Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kulmuni varoittaa tulkitsemasta rautatieasetusta väärin

7.5.2026 12:11
Lue lisää 
Työvoimapolitiikka
Työministeri Timo Harakka (sd). (Kuva: Jari Laukkanen)

Julkisissa hankinnoissa pitäisi suosia osa- ja vajaatyökykyisiä työllistäviä yrityksiä, sanoo työministeri Harakka

Vaikka aktiivimallin leikkuri kuopataan, työllisyyttä ei Harakan mukaan saada nousuun pelkästään kivoilla keinoilla
STT–JECATERINA MANTSINEN 21.7.2019 2:00, muokattu 20.7.2019 14:24
a– a+
Työvoimapolitiikka

Ehkä meidän asenteemme on hiukan empaattisempi, toteaa työministeri Timo Harakka (sd.) pitkällisen pohdiskelun päätteeksi. Häneltä on kysytty, miten hän näkee edellisen ja nykyisen hallituksen eron suhtautumisessa työttömiin.

Yhtenä erojen ruumiillistumana voidaan pitää aktiivimallia, jonka Juha Sipilän (kesk.) hallitus katkerasta vastustuksesta huolimatta pani toimeen ja jonka nykyinen hallitus on luvannut purkaa.

– Aktiivimallin leikkuri koettiin epäoikeudenmukaiseksi. Kymmenet tuhannet ihmiset menettivät työttömyyskorvauksia ilman omaa syytään. Me uskomme ja luotamme ihmisten motivaatioon tehdä työtä ja haluamme parantaa työvoimapalveluiden kykyä auttaa ihmisiä työhön.

Aktivoinnista tämäkään hallitus ei aio luopua. Harakka myöntää, ettei työllisyyttä saada nousuun pelkästään kivoilla keinoilla.

– Aktivoivaan työllistämiseen liittyy patistelua. Ei ole niin, että kun työkykyinen ihminen on työttömänä, häntä eivät viranomaiset yhtään vaivaisi. Mutta rahanmenetyksellä uhkaaminen, kuten aktiivimallin leikkurissa oli, ei ole se keino.

Hallitus luottaa siihen, että ihminen ei ehdoin tahdoin halua olla viimesijaisella toimeentulotuella. Tällöin työllistämiskeinona ovat entistä monialaisemmat ja henkilökohtaisemmat työllisyyspalvelut. Harakan mukaan pitää pyrkiä siihen, että ihmisen jäädessä työttömäksi apua tarjottaisiin pian ja työttömyysjakso olisi mahdollisimman lyhyt.

Työllisyyspalveluiden kehittäminen on hallituksen pitkän aikavälin hanke, ja se on etenemässä ensi vuoden puolella. Yksi keino esimerkiksi pitkäaikaistyöttömien työllistämisessä on Harakan mukaan palkkatuki, jonka kanssa hallitus etenee jo syksyllä. Harakan mukaan Suomessa palkkatukea on hyödynnetty niukasti, jos verrataan vaikka länsinaapuriin.

Harakan mukaan isoissa julkisissa hankinnoissa pitäisi suosia sellaisia yrityksiä, jotka työllistävät osa- ja vajaatyökykyisiä, esimerkiksi kehitys- tai aistivammaisia.

– Tämä olisi yksinkertainen keino varmistua siitä, että kaikki työhaluiset pääsevät työnsyrjään kiinni. Ei pitäisi aina mitata vain rahalla sitä, mikä on työpanoksen arvo kansantaloudessa.

Hallitus on asettanut tavoitteeksi työllisyyden nostamisen 75 prosenttiin tämän kauden loppuun mennessä. Työmarkkinaosapuolet on kutsuttu yhteen pohtimaan keinoja, joilla tähän voitaisiin päästä. Harakka on toiveikas sen suhteen, että yhteinen sävel löytyy ja tulosta syntyy.

– Minulla on vakaa usko siihen, että kun molemmilla on pitkä lista omia tavoitteita, niin sieltä löytyy muutamia tepsiviä keinoja, joista pienellä myllytyksellä voidaan olla samaa mieltä. Merkit ovat olleet rohkaisevia siinä suhteessa, että kaikilta löytyy ajattelua, että jossakin voidaan antaa periksi.

Käyvätkö hallitukselle lähtökohtaisesti kaikki keinot, jos vain työmarkkinaosapuolet pääsevät sopuun?

– Jos on todennettavia työllisyysvaikutuksia, niin vaikea kuvitella, että hallituksessa vastustettaisiin.

Harakka ei kommentoi, olisiko SDP valmis ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastuksiin.

– Kun on kutsunut järjestöt miettimään asioita, niin on kohteliasta olla kertomatta etukäteen millaisia tuloksia pitäisi saada aikaan. Siellä on iso lista asioita, joita käydään läpi ja varmasti työttömyysturva on yksi näistä.

Lue myös

Suomalaisten toiveena omavaraisempi EU, Ukraina-tukea useimmat eivät nostaisi nykyistä suuremmin tapetille

Sitran ja Evan EU-kyselyn vastauksista ilmenee, että kansalaiset haluavat, että EU olisi aktiivinen toimija maailmanpolitiikan myrskyissä
8.5.2026 1:00

Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua

Moni kiinteistön omistaja tekee kalliin virheen heti maalämpöremontin alkumetreillä. Jos kiinteistön ilmanvaihtoa ei...
7.5.2026 21:30

Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa

Britanniaa hallitsevalle työväenpuolueelle povattiin kirveleviä tappioita torstain alue- ja paikallisvaaleissa. Myöhään torstai-iltana päättyneissä...
7.5.2026 18:21

Aihetunnisteet

harakka julkiset hankinnat osatyökykyiset työllisyys työmarkkinapolitiikka Työmarkkinat työvoimapolitiikka vajaatyökykyiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kuinka moni on kuollut meteorin takia? – Uhka ”selkeästi aliarvioitu”
Uutiset | 6.5.2026 21:45
Venäjä uhkaa iskuilla, kehottaa ulkomaisia lähetystöjä Kiovassa valmistautumaan evakuointiin
Uutiset | 7.5.2026 8:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Suomalaisten toiveena omavaraisempi EU, Ukraina-tukea useimmat eivät nostaisi nykyistä suuremmin tapetille
Uutiset | 8.5.2026 1:00
Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Israel ja Libanon jatkavat rauhanneuvotteluita ensi viikolla Yhdysvalloissa
Uutiset | 7.5.2026 18:10
Ukrainan ja Yhdysvaltain neuvottelijat tapaavat tänään Floridassa
Uutiset | 7.5.2026 18:00
WHO: Hantaviruksen leviämisriski risteilyaluksen ulkopuolelle pieni – viisi tartuntaa vahvistettu
Uutiset | 7.5.2026 17:57
”Ikäihmiset ovat ansainneet turvaa, eivät leikkauksia”– keskusta nosti pöytään vanhustenhoidon kohtuuttomuudet
Uutiset | 7.5.2026 17:53
Krista Kiurun valiokunta näkee ongelmia poliisin tiedonsaantioikeuksien laajentamisessa potilaskäynteihin – ”Vaatii vielä puntarointia”
Uutiset | 7.5.2026 17:51
Päivi Räsänen aikoo valittaa tuomiostaan Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen
Uutiset | 7.5.2026 16:42
SVT: Ruotsille lupa alentaa polttoaineverotusta alle EU:n minimitason
Uutiset | 7.5.2026 16:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaisten toiveena omavaraisempi EU, Ukraina-tukea useimmat eivät nostaisi nykyistä suuremmin tapetille
Uutiset | 8.5.2026 1:00
Väärät mitoitukset maalämpöhommissa? – Varo kymmenien tuhansien lisälaskua
Uutiset | 7.5.2026 21:30
Työväenpuolueelle povattiin tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 18:21
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste