Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: Ukrainan vastahyökkäyksessä ”merkittävää menestystä”

19.9.2025 18:41
Lue lisää 
Politiikka
Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvisen (kesk.) mukaan ei ole oikein, että tutkimusalaa roikotetaan pari vuotta epävarmuudessa siitä, miten sen rahoitukseen vaikuttavalle Veikkaus-tuottojen kompensaatiolle käy. (Kuva: Fanni Uusitalo / Valtioneuvoston kanslia)

Kurvinen haluaa budjettiriihestä päätöksen Veikkauksen asemasta vuodelle 2024 – "Olen hieman turhautunut siihen, että muut puolueet ja ministerit ovat tässä asiassa jumissa"

Kurvinen itse on linjannut jo aiemmin, että hänen mielestään Veikkauksen tuotot pitäisi siirtää osaksi valtion budjettia.
Marja Silvolahti 24.8.2021 18:40, muokattu 25.8.2021 16:03
a– a+
Politiikka

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) haluaa syksyn budjettiriihestä päätöksen siitä, miten Veikkauksen tuottojen vähenemistä kompensoidaan tutkimuksen rahoituksessa vuonna 2024.

Kurvisen mukaan tiedeleikkauksista virinnyt “reipashenkinen” keskustelu ja hallituksen sisäinen kohina johtuu siitä, ettei hallituksella ole tietoa, kompensoidaanko Veikkaus-voittovarojen tippumista vuoden 2023 jälkeen ollenkaan. 

Ministeri kertoi lehdistötilaisuudessaan selvittäneensä Suomen Akatemian tulevien vuosien rahoitusta viime päivinä ja käyneensä asiasta keskusteluja ministeriössään.  

Hänen mukaansa päätöksiä Veikkaus-tuotoista tulevan rahoituksen kohtalosta ei voi lykätä vuosien päähän. 

– Oma linjani on se, että kyllä meidän täytyy nyt budjettiriihessä jotakin siitä vuodesta 2024 päättää. Tämä tilanne on kohtuuton ja kestämätön suomalaisille tutkijoille ja Suomen Akatemialle, Kurvinen toteaa. 

Kurvisen mukaan parin vuoden rahoitusnäkymät eivät riitä, sillä tutkimusprojektien käynnistäminen vaatii näkymiä niiden rahoituksesta.  

–  Ei ole oikein, että roikutaan tällaisessa parin vuoden epävarmuudessa. Se johtaa todennäköisesti tutkijoiden lähtemiseen ulkomaille ja siihen, että osa lähtee pois tutkimustyöstä muille aloille, Kurvinen arvioi. 

Kurvinen kertoo käyneensä näkemyksestään eilen illalla puhelinneuvotteluja valtiovarainministeri Annika Saarikon (kesk.) kanssa, ja ministeriöt alkavat selvittää, mitä asiassa voisi tehdä. 

Kurvinen ihmettelee hallituspuolue vihreiden leiristä häntä kohtaan esitettyä kritiikkiä tiedeleikkauksista. 

Tieteeseen ja tutkimukseen kohdistuvia leikkauksia on kritisoinut muun muassa puolueen puheenjohtaja Maria Ohisalo. 

Ministeri muistuttaa, että vaikka hän haluaakin hoitaa Suomen Akatemian rahoituksen niin hyvin kuin mahdollista, hänen on toimittava kevään puoliväliriihessä asetettujen raamien mukaisesti. Kurvisen mukaan olisi järkevää etsiä leikkauskohteiden vaihtoehtoja esimerkiksi huomattavasti suuremman mittaluokan asumistuesta. 

Velkaantumista ja alijäämän kasvattamista hän ei pidä tapana hoitaa asioita. 

–  Kyllä puoluejohtajien ja puolueiden täytyy laittaa asioita tärkeysjärjestykseen. Jos halutaan tiedettä priorisoida, niin täytyy pystyä luopumaan jostakin, miettiä vaikka mitä asumistuelle tehdään. Ei niin, että jaetaan kaikille kaikkea kivaa niin paljon kuin huvittaa, ja alijäämä räjähtää. Se oli minusta hyvin erikoinen lausunto Ohisalolta. Hän on ollut keväällä kuittaamassa ne raamit, Kurvinen muistuttaa. 

Kurvinen pitää asianmukaisena, että Veikkauksen asemasta suomalaisen hyvinvointi-, järjestö-, tiede- ja kulttuurikentän rahoituksessa päätetään parlamentaarisesti. 

Ministeri kertoo, että parlamentaarisen työryhmän asettamisesta on päätetty jo huhtikuun puoliväliriihessä, mutta työ ei ole päässyt vielä alkuun. 

–  Vastuu työryhmän asettamisesta on pääministerillä, koska Veikkaus on hallinto- ja ministeriörajat ylittävä toimija. Voin sanoa näin, että olen odottanut tässä ainakin kaksi kuukautta, että pääministerin kabinetti laittaisi tämän työryhmän liikkeelle, ja en tiedä, miksi sitä ei ole laitettu liikkeelle, mutta kovasti sitä odotan. 

Kurvinen itse on linjannut jo aiemmin, että hänen mielestään Veikkauksen tuotot pitäisi siirtää osaksi valtion budjettia, jolloin niiden käytöstä päätettäisiin normaalin budjettiprosessin puitteissa.

Ehdotus ei ole Kurvisen mukaan saanut vielä laajempaa vastakaikua. 

–  Olen hieman ärtynyt ja vähän turhautunutkin siihen, että hallituksessa muut puolueet ja muut ministerit eivät ole sanoneet tästä juuta eikä jaata, ja nyt levitellään käsiä ja ihmetellään tätä Suomen Akatemian tilannetta. 

Kurvinen toteaa, että Veikkaus-rahoituksen kohtalo ei ole helppo kysymys, sillä vuosikymmeniä kestävänä pidetty järjestelmä on luonut riippuvuussuhteen hyvien tarkoitusten ja rahapelaamisen välille. Ministerin mukaan asiasta ei ole helppoa tietä ulos. 

– Veikkauksen aseman ratkaiseminen ei ole sellainen suon yli että heilahtaa –asia. 

Kurvisen mukaan Veikkaus-tuottojen kompensaatioista pitäisikin saada nyt päätöksiä juuri siksi, että keskustelu ei tule jäämään vain tutkimukseen. Veikkauksesta saatujen varojen väheneminen on tosiasia, joka tulee vaikuttamaan edunsaajiin kaikilla aloilla.

– Tämä on vain alkusoittoa. Törmäämme samaan keskusteluun liikunnan, nuorisotyön ja kulttuurin osalta, jos Veikkauksen asemaa ei pystytä uudistamaan, ja olen tosiaan hieman turhautunut siihen, että muut puolueet ja ministerit ovat tässä asiassa jumissa, Kurvinen tuskailee. 

Kurvinen kommentoi myös hallituksen viime viikolla aluehallintavirastoille antamaa ohjauskirjettä koronarajoituksista. 

– On ollut ihmetystä, miksi tehtiin ohjauskirje, ja ymmärränkin ihmetyksen. Tämä oli nopein tapa toimia. Minulle on tärkeintä kulttuuriasioista vastaavana ministerinä, että pystyn auttamaan kulttuurialan toimijoita, ja jos se pystytään tekemään vähän oudolla tavalla, niin tehdään sitten oudolla tavalla, Kurvinen kertoo. 

Ministerin mielestä on hyvä, että rajoituksia ohjataan suuntaan, jossa käytännön tartuntariski otetaan paremmin huomioon. 

Kurvinen pitää oikeana myös sitä, että hallituksen ajattelu alkaa kääntyä yhteiskunnan avaamiseen.  Hän kiitteleekin pääministeri Sanna Marinia (sd.), joka ohjaa hallitusta kohti rajoitusten purkamista. 

–  Pääministeri Marin on hienosti koko hallituksen tahtotilan ja oman ajattelunsa pukenut sanoiksi, että nyt pitää pystyä hallitusti rajoitukset purkamaan ja saamaan elämä liikkeelle. Tämä on hallituksen yhtenäinen linja. 

Lue myös

"Ennenkuulumaton tapaus" – Putinin läheinen avustaja erosi

Venäjän presidentin Vladimir Putinin apulaiskansliapäällikkö Dmitri Kozak on eronnut virastaan, Kreml kertoo. Asiasta...
19.9.2025 21:43

Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt

Suuren suosion saaneiden laihdutuslääkkäiden käytöstä ei useinkaan tule pitkäaikaista. Tanskalaistutkimuksen mukaan mahdollisesti jopa...
19.9.2025 21:33

Perfektionismi on yllättävän yleinen syy lukiolaisten ahdistukseen, paljastaa tutkimus

Yli puolella lukiolaisista oli paljon huolta saavutuksista.
19.9.2025 21:23

Aihetunnisteet

antti kurvinen budjettiriihi Veikkaus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Autoilijat pelkäävät yhtä asiaa – Eikä se ole ihan aiheeton huoli
Uutiset | 18.9.2025 21:47
Kun työnvälityksestä työtä ei saa – Asiantuntijalta synkkä arvio massatyöttömyyden seurauksista
Uutiset | 16.9.2025 14:46
Yksi kuoli Pallastunturilla
Uutiset | 18.9.2025 17:04
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Puolaan lentäneistä lennokeista tuli uusi teoria – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.9.2025 16:16
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Kreml Natosta: Olemme nyt sodassa
Uutiset | 15.9.2025 16:00
Näille aloille oli eniten hakijoita korkeakoulujen yhteishaussa
Uutiset | 12.9.2025 17:48
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00

Uusimmat

”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi
Uutiset | 19.9.2025 21:43
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Perfektionismi on yllättävän yleinen syy lukiolaisten ahdistukseen, paljastaa tutkimus
Uutiset | 19.9.2025 21:23
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Zelenskyi: Ukrainan vastahyökkäyksessä ”merkittävää menestystä”
Uutiset | 19.9.2025 18:41
Palestiinalaishallinto saa lähettää YK:n yleiskokoukseen ennalta nauhoitetun lausunnon – USA epäsi edustajien viisumit
Uutiset | 19.9.2025 18:40
Kaja Kallas: Viron ilmatilan loukkaus oli äärimmäisen vaarallinen provokaatio Venäjältä
Uutiset | 19.9.2025 18:30
Venäjän hävittäjät loukkasivat Viron ilmatilaa Itämerellä – ”Ennennäkemättömän röyhkeää”
Uutiset | 19.9.2025 18:00
KOK sallii venäläisten osanoton Milano-Cortinan talviolympialaisiin neutraaleina urheilijoina
Uutiset | 19.9.2025 17:55
Ruotsin hallitus vauhdittaa ydinvoimahankkeita 20 miljardin euron lainapaketilla
Uutiset | 19.9.2025 17:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Byrokratiaa on yhä liikaa – Kaikkosen pyöreä pöytä löysi lääkkeitä työttömyyteen
Uutiset | 17.9.2025 19:01
Tiestö rappeutuu ja korjausvelka uhkaa karata – keskustaedustajat vaativat tienpitoon järjestelmäremonttia
Uutiset | 14.9.2025 12:00
Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ennenkuulumaton tapaus” – Putinin läheinen avustaja erosi
Uutiset | 19.9.2025 21:43
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Perfektionismi on yllättävän yleinen syy lukiolaisten ahdistukseen, paljastaa tutkimus
Uutiset | 19.9.2025 21:23
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Edullinen harrastus on arvokas
Mielipide | 19.9.2025 13:24
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Hallituksen maahanmuuttopolitiikka ei palvele yrityksiä
Mielipide | 18.9.2025 14:07
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Laihialla kysyttiin, mitä Alkio ajattelisi tämän päivän yhteiskunnasta
Mielipide | 15.9.2025 16:30
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan puoluejohto lähti reppukiertueelle – ”Kuin Lönnrot konsanaan”
Uutiset | 14.9.2025 9:00
Keskustan Mehtälä jätti kirjallisen kysymyksen yksityisteiden rahoituksesta – “Valtio nettoaa lähes 20 miljoonaa”
Uutiset | 15.9.2025 18:46
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste