Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Mustikkasadosta on tulossa tavanomaista parempi, puolukan kukinta heikompi kuin viime vuonna

24.6.2026 12:00
Lue lisää 
al-Holin leiri
Ranskalaisnainen al-Holin leirillä tammikuussa otetussa arkistokuvassa. (Kuva: Delil Soulemain / AFP / Lehtikuva)

Al-Holin leiriltä Suomeen saapuneet pakenivat itse leiriltä kevään aikana – joukossa yhdeksän lasta ja kolme aikuista

Ulkoministeriön mukaan leiriltä saapuneiden fyysinen kunto oli olosuhteisiin nähden hyvä. Jatko on sosiaali- ja poliisiviranomaisten käsissä.
STT–Sanna Raita-aho, Ilkka Hemmilä 1.6.2020 10:00, muokattu 1.6.2020 11:18
a– a+
al-Holin leiri

Suomeen saapui sunnuntaina Syyrian al-Holin leiriltä yhdeksän lasta ja kolme aikuista, ulkoministeriö kertoi lehdistötilaisuudessaan. Joukko koostuu kolmesta perheestä.

–  Lasten ja aikuisten fyysinen kunto on olosuhteisiin nähden hyvä, sanoi ulkoministeriön alivaltiosihteeri Pekka Puustinen.

Ministeriö ei kommentoinut, mitä naisille ja lapsille nyt tapahtuu, vaan asia on poliisi- ja sosiaaliviranomaisten käsissä.

Julkisuudessa on jo aiemmin kerrottu, että kaikista al-Holin leirin lapsista on tehty lastensuojeluilmoitus.

Al-Holista saapuneet ovat paenneet kurdien ylläpitämältä leiriltä eri aikoina kevään kuluessa. Ulkoministeriö ei kommentoinut, miten he ovat onnistuneet pakenemaan tai ylittämään Turkin ja Syyrian välisen rajan.

Turkissa he ovat hakeutuneet Suomen konsulipalveluiden piiriin. Turkissa he ehtivät Puustisen mukaan oleskella vain hyvin lyhyen aikaa.

–  Tietoa heidän tilanteestaan on välitetty ulkoministeriössä ylöspäin sitä mukaa, kun tapaukset ovat tulleet ilmi, sanoi Puustinen.

Puustisen mukaan ministeriön tiedossa ei ole, että leiriltä olisi paennut enemmän kuin nämä 12 suomalaista. Ulkoministeriö ei kannusta ihmisiä poistumaan omatoimisesti leiriltä.

Ulkoministeriö kertoo auttaneensa suomalaisia lapsia ja heidän huoltajiaan konsulipalvelulain mukaisesti. Suomen Ankaran-suurlähetystö myönsi heille matkustusasiakirjat, ja perheiden paluu Suomeen järjestettiin yhdessä Turkin viranomaisten kanssa.

Al-Holin leirillä on yhä yli 20 suomalaista lasta ja naista. Sunnuntaina palanneiden lisäksi Suomi on itse kotouttanut leiriltä aiemmin kaksi orpolasta.

Puustinen kertoo, että Suomi pyrkii neuvottelemaan saadakseen lapset Suomeen, jotta lasten oikeudet toteutuvat.

Hän ei ottanut kantaa, kauanko muiden al-Holin leirillä olevien kotiuttaminen vie aikaa, sillä koronaviruspandemia on pysäyttänyt käynnissä olevat neuvottelut.

Ulkoministeriön alivaltiosihteeri Pekka Puustinen. Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva

Al-Holin leirin naisten ja lasten palautus on ollut vaikea poliittinen kysymys, joka on puhuttanut Suomessa jo lähes vuoden verran. Vaakakupissa ovat painaneet toisaalta tilanteeseensa syyttömien lasten oikeudet, toisaalta naisiin mahdollisesti liittyvät turvallisuusuhat.

Esimerkiksi suojelupoliisi on todennut, että naiset todennäköisesti jatkavat terroristista toimintaansa Suomessa.

Lisäksi moni on nostanut esille sen, että naisten mahdollisesti tekemien rikoksien selvittäminen voi olla vaikeaa, koska näyttöä pitäisi onnistua keräämään konfliktialueelta.

Supo ei ole kommentoinut suomalaisnaisten tekemisiä, mutta on kertonut, että yleisesti ottaen naiset ovat osallistuneet Isisissä esimerkiksi värväykseen, rahoitukseen ja propagandan tuottoon.

Naisten ja lasten kohtalosta muotoutui viime vuoden lopulla myös poliittinen kiista, kun konsulipäällikkö Pasi Tuomisen ja ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) erimielisyydet asiassa nousivat julkisuuteen.

Tapaukseen liittyvien käänteiden vuoksi Haaviston toimista al-Holin pakolaisleiriin liittyen on meneillään poliisitutkinta keskusrikospoliisissa (KRP).

Myös perustuslakivaliokunta päätti helmikuussa käynnistää esitutkinnan Haaviston al-Holiin liittyvistä toimista. Valiokunta kiinnitti huomiota siihen, että Haavisto halusi siirtää konsulipäällikkö Tuomisen toisiin tehtäviin.

Lue myös

Ulkoministeriö: Suomeen saapui kolme al-Holin leiriltä paennutta perhettä – lapset alle kymmenvuotiaita

Turkin uutistoimisto kertoo, että Suomeen on saapunut yhteensä 12 ihmistä. Helsingin Sanomien mukaan Suomen valtio ei ole aktiivisesti järjestänyt kotiutusoperaatiota.
31.5.2020 16:41

Kärnä ja Savola: al-Holin leiriltä palaavat äidit pidätettävä ja lapsille saatava ammattiapua

Keskustan kansanedustaja, hallintovaliokunnan jäsen Mikko Kärnä vaatii, että al-Holin leiriltä karanneet ja nyt...
1.6.2020 10:44

Kurvinen al-Holilta palanneista HS:ssa: "Suomi on oikeusvaltio, ja niiden sääntöjen mukaan mennään"

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen toteaa, että viranomaiset selvittävät, millaisen turvallisuusuhan al-Holin leiriltä...
1.6.2020 11:18

Aihetunnisteet

al-Hol al-holin leiri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Alkoholin kotiinkantolaki läpi äänin 98-77
Uutiset | 23.6.2026 11:29
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Hallituksen sisäinen vääntö järjestötuista jatkuu – Rydman ei peräänny
Uutiset | 23.6.2026 12:07
Hormuzinsalmen liikenne vilkastumassa, kymmeniä aluksia pääsi läpi
Uutiset | 23.6.2026 11:27
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Huomasitko ”hiljaisen kevään”? Kylmä talvi koetteli Pohjois-Euroopan lintukantoja
Uutiset | 24.6.2026 22:23
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Suomen uhanalaisimmat suot vaarassa: Lettojen tilanne on hälyttävä
Uutiset | 24.6.2026 21:42
Ukkosten uhka aurinkosähkölle aliarvioidaan liian usein
Uutiset | 24.6.2026 21:30
Kysely: Matkustamisesta luovutaan koiran takia
Uutiset | 24.6.2026 21:00
Kokoomus haluaa pois osan Rydmanin kriteereistä
Uutiset | 24.6.2026 16:55
EU:n palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpano viivästyy jälleen
Uutiset | 24.6.2026 14:32
AFP: Kaksi kolmasosaa Euroopasta hikoilee yli 30 asteen lämpötiloissa
Uutiset | 24.6.2026 14:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Huomasitko ”hiljaisen kevään”? Kylmä talvi koetteli Pohjois-Euroopan lintukantoja
Uutiset | 24.6.2026 22:23
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39
Lukijalta: Lähihoitajia ei voi korvata tekoälyllä hoidon tarpeen arvioinnissa
Mielipide | 23.6.2026 13:22
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomalaisen perunan kunnianpalautus
Mielipide | 23.6.2026 13:15
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste