Kurvinen hälyttää: Suomi jakautuu miesten ja naisten maakuntiin – keskustapomolta neljän keinon lista suunnan kääntämiseksi
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen on huolissaan Suomen sukupuolijakauman alueellisesta eriytymisestä.
Tilastokeskuksen tuoreiden tietojen mukaan 25–34-vuotiaiden naisten määrä on monissa maakunnissa jopa tuhansia pienempi kuin miesten. Joissain maakunnissa laskua naisten määrässä voi olla tullut jopa satoja ihmisiä viimeisen vuoden aikana.
Lisäksi konsulttiyhtiö MDI:n koostaman datan mukaan keskivertokunnassa 25–29-vuotiaita miehiä on jo 119 jokaista 100 naista kohden.
– Kainuussa, Lapissa ja monella muulla alueella on nähtävissä, miten nuoret naiset muuttavat pois, kun työpaikat, koulutusmahdollisuudet ja arjen palvelut eivät kohtaa heidän tarpeitaan, Kurvinen kertoo tiedotteessaan.
Keskustapomon mielestä kehitys on otettava Suomessa vakavasti. Jatkossa on huomioitava paremmin se, että ihmiset elävät erilaista arkea sukupuolesta, iästä ja elämäntilanteesta riippuen.
– Monilla alueilla rakennetaan tilastojen valossa liian yksipuolista työelämää tai tuetaan vain joitakin elinkeinoja. Silloin osa porukasta jää väistämättä ulkopuolelle.
– Valtion tasolla taas Orpon hallitus tuntuu tekevän kaikkensa ruokkiakseen miesten ja naisten muuttamista kauemmas toisistaan, Kurvinen moittii.
Kurvinen kertoo esimerkkinä, että hallituksen toteuttamat leikkaukset sote-palveluihin, koulutukseen ja valtionosuuksiin osuvat juuri niihin kohtiin, jotka ovat perhe-elämän ja arjen turvallisuuden kannalta olennaisia.
– Tällä menolla meillä on kohta miesten Itä-Suomi ja naisten Etelä-Suomi – sitäkö Orpo ja Purra haluavat? On mahdotonta ratkoa Suomen tai alueiden heikkenevää väkilukua, jos yhä suurempi osa naisista ja miehistä asuu ihan fyysisesti kauempana toisistaan.
– Jos alueita syrjitään, netti ei toimi, matka terveyspalveluihin kasvaa, kulttuuritarjontaa karsitaan ja kouluja suljetaan, ihmiset lopulta äänestävät jaloillaan itsensä muualle – tilastojen valossa erityisesti juuri nuoret naiset, Kurvinen paukauttaa.
Kurvisen mukaan sukupuolijakauman alueellista eriytymistä voidaan ratkoa naisia huomioivalla elinvoimapolitiikalla. Hän tekee neljä konkreettista ehdotusta valtiolle ja kunnille, joilla korjausliike voisi syntyä.
Kurvisen vinkit valtiolle – mitä hallituksen pitäisi nyt viimeistään tajuta?
- Korjataan Orpon hallituksen kardinaalimokat. Ei leikata sosiaali- ja terveyspalveluista. Romuttamisen sijaan pelastetaan lähipalvelut. Huolehditaan siitä, että sekä miehillä että naisilla on mahdollisuus rakentaa elämäänsä omalla kotiseudullaan.
- Tehdään etätöistä mahdollista koko maassa. Nopea netti ei saa olla luksustuote. Se on elinehto töille ja palveluille etenkin naisvaltaisilla aloilla ja perheissä.
- Vahvistetaan työelämän tasa-arvoa. Tuetaan naisten pääsyä teknologian ja vihreän siirtymän aloille.
- Monipuolistetaan valtion investointien tukea teknologian lisäksi myös naisvaltaisille aloille.
Kurvisen vinkit alueille ja kunnille – mitä nyt kannattaisi tehdä?
- Osallistetaan sukupuolet tasaisemmin päätöksentekoon. Otetaan käyttöön mm. Kainuussa kokeiltuja naisraateja, jotka tuovat näkemyksensä alueen kehitykseen.
- Katsotaan muuttotilastoja sukupuolen mukaan. Luodaan seurantajärjestelmiä, jotka tuottavat sukupuolittain eriteltyä tilastoa päätöksenteon tueksi. Selvitetään tarkat syyt poismuutolle ja tartutaan niihin.
- Monipuolistetaan alueen töitä, ei vain raksaa ja metsää. Tarvitaan myös sotea, palvelua, kauppaa, koulutusta ja etätyötä.
- Rakennetaan palvelut niin, että ne toimivat lapsiperheissä ja yksinhuoltajilla. Kiinnitetään huomiota päiväkodin aukioloon, terveysasemaan ja joukkoliikenteeseen.