Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkimus: Hedelmäosastolta löytyvä herkku voi suojata ihoa tehokkaasti

22.5.2026 22:31
Lue lisää 
Ukrainan sota
Venäjän joukot miehittivät Tshernobylin voimala-aluetta viiden viikon ajan. Venäjä otti voimala-alueen haltuunsa jo hyökkäyksen ensimmäisenä päivänä 24. helmikuuta ja vetäytyi alueelta maaliskuun lopulla. (Kuva: Genya Savilov / AFP / Lehtikuva)

Greenpeace: Säteilyarvot venäläismiehittäjien käyttämillä alueilla Tshernobylissä paikoin verrattavissa ydinjätteeseen

Greenpeacen toteamat säteilyarvot olivat jopa yli kolminkertaisia kansainvälisen atomienergiajärjestö IAEA:n lukuihin verrattuna
STT-Lassi Lapintie 20.7.2022 12:01, muokattu 20.7.2022 12:35
a– a+
Ukrainan sota

Ympäristöjärjestö Greenpeacen Ukrainan Tshernobyliin lähettämä tutkijaryhmä kertoo, että säteilyarvot venäläissotilaiden käyttämillä alueilla ovat paikoin verrattavissa ydinjätteeseen. Uusista näytteistä mitattiin arvoja, jotka olivat yli kolminkertaisia kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n huhtikuiseen arvioon verrattuna.

Greenpeacen asiantuntijoiden mukaan IAEA:n säteilytasoista antama tieto oli epätäydellistä. Järjestö kyseenalaistaa YK:n alaisen IAEA:n riippumattomuuden Venäjästä.

–  IAEA:n asema on vaarantunut johtuen sen läheisistä suhteista Venäjään. Meillä on vakavia epäilyksiä IAEA:n riippumattomuudesta ja itsenäisyydestä, kertoi lehdistötilaisuudessa Greenpeacen ydinvoima-asiantuntija Shaun Burnie.

Säteilyarvoissa havaittiin valtavaa vaihtelua myös pienen alueen sisällä. Säteilyarvojen nousua on selitetty Venäjän raskaan sotilaskaluston nostattamalla pölyllä ja venäläissotilaiden kaivamilla juoksuhaudoilla. Venäläisjoukkojen partioita sekä juoksuhautoja saastuneilla alueilla havaittiin miehityksen aikana otetuista satelliittikuvista.

Venäjän joukot miehittivät Tshernobylin voimala-aluetta viiden viikon ajan. Venäjä otti voimala-alueen haltuunsa jo hyökkäyksen ensimmäisenä päivänä 24. helmikuuta ja vetäytyi alueelta maaliskuun lopulla.

Greenpeacen mukaan Venäjä syyllistyi Tshernobylissä törkeisiin rikoksiin ympäristöä ja ydinturvallisuutta vastaan. Venäläisjoukot muun muassa tärvelivät alueelle vuosikymmenten aikana rakennettua tieteellistä mittauskalustoa, jolla voimalan säteilytasoja ja turvallisuutta on tarkkailtu. Järjestön mukaan Venäjän teot uhkasivat tämän ja tulevien sukupolvien turvallisuutta.

Tshernobylin miehityksen yhteydessä on liikkunut vahvistamattomia huhuja siitä, että alueella majailleita venäläissotilaita olisi sairastunut. Asialle ei ole saatu vahvistusta, mutta Greenpeacen tutkijoiden mukaan näytteiden perusteella on mahdollista, että viikkojen ajan alueella ilman suojavarusteita majailleet sotilaat kärsivät tästä terveyshaittoja ainakin tulevaisuudessa.

Greenpeacen tutkijat kuvailivat kenttätöitä Tshernobylin aiemmin miehitetyillä alueilla poikkeuksellisen vaikeiksi.

–  Oli hyvin monimutkaista tehdä tutkimuksia alueella. Sota ja alueelle jätetyt maamiinat tekivät käytännössä mahdottomaksi alueen kattavan tutkinnan. Näytteitä ottaakseen on käveltävä metsässä ja kentällä, ja se on nyt vaikeaa ja vaarallista, kuvaili tiedotustilaisuudessa johtava säteilysuojeluasiantuntija Jan Vande Putte.

Alueella yhä olevien miinojen vuoksi Greenpeace pääsi ottamaan näytteitä vain pienestä osasta venäläisjoukkojen käyttämiä alueita. Säteilyarvoja tutkittiin myös ilmasta lennokkien avulla.

Greenpeacen ja Ukrainan viranomaisten mukaan Venäjä sytytti alueella myös tulipaloja muun muassa laukaisemalla sieltä termobaarisia raketteja, joiden laukaisualustat sytyttävät helposti maastoa tuleen. Arvioiden mukaan noin 80 neliökilometriä eli 8000 hehtaaria metsää vaurioitui venäläisten sytyttämissä paloissa.

–  Niiden sammuttaminen oli hyvin vaikeaa. Miehityksen aikanakin Ukrainan pelastuslaitos teki parhaansa palojen sammuttamiseksi, mutta pääsy tulipalojen luokse rajoittui maamiinojen vuoksi, se oli erittäin vaarallista palomiehille, kertoi lehdistötilaisuudessa aluetta valvovan SSE Ecocentren pääjohtaja Serhiy Kireev.

Lue myös

Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piiri nimesi vuosikokouksessaan lauantaina yksitoista ehdokasta vuoden 2027 eduskuntavaaleihin. Piirikokous valtuuttaa piirihallituksen...
23.5.2026 18:13

Sääntöuudistus läpi SDP:ssä, puoluejohdon jatko katkolla jo kahden vuoden kuluttua

Sääntöuudistus hyväksyttiin lauantaina puoluekokouksessa
23.5.2026 16:57

Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – "Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin"

Aktivistien mukaan heihin kohdistettiin sekä fyysistä että seksuaalista väkivaltaa
23.5.2026 16:50

Aihetunnisteet

Tsernobyl Ukrainan sota Ulkomaat ydinsäteily

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Kauhuskenaario Ukrainan sotateollisuudesta: ”Kuten Neuvostoliiton aikoina”
Uutiset | 21.5.2026 22:03
Hannu Hoskonen järkyttyi jäterallista – kanteli oikeusasiamiehelle
Uutiset | 22.5.2026 17:39
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Tutkimus: Hedelmäosastolta löytyvä herkku voi suojata ihoa tehokkaasti
Uutiset | 22.5.2026 22:31
Sanasota Kuubasta kiihtyy – Nyt jyrähti Peking
Uutiset | 21.5.2026 21:32
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Pekonia pannulle ja syvyyspommeja U-veneiden niskaan – ”Lentävä piikkisika” toi ritarillisuutta hyytävään Atlantin sotaan
Uutiset | 16.5.2026 21:20
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Hikoiletko kerrostalossa kesäisin? Asunto viilenee näillä keinoilla
Uutiset | 18.5.2026 21:30
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Puolustusvoimat: Perjantain droonit tulivat Venäjän suunnalta
Uutiset | 16.5.2026 16:53
Egyptistä Pietariin matkalla ollut lentokone laskeutui yöllä Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 20.5.2026 11:51
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41

Uusimmat

Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Sääntöuudistus läpi SDP:ssä, puoluejohdon jatko katkolla jo kahden vuoden kuluttua
Uutiset | 23.5.2026 16:57
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Ranska kieltää Gaza-aktivisteja nöyryyttäneen israelilaisministerin maahantulon
Uutiset | 23.5.2026 16:38
Puoluejohdon mukaan velkajarrua koskeviin tavoitteisiin ei liity ristiriitaa vihreiden sisällä
Uutiset | 23.5.2026 15:28
Rubio kutsui Modin Valkoiseen taloon – Intiassa vieraileva USA:n ulkoministeri kiertää neljä kaupunkia
Uutiset | 23.5.2026 14:29
Lindtman linjaa: SDP ei salli perusteettomia pätkätöitä
Uutiset | 23.5.2026 12:53
Vihreiden Sofia Virta paljasti tavoitteensa vaaleissa: voittaa pääministeri Orpo
Uutiset | 23.5.2026 12:45
Venäjän mukaan Ukrainan iskussa yliopistoasuntolaan yli 10 kuolonuhria, Ukraina kiistää iskeneensä siviileihin
Uutiset | 23.5.2026 12:01
Latviassa drooni putosi järveen ja räjähti, kertoi poliisi
Uutiset | 23.5.2026 11:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Pirullisen kiusalliset droonit” puhuttivat eduskuntaa – Ukrainan sotilaiden koulutukseen osallistuminen sai vahvan tuen
Uutiset | 20.5.2026 18:13
Eduskunta pui luonnon ennallistamista – Keskusta pelkää miljardilaskua ja vallan valumista virkamiehille
Uutiset | 19.5.2026 19:17
Ihmisistä innostuva rämäpää tähtää eduskuntaan – ”Siistiä olla kepulainen”
Uutiset | 17.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Sääntöuudistus läpi SDP:ssä, puoluejohdon jatko katkolla jo kahden vuoden kuluttua
Uutiset | 23.5.2026 16:57
Gazan avustuslaivueen aktivistit ovat palanneet Suomeen – ”Meidät pakotettiin riisuutumaan uudestaan ja uudestaan, ja meitä kosketeltiin”
Uutiset | 23.5.2026 16:50
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naiseus ei ole kauppatavaraa – saavutetusta tasa-arvosta on pidettävä kiinni
Mielipide | 22.5.2026 13:15
Lukijalta: Maanomistajan on oltava ensimmäinen jolta kysytään, ei viimeinen jolle ilmoitetaan
Mielipide | 22.5.2026 13:01
Lukijalta: Syntyvyyskeskustelu unohtaa tahattoman lapsettomuuden
Mielipide | 22.5.2026 12:15
Lukijalta: Sähkömarkkinoiden valuviat maksatetaan kuluttajalla
Mielipide | 22.5.2026 12:10
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: ICC:n pääsyyttäjä ei löytänyt riittävästi todisteita kansanmurhasta Gazassa
Mielipide | 18.5.2026 14:27
Lukijalta: Deittisovellukset eivät kuulu valtion tehtäviin
Mielipide | 19.5.2026 10:45
Lukijalta: Keskustan päivitettävä tasa-arvoa
Mielipide | 19.5.2026 11:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Kuntaliiton keskustalaiset vaativat kuntien itsehallinnon turvaamista ja raideyhteyksien kehittämistä koko maassa
Uutiset | 22.5.2026 10:52
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
Natolle suomalaista papua, Kekkoselle liputuspäivä – keskustaväki saa Tampereella käsiteltäväkseen valtavan määrän aloitteita
Uutiset | 16.5.2026 8:00
Riipi: Lapin arviointimenettely on laitettava heti jäähylle ja aluekokeilu otettava valmisteluun 
Uutiset | 18.5.2026 10:49
Keskustaedustajat tyrmäävät Atte Harjanteen esityksen MMM:n lakkauttamisesta: ”Kaksinaamaista hurskastelua”
Uutiset | 21.5.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste