Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Oikeuskansleri moittii ministeri Poutalaa – Kristillisten järjestöjen saamat tuet puutteellisesti perusteltuja

24.9.2026 13:23
Lue lisää 
Analyysi
(Kuva: Afp)

Analyysi: Aseet palasivat Euroopan kaduille

 
Samuli Vänttilä 13.11.2016 8:00, muokattu 14.11.2016 8:20
a– a+
Analyysi

Vuosi sitten Eurooppa vavahti järkytyksestä.

Rynnäkkökiväärein ja pommiliivein varustautuneet terroristit hyökkäsivät Pariisissa kahviloihin, jalkapallostadionin sisäänkäynnille ja konserttisaliin kesken tavallisen perjantai-illan. 130 ihmistä kuoli.

Järkytys ei jäänyt siihen.

Tuli maaliskuu ja Bryssel. Tuli heinäkuu ja Nizza. Tulivat Saksan monet uhriluvultaan pienemmiksi jääneet iskut. Kaikki alle vuoden sisällä.

Toistuvat terroriteot ovat jättäneet Eurooppaan jälkensä. Turvallisuuden tunne on rapissut, aseet kädessä partioivista sotilaista on tullut uusi normaali lentokentillä ja suurkaupunkien julkisilla paikoilla.

Pahinta on pelko siitä, mitä tapahtuu seuraavaksi. Uhka on koko ajan akuutti. Viimeksi lokakuussa Saksan poliisi pidätti miehen, jonka kerrottiin valmistelleen tuhoisaa terrori-iskua.

Jälkensä iskut jättivät myös myllerrysten keskellä keikkuvaan eurooppalaiseen politiikkaan. Siitä on puhuttu paljon.

Kiihkeät äänenpainot ovat koventuneet, pelkoa ei ole jätetty hyödyntämättä poliittisten päämäärien edistämisessä.

Se on näkynyt EU:n maahanmuuttopolitiikassa ja oikeistopopulististen puolueiden menestyksessä niin Itä-Euroopassa kuin Saksassakin.

Se tulee näkymään myös ensi kevään Ranskan presidentinvaaleissa, joissa äärioikeistolaisen puolueen puheenjohtajalla Marine Le Penillä on mahdollisuudet nousta vaalien toiselle kierrokselle.

Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Mika Aaltola näkee Pariisin terrori-iskun vaikuttaneen myös Britannian brexit-äänestyksen tulokseen sekä Donald Trumpin menestykseen Yhdysvaltain presidentinvaaleissa.

Molemmissa kampanjoissa iskut maalattiin esimerkeiksi nykymaailman ongelmista.

Uusien iskujen uhka on yhä akuutti.

Lisääntyvät terroriteot eivät tarjoa Euroopalle helppoja ratkaisuja.

Iskujen jäljet johtavat äärijärjestö Isisiin. Pariisin ja Brysselin kohdalla selvemmin, Nizzan osalta löyhemmin.

Isisin joutuminen viime aikoina ahtaalle saattaa kiihdyttää järjestön tarvetta kostaa terrori-iskuilla Eurooppaan. Pitkällä aikavälillä valtaansa menettäneen järjestön iskuvoima heikkenee, mutta se ei välttämättä poista ongelmaa. Syntyihän Isiskin osaltaan heikentyneen al-Qaidan jättämään tyhjiöön.

Eurooppa ei kuitenkaan voi ummistaa silmiään siltä, että iskujen syyt piilevät myös vanhan maanosan sisällä. Iskujen tekijät olivat oman maan kansalaisia.

Syyrian kytköksistä huolimatta radikalisoituminen juontaa juureensa syrjäytyneisyyteen, ulkopuolisuuteen ja taloudellis-sosiaalisiin epäkohtiin. Ongelmiin, jotka osuvat silmiin kaikissa Euroopan suurissa kaupungeissa.

On kuitenkin huomattava, että kaiken järkytyksen ja erimielisyyden keskellä Eurooppa on kyennyt löytämään myös keskinäistä solidaarisuutta.

Ranskan presidentti Francois Hollande pyysi Pariisin tapahtumien jälkeen EU:n jäsenmailta apua vetoamalla Lissabonin sopimuksen turvatakuu-artiklaan.

Jäsenmaat reagoivat pyyntöön nopeasti. Suomi vastasi lähettämällä sotilaita YK-johtoiseen operaatioon Libanoniin.
Väkivallan uhka tiedostetaan entistä paremmin yhteiseksi. EU-maat tiukentavat tiedustelulainsäädäntöjään, Suomi muiden mukana.

Tiedustelun ja valvonnan lisääminen tarkoittaa kansalaisten vapauden rajoittamista. Se on välttämätöntä, mutta missä menevät rajat, kysyy moni.

Petrattavaa riittää myös eri maiden viranomaisten välisessä yhteistyössä.

Pariisin iskujen valmistelusta ennakkoon tihkuneet tiedonmuruset hukkuivat, kun viranomaiset eivät jakaneet niitä toisilleen. Brysselissä ne eivät liikkuneet edes eri kieliryhmiin jakautuneiden kaupungin poliisiosastojen kesken.

Ongelmaan on EU-tasolla herätty, mutta uudistukset etenevät hitaasti.

Kaikkia väkivallantekoja ei silti voida koskaan ennakoida. Iskuja tulee luultavasti lisää. Se on tosiasia, jota Eurooppa ei pääse pakoon.

Kun maailma muuttuu turvattomaksi, tekee mieli lyödä ikkunat kiinni ja käpertyä omaan koloonsa. Se ei kuitenkaan ole ratkaisu nykyisenlaisessa maailmassa, jossa ilmiöt ylittävät rajoja niin hyvässä kuin pahassakin.

Tärkeintä olisi puhua arvoista: siitä, mitä merkitsevät sellaiset käsitteet kuin demokratia, vapaus, veljeys ja tasa-arvo. Halutaanko niiden takana seistä yhä, vaikka tuulisi kuinka kovaa?

Järkytyksen hetkellä ihminen vaatii kuitenkin helposti käytännön toimia. Arvot unohtuvat.

Lue myös

Keskusta ei äänestä Häkkäselle epäluottamusta, sanoo ryhmänjohtaja Kurvinen – "Tämä on meidän mielestämme erittäin huonoa poliittista kulttuuria"

Keskusta ei lähde mukaan punavihreän opposition hankkeeseen epäluottamusäänestyksestä puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok.) tämän...
24.9.2026 16:39

SDP:llä ei ole vielä kantaa ministeri Häkkästä koskevaan epäluottamuslauseeseen – Tuppurainen: Vierailu Israelissa oli "piste iin päälle"

SDP ei ole vielä tehnyt päätöstä siitä, onko puolue mukana esittämässä epäluottamusta puolustusministeri...
24.9.2026 16:28

Katso suorana: Oppositio haastaa hallitusta kyselytunnilla

Oppositio haastaa hallitusta eduskunnan suullisella kyselytunnilla tänään kello 16 alkaen. Suomenmaa näyttää kyselytunnin...
24.9.2026 16:00

Aihetunnisteet

pariisi terrori Terrorismi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Entinen työministeri sätti hallituksen työllisyystoimet – ”Kaiken maailman seteleitä ja julkisuustemppuja”
Uutiset | 23.9.2026 13:36
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Prinsessa Astrid siunattiin haudan lepoon Norjassa – Kuningas Haakon kantoi arkkua
Uutiset | 23.9.2026 15:41
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30

Uusimmat

Keskusta ei äänestä Häkkäselle epäluottamusta, sanoo ryhmänjohtaja Kurvinen – ”Tämä on meidän mielestämme erittäin huonoa poliittista kulttuuria”
Uutiset | 24.9.2026 16:39
SDP:llä ei ole vielä kantaa ministeri Häkkästä koskevaan epäluottamuslauseeseen – Tuppurainen: Vierailu Israelissa oli ”piste iin päälle”
Uutiset | 24.9.2026 16:28
Katso suorana: Oppositio haastaa hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 24.9.2026 16:00
Suomen Tivoli lopettaa toimintansa lähes 140 vuoden jälkeen
Uutiset | 24.9.2026 15:54
Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”
Keskusta | 24.9.2026 15:43
Puola: Starlink-laitoksen tulipalo oli sabotaasi
Uutiset | 24.9.2026 15:20
Sähköverkkoyhtiöt valittavat valvonnan muutoksista korkeimpaan hallinto-oikeuteen
Uutiset | 24.9.2026 15:04
Hallituksen ehdotus: Siviilipalveluksessa olevia voitaisiin jatkossa kutsua väestönsuojelutehtäviin
Uutiset | 24.9.2026 14:58
Poutala: Oikeuskanslerin nuhteet pitää ottaa vakavasti
Uutiset | 24.9.2026 14:49
Vanhusasiavaltuutetun tehtävä ei kiinnostanut miehiä
Uutiset | 24.9.2026 14:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta ei äänestä Häkkäselle epäluottamusta, sanoo ryhmänjohtaja Kurvinen – ”Tämä on meidän mielestämme erittäin huonoa poliittista kulttuuria”
Uutiset | 24.9.2026 16:39
SDP:llä ei ole vielä kantaa ministeri Häkkästä koskevaan epäluottamuslauseeseen – Tuppurainen: Vierailu Israelissa oli ”piste iin päälle”
Uutiset | 24.9.2026 16:28
Katso suorana: Oppositio haastaa hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 24.9.2026 16:00
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: EU-ja EMU-jäsenyyksien varjopuolia
Mielipide | 24.9.2026 14:26
Lukijalta: Luonnos keskustan uudeksi periaateohjelmaksi
Mielipide | 23.9.2026 13:05
Lukijalta: Pelkkä tekoälyn ennakkotestaus ei riitä
Mielipide | 23.9.2026 10:23
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mattila: ”Miksi hallitus haluaa vaikeuttaa tavallisten suomalaisperheiden arkea?”
Keskusta | 24.9.2026 15:43
Keskustan Mehtälä: Kuljetustuen leikkaus on pohjoisen pk-yrityksille vakava isku
Uutiset | 23.9.2026 16:18
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste