suomalainen, uskon vahvasti sisuun, periksi ei anneta.

Ennakkosuosikki on Stubbin vastaehdokas, saksalainen Manfred Weber, joka on kerännyt runsaasti julkisia tuenosoituksia Saksan liittokansleri Angela Merkelistä alkaen. Weberin etuna on myös se, että hän toimii EU-parlamentissa EPP:n ryhmänjohtajana.

Stubbin tueksi on julkisesti ilmoittautunut lähinnä muita pohjoismaalaisia EPP-jäseniä, mutta esimerkiksi Suomen kristillisdemokraatit ovat sanoneet neljän delegaattinsa tukevan Weberiä. Kristillisdemokraattien päätöstä Stubb kommentoi kohteliaasti sanomalla, että jokainen äänestää omien arvojensa mukaan.

– Toivottavasti en neljällä äänellä häviä, hän lisää.

Stubb ei odota, että viimeisten päivien aikana ilmaantuisi enää uusia suuria julkisia tukijoita. Hän jaksaa korostaa, että torstain valinta tehdään suljettuna lippuäänestyksenä ja delegaatit äänestävät omantuntonsa mukaan.

– Luulen, että tukea on kaikista EU-jäsenmaista ja monesta myös julkisesti, mutta kaikkein tärkeintä on ikään kuin se luottamuksellinen tuki, joka syntyy äänestyshetkellä, Stubb sanoo.

Samaan hengenvetoon hän myöntää olevansa realisti ja tietävänsä, että osalla EPP:n jäsenpuolueista on tiukka ryhmäkuri.

– Mutta onneksi on salainen lippuäänestys.

Stubb antaa ymmärtää, että ahkeralla kiertämisellä ja tapaamisilla on ollut vaikutuksensa.

– Tiedän monta sellaista puoluetta ja johtajaa, jotka olivat juuri antamassa julkisen tuen toiselle ehdokkaalle, mutta tapaamisen jälkeen vetäytyivät siitä, Stubb muotoilee.

EPP:n kongressissa on 758 äänivaltaista delegaattia, mutta heistä vain 734 äänestää kärkiehdokkaasta, sillä esimerkiksi EU:n ulkopuolisen Norjan edustajat eivät ota osaa äänestykseen. Tukea Stubbin kärkiehdokkuudelle on kuitenkin tullut myös vuonomaasta, ja Stubb arvioi, että sillä voi olla oma vaikutuksensa.

Loppumetreillä kaikki on mahdollista, se on nähty EPP:ssä aiemminkin. Edellisessä kärkiehdokasäänestyksessä vuonna 2014 luxemburgilainen Jean-Claude Juncker voitti ehdokkuuden lopulta pienemmällä äänivyöryllä kuin etukäteen oli odotettu ranskalaisen Michel Barnierin pitäessä hyvin pintansa.

Keskiviikkoiltana Stubb ja Weber nousevat yhdessä Messukeskuksen lavalle EPP:n kongressissa. Stubb arvioi, että tapaamisesta tulee todennäköisemmin ehdokkaiden esittelyhetki kuin täysiverinen vaaliväittely.

Hän toivoo, että tulevaisuudessa kärkiehdokaskisoissa nähtäisiin enemmän avoimia keskustelutilaisuuksia. Siihen saattaa kuitenkin olla vielä matkaa, sillä kaikki EU-maat tai EU-parlamentissa vaikuttavat ryhmät eivät ole täysin vakuuttuneita kärkiehdokasmenetelmästä.

– Jos asia olisi minusta kiinni, olisin ollut valmis lähtemään heti laukauksesta Euroopan laajuiselle kiertueelle, jossa olisi järjestetty debatti jokaisessa EU-pääkaupungissa.

Stubbille on ollut tärkeää osoittaa, että yleiseurooppalainen kampanja on mahdollinen. Siksi hän sanoo jo voittaneensa, kävi lopullisessa kisassa mitä kävi. 

Stubb kuvailee kampanjakohtaamisten tunnelmaa hyväksi. Hänen mukaansa ihmisillä on ollut halua keskustella Euroopasta ja EU:n tulevaisuudesta.

– Olen tehnyt kaiken oikeastaan samalla tavalla kuin ennenkin, että en mene kerjäämään tukea keneltäkään, vaan puhumaan asioista. Keskustelun jälkeen jengi vetää omat johtopäätöksensä.

Hän on mielissään huomiosta, jota kampanja on ehtinyt lyhyessä ajassa herättää.

– Toki kaikki matkustus, kirjeet, tekstarit ja suorat Twitter-viestit ja puhelut on kohdistettu delegaatteihin, mutta laajempi yleisö on sitten loppupelissä tärkein.

Kokoomus on rahoittanut Stubbin kampanjaa noin 30 000 eurolla, johon sisältyvät Stubbin matkat, majoituskulut sekä kampanjamateriaalit. Kampanjatiiminä on ollut viestipalvelu Whatsappiin perustettu ryhmä ja loppukirin aikana Stubbia avustaa noin 90 vapaaehtoisen joukko Helsingissä.

Lue myös

Tutkijat varoittavat "tekoälypsykoosista" – Näin syntyy "pahin skenaario"

Ensimmäinen ”tekoälypsykoosia” käsittelevä laaja tieteellinen katsaus osoittaa, että tekoälyllä toimivat chatbotit voivat rohkaista...
14.3.2026 21:42

Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona "laajamittainen siirtolaisuus"

Saksan liittokansleri Friedrich Merz julisti vielä viime viikolla olevansa Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin...
14.3.2026 21:38

Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara

Kyprokselle asti läikkynyt Iranin sota on nostanut pitkästä aikaa esille pohdinnat siitä, tulisiko...
14.3.2026 21:33

Aihetunnisteet

epp

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Iran ampui ohjuksia Israeliin
Uutiset | 13.3.2026 9:20
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 17:52
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Kevättulva tulossa Pohjois-Pohjanmaalle poikkeuksellisen aikaisin
Uutiset | 14.3.2026 13:40
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste