Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suuri Nato-harjoitus alkaa pohjoisessa – Suomeen tuhansia liittolaismaiden sotilaita

9.3.2026 2:30
Lue lisää 

Juhlavuottaan viettävä tulevaisuusvaliokunta on eduskunnan erikoisuus – "Emme ole sillä tavalla kiinni päivänpolitiikassa"

Päivänpoliittinen keskustelu voi olla repivää, mutta tulevaisuusvaliokunta pohtii asioita rauhallisesti pitkällä tähtäimellä
Sami Korkala 6.10.2018 8:00, muokattu 5.10.2018 15:26
a– a+
Eduskunta

Syksyllä on aihetta pienelle kilistelylle, sillä eduskunnan tulevaisuusvaliokunta täyttää 25 vuotta. Alun perin tilapäiseksi perustetusta valiokunnasta on tullut politiikan suunnannäyttäjä ja ennakoinnin kansainvälinen esimerkki.

– Kävimme vastikään Uruguyssa esittelemässä toimintaamme, ja nyt sinne on perustettu samankaltainen valiokunta, Arto Pirttilahti sanoo.

Tulevaisuusvaliokunnan keskustalaisjäsen huomauttaa, että sen työ poikkeaa suuresti muiden valiokuntien toiminnasta.

– Tulevaisuusvaliokunnassa on koko ajan päällä hyvä ja rakentava keskustelu, vaikka siellä on ihmisiä eri puolueista, Pirttilahti kertoo.

Yhteistyön sujuvuuteen vaikuttaa varmasti se, että tulevaisuusvaliokunta ei ole niinkään lakiasäätävä elin ja asioita katsotaan yli hallituskausien.

– Emme ole sillä tavalla kiinni päivänpolitiikassa, eikä meillä ole niin tiukkaa keskustelua kuin vaikkapa sosiaali- ja terveysvaliokunnassa tai perustuslakivaliokunnassa.

Siinä missä päivänpoliittinen keskustelu voi olla repivää, tulevaisuusvaliokunta pohtii asioita rauhallisesti pitkällä tähtäimellä. Se käsittelee tulevaisuuden kehitykseen vaikuttavia tekijöitä, tulevaisuudentutkimusta ja teknologian kehityksen vaikutuksia.

Ennakoinnin tähtäin on usein kaukana, esimerkiksi parinkymmenen vuoden päässä.

Ennakoinnin ja tulevaisuudentutkimuksen tarkoitus ei ole ennustaa tulevaisuuden toteutumista, vaan tuottaa perusteltuja malleja erilaisista tulevaisuuksista. Tulevaisuuteen valmistautumisen lisäksi kysymys on ajattelun valmentamisesta.

Esimerkiksi sote-ratkaisun suhteen ei yritetä arvuutella sen hallintohimmeleiden rakennetta vaan pohtia, mitä sosiaali- ja terveyspalveluiden tulisi olla vaikkapa 2030. Ja nyt pohditaan sitäkin, mihin huomio kiinnitetään sote-ratkaisun jälkeen.

– Saattaa olla, että sote-ratkaisun jälkeen keskusteluun tulee sotu-ratkaisu, Pirttilahti heittää.

Emme ole kiinni päivänpolitiikassa, eikä meillä ole niin tiukkaa keskustelua kuin vaikkapa sosiaali- ja terveysvaliokunnassa, kansanedustaja, tulevaisuusvaliokunnan jäsen Arto Pirttilahti (kesk.) sanoo. (Kuva: Jari Laukkanen)

Yhteiskunnallisen ennakoinnin juuret ovat työvoima- ja koulutustarpeiden määrällisessä arvioinnissa, mitä Länsi-Euroopassa on tehty jo vuosikymmeniä.

Työ on nytkin tapetilla ennakoinnissa, mutta eri syistä kuin takavuosina. Teknologian kehittyminen on muuttanut ja muuttaa työtä nopeasti.

Kerran vaalikaudessa eduskunnalle annettava tulevaisuusselonteko luovutettiin loppuvuodesta. Se käsittelee työelämän muutoksia seuraavan 20 vuoden aikana.

Yli hallituskausien katsova tulevaisuusselonteko tuo esiin vaihtoehtoisia kehityskulkuja ja antaa tarttumapintaa seuraavien hallitusohjelmien suunnitelmille. Oikeastaan voisi sanoa, että selonteon ansiosta Suomella on suunnitelma tulevaisuudesta.

Sitralla ennakoinnin johtavana asiantuntijana työskentelevä Mikko Dufva on ollut tuottamassa monia kansalliseen ennakointiin liittyviä selvityksiä. Hän kaipaisi politiikkaan lisää visioivaa tulevaisuuskeskustelua.

– Nyt keskitytään aika paljon kuvailevaan tulevaisuustietoon, eli siihen millaiseksi jokin asia näyttää muodostuvan. Entäpä jos puolueilla olisi esittää selkeä kuvaus siitä, mitä pitkän aikajänteen muutosten suhteen tulisi tehdä ja millaista tulevaisuutta oikeastaan haluamme, Dufva ehdottaa.

Selontekoa työn murroksesta on varmasti tulkittu eri tavoilla puoluekentän laidoilla.

– Politiikan saralla jokainen puolue voi lukea ennakointitietoa omalla tavallaan. Tulevaisuuskeskustelu on arvokeskustelua, ei sen pidäkään olla arvovapaata. Esimerkiksi muuttuvan työelämän suhteen puolueilla saattaa olla erilaiset näkemykset siitä, mitä tulevaisuuden työelämä tulee olemaan ja mitä sen pitäisi olla, Dufva sanoo.

Tulevaisuuskeskustelu on arvokeskustelua.

Ennakoinnin johtava asiantuntija Mikko Dufva

Dufva valmisteli Oulun yliopiston aluepolitiikan ja aluekehityksen professorin Toni Ahlqvistin kanssa kolme vuotta sitten selvityksen siitä, miten hallituksen ja eduskunnan välistä tulevaisuusdialogia voisi parantaa.

Sen mukaan yksittäisten projektien sijasta ennakoinnin tulisi olla vielä vahvemmin jatkuvaluonteista toimintaa.

– Tehokas tapa viedä tulevaisuuskeskustelua eteenpäin on hyödyntää olemassa olevaa tietoa ja muita ennakointiprosesseja sekä tuoda esiin erilaisia näkemyksiä tulevaisuudesta ja niiden välisiä ristiriitoja, Dufva sanoo.

Tulevaisuusvaliokunta voi teettää erillisiä tutkimuksia, ja yksittäisillä jäsenilläkin on mahdollisuus pienen budjetin tutkimusten teettämiseen.

Valiokunta käyttää tulevaisuudentutkijoiden lisäksi apunaan muun muassa historioitsijoita, sosiologeja sekä kuulee myös vaikkapa tavallisia yrittäjiä.

Oma lukunsa on se, kuinka hyvin tulevaisuusvaliokunnan jäsenet saavat eduskuntaryhmissään ennakointitiedon viestin perille.

– En koe, että siinä olisi ongelmaa. Asioiden käytäntöön saattaminen taas ei ole kaikissa tapauksissa niin helppoa, Pirttilahti sanoo.

Päätöksenteon kiemurat ja vaalilupaukset muuttavat päivänpolitiikkaa sekä hallitusohjelmia aina jonkin verran.

Joka tapauksessa Suomen ennakointiverkosto antaa hyvän pohjan sille, että poliittisessa päätöksenteossa suuret linjat voivat pohjautua tutkittuun tietoon.

– Ehkä puolueiden yhteiselle tulevaisuuskeskustelulle olisi paikkansa. Tuntuu, että aikaa ja energiaa menee paljon päivänpoliittiseen reagointiin, Dufva sanoo.

On kuvaavaa, että Suomen ensimmäinen tulevaisuusselonteko valmistui vuonna 1993 keskellä syvintä lamaa. Monet epävarmuustekijät saivat Esko Ahon hallituksen luotaamaan tulevaisuutta kattavalla otteella.

Käytäntö havaittiin hyväksi, ja tulevaisuusselonteko kirjattiin myöhemmin lakiin.

Tulevaisuusselontekojen vaikutuksia lopullisiin poliittisiin päätöksiin ei ole aina helppoa jäljittää, mutta selonteon ohjaava vaikutus on silti tiedostettu asia. Yksittäisistä vaikutuksista muun muassa kokeilukulttuurin lanseeraaminen on tulevaisuusvaliokunnan kautta tullut ajatus.

Vakiintuneen ennakointitoiminnan laajuus, säännöllisyys ja kattavuus tekevät Suomen ennakointiverkostosta maailman mittakaavassa huippuluokan toimijan. Arvostuksesta kertoo se, että eduskunnassa käy tuon tuosta ulkomaalaisia delegaatioita tutustumassa tulevaisuusvaliokunnan toimintaan.

Suomalaisen verkoston rakenteisiin kuuluvat valiokunnan ja tulevaisuusselonteon lisäksi Tulevaisuuden tutkimuskeskus, Tulevaisuuden tutkimuksen seura, tutkimuslaitosten ja ministeriöiden ennakointitoimijat ja monet muut tahot.

Ennakointiin voivat osallistua myös kunnat, maakunnat, yritykset ja yksittäiset ihmiset.

Tulevaisuuden tutkimuskeskuksen ja Tulevaisuuden tutkimuksen verkostoakatemian järjestämät vuosittaiset tulevaisuuskonferenssit ovat ehkä alan merkittävin kansainvälinen tapahtuma Euroopassa.

Ennakointitietoa tuotetaan luonnollisesti myös EU:n tasolla, ja maailman mittakaavassa ennakointia harjoittavat esimerkiksi Millennium Project sekä tunnettu keskustelufoorumi Rooman klubi.

Suomessa kolme vuotta toiminut Kansallinen ennakointiverkosto perustettiin kokoamaan suomalaiset ennakkotiedon tuottajat entistä vahvempaan yhteistyöhön. Se pyrkii tehostamaan ennakointitiedon tuottamista ja saatavuutta sekä vähentämään päällekkäistä työtä.

– Toisaalta pieni päällekkäisyys ei haittaa, sillä keskusteluun tulee erilaisia skenaarioita erilaisista näkökulmista. Moniäänisyys on usein hyvästä, sillä Suomessa on tapana hirttäytyä liikaa yhteen totuuteen, Turun yliopiston Tulevaisuuden tutkimuskeskuksen professori Petri Tapio sanoo.

Moniäänisyys on usein hyvästä, sillä Suomessa on tapana hirttäytyä liikaa yhteen totuuteen.

Professori Petri Tapio

Paras ennakointimateriaali tulee yleensä kokonaisvaltaisten tutkimusten ja selvitysten kautta.

Parikymmentä vuotta sitten Liikenne- ja viestintäministeriön tuella väitöskirjaansa valmistellut Tapio huomasi, että muun tutkimuksen ohella väitöskirjatyöhön liittyvät skenaariokeskustelut ohjasivat päätöksiä myönteisemmäksi joukkoliikenteelle.

– Tässä tapauksessa, kuten yleensäkin ennakointihankkeissa prosessi oli tärkeämpi kuin lopputulos. Ministeriö halusi ensisijaisesti skenaarioita henkilökilometrien määrästä, mutta keskusteluissa mentiin syvälle muun muassa ihmiskäsitykseen, Tapio kertoo.

Juttu on alun perin julkaistu Suomenmaan viikkolehdessä 31.8.2018. Lehden voit tilata täältä .

Lue myös

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille

Valtiovarainministeriön budjettipäällikkö Mika Niemelä väläytti Ylellä maaseudun asfalttiteistä luopumista säästötoimena. Hän pohti, voisiko...
9.3.2026 11:54

Keskustaedustajat sallisivat petojen tappamisen hätävarjeluna – rinnastuisi pakkotilanteessa tehtyyn mökkimurtoon

Keskustan kansanedustajat Hannu Hoskonen ja Tuomas Kettunen esittävät metsästyslakiin muutosta, joka mahdollistaisi suurpedon...
9.3.2026 11:28

Naton johtamisjärjestelmäyksikkö tulee Riihimäelle

Naton johtamisjärjestelmäyksikkö perustetaan Riihimäelle, kertoo puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) tiedotteessa. Yksikön on määrä...
9.3.2026 10:33

Aihetunnisteet

ennakointi tulevaisuusvaliokunta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Lähi-idän sota voi sataa Putinin laariin – Näin Venäjä hyötyy iskusta Iraniin
Uutiset | 7.3.2026 18:28
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Nuorille tulossa syksyllä mahdollisuus suorittaa avoimen korkeakoulun opintoja maksutta
Uutiset | 4.3.2026 14:16
Merijää värjäytyy nyt punaiseksi – tästä se johtuu
Uutiset | 4.3.2026 21:05
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Keskustaedustajat sallisivat petojen tappamisen hätävarjeluna – rinnastuisi pakkotilanteessa tehtyyn mökkimurtoon
Uutiset | 9.3.2026 11:28
Naton johtamisjärjestelmäyksikkö tulee Riihimäelle
Uutiset | 9.3.2026 10:33
Hallituksen leikkaukset iskevät köyhimpiin lapsiperheisiin – Ammattilaiset varoittavat nyt seurauksista
Uutiset | 9.3.2026 10:18
Kiina: Uuden johtajan valitseminen on Iranin sisäinen asia
Uutiset | 9.3.2026 10:12
Media: Ainakin kolme ihmistä kuollut iskussa Etelä-Libanoniin – Israel iski Beirutiin
Uutiset | 9.3.2026 10:05
Kahta 15-vuotiasta epäillään tilaustyönä tehdystä murhan yrityksestä
Uutiset | 9.3.2026 9:56
Valkohäntäpeurojen ja metsäkauriiden saalismäärät pienenivät
Uutiset | 9.3.2026 9:39
”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta
Uutiset | 9.3.2026 9:21
Työtapaturmien määrä laski selvästi
Uutiset | 9.3.2026 8:42
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Keskustaedustajat sallisivat petojen tappamisen hätävarjeluna – rinnastuisi pakkotilanteessa tehtyyn mökkimurtoon
Uutiset | 9.3.2026 11:28
Naton johtamisjärjestelmäyksikkö tulee Riihimäelle
Uutiset | 9.3.2026 10:33
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Naisten ihmisarvo ei ole neuvottelukysymys
Mielipide | 8.3.2026 8:00
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Oma aate esille
Mielipide | 6.3.2026 10:58
Lukijalta: Rangaistukset kiristyvät, mutta entä turvallisuus vankiloissa ja sen ulkopuolella?
Mielipide | 6.3.2026 10:51
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste