Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ympäristötuet
Vihreiden Krista Mikkonen ja keskustan Vesa Kallio ovat huolestuneita Suomen tekemästä ympäristötukia koskevasta sopimustulkinnasta, joka vaarantaa arvokkaiden perinneympäristöjen säilymisen. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Keskustan ja vihreiden kansanedustajalta harvinainen yhteiskannanotto ympäristötuista: "Suomi tekee virheen"

Risto Luodonpää 25.9.2023 11:55, muokattu 25.9.2023 20:19
a– a+
Ympäristötuet

Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen ja keskustan kansanedustaja Vesa Kallio ovat huolestuneita Suomen tekemästä ympäristötukia koskevasta sopimustulkinnasta, joka vaarantaa arvokkaiden perinneympäristöjen säilymisen.

Kaksikko on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen luonnonlaiduntuista. Heidän mukaansa perinnebiotoopeissa elää paljon uhanalaisia lajeja ja ne ovat arvokkaita maisemakohteita. Perinteisen maatalouden vähentyminen ja maankäytön muutokset ovat johtaneet siihen, että kaikki maamme perinnebiotoopit ovat uhanalaisia.

– Nyt Suomen tekemän ympäristötukia koskevan sopimustulkinnan vuoksi laiduntamisen tuen ehdot tiukentuvat, mikä vaarantaa arvokkaiden perinneympäristöjen säilymisen. Perinnebiotoopeissa elää neljännes kaikista maamme uhanalaisiksi arvioiduista lajeista ja ne ovat arvokkaita maisemakohteita, kertoo joensuulainen Mikkonen.

Luonnonlaitumilta viljelijän saama kate on pieni ja lisäkustannuksia aiheuttaa eläinten kuljettaminen laidunalueille. Maatalouden ympäristötuista maksettava maatalousluonnon ja maisemanhoitosopimus on tehnyt luonnonlaitumien käytön taloudellisesti mahdolliseksi.

Nyt Ruokaviraston uusi tulkinta ympäristösopimusten ehdoista on johtamassa lukuisten sopimusten purkuun laiduntamisen taloudellisten edellytysten kadotessa.  

– Uusi tulkinta on leikkaamassa erittäin merkittävästi ympäristösopimuksessa luonnonlaiduntamisesta saatavia korvauksia. Tämän seurauksena yhä useampi maataloustuottaja lopettaa luonnonlaidunten käytön, mikä erityisesti pienillä tiloilla voi johtaa koko toiminnan lopettamiseen. Vastaavasti viljelijöille laidunkäyttöön alueita vuokranneet laidunyrittäjät joutuvat lopettamaan. Tämä on todella valitettava kehittyssuunta, joka pitää saada vielä käännettyä, kommentoi puolestaan mikkeliläinen Kallio.

Krista Mikkonen muistuttaa, että tukiehtojen tiukentuessa tukien ulkopuolelle rajataan kaikki aaria suuremmat alat, joiden ei katsota tuottavan eläimille hyödynnettävissä olevaa ravintoa.

– Tällaisina pidetään esimerkiksi metsäisten laitumien varvikkoja, kallioalueita tai toisinaan tulvan alle jäävää rantaniittyä. Uusi tulkinta sivuuttaa sen, että luonnonlaitumet muodostuvat erilaisten kasvillisuustyyppien laikuista ja laidunpaineen voimakkuuden vaihtelevuus on niille tyypillistä. Sopimustulkinta on Suomen omissa käsissä, se on syytä muuttaa, jotta luonnonlaiduntamisen käyttö on taloudellisesti mahdollista jatkossakin, hän vetoaa. 

Vesa Kallion mukaan luonnonlaitumia käyttävät viljelijät tekevät merkittävää työtä luonnon monimuotoisuuden ja maisema-arvojen ylläpitämiseksi.

– Perinneympäristöjen ylläpito vaatii jatkuvaa hoitoa, jotta elinympäristön ominaisuuspiirteet säilyvät. Eläinten laiduntaminen on paras keino turvata useimmat perinnebiotoopit ja niissä elävien lajien suotuisan suojelun taso, Kallio vakuuttaa.

Lue myös

Mediat: USA:n erityislähettilään ja Iranin ulkoministerin tapaamista suunniteltu perjantaille

Yhdysvaltain erityislähettilään Steve Witkoffin ja Iranin ulkoministerin Abbas Araghchin tapaamista on suunniteltu perjantaille...
2.2.2026 18:44

Arvio: Iranin mielenosoituksissa kuoli yli 6 800 ihmistä

Ihmisoikeusjärjestö HRANA:n mukaan Iranin mielenosoituksissa kuoli yli 6 800 ihmistä. Yhdysvalloissa toimiva järjestö kertoi sunnuntaina...
2.2.2026 17:37

Kaikkonen haluaa "roskarallin" kuriin – "Suomi on ajautumassa jätteen vastaanottajamaaksi"

Keskustan puheenjohtaja, kansanedustaja Antti Kaikkonen on huolissaan siitä, että Suomeen tuodaan yhä kasvavia...
2.2.2026 17:00

Aihetunnisteet

kansanedustajat Keskusta kirjallinen kysymys Vihreät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Varoitus hittilääkkeistä: Sadoilla raportoitu vakava sairaus
Uutiset | 1.2.2026 22:06
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tutkimus: Pitkän iän salaisuus saattaa sittenkin löytyä geeneistä
Uutiset | 31.1.2026 21:49
Nyt kirpaisee: Pörssisähkön hinta kohoaa entistäkin korkeammalle
Uutiset | 30.1.2026 9:31
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Kullan ja hopean hinnat syöksyvät, myös öljy halpenee tuntuvasti
Uutiset | 2.2.2026 8:35
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34
Kyiv Independent: Yhdysvallat katsoo, että Venäjä on joustanut neuvotteluissa
Uutiset | 27.1.2026 14:51
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Mediat: USA:n erityislähettilään ja Iranin ulkoministerin tapaamista suunniteltu perjantaille
Uutiset | 2.2.2026 18:44
Arvio: Iranin mielenosoituksissa kuoli yli 6 800 ihmistä
Uutiset | 2.2.2026 17:37
Kaikkonen haluaa ”roskarallin” kuriin – ”Suomi on ajautumassa jätteen vastaanottajamaaksi”
Uutiset | 2.2.2026 17:00
Toimittajalta: Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41
Paukkupakkaset kurittavat lompakkoa – Näillä vinkeillä taltutat sähkölaskun
Uutiset | 2.2.2026 16:26
Britannia karkottaa venäläisdiplomaatin vastatoimena Venäjän aiemmalle karkotukselle
Uutiset | 2.2.2026 16:25
RKP:n Andersson väläyttää väliaikaista varainsiirtoverosta luopumista
Uutiset | 2.2.2026 16:22
AFP:n analyysi: Venäjä kiihdytti tammikuussa hyökkäystään Ukrainassa
Uutiset | 2.2.2026 16:12
Talouspolitiikan arviointineuvosto: Hallitus ei saavuta taloustavoitteitaan, rakentamisen lama ja kotitalouksien säästäminen jäytävät kasvua
Uutiset | 2.2.2026 16:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kuohunta SDP:n ympärillä värittää eduskunnan paluuta töihin – hankintalaista luvassa kevätistuntokauden kuuma peruna
Uutiset | 1.2.2026 8:00
Kaikkonen: Keskusta harkitsee välikysymystä suurtyöttömyydestä, hallitus vain huonontanut tilannetta
Uutiset | 1.2.2026 9:00
Keskusta-aktiivit vaativat loppua maakuntien kuritukselle
Uutiset | 31.1.2026 17:24

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mediat: USA:n erityislähettilään ja Iranin ulkoministerin tapaamista suunniteltu perjantaille
Uutiset | 2.2.2026 18:44
Arvio: Iranin mielenosoituksissa kuoli yli 6 800 ihmistä
Uutiset | 2.2.2026 17:37
Kaikkonen haluaa ”roskarallin” kuriin – ”Suomi on ajautumassa jätteen vastaanottajamaaksi”
Uutiset | 2.2.2026 17:00
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Varautumisen totuustesti: ketä Suomi suojaa kriisissä – ja ketä ei
Mielipide | 2.2.2026 15:34
Lukijalta: Trumpin toinen kausi on vasta alussa – Demokratian horjuessa vastuullisuus katoaa 
Mielipide | 2.2.2026 13:59
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Lapsi vai elintaso – suomalaisen perhepolitiikan kipupiste
Mielipide | 30.1.2026 13:45
Lukijalta: Auttakaa Anttia
Mielipide | 28.1.2026 9:39
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Petteri Orpon hallitus elää omassa todellisuudessaan
Mielipide | 29.1.2026 10:43

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen moukaroi hallitusta välinpitämättömyydestä: ”Raskauttavaa”
Uutiset | 30.1.2026 11:25
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Sähkö on nyt tosi kallista – Keskustan Mehtälä: ”Onko hallitus toteuttamassa kapasiteettimekanismin?”
Uutiset | 29.1.2026 10:16
Puolustusvoimien läsnäoloa Itä-Suomessa pitää vahvistaa, keskustan Savola ja Räsänen vaativat
Uutiset | 27.1.2026 9:06
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste