Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talvi

Hiihtolomille suunnataan kireässä pakkasessa – suomalaisten asenne kylmään vaikuttaa muuttuneen

6.2.2026 9:01
Lue lisää 
Reportaasi
Keskustelu ryöpsähtää kuntapolitiikassa helposti asiattomuuksiin, kertovat Kaustisen kunnanvaltuuston jäsenet Helinä Tuomela (kesk.) ja Jouni Koskinen (kesk.). (Kuva: Henna Lammi)

Keskusta ja perussuomalaiset taistelevat vaaleissa pienten kuntien sieluista – Suomenmaa vieraili pitäjässä, jossa kahtiajako on ollut arkea vuosia

Kaustisella vaikuttaa käytännössä vain kaksi puoluetta: keskusta ja perussuomalaiset. Kaikki ei aina suju kuin Strömsössä.
Henna Lammi 25.10.2020 10:00, muokattu 26.10.2020 11:57
a– a+
Reportaasi

Tämä vaalikausi on ollut haasteellinen, huokaavat Jouni Koskinen ja Helinä Tuomela kuin yhdestä suusta.

Istumme Kaustisen pimeän kunnantalon neuvotteluhuoneessa. Koskinen nostaa pöydälle Airamin punavalkoisen termospullon ja munkkipussin. Käytävässä olisi kahviautomaatti, mutta siihen ei voi nyt luottaa.

– Se ei ole ollut käytössä, kun talo on ollut kiinni, mies selventää.

On toukokuu, ja koronaepidemia on hiljentänyt kunnantalon, mutta emme ole paikalla sen vuoksi. Tarkoituksemme on puhua kuntapolitiikasta, keskustasta ja perussuomalaisista.

Kaustinen on hieman yli 4 000 asukkaan vireä kulttuuripitäjä Keski-Pohjanmaalla. Käytännössä pitäjässä ei ole kuin kaksi puoluetta. Viime kuntavaaleissa keskusta ja perussuomalaiset keräsivät yhteensä 86 prosenttia äänistä – edellisissä vaaleissa yli 90 prosenttia.

Kaksinapaisuus leimaa päätöksentekoa, eikä yhteiselo ole aina auvoisaa.

Koskinen ja Tuomela edustavat Kaustisen kunnanhallituksessa enemmistöä eli keskustaa. Kengissä on aika monta kiveä.

– Perussuomalaiset syyttävät meitä koko ajan ryhmäpäätöksistä. Olen ollut mukana 20 vuotta, ja keskusta on tehnyt sinä aika sellaisen kerran, Koskinen aloittaa.

– Ja sekin oli sellainen, joka ei sitten pitänyt, Tuomela täydentää.

Muunlaisiakin syytöksiä lentelee. Kaksikkoa sieppaa muun muassa se, että perussuomalaiset väittävät virkamiesten esityksiä keskustan esityksiksi. Ja sekin pännii, että keskustelu ryöpsähtää usein asiattomuuksiin.

Perussuomalaisilla on jo SMP:n ajoista lähtien ollut vahva asema pitäjässä.

Edellisellä valtuustokaudella Kaustinen oli Suomen perussuomalaisin kunta. Viime eduskuntavaaleissa kunnasta valittiin oma kansanedustaja, myyntineuvottelija ja sosiaalisen median näkyvä persoona Mauri Peltokangas, joka kahmaisi enemmän ääniä kuin SDP:n entinen puheenjohtaja Jutta Urpilainen.

Ikkunan sälekaihtimien välistä kajastavat auringonsäteet raidoittavat huoneen. Keskustalaiset ovat lähteneet ja tilalla istuvat perussuomalaiset Marko Rahkonen, Urpo Myllymäki ja Tina Lindskog.

Kolmikkoa ei tarvitse houkutella kertomaan tilanteesta. 

– Tämä vaalikausi on ollut hirveän raskas. On yksi lysti mitä mieltä me olemme, keskusta sen päättää, kunnanhallituksen jäsen Lindskog kiteyttää.

Perussuomalaisten mielestä keskustalaiset jyräävät päätökset läpi.

– Usein vierestä kuuluu, että on tosi hyvä idea ja näytetään peukkua, mutta kun äänestään, tulos onkin aivan toinen, Rahkonen hämmästelee.

Marko Rahkonen, Tina Lindskog ja Urpo Myllymäki edustavat perussuomalaisia. He sanovat, että keskustalaisten pitäisi ymmärtää, että asioita voi katsoa monesta näkökulmasta. Kuvat: Henna Lammi

Suomessa oli viime kuntavaalien jälkeen 295 kuntaa, joista 95:ssä on jollain ryhmällä ehdoton enemmistö valtuustopaikoista. Se on noin kolmasosa kaikista kunnista.

Itä-Suomen yliopiston kuntajuridiikan professori Asko Uoti sanoo, että tällaista tilannetta ei voi pitää hyvänä pitkään jatkuvana, sillä se voi tehdä kunnan kehittämisestä hyvin staattista, jopa muutoskielteistä.

– Ilman vähemmistön äänen kuulemista demokratian ihanne ei toteudu, Uoti toteaa.

Professorin mukaan tällaisten kuntien päätöksentekoprofiili voi olla hyvin hauras. Suurimman puolueen johtoasemissa olevilta luottamushenkilöiltä kysytään vastuullisuutta ja herkkää korvaa.

Ongelmia tulee, kun vallanvaihdon periaate ei toteudu: samat puolueet ja jopa henkilöt ovat pitkään vallassa – ja toiset eivät koskaan. Vaarassa on siten myös kansalaisten perustuslaillisten osallistumisoikeuksien toteutuminen.

Iso osa ehdottoman enemmistön kunnista on keskustan hallussa.

Viime kuntavaaleissa keskusta sai yli 70 prosenttia kaikista äänistä neljässä kunnassa: Merijärvellä, Reisjärvellä, Perhossa ja Lumijoella.

Yli puolet äänistä keskusta sai kaikkiaan 56 kunnassa: Pyhännällä, Halsualla, Kyyjärvellä, Posiolla, Siikalatvalla, Miehikkälässä, Pyhäjoella, Kannuksessa, Puolangalla, Evijärvellä ja niin edelleen.

Vaalivoittajalla kokoomuksella on määräenemmistö vain yhdessä kunnassa: Pyhärannalla.

RKP:llä on määräenemmistö kymmenessä kunnassa, jotka kaikki sijaitsevat ruotsinkielisellä Pohjanmaalla. Lisäksi Kärkölässä sitoutumaton Kärkölä-ryhmä sai viime vaaleissa yli puolet äänistä.

Usealla puolueella ei ole ehdotonta enemmistöä yhdessäkään kunnassa. Tähän leiriin kuuluvat perussuomalaiset, SDP ja vihreät.

Perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos kertoo, että keskustavetoisissa kunnissa keskustalaiset tekevät selväksi, että päätökset ovat heidän käsissään.

– Kautta linjan tätä kuulee. Keskustalaisilla ei ole tarvetta tehdä yhteistyötä muiden puolueiden kanssa.

Keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen näkee asiat hyvin toisin. Pirkkalaisen korviin ei ole kantautunut mitään erityisiä ongelmia keskustalaisista kunnista. Ennemminkin yhteydenotot liittyvät haastavaan kuntatalouteen, muuttotappioon tai palvelurakenteen sopeuttamiseen kuin päätöksenteon ongelmiin.

Pirkkalainen tulkitsee, että perussuomalaisten äänekäs kritiikki ja uho liittyvät haluun päästä valtaan.

– Perussuomalaisten koko toiminta perustuu populismiin. Keskusta halutaan ajaa alas moittimalla, hän pohtii.

Pirkkalainen muistuttaa, että keskustalaiset ovat kunnissa demokraattisesti valittuja päättäjiä. Kuntalaiset ovat äänestäneet heidät käyttämään valtaa, ja sitä pitäisi kunnioittaa. 

Keskustan puoluesihteeri ei allekirjoita väitettä siitä, että keskusta jotenkin jyräisi tai muodostaisi “keskustamafian”.

– Päinvastoin. Olen ollut oikein ylpeä siitä, että monissa vahvoissa keskustakunnissa keskustalaiset ovat vaalien jälkeisissä neuvotteluissa antaneet lautakunta- ja muita vastuupaikkoja muille puolueille enemmän kuin vaalitulos olisi oikeuttanut. Se on osa keskustalaista DNA:ta, hän selventää.

Pirkkalainen kertoo myös, että puolueessa on koulutettu ja ohjeistettu valtuutettuja avoimuuteen ja vastuulliseen päätöksentekoon. Yksittäisten kuntien tilanteeseen hän ei halua ottaa kantaa.

Perussuomalaisten koko toiminta perustuu populismiin. Keskusta halutaan ajaa alas moittimalla, keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen pohtii. Kuva: Jari Laukkanen

Mutta palataan Kaustiselle.

Keskustan Koskinen on kunnanhallituksen puheenjohtaja. Hän sanoo suoraan, että on pahin mahdollinen tilanne, jos kunnanhallituksessa on kaksi isoa ryhmää. Kaustisella niin oli viime kaudella, kun keskustalaisia oli viisi ja perussuomalaisia neljä. 

– Olivat puolueet mitkä tahansa, silloin on aina se tilanne, että toinen on puolella ja toinen vastaan, Koskinen sanoo.

Tällä hetkellä hallituksessa on kuusi keskustalaista, kaksi perussuomalaista ja demari.

– Alkuaikoina yritimme puhua asioista, mutta nyt mennään melkein poikkeuksetta niin, että äänestämme, että pääsemme eteenpäin.

Kunnanvaltuuston puheenjohtaja, keskustan Antti Mäkelä ei halua maalata kuntapolitiikasta liian synkkää kuvaa.

– Olemme saaneet tehtyä päätöksiä, mutta joidenkin asioiden ympärille on syntynyt jakolinjoja, koska meillä on kaksi kohtalaisen voimakasta ryhmää. Minusta on turha ylikorostaa erimielisyyksiä, hän kiteyttää.

– Enemmän on niitä asioita, joita on viety konsensuksella eteenpäin, hän jatkaa.

Erimielisyyksiä on turha korostaa, Kaustisen kunnanvaltuuston puheenjohtaja Antti Mäkelä sanoo. Mäkelä edustaa keskustaa. Kuva: Henna Lammi

Mutta mistä Kaustisella sitten riidellään?

Tällä kaudella listoilla on ollut joitakin kuohuttavia päätöksiä, kuten musiikkilukion rakentaminen sekä laskettelurinteen avustaminen. 

– Fakta on, että kassan pohja on näkynyt jo kauan aikaa, eikä meillä olisi varaa tehdä oikein mitään. Meidän ongelmamme on se, että meillä ei ole rahaa, Mäkelä toteaa.

Keskusta ja perussuomalaiset ovat suhtautuneet rahan käyttöön eri tavalla. Keskustassa on esimerkiksi nähty, että investointeja koulutiloihin on pakko tehdä, jotta kunnan kehitys ei ottaisi takapakkia ja vältettäisiin näivettymisen tie. Perussuomalaisten mukaan taloudenpidossa pitää lähteä siitä, mihin on varaa.

Kaustinen tunnetaan kansanmusiikista ja kulttuurista, mutta siitä on tullut kuntapolitiikassa jatkuvan köydenvedon aihe. Keskustalaisten mukaan kulttuuri kuuluu kuntaan. Perussuomalaiset näkevät, että sen tukemista pitäisi katsoa nykyistä tasapuolisemmin.

Viime kuntavaalien alla roihahti kohu, kun eräs perussuomalainen ehdokas käytti MTV:n uutisissa tanhua synonyymina kaikelle taiteelle ja kutsui Kansantaiteenkeskusta perunakellariksi.

Erimielisyydet näkyvät valtuuston kokouksissa, jossa perussuomalaiset hallitsevat ilmatilaa.

Perussuomalaiset arvioivat, että ilman heitä kokoukset kestäisivät 15 minuuttia, koska kukaan keskustalainen ei puhu mitään.

– Puoliammattilaisille poliitikoille asiat ovat usein tuttuja, mutta kuntalaisille se voi olla ensimmäinen kosketus siihen asiaan. Siksi on tosi tärkeä puhua, Rahkonen perustelee.

Keskustalaiset kertovat saavansa asiasta myös palautetta: Miksi he ovat hiljaa, vaikka kuinka solvataan? 

Keskustalaisten mukaan he ovat oppineet, että mopo karkaa aina, vaikka kuinka yrittäisi nätisti. Jos jotain puhuu, tulee vain haukutuksi. Siksi on parempi olla hiljaa.

– Ei siitä keskustelemisesta ole mitään hyötyä. Se lopputulos tiedetään, Tuomela avaa.

Joissain kunnissa on tehty niin sanottuja valtuustosopimuksia, joissa käydään läpi työskentelyn pelisäännöt. Sopimukseen voidaan kirjata muun muassa työtavat ja käyttäytymiskoodit. 

Kaustisella sellaista ei ole pitkään aikaan tehty. Viime valtuustokaudella sääntöjä pohdittiin porukalla monta iltaa tuloksetta. Puolueet eivät löytäneet sopimukseen yhteistä sisältöä.

– Mietimme myös, että jäävätkö sellaiset vain tyhjäksi sanahelinäksi, valtuuston puheenjohtaja perustelee.

Jouni Koskinen, Helinä Tuomela ja Antti Mäkelä edustavat keskustaa. He kokevat, että tämä vaalikausi on ollut vaikea. Kuvat: Henna Lammi

Kunnanvaltuuston puheenjohtaja Mäkelä muistuttaa, että konsensusta ei välttämättä tarvitse edes löytyä, sillä eri poliittisissa ryhmissä asiat nähdään eri tavalla.

Sitähän politiikka on: vastakkaisten mielipiteiden sovittamista yhteen. Paikkakunnalla, jossa on käytännössä vain kaksi isoa puoluetta, eteen tulee haasteita: ei oikein ole ketään, kenen kanssa tehdä kompromisseja.

Vanhan sanonnan mukaan politiikassa riitelevät asiat, eivät ihmiset. Pienissä kunnissa asioista tulee kuitenkin helposti henkilökohtaisia – ja niihin kietoutuu vanhoja konflikteja, ystävyys- ja sukulaissuhteita ja ties mitä muita kerrostumia.

Sekä perussuomalaisten että keskustan leiristä kerrotaan, että myös Kaustisella asiat henkilöityvät.

– On mennyt sellaiseksi. Kaikki jää lojumaan ja mitään muuta ei saada tehtyä kuin uutta rakentamista, perussuomalaisten Lindskog sanoo.

– On ollut sellaistakin, että kun joku tietty henkilö avaa suunsa, hänen kimppuunsa hyökätään heti, keskustan Koskinen kertoo.

Valtuuston puheenjohtaja näkee kuitenkin, että henkilöiden väliset suhteet eivät estä päätöksentekoa.

– Haluan uskoa, että ei meillä sellaista ole.

Kaustinen tunnetaan kansanmusiikista ja kulttuurista, mutta siitä on myös tullut kuntapolitiikassa jatkuvan köydenvedon aihe. Kuva: Henna Lammi

Kaustisella kaikki tuntuvat olevan sitä mieltä, että jotenkin hommaa pitäisi muuttaa. Vastakkainasettelu pitäisi haudata.

Perussuomalaiset kaipaavat lisää avoimuutta – ja sitä, että myös heidät otettaisiin mukaan valmisteluun.

– Että kerrottaisiin, mikä on se visio, eikä vain tuotaisi asioita eteen, että tämä on nyt tällä tavalla ja meillä oli tästä jo kokous viikko sitten, Rahkonen tuumaa.

– Avoimuuden lisäksi tarvitaan myös luottamusta, Lindskog jatkaa.

Keskustalaiset toivovat perussuomalaisilta yhteistyökykyä. 

– Suurimman osan kanssa sujuu ihan hyvin ja siellä on kasvamassa hyviä uusia kasvoja, Koskinen pohtii.

Valtuuston veturi lisäisi yhteisiä tilaisuuksia. Valtuusto kokoontuu nyt neljä viisi kertaa vuodessa, joten sen lisäksi voisi olla esimerkiksi epävirallisia tapaamisia.

Professori Uoti toivoo kuntapäättäjiltä vastuullisuutta ja avarakatseisuutta. Uotin mukaan valtapuolueen päättäjien pitäisi ajatella myös asioita, jotka ovat tärkeitä niille ihmisille, jotka eivät ole heidän äänestäjiään. Sillä tavalla kuntaan saadaan elinvoimaisuutta ja houkuttelevuutta.

– Tässä tilanteessa syntyy helposti negatiivinen kierre, joka ruokkii pikemminkin vähemmistöjen edustuksellisen aseman edelleen kaventumista kuin tilanteen tasapainottumista, eikä kierre palvele muuttohaluja kuntaan.

Yksittäisiäkin keinoja tilanteen parantamiseksi voisi olla. Professorin mielestä kuntasääntelyssä voitaisiin pohtia määräenemmistöpäätöksiin palaamista esimerkiksi talousarviopäätöksissä, vaikka sekään ei ole ongelmatonta.

Toiseksi esimerkiksi lautakuntien ja muiden puheenjohtajuudet voitaisiin jyvittää voimasuhteiden mukaan – samoin kuin lisätä valtuustosopimuksia.

Isompana muutoksena Uoti visioi kuntarakenteen mylläämistä. Laajaa väestöpohjaa edellyttävät asiat voitaisiin hoitaa suuremmissa aluekunnissa, mutta taajamakuntia voisi olla nykyistä enemmän.

– Isommat kunnat vähentävät sellaisia tilanteita, että yhdellä ryhmällä olisi ehdoton enemmistö, professori perustelee.

Päättäjien pitäisi ajatella myös asioita, jotka ovat tärkeitä niille ihmisille, jotka eivät ole heidän äänestäjiään, professori Asko Uoti neuvoo. Kuva: Itä-Suomen yliopisto

Kaustisella yhteiselo perussuomalaisten ja keskustalaisten kesken kuulostaa vähintäänkin haastavalta. Mikä kumma saa jaksamaan? 

Ensinnäkin kaikki ovat sitä mieltä, että lautakunnissa tai kunnan tytäryhtiöiden hallituksissa ongelmia ei niinkään ole. Niissä touhu on asiakeskeistä, politikointi sivussa ja kuntalaisten paras mielessä.

Toiseksi valtuusto- ja hallitustyöskentelyssä hyvät puolet peittoavat ikävät. 

Kaikilla on vilpitön halu tehdä töitä paremman Kaustisen eteen, keinot vain poikkeavat. 

– Moni asia on Kaustisella hyvin. Ikärakenne on tasainen, ei sellainen tatti kuin monella muulla kunnalla. Meillä on vireää toimintaa, paljon mahdollisuuksia ja hyvä imago, keskustan Koskinen luettelee.

Kokousten jälkeen juodaan yhdessä kahvit. On huumoriakin.

Myös hyvä henki oman puolueen sisällä ja yhteydet valtakunnan poliitikkoihin auttavat jaksamaan. Samoin kuin tunne siitä, että voi haastaa itseään ja oppia.

Seuraavat kuntavaalit järjestetään ensi keväänä. Kaustisella ehdokashankinnassa ei ole hötkyilty kummassakaan leirissä. Perinteisesti halukkaita on kyselty lakki kourassa vielä viimeisenä iltana.

Kukaan ei oikein uskalla ennustaa, miten puolueiden voimasuhteiden käy. Paljon riippuu ehdokashankinnasta – ja siitä kuka möhlii.

– Se on herkkää tällaisessa pienessä kunnassa. Sitä ei tarvitse paljoa sanoa väärin, niin se on siinä, keskustan Koskinen kertoo.

Eikä kampanjoinnilla ole kiire. Kaikki tuntevat kaikki.

– Täällä on niin kateellista porukkaa, että eniten ääniä saa se, joka mainostaa vähiten, vaalimenestyksen resepti kuuluu.

Reportaasi on julkaistu alunperin Suomenmaan kuukausilehdessä 6/2020. Lehden voit tilata täältä.

Lue myös

Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – "Pakkasethan tässä jatkuvat"

Viikonloppuna ulkoillaan poutaisessa pakkaskelissä, kerrottiin Ilmatieteen laitokselta perjantaina. – Pakkasethan tässä jatkuvat. Suomen lähistöllä vaikuttaa...
6.2.2026 18:32

"Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä" – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista

Britannian pääministeri Keir Starmerin on brittimedioissa arvioitu voivan joutua eroamaan seksuaalirikoksista tuomittuun Jeffrey...
6.2.2026 15:47

Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?

Kansanedustaja Mikko Polvinen kertoi torstaina vaihtavansa puolueensa perussuomalaisista keskustaan. Päätös sai myös keskustan...
6.2.2026 15:25

Aihetunnisteet

Keskusta kunnat kuntapolitiikka Kuntavaalit Perussuomalaiset populismi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Yllättävä tutkimustulos limsoista – ”Voivatkin juoda”
Uutiset | 30.1.2026 22:14
Perustaja katuu: Vallankumouskaarti ”muuttui hirviöksi”
Uutiset | 4.2.2026 23:12
”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Kremlissä tyrmistys: Tulot sulavat
Uutiset | 29.1.2026 22:02
Merkittävä terveysriski ravintolaruoissa, kertoo tutkimus – Nämä annokset pahimmat
Uutiset | 29.1.2026 22:14
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Saako lapsilisällä maksaa sähkölaskun? OP Media: Vastaus yllättää monet
Uutiset | 29.1.2026 20:22
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Lehti: Niinistöä kaavaillaan EU:n Ukraina-erityislähettilääksi palauttamaan yhteyttä Venäjään
Uutiset | 6.2.2026 15:22
Häkkänen toppuuttelee Kaja Kallaksen ydinpeloteavausta
Uutiset | 6.2.2026 14:40
Alkoholin kotiinkannon käsittely jatkuu eduskunnassa – perustuslakivaliokunnan lausuntoa odotetaan ensi viikolla
Uutiset | 6.2.2026 14:35
Otkes tutkii tapausta, jossa muistisairas kuoli hoivakodissa
Uutiset | 6.2.2026 14:14
Naisia syrjiväksi syytetty työsopimuslain remontti kuohuttaa oppositiota – keskustaedustajat pitävät esitystä käsittämättömänä
Uutiset | 6.2.2026 14:04
Keskustaedustajat: Hankintalain muutos uhkaa ajaa pienet ja keskisuuret kunnat kaaokseen
Uutiset | 6.2.2026 12:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Meni vaalipuheeksi” – Halla-ahon puhe eduskunnassa hämmästytti keskustan kansanedustajia
Uutiset | 4.2.2026 16:46
Nouseeko ruuan hinta taas? – Keskustan Kalmari sysää vastuun ruokakaupoille: ”Ei ole mikään pakko”
Uutiset | 3.2.2026 8:59
Toimittajalta | Säästöpossut pysyvät hyllyn päällä – Orpon hallitus hukkasi suomalaisten luottamuksen
Uutiset | 2.2.2026 16:41

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Viikonlopuksi luvassa kylmää ja poutaista ulkoilukeliä – ”Pakkasethan tässä jatkuvat”
Uutiset | 6.2.2026 18:32
”Pahin paikka ja kriisi tähän mennessä” – suomalaisprofessori ei usko Keir Starmerin selviävän Epstein-skandaalista
Uutiset | 6.2.2026 15:47
Pyritkö keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi, Mikko Polvinen?
Uutiset | 6.2.2026 15:25
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Synnytyksestä synninpäästöön
Mielipide | 6.2.2026 13:47
Lukijalta: Tiedon ja taidon vapaa valtatie
Mielipide | 5.2.2026 12:30
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Kun Suomi pysähtyy – pohjoinen on ratkaisu
Mielipide | 30.1.2026 15:22
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Vanhustenhuollon kriisi ei ollut yllätys, vaan poliittinen valinta
Mielipide | 30.1.2026 11:34

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Kansanedustaja tilittää pettymystään: ”Aatteet hiipuivat, jäljelle jäi vain raha”
Uutiset | 30.1.2026 10:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste