Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”

7.11.2026 13:31
Lue lisää 
Rasismi
Tämä on erikoisin kesäloma, joka minulla on koskaan ollut, sanoo juuri viralliselta lomaltaan palannut RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson. (Kuva: Lehtikuva)

"Minkä takia ei voi kerta kaikkiaan irtisanoutua rasismista?" kysyy RKP:n Anna-Maja Henriksson

Jos rasistiset kirjoitukset olisivat olleet tiedossa, RKP olisi tuskin lähtenyt hallitusneuvotteluihin, puheenjohtaja sanoo
Viivi Salminen – STT, Suomenmaa 11.8.2023 9:02, muokattu 11.8.2023 20:16
a– a+
Rasismi

RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anna-Maja Henriksson sanoo STT:lle olevansa aika varma siitä, että RKP ei olisi lähtenyt hallitusneuvotteluihin perussuomalaisten kanssa, jos perussuomalaisten rasistiset kirjoitukset olisivat olleet RKP:llä tiedossa.

Kesäkuussa nimitetty hallitus on lähes ensimmäisistä päivistään lähtien ollut rasismikohujen keskellä. Media on julkaissut sekä valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) että elinkeinoministeri Wille Rydmanin (ps.) rasistisia kirjoituksia menneiltä vuosilta.

Rydmanin edeltäjä Vilhem Junnila (ps.) puolestaan erosi elinkeinoministerin tehtävästä oltuaan tehtävässä vain hetken sen takia, että muun muassa hänen vaalimainoksissaan oli natsiviittauksia.

Henriksson on juuri tällä viikolla palannut viralliselta kesälomaltaan, vaikka varsinaisesta lomasta ei hänen mukaansa voi puhua.

–  Tämä on erikoisin kesäloma, joka minulla on koskaan ollut.

Henrikssonin ensimmäisen lomaviikon maanantaina mediassa julkaistiin artikkeli, jossa kerrottiin, mitä kaikkea rasistista perussuomalaisten puheenjohtaja Purra oli vuonna 2008 kirjoittanut Scripta-blogiin.

–  Siihen maanantai-iltapäivään asti oli tunne, että on kesäloma. Sen jälkeen se loppui.

Kesän aikana Henrikssonilla on ollut hallituksen sisäisiä kokouksia, nelikon kokouksia ja keskusteluita eduskuntaryhmän kanssa. Lisäksi hän on antanut kymmeniä haastatteluita. Kaikki niistä ovat liittyneet jollakin tavalla perussuomalaisten rasismikohuihin.

Hän näkee kuitenkin myönteisenä sen, että kirjoitukset ovat tulleet ilmi.

–  On hyvä, että me nyt keskustellaan rasismista. On hyvä, että me nähdään, että meillä on rasismia Suomessa. Ja meidän on tehtävä kaikkemme, jotta se kitketään pois.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) on useaan otteeseen sanonut, että hallituksessa on nollatoleranssi rasismille. Lisäksi hallitus julkisti heinäkuussa julkilausuman, jossa todetaan, että hallituksessa on nollatoleranssi rasismille ja hallitus sekä jokainen ministeri irtisanoutuu rasismista ja kaikenlaisesta ääriajattelusta.

Kun Henrikssonilta kysyy, onko perussuomalaiset riittävästi irtisanoutunut rasismista ja onko perussuomalaisille nollatoleranssi rasismille, seuraa pitkä hiljaisuus.

–  Heidän pitää siihen vastata. Heidän toiminnassaan, kirjoituksissaan ja lausunnoissaan on myös näytettävä, että heillä on nollatoleranssi, hän sanoo. 

Miltä tällä hetkellä näyttää, onko nollatoleranssi?

–  Tulevat viikot tulevat olemaan tärkeitä, niin kuin olen tuonut esille. Tulemme seuraamaan tarkasti, mitä nyt tapahtuu.

Mutta miltä se tällä hetkellä näyttää, onko nollatoleranssi?

–  Se riippuu siitä, että ketkä kaikki luetaan perussuomalaisiin. 

Esimerkiksi ministerit ja eduskuntaryhmä?

–  He ovat sanoneet, että heillä on nollatoleranssi. He ovat yhteisen julkilausuman omalta osaltaan myös hyväksyneet. Nyt on sitten aika ja paikka näyttää se toteen.

Tulevat viikot tulevat olemaan tärkeitä.

Rydman sanoi viime viikolla Verkkouutisissa Sanna Ukkola Showssa, että hän irtisanoutuu rasismista sellaisena kuin se on hänen mukaansa ”klassisesti ymmärretty”.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä puolestaan sanoi viime viikolla Helsingin Sanomissa, että hänen on vaikea ymmärtää, että jokin maahanmuuttopoliittinen linjaus tai toimenpide on rasistinen, jos toimenpide kohdistuu maahanmuuttajiin yhdenmukaisesti. Mäkelän mukaan siinä ei katsota, mikä on maahanmuuttajan ihonväri tai muu henkilöön perustuva seikka.

–  En ole vielä päässyt perille siitä, minkä takia ei voi kerta kaikkiaan irtisanoutua rasismista. Minkä takia pitää sanoa, että niin kuin se klassisesti määritellään?

Henriksson sanoo, että Suomessa on perustuslaissa, tasa-arvolaissa ja yhdenvertaisuuslaissa selvät sävelet siitä, mitä syrjintä on. Hän lisää, että Suomi on sitoutunut kansainvälisiin sopimuksiin, Euroopan neuvoston suosituksiin sekä EU-komission suosituksiin ja ohjelmiin.

–  Näkemykseni entisenä oikeusministerinä on tietenkin se, että Suomen pitää noudattaa näitä. Ei meillä voi olla erilaisia määritelmiä rasismille. Rasismi on sitä, että ajatellaan, että jotkut ihmiset ovat vähemmän arvokkaita kuin toiset. Sellainen ajattelutapa ei sovi Suomeen.

Henriksson ei tässä vaiheessa halua lähteä spekuloimaan, missä vaiheessa RKP:lle riittää rasismikohut.

–  Kyllähän se on niin, että niitä on ollut jo ihan riittävästi, hän sanoo.

Hän haluaa nyt nähdä, mihin hallitus kykenee.

Henriksson ei vielä lähde ennustamaan, pysyykö hallitus kasassa ja mitä tulee tapahtumaan syksyllä mahdollisten ministereiden luottamusäänestysten suhteen. Hän sanoo useaan kertaan haastattelun aikana, että eduskuntaryhmä arvioi kokonaistilannetta. Hänen mukaansa kokonaisarvioinnissa tärkeää on, mitä nyt tapahtuu.

Tärkeässä roolissa Henrikssonin mielestä on hallituksen tuleva tiedonanto yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämisestä Suomessa. Hän edellyttää ohjelmalta konkreettisia toimenpiteitä siitä, miten rasismia voi Suomessa torjua.

–  Ne konkreettiset toimenpiteet arvioidaan yhdessä sen kanssa, mitä tähän mennessä on tapahtunut. Sen perusteella asia sitten myöhemmin katsotaan.

Lue myös

HS-kysely: Perussuomalaisten kannattajista valtaosan mielestä Suomessa ei esiinny rasismia juuri lainkaan

Perussuomalaisten kannattajista kaksi kolmasosaa oli sitä mieltä, että Suomessa ei esiinny rasismia juurikaan...
11.8.2023 9:33

Henrikssonin PS-puheet kyseenalaistetaan SDP:n johdosta – "Rehellinen lausunto kuuluisi…."

Onko mahdollista, että perussuomalaisten poliitikkojen rasistiset kirjoitukset eivät olleet RKP:n tiedossa? Monen mielestä...
11.8.2023 13:05

Aihetunnisteet

Anna-Maja Henriksson Hallitus Politiikka RKP

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi ammattidiesel lojui vuosia hallituksen pöytälaatikossa? Keskusta tiukkasi perussuomalaisilta vastausta eduskunnassa
Uutiset | 6.11.2026 14:51
Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut
Uutiset | 6.11.2026 12:19
Tuomari pani Trumpin riemukaariprojektin jäihin
Uutiset | 6.11.2026 8:51
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Ilmasota | F-35:n ”esi-isä” oli sodassa kova rauta – romanialaiset aiheuttivat amerikkalaispiloteille painajaisen kesällä 1944
Uutiset | 6.11.2026 21:38
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uusimmat

Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
FT: Euroopan lentoliikenteen häiriköinnin epäillään lähteneen Venäjältä
Uutiset | 7.11.2026 14:45
Helsingin taksivalvonnassa havaittiin puutteita lähes puolessa takseista
Uutiset | 7.11.2026 13:54
Keskustasta kova syytös: PS petti lupauksensa kuljetusalalle – ”Melkoista selittelyä”
Uutiset | 7.11.2026 13:47
Zelenskyi varoittaa EU:ta Putinin juonesta: ”Me emme halua joutua Venäjän jakamiksi”
Uutiset | 7.11.2026 13:31
Tileillä makaa 70 miljardia euroa ”lahoavaa varallisuutta” – Antti Kurvinen herättäisi henkiin unohdetun säästökohteen
Uutiset | 7.11.2026 12:55
Yle: Sauli Niinistö perää uudenlaista kauhun tasapainoa
Uutiset | 7.11.2026 11:49
Herättääkö tieto 1,5 asteen ylityksestä pian alkavan ilmastokokouksen päättäjät? – Asiantuntija: ”Sen ainakin pitäisi”
Uutiset | 7.11.2026 11:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
Kaikkonen ryöpyttää hallitusta vastuunpakoilusta: ”Lähipalveluja ajetaan alas ja ihmiset ovat hädissään”
Uutiset | 7.11.2026 15:59
Venäjän paluun valmistelu alkoi – Jääkiekkoliitosta heti ärähdys
Uutiset | 7.11.2026 14:54
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hyvinvointialueiden rahoitusmalli tarvitsee pikaisen uudistamisen – Rahoitus on saatava vastaamaan todellisia tarpeita 
Mielipide | 7.11.2026 16:41
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Karri Kallio jatkaa Etelä-Pohjanmaan keskustan johdossa – kokouksesta tuimat sote-terveisen Orpon hallitukselle
Keskusta | 7.11.2026 16:36
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata