Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pienydinvoimalat mahdollistava ydinenergialain kokonaisuudistus eduskuntaan

12.3.2026 15:08
Lue lisää 
Blogi: Petri P. Pentikäinen
Petri P. Pentikäinen:

Kansallispelin kuihtuminen on kuva Suomen tilasta

23.8.2019 8:40, muokattu 4.11.2021 13:57
a– a+
Blogi

Kansallislaji pesäpallossa miesten mitalitaistelut käydään jälleen samoilla paikkakunnilla, viidettä vuotta peräkkäin.

Ja siitä, kun mestaruus on mennyt kolmen paikkakunnan ulkopuolelle, on vielä kauemmin: yksitoista vuotta. Eräänlainen oligopoli on kestänyt niin pitkään, että osa katsojista ei edes muista sitä aikaa, kun lajissa vallitsi terve kilpailu.

Viimeiseksi jääneenä kehityksen kautena 2005–2009 yleisömäärät nousivat, ja kamppailu mitaleista oli kovaa.

Pitkän Sotkamo-valtakauden jälkeen nähtiin uusia mestareita, kuten Kitee, Hyvinkää ja Pattijoki.

Tuo aika oli jotenkin raikasta ja toiveikasta. Sopuskandaalissa ryvettynyt laji oli nousemassa jaloilleen.

Vuosi 2009 jäi kuitenkin huuman huipuksi, jonka jälkeen yleisömäärien trendi on ollut laskeva koko tämän vuosikymmenen.

Pesäpallon kriisi on kuin analogia Suomen tilasta. Ratkaisuissa on viivytelty. On oltu niin paljon eri mieltä, että ei ole tehty mitään.

Kaikki on alkanut keskittyä huimaavaa vauhtia vain muutamalle kasvualueelle, ja yhä suurempi osa maasta on ajautunut riutumisen kierteeseen.

Viime syksynä kansallispeli sai pitkästä aikaa uuden mestarin Joensuusta. Riemun keskellä moni kommentaattori ennusti tästä kesästä tasaisinta aikoihin. Kuinkas kävikään, taas.

Lajiväen piirissä näyttää olevan eri käsityksiä yksinvaltiuden haitallisuudesta. Vuodesta toiseen jotkut sanovat: ”muiden on vain tehtävä asioita paremmin”. Näinhän sanotaan maakunnillekin.

On oltu niin paljon eri mieltä, että ei ole tehty mitään.

Mutta onko tarkasteltu kriittisesti, onko kansallispelin sisällä rakenteita, jotka pitävät yllä harvainvaltaa? Miksi esimerkiksi pudotuspelien lipputuloja ei jaeta, kuten joissakin muissa lajeissa?

Vääristääkö pelaajamarkkinoita se, että pelaajan, joka haluaa saavuttaa joskus elämässään mitalin, on käytännössä hakeuduttava neljän seuran muodostamaan menestysliigaan?

Aivan kuin uraa haluava joutuu hakeutumaan suuriin kaupunkeihin. Onko se pelkästään näiden vetovoima-alueiden omaa ansiota?

Pesäpallossa pysyvästi heikommilla ei ole mitään myytävää yleisölle ja sponsoreille: kausi päättyy aina ennenaikaisesti elokuuhun.

Tilanne syö myös hyvinvoivien seurojen tulosta. Yleisö leipiintyy jatkuvaan menestykseen, ja tulee paikalle vasta syksyllä.

Pääsarjan laajentaminen vuonna 2016 neljäntoista joukkueen sarjaksi on paljastunut vakavaksi virheeksi. Tasoerot ovat entistä suurempia, ja sarjan häntäpäähän on muodostunut heikosti menestyvä hissiosasto, joka sahaa kahden sarjatason väliä.

Suomikin on nykyisin entistä räikeämmin mitalisarjaa ja rupusakkia. Se leikkaa investointihalua ”Superpesis-Suomessa” ja aiheuttaa jopa työvoimapulaa.

Alueiden eriytyminen aletaan nähdä luonnonlakina, jolle ei tarvitse tehdä mitään. Joku myös hyötyy tilanteesta, joku ehkä jopa nauttii.

Kuitenkin, samalla tavalla kuin pesiksessä, heikommat alueet eivät katoa mihinkään, ja niiden tilan koheneminen parantaisi koko tuotteen menestystä.

Petri P. Pentikäinen Petri P. Pentikäinen on Mikkelin kaupunginvaltuutettu, jonka teemoja ovat mm. joukkoliikenne, katujen kunnossapito ja nuorten asiat.

Lue myös

Blogi
Petri P. Pentikäinen:

En ole luonnosta vieraantunut, jos haluan tietää myös eläimen näkökulman

Ilta-Sanomien hyvin tehdyssä jutussa käytiin läpi kinkun matka porsaasta suomalaiseen joulupöytään. Tuli tuottajan...
5.1.2026 10:01
Blogi
Petri P. Pentikäinen:

Erityisesti EU-aikana kiihtynyt tuhlauskulttuuri on viemässä meidät pimeyteen

Voisiko sellaista maakuntaa olla olemassa, joka julistautuisi kohtuuden maakunnaksi? Alueeksi, jossa ei tehtailla...
13.10.2025 14:05
Blogi
Petri P. Pentikäinen:

Nuorten asian pitää kiinnostaa jokaista kuntapäättäjää

Kuntien elämän ja kuoleman kysymys on, onko kunnassa paljon työikäisiä veronmaksajia. Vai onko...
23.5.2025 9:33

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Vesa Kallio:
Kaikki politiikka on myös maaseutupolitiikkaa
Blogi | 12.3.2026 13:09
Janne Kaisanlahti:
Virkavalta ei ole kansanvaltaa
Blogi | 11.3.2026 12:02
Katri Kulmuni:
Ulkopolitiikka ei voi olla rempallaan
Blogi | 9.3.2026 17:42
Hanna-Leena Mattila:
Ennaltaehkäisy on tehokkainta päihdepolitiikkaa
Blogi | 9.3.2026 14:43
Vesa Kallio:
Kiitos elämäni naisille
Blogi | 8.3.2026 6:00
Näytä lisää

Uusimmat

Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Keskusta tiukkasi syytä elintarvikemarkkinalain viivästymiselle – Essayahilta outo selitys
Uutiset | 12.3.2026 18:34
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Marttinen ei peruuta kiisteltyä määräaikaisuuslakia – ”Aivan äärimmäisen typerää, yksiselitteisen typerää”
Uutiset | 12.3.2026 18:01
Sote-valiokunta taas ilmiriidassa – Hallitus haluaa runnoa lakiesityksen väkisin läpi
Uutiset | 12.3.2026 17:52
Suomalaisten hakijoiden määrä moninkertaistui EU:n tärkeimmässä virkamieskilpailussa
Uutiset | 12.3.2026 17:45
Suomalaiset rauhanturvaajat pysyttelivät suojissa Libanonissa iskujen jatkuessa – Unifil: Varasuunnitelmia on valmiina
Uutiset | 12.3.2026 17:42
Israel laajensi evakuointikehotusaluetta Etelä-Libanonissa
Uutiset | 12.3.2026 17:17
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Keskusta tiukkasi syytä elintarvikemarkkinalain viivästymiselle – Essayahilta outo selitys
Uutiset | 12.3.2026 18:34
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen