Asiantuntija: Tulehduskipulääkkeet ovat väestötasolla vaarallisimpia lääkkeitä – "Käytetään jo nyt massiivisen paljon"
Lääkkeiden yhteisvaikutuksiin perehtynyt farmakologian emeritusprofessori Hannu Raunio ei innostu itsehoitolääkkeiden myynnin laajentamisesta apteekkien ulkopuolelle.
Raunio kommentoi asiaa Lääkärilehdelle.
Sosiaali- ja terveysministeriö kertoi viime viikolla, että sen asettaman työryhmän mukaan joidenkin itsehoitolääkkeiden myynti voitaisiin laajentaa apteekkien ulkopuolelle. Aluksi myynti vapautettaisiin valmisteisiin, joiden käyttö ei edellytä lääkeneuvontaa. Tähän ryhmään kuuluvat esimerkiksi vitamiinit.
Muut itsehoitolääkkeet työryhmä jakoi kahteen riskiryhmään, joiden myynnin laajentaminen edellyttäisi neuvontaa. Keskitason riskin valmisteisiin kuuluvat esimerkiksi flunssa- ja allergialääkkeet.
Tulehduskipulääkkeet ibuprofeeni ja parasetamoli kuuluvat korkeimpaan riskiluokkaan, joiden turvallinen käyttö edellyttäisi farmaseutin tai proviisorin lääkeneuvontaa.
Lääkeneuvonnan varmistaminen eri myyntikanavissa vaatisi työryhmän mukaan laajempia muutoksia lainsäädäntöön.
Raunion mukaan uudistuksesta ei olisi hyötyä lääkäreiden työhön.
– Puhtaasti lääketieteellisestä näkökulmasta uudistuksesta ei ole hyötyä. Lääkkeiden saatavuuskin on hyvä, sillä Suomen apteekkiverkko on tiheä, ja hinta nykyisellään alhainen, hän sanoo Lääkärilehdelle.
Raunion mukaan lääkäreiden pitäisi jatkossa muistuttaa potilaita entistä tiukemmin lääkkeiden yhteis- ja haittavaikutuksista, jos itsehoitolääkkeiden myynti laajennettaisiin muualle kuin apteekkeihin.
– Kun vastaanottoajat ovat lyhyitä, on haaste saada kaikki tärkeät asiat kerrottua. Apteekkien hyvä puoli on, että siellä neuvontaan on aikaa ja se on ilmaista, jos potilas sitä vain haluaa käyttää, Raunio sanoo.
Yhdeksi esimerkiksi Raunio nostaa tulehduskipulääkkeet, joiden käytöstä syntyy haittavaikutuksia sekä lääkkeiden itsensä vuoksi että yhteisvaikutuksessa muiden lääkkeiden kanssa.
Raunio arvelee, että jos lääkkeiden käyttö lisääntyy, myös haittavaikutusten määrä lisääntyy. Tulehduskipulääkkeiden kulutus Suomessa kasvaa jo nyt.
Suurimmat ongelmat liittyvät hänen mukaansa ibuprofeeniin, jota käytetään eniten. Pahimmillaan haittavaikutukset voivat johtaa jopa potilaan kuolemaan.
Raunion mukaan tulehduskipulääkkeet, erityisesti ibuprofeeni ja parasetamoli, kuuluvat vaarallisimpiin lääkkeisiin väestötasolla.
– Vaara johtuu siitä, että niitä käytetään massiivisen paljon. Käytännössä kaikki suomalaiset aikuiset ovat käyttäneet niitä jossain vaiheessa elämäänsä, Raunio toteaa.
Hänen mukaansa jo nyt päivystyksissä on arkipäivää hoitaa potilaita, joilla on esimerkiksi tahallinen parasetamolin yliannostus.