Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksan osavaltiovaalit

Saksa | Ukrainan tuki jatkuu, mutta rahoitus voi mutkistua AfD:n menestyessä, Saksalais-Suomalainen Kauppakamari arvioi

17.9.2026 20:40
Lue lisää 
Blogi: Tiina Halttunen
Tiina Halttunen:

Yhteiskunnan ristiriitaiset tavoitetilat konkretisoituvat koululuokkien todellisuudessa

2.2.2026 14:40, muokattu 2.2.2026 14:40
a– a+
Blogi

Ilmastonmuutos etenee ennakoitua nopeammin. Maapallon keskilämpötila on vuosi vuodelta korkeampi ja sään ääri-ilmiöt, voimakkaat myrskyt, tulvat ja tukahduttavat helteet ovat selvästi yleistyneet viimeisen vuosikymmenen aikana.

 Valtakunnalliset opetussuunnitelman perusteet -määräys vuodelta 2014 nostaa kestävän elämätavan oppimisen keskeiseen asemaan.

Opetussuunnitelman mukaan: ”Perusopetuksessa tunnistetaan kestävän kehityksen ja ekososiaalisen sivistyksen välttämättömyys, toimitaan sen mukaisesti ja ohjataan oppilaita kestävän elämäntavan omaksumiseen.”

Kouluopetuksen tavoitteena on kasvattaa tulevaisuuden työntekijöitä ja kuluttajia, jotka kantavat vastuunsa maapallon hyvinvoinnista esimerkiksi ostamalla vain tarpeellista, kierrättämällä ja suosimalla lähituotteita. 

Maamme hallituksen ja taloustieteilijöiden viesti kansalaisille on tällä hetkellä ristiriidassa perusopetuksen opetussuunnitelman kestävän kehityksen tavoitteiden kanssa. Suomen talouden alamäki ei nimittäin asiantuntijoiden mukaan taitu muulla kuin yksityisen kuluttamisen kasvulla.

Olemme pahassa umpisolmussa: Ilmastonmuutoksen ja luontokadon hidastamiseksi kuluttamista tulisi vähentää, mutta Suomen nostamiseksi talousahdingosta jokaisen meistä tulisi kuluttaa rohkeammin ja enemmän.

Kun valveutunut kuudesluokkalainen ihmettelee ristiriitaa kouluopetuksen ja hallituksen kuluttamispuheiden välillä, ei ilmastonmuutoksen lainalaisuuksiin perehtynyt opettaja pysty hyvällä tahdollakaan uskottelemaan kestävän kulutuksen kasvun olevan mahdollinen, siitäkään huolimatta, että se on useimpien puolueiden kikkaluettelon keulilla.

Empiirinen tutkimus ei ole toistaiseksi tätä kikkaa tunnistanut. 

Ennemmin tai myöhemmin joudumme tunnustamaan, että taloutemmekin on kiinni maapallon resursseista, jotka eivät veny toiveidemme mukaisesti.

Opettajan on pakko todeta taloustieteilijöiden puheet aineettomasta ja päästöttömästä talouskasvusta paikkansapitämättömiksi.

Tavaroiden kuluttamisen kasvu tarkoittaa väistämättä päästöjen kasvua ja aineettomat palvelutkin edellyttävät oman tuotanto- ja markkinointikoneistonsa. Palvelutuotanto hyödyntää yhä enemmän energiasyöppöjä tekoälyjä. 

Vaikka yksittäinen yritys onnistuisi olemaan ”päästötön”, rahatalouden piirre on rahan säilyvyys ja kierto: kasvava rahan määrä merkitsee kasvavaa kulutusmahdollisuutta.

Kuka takaa, että kiertäessään ensin omistajille ja työntekijöille ja siitä eteenpäin, rahaa käytetään aina ja ikuisesti ”kestävällä tavalla”. Entäpä jos palkkansa saavat työntekijät ja voittoja nostavat omistajat käyttävätkin rahansa täysin kestämättömiin kohteisiin? Tai näin tapahtuisi ”ravintoketjun” seuraavassa tai sitä seuraavassa vaiheessa?

Vihreä sähkö, eli vesi -, tuuli- ja sähkövoimalla tuotettu energiakaan ei mahdollista päästötöntä talouskasvua.

Voimaloiden komponentteja valmistetaan eri puolilla maailmaa ja logistiikkaketjut saattavat olla hyvinkin pitkiä. Voimaloiden akuissa tarvittavia harvinaisia metalleja tuotetaan eri puolilta maailmaa ja niitä louhitaan kehittyvissä maissa hyvinkin epäeettisissä olosuhteissa. 

Tuotteiden ja palveluiden elinkaaret ovat joka tapauksessa vähintäänkin pitkälle tulevaisuuteen sidoksissa fossiilisiin polttoaineisiin, eivätkä ongelmat rajoitu siihen, vaan ”vihreän siirtymän” edellyttämien raaka-aineiden louhinta uhkaa luontoa monella tavoin. Aika nyt visioidulle vihreälle siirtymälle loppuu kesken, jollei loputonta kulutuksen kasvua rajoiteta.

Onneksi kukaan ei kuitenkaan estä haaveilua paremmasta maailmasta, jossa ihmiskunta eläisi vanhan suomalaisen sananlaskun mukaan ”suu säkkiä myöten” eli tasapainossa maapallomme resurssien kanssa.

Ottaen huomioon, että ihmiskunnan kulutus ylitti maapallon resurssit niinkin myöhään kuin 1970-luvulla, ei haaveen pitäisi olla edes utopistinen. Ennemmin tai myöhemmin joudumme tunnustamaan, että taloutemmekin on kiinni maapallon resursseista, jotka eivät veny toiveidemme mukaisesti.


Maanantaina 2.2.2026 Suomen Vihreä lippu -oppilaitoksissa vietetään valtakunnallista Toinen toista -päivää, jolloin Vihreä lippu -oppilaitosten oppilaat ilahduttavat läheisiään ja lähiympäristöään aineettomilla, hiilineutraaleilla tavoilla, esimerkiksi tekemällä jää- ja lumiveistoksia ohikulkijoiden iloksi, teatteriesityksiä lähivanhainkodin asukkaille ja antamalla kavereille hymyjä, halauksia ja ystävällisiä sanoja. 

Vihreä lippu on Suomen suurin kestävän kehityksen ohjelma ja kansainvälinen ympäristömerkki päiväkodeille, kouluille, oppilaitoksille ja vapaa-ajan toimijoille.

,

Tiina Halttunen Tiina Halttunen on helsinkiläinen luokanopettaja, ympäristökasvatuksen asiantuntija ja keskustalainen Helsingin kaupunginvaltuutettu. Hän toimii ympäristökasvatusjärjestö FEE Suomen varapuheenjohtajana sekä oppilaitoksille ympäristökasvatuksen sertifikaatteja myöntävän Vihreä lippu -toimikunnan puheenjohtajana. 

Lue myös

Blogi
Tiina Halttunen:

On aika alkaa rakentaa suomalaiselle kouluoppimiselle parempaa tulevaisuutta 

Viime viikolla julkaistut tulokset osoittavat, että Suomen Pisa-tulosten huippuvuoden 2006 jälkeen alkanut suomalaisen peruskoulun...
18.9.2026 8:50
Blogi
Tiina Halttunen:

Kasvispainotteinen kouluruoka on terveellistä, kestävää ja kotimaista lähiruokaa

Suomi ja Ruotsi ovat ainoat maat maailmassa, joissa valtio takaa kaikille oppilaille maksuttoman, lämpimän...
22.4.2026 9:49
Blogi
Tiina Halttunen:

Kulkeeko koulu perustuslain hengessä?

Viidessätoista vuodessa tietoteknisten laitteiden käyttö suomalaisissa peruskouluissa on muuttunut merkittävällä tavalla. Tietokoneita käytettiin jossain...
10.11.2025 15:26

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tiina Halttunen:
On aika alkaa rakentaa suomalaiselle kouluoppimiselle parempaa tulevaisuutta 
Blogi | 18.9.2026 8:50
Vesa Kallio:
Suomi ei kestä yhtään epäpuoluetta
Blogi | 17.9.2026 17:59
Katri Kulmuni:
Puhtaan teollisuuden tuki
Blogi | 17.9.2026 13:21
Mikko Polvinen:
Polttoainehinnoilla suomalaiset kyykkyyn
Blogi | 17.9.2026 8:40
Lauri Kontro:
Seuraava hallitus joutuu sopeutumaan realiteetteihin
Blogi | 16.9.2026 9:24
Näytä lisää

Uusimmat

Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Laajentumiskomissaari: EU ei ole koskaan ollut yhtä vetovoimainen kuin nyt
Uutiset | 18.9.2026 10:59
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Plastic Surgery Centerin klinikoilla ongelmia muun muassa lääkehoidon toteutuksessa ja välinehuollossa – rasvaimuvälineitä pesty itse
Uutiset | 18.9.2026 9:56
Keskustan Kemppi prässää hallitusta: Talousmetsät suljettava ennallistamisasetuksen ulkopuolelle – ”Kello tikittää”
Uutiset | 18.9.2026 9:39
Korkein oikeus linjasi kielletystä houkuttimen käytöstä karhunmetsästyksessä
Uutiset | 18.9.2026 9:39
Lentoposti: Suomen F-35A-hävittäjien määrä saapua tänään
Uutiset | 18.9.2026 9:24
Datakeskusten sääntelyä vaativa kansalaisaloite etenee eduskuntaan
Uutiset | 18.9.2026 9:15
Huoltovarmuuskeskus uudistaa järjestelyjään sähkönsaannin varmistamiseksi kriiseissä
Uutiset | 18.9.2026 7:36
Iran kertoo iskeneensä öljytankkeriin Hormuzinsalmella
Uutiset | 18.9.2026 6:37
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Kreml: USA:n Venäjä-pakotteet mutkistavat rauhanpyrkimyksiä
Uutiset | 17.9.2026 13:17
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Sisustusvillitys voi tuoda kotiisi ikäviä vieraita – Asiantuntija kertoo karut faktat polttopuista sisätiloissa
Uutiset | 16.9.2026 21:45
Unkari paljastaa kylmän sodan viimeiset salaisuudet – kymmeniä tuhansia nimiä julki
Uutiset | 16.9.2026 22:13
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Laajentumiskomissaari: EU ei ole koskaan ollut yhtä vetovoimainen kuin nyt
Uutiset | 18.9.2026 10:59
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Plastic Surgery Centerin klinikoilla ongelmia muun muassa lääkehoidon toteutuksessa ja välinehuollossa – rasvaimuvälineitä pesty itse
Uutiset | 18.9.2026 9:56
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59
Lukijalta: Isovanhemmuus on taakan jakamista
Mielipide | 17.9.2026 12:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen