Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Sisäministeriö laati ohjeet droonihavaintojen varalle

15.4.2026 12:48
Lue lisää 
Uusi vuosi
Vuonna 2023 puhuttivat muun muassa itärajan hybridioperaatiot, Nato-prosessi, keskustan vaalitappio, Gazan ja Ukrainan sodat ja presidentinvaalit. (Kuva: AFP Photo/Lehtikuva)

Historiallisia muutoksia ja rajuja käänteitä – Näistä kuvista vuosi 2023 muistetaan

Keskustan raju vaalitappio siirsi puolueen oppositioon. Tappio iski myös Suomenmaan toimintaan.
Samuli Vänttilä 31.12.2023 8:00, muokattu 2.1.2024 8:34
a– a+
Uusi vuosi

Suomesta tuli Nato-maa vuonna 2023. Historiallinen muutos sinetöi Suomen aseman maailmanpolitiikan kartalla. Suomi solmi myös puolustusyhteistyösopimuksen Yhdysvaltojen kanssa.

Vuoden aikana puhuttiin myös keskustan rajusta vaalitappiosta, vihreään boleroon pukeutuneesta laulajasta, sähkökriisistä, rasismista, Jevgeni Prigozhinista ja hallituksen leikkauksista.

Loppuvuodesta huolta herätti Gazan sota. 

Tammikuu: Turkilla paloivat käämit 

Ollako vai eikö olla? Se kysymys mietitytti monia, kun vuosi 2023 alkoi. Turkki ja Unkari eivät olleet ratifioineet Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyyksiä, ja tammikuussa näytti sen suhteen huonolta.  

Ruotsissa mielenosoittajat ripustivat Turkin presidenttiä Recep Tayyip Erdogania esittävän nuken roikkumaan sillalta jalat sidottuina pää alaspäin. Tanskalainen aktivisti poltti Koraanin Turkin Tukholman suurlähetystön edessä.  

Turkki raivostui ja ilmoitti Ruotsin ja Suomen Nato-neuvottelujen katkeavan. Hieman myöhemmin Erdogan totesi, että Suomen Nato-tie voi edetä, mutta Ruotsin ei. Suomen poliittinen johto myönsi, että naapurusten tiet kulkevat nyt eri tahtia. 

Tanskalainen aktivisti Rasmus Paludan poltti muslimen pyhän kirjan Koraanin Turkin suurlähetystön edessä Tukholmassa tammikuussa 2023. TT / TT / LEHTIKUVA / FREDRIK SANDBERG

Helmikuu: Sähköä riitti kaikille 

Sähkön riittävyys oli ollut Suomessa iso puheenaihe koko syksyn ja talven. Helmikuussa alkoi kuitenkin näyttää siltä, etteivät pahimmat pelot toteudukaan. Monet kuluttajat olivat kyllä jääneet loukkuun kalliisiin sopimuksiin, mutta sähköä riitti kaikille, suomalaiset laskivat kulutustaan ja ilmat olivat talvella tuulisia. Kevättä kohti hinnat lähtivät laskuun. 

Ruotsissa keskustan sisarpuolueen Centerpartietin pitkäaikainen johtaja Annie Lööf väistyi tehtävistään. Hänen tilalleen valittiin Muharrem Demirok. 

Eduskuntavaalikampanjointi sai varsin ikävän käänteen, kun kokoomuksen konkaripolitiikon Ben Zyskowiczin kimppuun hyökättiin Helsingin Itäkeskuksessa. Kaikki eduskuntapuolueet tuomitsivat hyökkäyksen. 

Sähkökriisi oli iso puheenaihe viime talvena, mutta lopulta sähköä riitti kaikille. Tuulivoimala Sändössä Hangossa 5. tammikuuta 2023. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Maaliskuu: Historialliset askeleet 

Maaliskuu 2023 jäi historiaan kuukautena, jolloin Suomen puolustuspoliittinen asema otti ratkaisevat askeleensa. Ratifiointia pitkään jarrutellut Unkari hyväksyi Suomen Nato-jäsenyyden. Turkki teki saman perässä muutama päivä myöhemmin. Tasavallan presidentti Sauli Niinistö matkasi historiallisten tapahtumien keskellä vierailulle Ankaraan. 

Suomessa tunteet kävivät vaalitenteissä kuumina. Monen suomalaisen verkkokalvoille painui Ylen tentistä otettu kuva, jossa SDP:n Sanna Marin ja perussuomalaisten Riikka Purra huusivat toisilleen sormea heristäen kokoomuksen Petteri Orpon naureskellessa vieressä. Moni vertasi kuvaa Ferninand von Wrightin kuuluisaan maalaukseen Taistelevat metsot. 

Presidentti Sauli Niinistö tapasi Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin juhlavissa puitteissa Ankarassa perjantaina 17. maaliskuuta 2023. LEHTIKUVA / HANDOUT / RIIKKA HIETAJÄRVI
Tämä kuva jäi monen mieleen. Näyttökuva Yle Areenasta, jossa perussuomalaisten Riikka Purra (vas.) ja sdp:n Sanna Marin ovat sormet pystyssä Ylen puheenjohtajatentissä 21. maaliskuuta 2022. Oikealla kokoomuksen Petteri Orpo ja toimittaja Sanna Savikko. LEHTIKUVA

Huhtikuu: Keskustan kitkerät kyyneleet 

Murskapettymys, kirjoittivat lehdet eduskuntavaalien jälkeen. Otsikolla tarkoitettiin keskustaa, joka sai vaaleissa vain 11,3 prosentin kannatuksen. Keskusta menetti peräti kahdeksan paikkaa. Vaalivoittoon rynnisti kokoomus, toiseksi tuli perussuomalaiset.

Tylyjen lukemien ohella koettiin myös iloa. Keskustan riveistä nousi eduskunnan nuorin kansanedustaja, 23-vuotias Olga Oinas-Panuma. 

Raju vaalitappio vaikutti merkittävästi myös keskustan saamaan puoluetukeen. Sen seurauksena Suomenmaan rahoitus pieneni roimasti. Keskustan pää-äänenkannattaja kertoi lakkauttavansa paperilehden ja vähentävänsä henkilöstöä.  

”Vituttaa kuin pientä eläintä”, paukautti vasemmistoliiton Li Andersson tappiollisten eduskuntavaalien jälkeen. Lause kuvasti myös monen keskustalaisen tuntoja. Andersson ja Saarikko puivat tuloksia vaali-iltana 2.4.2023. KUVA: Hanne Salonen/Eduskunta
23-vuotias Olga Oinas-Panuma nousi eduskuntaan nuorimpana kansanedustajana. Oinas-Panuma Oulussa vaalien jälkeisenä päivänä 3. huhtikuuta 2023. LEHTIKUVA / TIMO HEIKKALA

Toukokuu: Cha cha cha 

“Haluun olla vapaa huolistani niinku cha cha cha,” hoilasi yksi jos toinenkin toukokuussa. Suomen valtasi Käärijä-huuma. Euroviisuiltana Käärijän biisi osui ja upposi myös eurooppalaisiin katsojiin. Cha cha cha oli yleisön suosikki, mutta lopputuloksissa Ruotsin Loreen meni tuomarien äänillä edelle. Suomi sai kakkossijan. 

Euroviisujen ohella maailman katseet kääntyivät toukokuussa Lontooseen, missä kuningas Charles ja kuningatar Camilla kruunattiin lähes tuhat vuotta vanhoja perinteitä noudattaen.  

Helsingin taivaat täytti yhtenä toukokuun alkupäivänä helikopterien säksätys. Turvatoimet olivat koko kaupungissa tiukat, sillä Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi saapui yllätysvierailulle.

Voittoa ei tullut, mutta kakkossijakin oli hieno tulos. Käärijä vauhdikkaan esityksen huumassa Liverpoolissa 12. toukokuuta 2023. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Kalaasit olivat mahtipontiset, kun kuningas Charles ja kuningatar Camilla saivat kruununsa Lontoossa. LEHTIKUVA / AFP / OLI SCARFF

Kesäkuu: Kapina, joka kuivui kokoon 

Pitkät ja monivaiheiset hallitusneuvottelut loppuivat kesäkuussa. Marinin hallituksen tie päättyi, Orpon hallitus aloitti toimintansa. Hallitus ei ehtinyt olla kovin kauaa vallassa, kun myrsky puhkesi. Julkisuuteen nousi tietoja elinkeinoministeri Vilhelm Junnilan (ps.) vitsailusta natsismilla ja valkoisten ylivallalla. Myös Junnilan yhteydet äärioikeistolaisiin liikkeisiin puhuttivat. Kohu paisui ja lopulta Junnila erosi tehtävistään. 

Juhannuksena maailma pidätti hetken henkeään, kun Venäjällä puhkesi sisäinen kapina. Palkkasotilasyhtiö Wagner valtasi johtajansa Jevgeni Prigozhinin johdolla kaksi suurta venäläiskaupunkia.  

Wagnerin joukot etenivät kohti Moskovaa lähes täysin ilman vastarintaa, mutta lopulta kapina päättyi Valko-Venäjän avulla hierottuun sovintoon.  

Wagnerin sotilaita Donin Rostovissa palkkasotilasyhtiön kapinan aikaan 24. kesäkuuta 2023. LEHTIKUVA / AFP / ROMAN ROMOKHOV

Heinäkuu: Hallitus kompastuu rasismikohuun 

Myrsky Vilhelm Junnilan ympärillä oli tuskin ehtinyt laantua, kun Helsingin Sanomat uutisoi, että Scripta-blogiin 2000-luvun alkuvuosikymmenenä rasistisella kielellä kirjoitellut nimimerkki riikka näyttäisi olevan istuva valtiovarainministeri ja pääministerin sijainen Riikka Purra.  

Kohua pahensi se, ettei Purra kunnolla irtisanoutunut kommenteistaan tai pyytänyt niitä anteeksi. Koko hallituksen kaatuminen oli erittäin lähellä. Hallitus lupasi julkaista rasismitiedonannon.  

Helsingin turvatoimet kiristyivät jälleen tiukoiksi heinäkuussa, kun Yhdysvaltain presidentti Joe Biden saapui vierailulle. Hän osallistui Pohjoismaiden ja Yhdysvaltojen johtajien yhteiseen huippukokoukseen.  

Hallituksen rivit rakoilivat. Rasismikohun keskiössä oleva Riikka Purra ja pääministeri Petteri Orpo Kesärannassa heinäkuussa. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA
Yhdysvaltain presidentin kone Airforce One saapui Helsinki–Vantaalle, kun presidentti Joe Biden saapui vierailulle 13. heinäkuuta 2023. LEHTIKUVA / AFP / ANDREW CABALLERO-REYNOLDS

Elokuu: Kuka tilasi Prigozhinin kuoleman? 

Uutinen hätkähdytti, mutta kukaan ei silti tainnut yllättyä. Palkkasotilasyhtiö Wagnerin johtajaa Jevgeni Prigozhinia kuljettanut lentokone putosi maahan Venäjällä. Sekä Prigozhin että koneessa ollut Wagnerin kakkosmies Dmitri Utkin kuolivat.  

Tapaus käynnisti välittömästi spekulaatiot Vladimir Putinin osuudesta asiaan. Prigozhinin kohtaloa oli arvuuteltu siitä lähtien, kun hänen johdollaan kesäkuussa aloitettu kapina kuivui kokoon.  

Suomalaisen rakennusalan alamäki herätti huomiota elokuussa, kun perinteinen pientalovalmistaja Jukkatalo päätyi konkurssiin.  

Jevgeni Prigozhinin kuvalla varustetulle epäviralliselle muitopaikalle Moskovassa oli tuotu kukkia ja kynttilöitä elokuussa 2023. LEHTIKUVA / AFP / NATALIA KOLESNIKOVA
Presidentinvaalien kannattajakortteja kerännyt Olli Rehn osallistui elokuussa keskustan Pohjois-Pohjanmaan piirin Pyörät pyörimään -tapahtumaan. Päivä saatui olemaan Olli ja Merja Rehnin hääpäivä. Sen kunniaksi pariskunta vaihtoi suudelmat. KUVA: Petra Pöyliö

Syyskuu: Koposperältä keskustan peräsimeen 

Keskustan järjestökoneisto siirtyi syyskuussa Antti Siika-ahon aikaan, kun hänet valittiin keskustan uudeksi puoluesihteeriksi Turun puoluekokouksessa. Keskustan uudeksi varapuheenjohtajaksi valittiin kansanedustaja Hilkka Kemppi. Täydet 20 000 kannattajakorttia kerännyt Olli Rehn taputettiin keskustan presidenttiehdokkaaksi.  

Keskustelua syyskuussa nostatti myös Orpon hallituksen ensimmäinen budjettiriihi. Huomiota herätti se, että budjetti oli raskaasti alijäämäinen, vaikka hallituspuolueet olivat moittineet edellistä hallitusta rajusti velkaantumisesta.  

Keskustan uusittu puoluejohto tuuletti Turun puoluekokouksessa 23. syyskuussa. KUVA: Jari Laukkanen
Keskustaväki taputti Olli Rehnin presidenttiehdokkaakseen Turun puoluekokouksessa. Vierellä puheenjohtaja Annika Saarikko. KUVA: Jari Laukkanen

Lokakuu: Ruma sota puhkeaa 

Terroristijärjestö Hamas järkytti maailmaa lokakuun alussa iskemällä Israeliin. Julmat hyökkäykset kohdistuivat pääasiassa tavallisiin ihmisiin kibbutseilla, musiikkifestivaaleilla ja ihmisten kodeissa. Useita ihmisiä riistettiin panttivangeiksi. 

Hyökkäys käynnisti Israelin vastatoimet Gazaa vastaan. Se herätti rajua arvostelua Israelia kohtaan, sillä vastaiskujen kärsijöiksi joutuivat ennen kaikkea siviilit.  

Suomessa hätkähdettiin, kun Itämeren pohjassa kulkevassa Suomen ja Viron välisessä kaasuputkessa ilmeni ulkopuolisen tekijän aiheuttama vaurio. Myös maiden välinen tietoliikennekaapeli oli rikki. Epäilyt suuntautuivat varsin pian valtiolliseen toimijaan ja ennen kaikkea Venäjään.

Mies kantoi Israelin pommituksissa loukkaantunutta pikkulasta Gazan kaistalla 14. joulukuuta 2023. LEHTIKUVA / AFP / SAID KHATIB

Marraskuu: Hybridisotaa itärajalla 

Itäraja nousi marraskuun kuumimmaksi puheenaiheeksi, kun rajanylityspaikoille alkoi virrata kiihtyvään tahtiin turvapaikanhakijoita. Kyse oli Venäjän viranomaisten junailemasta hybridisodankäynnin operaatiosta, jossa turvapaikanhakijoita suorastaan työnnettiin Suomea kohti.  

Orpon hallitus sulki ensin neljä rajanylityspaikkaa ja sen jälkeen kaikki muutkin ylityspaikat Raja-Jooseppia lukuunottamatta. Marraskuun lopulla hallitus päätti sulkea koko itärajan kahdeksi viikoksi. 

Turvapaikanhakijoiden virtaa itärajalla Sallassa 23. marraskuuta 2023. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Joulukuu: Viimeinen Suomenmaa 

115-vuotiaan Suomenmaan viimeinen paperilehti ilmestyi joulukuun alussa. Suomenmaan uutisia voi jatkossa lukea verkkosivuilta www.suomenmaa.fi. 

Suomenmaan uusiksi päätoimittajiksi valittiin Santeri Lampi ja Katariina Lankinen. Vuodesta 2011 lähtien päätoimittajana toiminut Juha Määttä kertoi jättävänsä tehtävänsä vuodenvaihteessa 2023–2024.

Maailmanpolitiikassa puhutti Ukrainan tukeminen, kun asiasta tuli Yhdysvaltain sisäpolitiikan kiistakapula. Ukrainan tukipaketti jumittui Yhdysvaltain senaattiin, kun republikaanit eivät antaneet sille tukeaan.

Euroopassa Unkarin pääministeri Viktor Orban pyrki puolestaan estämään Euroopan unionin tuen Ukrainalle. Lopulta EU-johtajat päättivät Ukrainan hyväksymisestä EU:n jäsenneuvotteluihin ilman Unkaria. Orban onnistui kuitenkin estämään 50 miljardin tuen Ukrainalle.

Katariina Lankinen ja Santeri Lampi ovat Suomenmaan uudet päätoimittajat. KUVA: Jari Laukkanen
EU-johtajat ohittivat Ukrainan tukemista jarruttelevan Unkarin Viktor Orbanin joulukuussa Brysselissä. LEHTIKUVA / AFP / MIGUEL MEDINA
Suomen ja Yhdysvaltojen välinen puolustusyhteistyösopimus allekirjoitettiin joulukuussa Washingtonissa.
Sopimuksen allekirjoittivat puolustusministeri Antti Häkkänen ja ulkoministeri Antonyt Blinken. Tilaisuudessa oli mukana myös Suomen ulkoministeri Elina Valtonen. LEHTIKUVA / AFP / MANDEL NGAN

Lue myös

Ulkomaalaistaustaiset nuoret voivat paljolti ikätovereitaan huonommin mutta pitävät koulunkäynnistä

Tytöt voivat syntyperästä riippumatta huonommin kuin pojat
16.4.2026 0:01

Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa"

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on raivoissaan Italian pääministerille Giorgia Melonille, uutistoimisto Reuters raportoi....
15.4.2026 21:58

Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero

Elektroniikan ostaminen yleistyy nyt nopeammin kuin minkään muun tuoteryhmän ostaminen käytetyn tavaran kaupassa...
15.4.2026 21:47

Aihetunnisteet

Keskusta Politiikka uusi vuosi vuosi 2023

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Hallituksen leikkausten kovat seuraukset: Jo 14 apteekkia sulkemassa ovensa – Ja lisää on tulossa
Uutiset | 14.4.2026 9:41
NYT: Iran ehdotti voivansa lopettaa uraanin rikastamisen viideksi vuodeksi, Yhdysvallat vaati 20 vuotta
Uutiset | 14.4.2026 5:40
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Venäjä lähes tuplasi öljytulonsa – tienasi maaliskuussa 19 miljardia dollaria
Uutiset | 14.4.2026 11:31
Kylmäävä varoitus: Britannia on täysin valmistautumaton sotaan
Uutiset | 14.4.2026 21:48
Lavrov: Venäjä voi paikata Kiinan energiapulaa
Uutiset | 15.4.2026 8:01
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Ulkomaalaistaustaiset nuoret voivat paljolti ikätovereitaan huonommin mutta pitävät koulunkäynnistä
Uutiset | 16.4.2026 0:01
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Piinaavaan riesaan ei ole luvassa heti helpotusta – Nämä vinkit voivat auttaa
Uutiset | 15.4.2026 21:31
Näin kävi suomalaisten kahvimaulle, kun kahvipakettien hinta pomppasi korkealle
Uutiset | 15.4.2026 21:21
Älä tee tätä virhettä keväällä – Vaikka tuntuisi hyvältä
Uutiset | 15.4.2026 21:03
Henna Virkkunen valittu Time-lehden 100 vaikutusvaltaisimmin ihmisen joukkoon
Uutiset | 15.4.2026 18:47
Pakistanin valtuuskunta vie Iraniin viestiä Yhdysvalloilta
Uutiset | 15.4.2026 18:27
Israel kehui neuvotteluja Libanonin kanssa, sotiminen jatkui silti entisellään
Uutiset | 15.4.2026 17:59
Stubb Unkarin vaalituloksesta: Helpotuksen huokaus
Uutiset | 15.4.2026 17:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ulkomaalaistaustaiset nuoret voivat paljolti ikätovereitaan huonommin mutta pitävät koulunkäynnistä
Uutiset | 16.4.2026 0:01
Trump raivostui paavia puolustaneelle Melonille – “Olen shokissa”
Uutiset | 15.4.2026 21:58
Näitä tuotteita ihmiset hamstraavat nyt Tori.fi:stä – Naisilla ja miehillä räikeä ero
Uutiset | 15.4.2026 21:47
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lähikoulut säilytettävä
Mielipide | 15.4.2026 15:49
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Ydinaseilla ei torjuta drooneja
Mielipide | 14.4.2026 10:27
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste