Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Koronarokotteet
Nenäkoronarokotetta tutkitaan mikroskooppikuvasta laboratoriossa Helsingissä 19. tammikuuta. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva )

Nenään annettavan koronarokotteen kehitys etenee viivästysten jälkeen – kokeet vapaaehtoisilla halutaan aloittaa loppuvuodesta

Suomalaisrokotteen testaaminen on vielä lähtökuopissa, mutta odotukset ovat kovia. Tavoitteena on estää sekä koronatautiin sairastumista että viruksen levittämistä eteenpäin.
STT-Anu-Elina Ervasti 20.1.2023 9:31, muokattu 20.1.2023 9:38
a– a+
Koronarokotteet

Nenään annettavan suomalaisen koronarokotteen kehittely on edennyt viime vuoden viivästysten jälkeen. Kliininen tutkimus ja vapaaehtoisilla tehtävät kokeet on tarkoitus aloittaa tämän vuoden lopulla, kertoo Rokote Laboratories Finland -yhtiön tutkimus- ja tuotekehitysjohtaja Erkko Ylösmäki.

–  Ensimmäisessä faasissa (vaiheessa) kokeillaan kahta erilaista antotapaa. Rokotetta annetaan nenään tippamuotoisesti ja suihkeena, Ylösmäki kertoo STT:lle.

Ylösmäen mukaan FINCoVac-nimisestä rokotteesta on eläinkokeissa saatu lupaavia tuloksia. Ihmisillä tehtävät tutkimukset piti alun perin aloittaa viime vuonna. Niitä kuitenkin lykättiin, koska rokotetta haluttiin päivittää uusien omikronvarianttien vuoksi.

Nenään annettavan rokotteen on tarkoitus estää sekä koronatautiin sairastumista että viruksen levittämistä eteenpäin.

–  Limakalvolle annettavan rokotteen etu on, että se pystyisi tehokkaammin jo nenänielussa estämään viruksen pääsyn elimistöön, jolloin infektiota ei synny. Kun ihminen ei infektoidu, hän ei myöskään levitä tautia, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Tuija Keinonen.

Jos rokote osoittautuu tehokkaaksi ja turvalliseksi, myyntiluvan saaminen voisi yhtiön mukaan onnistua aikaisintaan vuonna 2025. Tämä kuitenkin edellyttäisi, ettei esteitä tai viiveitä ilmaannu.

Toimivalle tartuntoja ja oireita estävälle rokotteelle voisi olla käyttöä Suomessa, kommentoi infektiotautiopin professori Ville Peltola.

–  Meillä on aika hyvä tilanne sillä tapaa, että rokotuksilla pystytään estämään vakavaa tautia, ja se on tietysti tärkein päämäärä koko rokottamisessa, Peltola sanoo STT:lle.

–  Mutta kyllä rokotteella ihan lisähyöty on, jos se tuottaisi myös limakalvosuojaa.

Peltola toimii Kansallisen rokotusasiantuntijaryhmän puheenjohtajana. Hänen mielestään on positiivinen ja tärkeä asia, että rokotteita kehitetään myös Suomessa. Hän kuitenkin huomauttaa, että vain pieni osa kehitteillä olevista rokotteista päätyy markkinoille, ja tämäkin valmiste on tutkittava perusteellisesti.

Yksi nenärokotteen kohderyhmä voisivat olla esimerkiksi ne, jotka ovat tekemisissä hyvin haavoittuvien ihmisten kanssa.

–  On esimerkiksi immuunipuutteisia henkilöitä, joille oikein mitkään rokotteet eivät toimi kunnolla. Voisi ajatella, että vaikka heidän lähipiirinsä rokottaminen tämäntyyppisellä rokotteella olisi hyödyllistä, Peltola sanoo.

–  Tietynlainen hyöty on myös se, ettei sitä tarvitse pistää.

Peltola ei kuitenkaan halua spekuloida tarkemmin sitä, otettaisiinko valmiste Suomessa käyttöön, jos se todettaisiin toimivaksi ja saisi myyntiluvan. Rokotusohjeistuksia arvioidaan muun muassa sen perusteella, millainen tautitilanne on ja millaisia hyötyjä rokotuksilla saataisiin.

–  Ei siihen oikein pysty sanomaan mitään ihan täsmällistä vastausta.

Rokotteen toimintamekanismi olisi samantyyppinen kuin lihakseen pistettävissä rokotteissa. Valmisteen sisältämä adenovirus kuljettaa elimistöön antigeenin eli tässä tapauksessa koronaviruksen piikkiproteiinin geenin, joka aktivoi solut tuottamaan vasta-aineita.

Tutkimuksissa käytettävät rokotteet valmistetaan Belgiassa. Toimitusjohtaja Keinosen mukaan rahoitus on tässä vaiheessa varmistettu ainakin ensimmäisen faasin ajaksi ja jatkorahoituksen saaminen riippuu etenkin testien tuloksista.

Ensimmäisen faasin kestoksi arvioidaan muutamia kuukausia. Jos rokotteen tehosta ja turvallisuudesta saadaan hyviä tuloksia, siirrytään seuraavaan faasiin, jossa rokotetta tutkitaan isommissa ryhmissä.

–  Jos faasi ykkönen alkaa tämän vuoden loppupuolella ja mahdollisesti faasi kakkoseen päästäisiin ensi vuoden puolella, puhuttaisiin vuodesta 2025, kun meillä mahdollisesti olisi myyntilupa, Ylösmäki arvioi.

Tämä arvio on hyvin optimistinen. Aikataulu riippuisi etenkin siitä, millaista näyttöä lupaviranomainen eli Euroopan lääkevirasto EMA vaatii. Asiaa mutkistaa esimerkiksi se, että valmisteen tehoa on vaikea vertailla nykyisten koronarokotteiden tehoon, koska ne aktivoivat erilaisia vasta-aineita.

Tavoitteena on, että myyntilupa voitaisiin saada ilman laajemmilla ihmisryhmillä tehtävää kolmatta faasia, koska sekä rokotteessa käytettävää antigeeniä että sitä kuljettavaa adenovirusta on aiemminkin käytetty koronarokotteissa. Käytännössä EMA voi kuitenkin edellyttää kolmatta faasia.

–  Se viivästyttäisi kehitystä varmaan puolellatoista, kahdella vuodella, Ylösmäki sanoo.

Hankaluutena on myös koronaviruksen nopea muuntuminen, jonka Peltolakin mainitsee. Siinä vaiheessa, kun uusia virusmuunnoksia vastaan räätälöityjä rokotteita saadaan käyttöön, voi väestössä riehua jo eri variantti.

Ylösmäen mukaan nyt testattavaan versioon voi vaihtaa entistä nopeammin uuden antigeenin, kun uusia virusmuunnoksia ilmaantuu. Hän arvioi, että nenärokote voitaisiin noin vuodessa muokata tehoamaan kutakin uutta muunnosta vastaan. Moni asia on kuitenkin vielä auki.

Maailmalla on jo käytössä joitakin nenän kautta annettavia koronarokotteita, mutta millään niistä ei ole myyntilupaa EU-alueella. Keinosen mukaan hänen johtamansa yritys on tällä hetkellä tiettävästi ainoa Euroopassa, joka kehittelee nenään annosteltavaa koronarokotetta.

Samantyyppinen Britanniassa testattu nenärokote koki viime syksynä takaiskun, kun vapaaehtoisilla tehtyjen kokeiden tulos oli heikko. Ylösmäen mukaan Rokote Laboratoriesin valmiste ei ole samanlainen, vaan muun muassa adenoviruksen ja piikkiproteiinin tyypissä on eroa.

Jos Rokote Laboratories Finland todella onnistuu kehittämään tehokkaan ja turvallisen nenärokotteen, kiinnostus voikin Keinosen mukaan olla heti maailmanlaajuista.

–  Nenärokotteen kehittäminen on omalla laillaan haasteellista. Se, kuka siinä onnistuu, on varmaan hyvässä markkinatilanteessa.

Lue myös

Presidentti Stubb aloittaa vierailunsa Arabiemiraateissa – Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa asialistalla

Stubbin mukana matkustaa laaja joukko eri yritysten edustajia, mukana myös Patria.
20.11.2025 2:01

Ilmastokokouksessa ratkaiseva viikko – ministeri Multala: "Kaikki asiat ovat vielä auki"

Belemin ilmastokokous on kääntynyt loppupuolelle. Poliittisesti vaikeimmat kysymykset ovat vielä ratkaisematta.
19.11.2025 12:38

Purra: EU:n realistisin vaihtoehto Ukrainalle on yhä sotakorvauslaina Venäjän varoista

Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) sanoo, että EU-komission mukaan ainut realistinen vaihtoehto Ukrainan rahoittamiseksi...
13.11.2025 16:41

Aihetunnisteet

epidemia Korona koronarokote koronarokotteet Koronavirus Kotimaa pandemia

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Kaikki tähän mennessä kaivettu kulta mahtuisi isoon taloon – jäljellä yllättävän vähän
Uutiset | 21.11.2025 22:00
Väitös metsien aerosolipäästöistä: Usein suuremmat kuin ei-metsäpohjaisilla, terveyshaitat voivat olla merkittäviä
Uutiset | 22.11.2025 21:00
Asiantuntijat arvioivat: Tällaisia ovat sähkön hinnat ensi talvena
Uutiset | 22.11.2025 9:01
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Mies sai kavalan allergiakohtauksen – vakavan taudin ensimmäinen kuolonuhri
Uutiset | 18.11.2025 0:05
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Lähijunan vaunuun heitettiin savupommi Helsingin Malmilla
Uutiset | 21.11.2025 13:17
Metsästäjä ampui hirveä – osui toiseen metsästäjään
Uutiset | 21.11.2025 14:13
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30
Historia | Maailman tunnetuin ”oletettu” löysi luonnonihmeen 170 vuotta sitten – muistetaan parhaiten yhteydestään julmuriseikkailijaan
Uutiset | 16.11.2025 21:00
Ilmailu | Suihkumoottorilla ryyditetty ”kansanhävittäjä” oli epätoivoinen, mutta toimiva viritys – natsinuorison lennettäväksi siitä ei ollut
Uutiset | 19.11.2025 21:05
Ennuste: Tästä tulee Black Fridayn myydyin laite
Uutiset | 18.11.2025 22:00
Varoitus rajusta viruksesta: Pyyhkäisee läpi maailman
Uutiset | 15.11.2025 23:02
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Pysäyttävä Nato-varoitus Ylellä: ”Ihan katastrofi”
Uutiset | 21.11.2025 13:19
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35

Uusimmat

Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Ulkoministeri Rubio: Rauhansuunnitelma on Yhdysvaltain tekemä ja toimii runkona neuvotteluille
Uutiset | 23.11.2025 9:48
Työnantajajärjestö haluaa eduskunnan muuttavan hoitajamitoituslakia – Krista Kiurukin näkee esityksessä ongelmia
Uutiset | 23.11.2025 9:00
Ilmatieteen laitos varoittaa liukkaudesta – maan keskiosissa aamulenkille lähdettävä varovasti
Uutiset | 23.11.2025 8:20
Suomi nousi maailman houkuttelevimmaksi kaivosalan investointikohteeksi
Uutiset | 23.11.2025 8:01
Keskustelut Yhdysvaltojen Ukrainan-rauhansuunnitelmasta alkamassa Genevessä
Uutiset | 23.11.2025 2:01
Tutkimus: Aurinkokunta viilettää avaruudessa paljon luultua nopeammin
Uutiset | 22.11.2025 22:30
Trump: Suunnitelma sodan päättämiseksi ei ole viimeinen tarjous Ukrainalle
Uutiset | 22.11.2025 21:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Soten kriisi veti keskustalaiset vakaviksi – ”Lapin taistelu on keskustan taistelu”
Uutiset | 22.11.2025 19:06
”Oikeissa asioissa haastetaan” – Repivä politiikka ei innosta keskustalaisia
Uutiset | 22.11.2025 14:29
Kaikkonen tarjoutuu pääministeriksi – ”Punasinihallituksen vaara on todellinen”
Uutiset | 22.11.2025 10:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Harri Broman aikoo ”painaa päälle”, jotta erityistalousalueet syntyvät Kajaaniin ja Imatralle
Uutiset | 23.11.2025 13:42
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Valtiovarainministeriö aloitti jo valmistautumisen vaaleihin – Orpon hallitus tyhjentänyt listoja
Uutiset | 23.11.2025 10:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Ilmailu | Neuvostoliiton huippuhävittäjän kyseenalainen rekordi: Pudotti kaksi isoa matkustajakonetta ja kuuluisan kosmonautin
Uutiset | 15.11.2025 21:10
Vesivaroitus koiran ulkoiluttajille – ”eläin ei osaa arvioida”
Uutiset | 20.11.2025 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sukupolvien välinen luottamus on rapautumassa – nuoret eivät ole laiskoja, vaan realiteettien puristuksessa
Mielipide | 21.11.2025 10:12
Lukijalta: Opetussuunnitelma remonttiin!
Mielipide | 20.11.2025 14:37
Lukijalta: Ammattikoulu ei nouse leikkaamalla
Mielipide | 20.11.2025 12:31
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24
Lukijalta: Palovaroitin voi olla tapaturmariski vanhusväestölle
Mielipide | 17.11.2025 15:14
Lukijalta: Kuka lähtee mukaan ajamaan miljoonalle suomalaiselle yhdenvertaista osinkoveroa? 
Mielipide | 20.11.2025 12:16
Vastine: Kelan kuntoutuspsykoterapia on osa toimivaa mielenterveyden hoitoa
Mielipide | 16.10.2025 10:09
Lukijalta: Tulevaisuutemme on tässä ja nyt
Mielipide | 20.11.2025 12:24

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan pitää pystyä herättämään enemmän tunteita, näkee puoluevaltuuston puheenjohtaja Karri Kallio
Keskusta | 23.11.2025 12:51
Kaikkonen uskoo keskustan kirikykyyn
Uutiset | 22.11.2025 13:46
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
Lapin vuodeosastot liipaisimella – Pohjoisen keskustapiirit varoittavat tuhoisista seurauksista
Uutiset | 17.11.2025 16:54
Keskustaan on tänä vuonna liittynyt ennätysmäärä uusia jäseniä – puoluesihteeri kertoo edessä olevasta järjestöuudistuksesta
Uutiset | 20.11.2025 8:00
”Se on tämän hallituksen surkeaa, surkeaa politiikkaa” – Länsirata, Itä-Suomi ja sote keskustan puoluevaltuutettujen pohdinnoissa
Uutiset | 21.11.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste