Iran tuomitsee Israelin ilmaiskun, jossa kuoli Hizbollah-johtaja
Iran tuomitsee Israelin sunnuntaina tekemän iskun, jossa kuoli yksi äärijärjestö Hizbollahin johtajista.
Israel teki sunnuntaina ilmaiskun Libanonin pääkaupunkiin Beirutiin. Israelin asevoimat vahvisti tappaneensa iskussa Hizbollahin korkea-arvoisen komentajan Haitham Ali Tabatabain.
Myös Hizbollah vahvisti Tabatabain kuolleen iskussa. Iskussa kuoli myös neljä muuta ihmistä.
Iranin ulkoministeriö kuvaili maanantaina julkaisemassaan lausunnossa Tabatabain surmaa pelkurimaiseksi salamurhaksi.
Tabatabai oli korkea-arvoisin Hizbollahin komentaja, jonka Israel on tappanut noin vuosi sitten Israelin ja Libanonin välillä solmitun aselevon jälkeen. Israel on toistuvasti tehnyt iskuja Libanoniin aselevosta huolimatta.
Iranin ulkoministeriön mukaan Israelin sunnuntainen isku oli räikeä aselevon rikkomus ja raaka loukkaus Libanonin itsemääräämisoikeutta vastaan.
Iran on Libanonissa toimivan Hizbollahin tärkeimpiä tukijoita.