Israelilta jälleen uusi evakuointikehotus Etelä-Libanoniin
Israelin asevoimat on antanut evakuointikehotuksen Etelä-Libanonissa sijaitsevaan kylään. Armeija sanoo aikovansa toimia alueella, jossa sen mukaan on äärijärjestö Hizbollahin toimintaa.
– Turvallisuutenne vuoksi kehotamme teitä evakuoitumaan kodeistanne heti ja siirtymään vähintään tuhat metriä alueen ulkopuolelle, asevoimien kehotuksessa sanotaan.
Alue sijaitsee vyöhykkeellä, jossa Israel on jatkanut iskujaan aselevosta huolimatta.
Libanonin terveysministeriö puolestaan kertoo, että Israelin isku on tappanut ainakin kaksi ihmistä maan eteläosassa.
Ministeriö kertoi asiasta vain tunteja sen jälkeen, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ilmoitti Israelin ja Libanonin aselevon jatkuvan kolmella viikolla.
Hizbollah puolestaan ilmoitti torstai-iltana ampuneensa raketteja Israeliin vastauksena Israelin Libanoniin tekemille iskuille.
Trumpin mukaan Yhdysvallat aikoo työskennellä Libanonin kanssa yhteistyössä Hizbollahin kukistamiseksi.
Trump kertoi, että hänen on määrä piakkoin käydä myös kolmenkeskiset neuvottelut Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun ja Libanonin presidentin Joseph Aounin kanssa.
Libanon ja Israel tapasivat edellisen kerran huhtikuun puolivälissä. Tuolloin sovittiin kymmenen päivän aselevosta, jonka oli määrä päättyä sunnuntaina.
Valkoisessa talossa käytyjä neuvotteluja isännöi Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio. Israelia neuvotteluissa edusti suurlähettiläs Yechiel Leiter ja Libanonia suurlähettiläs Nada Hamadeh Moawad.
Myös muun muassa Yhdysvaltain Israelin-suurlähettiläs Mike Huckabee osallistui neuvotteluihin.
Hizbollahin poliittinen siipi on vastustanut suoria neuvotteluja Israelin kanssa.
Järjestö on kuitenkin ilmaissut kannatustaan Yhdysvaltojen välittämälle aselevolle ja siihen liittyen Israelin vetäytymiselle Etelä-Libanonista.
Libanon joutui mukaan laajempaan Lähi-idän sotaan, kun Iranin tukema Hizbollah ampui maaliskuun alussa raketteja ja ohjuksia Pohjois-Israeliin.
Israel vastasi maahyökkäyksellä Etelä-Libanoniin ja massiivisilla ilmaiskuilla ympäri Libanonia.
Libanonissa maaliskuussa haavoittunut indonesialainen YK:n rauhanturvaaja on kuollut, kertoo Unifil-operaatio.
Unifilin mukaan rauhanturvaaja haavoittui vakavasti Libanonin eteläosassa maaliskuun lopulla ammuksen räjähdettyä operaation tukikohdassa.
Kyseessä on toinen kyseisen räjähdyksen seurauksena kuollut rauhanturvaaja. Unifil kertoi räjähdyksen jälkeen maaliskuun lopulla, että yksi rauhanturvaaja oli kuollut ja toinen haavoittunut vakavasti.