Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Vaatimus keskustan puoluejohdosta: Lapsen edun ensisijaisuus pitää kirjata perustuslakiin

12.2.2026 16:40
Lue lisää 
Kotimaa
Persoonallisuuspiirteillä on vaikutusta painajaisten näkemiseen. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Tällaisia painajaisia suomalaiset näkevät – kahdella uutistapahtumalla iso vaikutus

Toistuvien painajaisten taustalla voi olla masennusta tai ahdistusta.
STT / Janita Virtanen 19.4.2025 21:51, muokattu 19.4.2025 11:16
a– a+
Kotimaa

Lähes joka toinen suomalaisaikuinen näkee painajaisia ainakin kerran kuukaudessa. Noin neljä prosenttia väestöstä näkee niitä usein.

Painajaiset ovat yleisempiä naisilla kuin miehillä, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimusprofessori Timo Partonen. THL on tutkinut suomalaisten painajaisia vuodesta 1972 asti terveystutkimuksin, joissa on ollut mukana lähes 80 000 suomalaista.

Partosen mukaan toistuvien painajaisten taustalla voi olla masennusta, ahdistusta, päihteidenkäyttöä tai traumaattisia kokemuksia.

Painajaiset sisältävät usein epätodellisilta, fyysisiltä uhkilta pakenemista ja puolustautumista, mutta niissä koetaan myös todellisia, arkielämän ongelmia. Esimerkiksi koronapandemia tuli hyvin vahvasti suomalaisten uniin ja lisäsi painajaisia tällä vuosikymmenellä.

Pandemian aikaisissa painajaisissa nähtiin selvästi tavallista enemmän vakavaa sairastumisen uhkaa.

– Pandemia muutti ihmisten arkielämää huomattavasti kaikkine rajoituksineen. Aluksi ei tiedetty, kuinka vaarallinen tauti se on ja miten siltä pystyy suojautumaan, mikä lisäsi stressiä. Stressi herkästi muuttaa tavallisia unia painajaisuniksi, Partonen sanoo.

Turun yliopistossa käynnissä olevan tutkimuksen perusteella myös Ukrainan sota on lisännyt suomalaisten painajaisia. Tutkimuksessa on mukana vain joitakin satoja suomalaisia, mutta Turun yliopiston erikoistutkija Nils Sandman uskoo, että ilmiö on todennäköisesti laajempikin.

Valveilla koettu pelko, stressi ja ahdistus yhdistyvät painajaisissa tiedostamattomiin mielensisältöihin, jolloin lopputuloksena voi olla hyvin erikoisia painajaiskuvia, huomauttaa Timo Partonen.

– Poikkeuksen tähän tekevät traumaperäisestä stressihäiriöstä johtuvat painajaiset. Jos ihmisellä on ollut jokin henkeä uhkaava tilanne, hän saattaa elää kokemusta hyvin samankaltaisena painajaisissaan uudelleen ja uudelleen, Partonen toteaa.

Nils Sandmanin mukaan persoonallisuuspiirteillä on vaikutusta painajaisten näkemiseen. Joillekin ihmisille valveilla tapahtuvat asiat aiheuttavat vahvemman elämyksen tai reaktion sekä hyvässä että pahassa.

Nämä ihmiset muistavat enemmän uniaan ja saavat herkemmin myös painajaisia kokiessaan jotakin pelottavaa.

Sandman kertoo, että esimerkiksi tietyt verenpaine- masennus-, ahdistus- ja jopa unilääkkeet voivat aiheuttaa painajaisia. Jos painajaiset ilmaantuvat uuden lääkityksen aloittamisen jälkeen, asiasta olisikin hyvä keskustella lääkärin kanssa.

Ihminen herää painajaisesta yleensä ahdistuneena, ja hänen voi olla vaikea saada uudelleen unenpäästä kiinni. Katkonainen uni ei virkistä, jolloin seurauksena on päiväväsymystä ja arkielämän haasteita, sanoo Partonen.

– Tarkkaavaisuus ja keskittymiskyky heikkenevät, huomiokyky kapenee, muisti pätkii, reaktiot hidastuvat ja ärtymys lisääntyy. Nämä kognitiiviset haitat altistavat riitelylle, virheille ja tapaturmille, Partonen kuvailee.

Sandmanin mukaan univaje lisää myös infektioiden riskiä ja altistaa pitkällä aikavälillä erilaisille sairauksille, kuten tyypin kaksi diabetekselle sekä sydän- ja verisuonisairauksille.

Yksittäiset painajaiset ovat tavallisia, eikä niiltä voi täysin välttyä, sillä elämässä tulee erilaisia huolenaiheita. Jos painajaisia on useita kertoja viikossa useiden viikkojen ajan, kyse voi olla painajaisunihäiriöstä, johon olisi hyvä hakea apua, kertoo Partonen.

– Erityisen tärkeää avun hakeminen on silloin, jos painajaiset alkavat vaikuttaa kykyyn hoitaa arkielämän asioita.

Jos painajaisten taustalta löytyy masennus, ahdistuneisuushäiriö tai traumaperäinen stressireaktio, pelottavat unet usein vähenevät, kun sairaus saadaan hyvään hoitotasapainoon.

Partosen mukaan näiden sairauksien ensisijaisia hoitomuotoja ovat psykoterapiat, joista tehokkaimmiksi ovat osoittautuneet kognitiiviset käyttäytymisterapiat. Painajaisia voidaan hoitaa terapiassa, vaikka niihin ei liittyisi mitään diagnosoitua mielenterveyshäiriötä.

Partonen huomauttaa, että ikääntyneiden painajaisia tutkiessa tulisi muistaa myös aivosairauksien, kuten Parkinsonin taudin, mahdollisuus.

Lue myös

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin

Tympiikö turistiravintoloiden ruokalista? Sardinian vuoristossa muhii yhä kulinaristinen mysteeri, joka tuottaa kyllä ainutlaatuisen...
12.2.2026 22:13

Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 

Ozempicin käytön jatkamiseen tai lopettamiseen vaikuttaa ennen kaikkea vaa’an lukema – ei niinkään...
12.2.2026 21:49

Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – "Hämmästyttävää"

Tuoreen tutkimuksen mukaan aikuisilla, jotka harjoittivat tietyn tyyppistä kognitiivista nopeusharjoittelua, on merkittävästi pienempi...
12.2.2026 21:38

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Laivalle ei lähdetä pihistelemään – tässä ovat suosituimmat tuliaiset
Uutiset | 11.2.2026 21:56
Mies jäi metron alle ja loukkaantui vakavasti Helsingissä
Uutiset | 11.2.2026 13:14
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Nyt riitti laiskottelu: Saksan Merz vaatii loppua ”osa-aikaiselle elämäntyylille”
Uutiset | 12.2.2026 21:25
Kaisa Juuson ministeriaika on ollut myrskyisä
Uutiset | 12.2.2026 19:20
Purra torjuu kotitalousvähennyksen ennallistamisen – keskusta ei ymmärrä
Uutiset | 12.2.2026 19:04
Keskustan Mattila kommentoi PS-ministerin eroa: On varmasti ollut vaikeaa puolustaa jääkylmää sote-politiikkaa
Uutiset | 12.2.2026 19:01
Hankintalaki sai oppositiolta ryöpytystä: ”Julkinen sektori saa aikamoisen laskun ja juristit ja konsulentit hemmetisti töitä”
Uutiset | 12.2.2026 18:08
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
23:15, 12/02/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 10 Km/h 92 % 991 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 7 Km/h 90 % 991 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0013/02/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 2 Km/h 91 % 990 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0013/02/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 5 Km/h 88 % 991 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0013/02/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 12 Km/h 77 % 992 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Peruskoulu 2045
Mielipide | 12.2.2026 12:55
Lukijalta: Miksi, oi miksi?
Mielipide | 12.2.2026 12:01
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste