Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kuluttajien ja yritysten luottamus heikkeni – usko Suomen talouteen on nyt hyvin matalalla tasolla

27.3.2026 8:45
Lue lisää 

Thaimaassa valmistaudutaan kuninkaan kruunajaisiin poliittisesti epäselvässä tilanteessa

Kaksi vuotta sitten sitten Thaimaan kuninkaaksi noussut Rama X kruunataan kolmipäiväisissä juhlallisuuksissa
Päivi Arvonen, STT 2.5.2019 9:30, muokattu 2.5.2019 9:41
a– a+
Kruunaiset

Kuninkaan kuvia on esillä Thaimaassa kaikkialla. Prameissa kultakehyksissä olevat kuvat ovat saaneet kruunajaisten alla lisäkoristeeksi keltavalkoista koristenauhaa ja keltaisia kuninkaan lippuja.

Keltainen on uuden kuninkaan väri, koska hänen syntymäpäivänsä on maanantai kuten hänen isänsäkin, kansan suuresti rakastaman kuningas Bhumibolin eli Rama IX:n. Valkoinen symboloi puhtautta ja buddhalaisuutta.

Kansalaisia on rohkaistu pukeutumaan keltaiseen huhtikuusta kuninkaan syntymäpäivään 28. heinäkuuta asti.

– Kauppa käy hyvin. Keltaisia paitoja ostavat niin miehet kuin naisetkin, myyn paljon myös lasten kokoja, kertoo vaatekauppias Hap.

Keltaisen pikeepaidan saa hänen kaupastaan 250 bahtilla eli noin seitsemällä eurolla. Isossa supermarketissa keltaisen T-paidan hinta on yli puolet halvempi.

Bangkokin katukuvassa keltaisia paitoja näkyy kruunajaisten alla jonkin verran. Julkisella sektorilla työskentelevien tulisi pukeutua keltaiseen paitaan ja keltaisen paidan käyttöä on suositeltu myös virastoissa asioiville kansalaisille.

Thaimaalaisissa kodeissa on vielä paljon enemmän edellisen kuin uuden kuninkaan kuvia.

– Kestää kauan tottua siihen, että kuningas vaihtuu. Minä synnyin kuningas IX:n aikana ja opin rakastamaan häntä. Lapsenlapseni taas kasvavat kuningas X:n aikaan, kertoo STT:lle Bangkokista pohjoiseen sijaitsevan Petchabunin maakunnassa asuva 64 -vuotias Prayun Jhaikar.

Thaimaassa järjestettiin vuosia odotetut parlamenttivaalit maaliskuun lopussa. Vaalit olivat ensimmäiset vaalit vuoden 2014 sotilasvallankaappauksen jälkeen. Alun perin sotilashallinto lupasi vaalit vuoden sisällä mutta vaalien ajankohtaa siirrettiin useasti.

– Tämä on hyvin merkittävää aikaa Thaimaalle. Ilmapiiri on rauhallinen, mutta odottava. Kruunajaisten lisäksi kansa odottaa toukokuun 9. päivää, jolloin vaalien lopullinen tulos on luvattu ilmoittaa, Suomen Thaimaan suurlähettiläs Satu Suikkari-Kleven kertoo STT:lle Bangkokissa.

Hän on toiminut suurlähettiläänä Thaimaassa syksystä 2016 lähtien

– Suurlähettiläskauteeni on sattunut useita Thaimaan historian merkkipaaluja, kertoo niin edellisen kuninkaan hautajaisiin osallistunut kuin uuden kuninkaan kruunajaisseremonian juhlallisuuksiin kutsuttu Suikkari-Kleven.

Vasta kruunajaisten jälkeen, 9. toukokuuta tiedetään mikä puolue muodostaa hallituksen. Äänestysprosentti vaaleissa oli 65.

Heti vaalien jälkeen ilmoitettiin sotilashallintoa tukevan Palang Pratcha Rath -puolueen saaneen 8,4 miljoonaa ja suurimman oppositiopuolueen, entistä maanpaossa olevaa pääministeriä Thaksin Shinawatraa tukevan Pheu Thai -puoleen saaneen 7,9 miljoonaa ääntä.

Nyt vaalikomissio tutkii syytteitä mahdollisesta vaalivilpistä, ja siksi äänestystulos saattaa vielä muuttua.

– En ole lainkaan vakuuttunut, että Thaimaa palaisi liberaaliin demokratiaan, kertoo STT:lle Ubon Ratchathanin yliopiston valtiotieteellisen tiedekunnan dekaani Thitipol Phakdeewanich.

Hän perustelee näkemystään sillä, että sotilashallinnolla on vahva tuki yrityksiltä, joiden toimintaa se on edesauttanut useilla lakimuutoksilla.

Sotilashallinnolla on myös perustuslain mukaan oikeus määrätä 250-paikkaisen senaatin jäsenet, jotka osallistuvat pääministerin valintaan.

Näyttää siltä, että maaliskuun vaalien tarkoitus oli demokratiaan paluun sijaan oikeuttaa sotilashallinnon pysyminen vallassa, Phakdeewanich sanoo.

Lue myös

Onko brexit vihdoinkin valmis? EU ja Britannia pääsivät sopuun Pohjois-Irlannista

Pääministeri Sunak kehui uuden Windsorin puitesopimuksen aloittavat uuden luvun Britannian suhteissa EU:hun. EU-laille ja EU:n tuomioistuimelle jää kuitenkin vielä oma roolinsa Pohjois-Irlannissa
27.2.2023 19:19

"Neptunuksen keihäs" iski 10 vuotta sitten – vihattu terroristijohtaja kohtasi tiensä pään erikoisjoukkojen iskussa

Yhdysvallat sai kauan janoamansa koston, kun maailman tuhoisimman terrori-iskun johtaja Osama bin Laden...
1.5.2021 21:00

Intian koronakriisissä pahin on vielä edessä, uskoo Suomen suurlähettiläs

Intian koronakriisi pahenee päivä päivältä, eikä tautihuippua ole edes vielä saavutettu, sanoo Suomen...
1.5.2021 14:05

Aihetunnisteet

kuningas thaimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Britannialta tiukka päätös ”Putinin sotakoneiston nälkiinnyttämiseksi”
Uutiset | 26.3.2026 8:44
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kreml: Tiedot Venäjän droonilähetyksestä Iranille ovat valheita
Uutiset | 26.3.2026 13:02
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Peskov: Älkää uskoko puheita droonilähetyksestä Iranille, media levittää valheita
Uutiset | 26.3.2026 16:38
Suomen Yrittäjät varoittaa hallitusta tukitoimista: ”Kun energia on niukkaa, keskeistä on kysynnän sopeutuminen”
Uutiset | 25.3.2026 10:10
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Rubio: Yhdysvallat lopettanee Iran-operaationsa lähiviikkoina
Uutiset | 27.3.2026 19:30
G7:n ulkoministerit vaativat loppua hyökkäyksille siviilejä vastaan Lähi-idässä
Uutiset | 27.3.2026 18:34
Asiantuntijat: Näyttävien satamaiskujen vahingot Venäjän öljynviennille jäänevät rajallisiksi
Uutiset | 27.3.2026 17:32
Inarissa helikopteri putosi järven jäälle – kyydissä suomalaisia
Uutiset | 27.3.2026 17:28
Miesten pitkät hiukset sallitaan intissä, mutta tukka ei saa edelleenkään hulmuta
Uutiset | 27.3.2026 16:10
Old El Paso -tortilloja vedetään pois myynnistä
Uutiset | 27.3.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste