Konkurssiluvut hälyttävälle tasolle: "Ovatko Orpo ja Purra talviunilla?"
Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-aho hämmästelee hallituksen vaitonaisuutta, vaikka tuoreiden tietojen mukaan yrityksiä on ajautunut konkurssiin eniten sitten vuoden 1996.
– Ovatko Orpo ja Purra talviunilla? Hallitus on hiljaa, vaikka samaan aikaan yrityksiä kaatuu rämisten.
Tilastokeskuksen mukaan viime vuoden aikana pantiin vireille kaikkiaan yli 3 900 konkurssia. Kasvua edellisvuodesta on yli 400 yrityksen verran.
Siika-ahon mukaan tiedot ovat hälyttäviä. Etenkin rakennusalan tilannetta puoluesihteeri pitää kestämättömänä. Hän vaatii ripeitä toimia.
– Keskustassa toteuttaisimme mittavan ohjelman rakennusalan elvyttämiseksi. Ensimmäisenä panisimme vauhtia asunto- ja kiinteistökauppaan poistamalla väliaikaisesti varainsiirtoveron. Toiseksi toteuttaisimme taloyhtiöille kymmenen prosentin korjausavustuksen, aloittaisimme homekoulujen ja muiden julkisten rakennusten korjauksen ja laittaisimme olemassa olevia maanteitä, kävely- ja pyöräteitä sekä raiteita kuntoon kautta maan.
Elvyttämisohjelman keskusta rahoittaisi perumalla valtionrahoituksen Turun tunnin junalta ja Vantaan ratikalta.
– Kokoomushallituksen lempihankkeet ovat tässä tilanteessa liian kalliita suhteessa hyötyihinsä. Sen sijaan rakentamisen käynnistyminen kaikkialla maassa heijastuisi nopeasti moneen muuhunkin alaan ja panisi talouden pyörät liikkeelle.
Siika-aho vaatii hallitusta lopettamaan talvihorroksensa.
– Nyt täytyy saada lautaa liikkeelle ja porukalle hommia.