Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ilmastopolitiikka

VTV: Orpon hallituksen ilmastosuunnitelmat eivät tue hiilineutraaliustavoitetta, Marinin hallitukselle puhtaat paperit

4.12.2025 14:02
Lue lisää 
Blogi: Petra Schulze Steinen
Petra Schulze Steinen:

En ole Carrie Bradshaw, mutta aiheeni on seksikäs: EU ja sen talous

10.7.2020 15:22, muokattu 10.7.2020 15:23
a– a+
Blogi

Minulle on ollut valtava pettymys nähdä, kuinka koronaepidemia alkuvaiheessaan korosti yhteenkuuluvaisuuden tunteen puutetta EU-maiden välillä.

Oli kuin isku vasten kasvoja huomata, etteivät jäsenvaltiot valinneet yhteistyön linjaa vaan eristäytyivät pyrkien kukin selviämään itsekseen.

Vaikka on selvää, että jäsenvaltiot haluavat suojata omia kansalaisiaan – niin on hyvä – olisin toivonut enemmän yhteistyötä tavoitteen saavuttamiseksi.

Nyt rajoituksia on maittain purettu, rajoja ryhdytty avaamaan ja uutta normaalia määrittelemään.

Tunnelmat ovat varovaisen positiiviset, eikä siksi ole mukava kaivaa mörköä kaapista.

Olen kuitenkin huolissani koronan vaikutuksista talouteen;  erityisesti siitä, että kriisin jälkivaikutukset voivat aiheuttaa noidankehän, joka voimistaa eriarvoistumista ja kuormittaa julkista taloutta entisestään paitsi sosiaaliturvakustannusten myös erilaisten epäsuorien, esim. terveydenhuoltoon liittyvien vaikutusten muodossa. 

Jos esimerkiksi liiketoiminta ei joillain aloilla ole kannattavaa uuden normaalin ehdoilla, investointeja lykätään, yrityksiä ajautuu konkurssiin, työttömyys kasvaa ja terveys- ja mielenterveysongelmat lisääntyvät.

EU:n bruttokansantuotteen on arvioitu laskevan tänä vuonna noin 8%.

Vastaavaa jyrkkää pudotusta ei ole koettu sitten sotien välisen maailmantalouden kriisin 1929. Suomen talous supistuu eri arvioiden mukaan 5–13%.

Maailmanmarkkinoilla korttipakkaa sekoitetaan nyt uudelleen

Komissio katsoo kuitenkin, että Euroopan talouden suunta olisi positiivinen jo ensi vuonna.

Nähdäkseni arvioiden toteutuminen tulee riippumaan siitä, kuinka nopeasti taloudet eri puolilla Eurooppaa saadaan käynnistymään, ja siitä, tuleeko syksyllä toinen korona-aalto, ja kuinka nopeasti löydetään rokote tai lääke.

Talouskasvu on edellytys julkisen talouden tasapainolle ja erityisen tärkeätä maalle, jonka demografiarakenne  on kuten Suomessa: työikäisten suhde eläkkeellä oleviin pienenee nopeasti.

Suomi on selvinnyt koronasta Euroopan mittakaavassa hienosti.  Taloutemme on kuitenkin ulkomaankaupasta riippuvainen ja ongelmat muualla Euroopassa heijastuvat tuotteidemme kysynnän heikentymisen myötä myös kotimaahan.

Tästä syystä tietyn asteinen eurooppalainen solidaarisuus talouden käynnistämiseksi koronaseisokin jälkeen on mielestäni tärkeätä ja pidemmällä aikavälillä Suomenkin etu: Jos EU ei ole kilpailukykyinen, ei sen jäsenvaltioillakaan mene hyvin.

Saksan liittokansleri Angela Merkel sanoo, että ”Eurooppa voi selvitä tästä kriisistä vahvempana, jos olemme valmiita kaikkine eroinemmekin löytämään yhteisiä ratkaisuja; kun olemme valmiita tarkastelemaan maailmaa toisten silmin.” 

Tätä kuvaa mielestäni myös Saksan asennoitumisen muutos EU:n jälleenrakentamisrahastoon.

Vielä vuosi sitten Saksa olisi ’neljäksi nuuaksi’ maaksi kutsuttujen Ruotsin, Hollannin, Itävallan ja Tanskan ohella tyrmännyt ehdotuksen, jonka mukaan jäsenvaltioille voidaan antaa tukia, joita ei ole tarkoituskaan periä takaisin.

Nyt Saksa – selkeästi suurimpana taloudellisen vastuun kantajana  – on ottanut komission ehdotukseen selkeästi myönteisemmän kannan, ja listaa yhtenä tärkeimmistä tavoitteistaan juuri alkaneelle EU:n puheenjohtajuuskaudelleen ratkaisun löytämisen Euroopan jälleenrakennusrahastoehdotukseen.

Paljon on puhuttu siitä, mikä osuus jälleenrakennusrahastosta voidaan antaa lainoina ja mikä suorana tukena.

Toki liikaa ei voi antaa suorana tukena – se on selvää – mutta vähintään yhtä oleellista olisi kiinnittää huomiota rahojen käyttöön EU:n taloutta voimistavalla tavalla, ja erityisesti pahimmin velkaantuneissa maissa talouden vakauttamista edesajaviin rakenneuudistuksiin, jotta emme viimeistään 10 vuoden kuluttua ole uudelleen samassa tilanteessa.  

Selvää on, että kriisi olisi pystyttävä kääntämään eduksi.

Tällä hetkellä suurimmaksi kädenväännöksi EU:n heinäkuun huippukokoukseen näyttääkin muodostuvan juuri se, kuinka saadaan varmistettua myönnetyn tuen mahdollisimman järkevät käyttö: yhtäältä koronasta eniten kärsineet, ja jo valmiiksi pahimmin velkaantuneet maat kuten Italia puoltavat tukea saavan jäsenmaan itsenäistä päätöksentekoa rahan käytöstä – blankkosekki – ja neljä nuukaa, erityisesti Hollanti puoltavat rahoituksen tiukkaa ehdollisuutta.

Puheenjohtajamaa Saksa ehdottaa kompromissia, jonka mukaan jäsemaat päättäisivät tuesta määräenemmistöllä.

Verrattuna komission alkuperäiseen ehdotukseen, jonka mukaan jäsenvaltioiden suunnitelmien tuli ottaa huomioon EU:n vakaus-ja kasvusopimuksen puitteissa jäsenvaltioiden taloudenpitoon annetut suositukset, ja joiden pohjalta komissio olisi tehnyt päätöksen, vahvistaa Saksan kompromissiehdotus jäsenvaltioiden asemaa.

Onko tämä hyvä vai huono asia, tulisi viime kädessä riippumaan siitä, millä asenteella varustetut jäsenvaltiot kulloinkin muodostaisivat määräenemmistön.

Tästä syystä uskon, että neljä nuukaa, erityisesti Hollanti, tulevat vielä esittämään lisävaateita.

Mahdollisen yksimielisyyden edellyttäminen – mikä sinänsä vahvistaisi pienten jäsenmaiden kuten Suomen asemaa – tulisi nähdäkseni kuitenkin torpedoimaan jälleenrakennusrahaston luoman mahdollisuuden uudistuksille, joita EU (ja sen jäsenmaat) tulee tarvitsemaan, jos haluamme välttää riippuvuuden Kiinasta ja USA:sta.

Tällaisesta riippuvuudesta saa esimakua jo nyt, jos lähtee – kuten minä viime viikolla – hankkimaan WLAN ”mokkulaa” tai kännykkäsovellusta, jolla voi etäohjata kodinkoneiden toimintaa: silmiin pistää eurooppalaisten vaihtoehtojen täydellinen puute.

Valinta on tehtävä kiinalaisen ja USA:laisen välillä.

Kotitalouksilla tuskin on salaisuuksia, jotka kiinnostavat em. maiden salaista tiedustelua, mutta valtioiden osalla tilanne saattaa olla toinen.

Jos EU:n heinäkuun huippukokouksessa saadaan lyötyä periaatetason päätös lukkoon EU:n monivuotisen talouskehyksen yhteyteen kaavailtavasta jälleenrakennusrahastosta, alkaa kädenvääntö yksityiskohdista.

Selvää on, että kriisi olisi pystyttävä kääntämään eduksi.

Nyt on korkea aika kehittää EU:n kilpailukykyä ja parantaa omavaraisuuttamme erityisesti strategisesti tärkeillä aloilla, kuten ympäristöystävällinen vety(polttoaine)teknologia tai 5G infrastruktuuri ja muu digitalisaatiota tukeva teknologia.

Maailmanmarkkinoilla korttipakkaa sekoitetaan nyt uudelleen ja EU-maiden ainoa mahdollisuus pärjätä tai ylipäätään pysyä pelissä mukana on panostaa eurooppalaiseen yhteistyöhön – joka voi tarkoittaa myös sitä, että pidemmän aikavälin edun saavuttaminen saattaa edellyttää lyhyen aikavälin edun sivuuttamista.

Petra Schulze Steinen Petra Schulze Steinen on johtava oikeudellinen neuvonantaja Euroopan keskuspankissa, aluevaltuutettu ja keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja Pirkanmaalla, kolmen lapsen äiti ja saunahullu kulttuuriperinnön kunnostaja.

Lue myös

Blogi
Petra Schulze Steinen:

Piiloleikkiä todellisuuden kanssa – mitä Saksassa tapahtuu?

Sunnuntaina 15.6.2025 Saksassa vietettiin kansallista ”veteraanipäivää” ensimmäistä kertaa toisen maailmansodan päättymisen jälkeen. Saksa...
17.6.2025 10:07
Blogi
Petra Schulze Steinen:

Pirhan aluehallitus joutuu tekemään arvovalintoja päättäessään ikäihmisten päivätoiminnasta

Enpä edellistä blogitekstiäni kirjoittaessa osannut arvata, minkä huomion ikäihmisten päivätoiminnan muuttaminen etämuotoon tänä...
4.4.2025 9:43
Blogi
Petra Schulze Steinen:

Hyvinvointialueilla tapahtuu – välillä järki saattaa jäädä narikkaan 

Pirhan aluevaltuuston kokouksessa 17.12.2024 keskusteltiin kolme tuntia asiakasmaksujen korotuksista ja noin neljä tuntia...
27.1.2025 16:03

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Antti Kaikkonen:
Itsenäinen Suomi on puolustamisen arvoinen
Blogi | 4.12.2025 18:31
Vesa Kallio:
Hallitus epäonnistui yhdessä tärkeimmistä hankkeistaan
Blogi | 3.12.2025 10:03
Teemu Knuutti:
Kuinka keskusta varmistaa tulevaisuutensa kaksikielisellä Pohjanmaalla?
Blogi | 3.12.2025 9:54
Hilkka Kemppi:
Isovanhemmat ja koulutus ovat onnellisen elämän voimavaroja 
Blogi | 2.12.2025 19:27
Elsi Katainen:
Suomen oltava aktiivinen sotilaallisen liikkuvuuden hankkeissa
Blogi | 1.12.2025 17:12
Näytä lisää

Uusimmat

Väitös: Halpa perustutkimus paljastaa kohonneen aivoinfarktiriskin
Uutiset | 4.12.2025 22:00
Tutkinta: Putin ”moraalisessa vastuussa” brittinaisen novitšok-kuolemasta
Uutiset | 4.12.2025 21:34
Keskustanuoret kehottaa hallitusta jättämään vaalijärjestelmän rauhaan
Uutiset | 4.12.2025 19:05
UPM ja Sappi aikovat yhdistää paperintuotantoaan – tavoite perustaa yhteisyritys ensi vuoden lopulla
Uutiset | 4.12.2025 18:19
Auerin veljen mukaan sijaisvanhemmilla oli ”erittäin lämpimät, hyvät ja avoimet välit” lapsiin
Uutiset | 4.12.2025 17:43
Kaikkonen hakisi kasvua korjausrakentamisesta – ”Homekouluja kuntoon”
Uutiset | 4.12.2025 17:33
Kiuru: Hallituksen sote-leikkaus teknologiaa lisäämällä ei ehdi ensi vuoden budjettiin – Juuso toivotti valiokunnan jäsenille jaksamista
Uutiset | 4.12.2025 16:39
Pääministeri Orpo: En näe EU:n yhteisvelkaa mahdollisena Ukrainan tueksi
Uutiset | 4.12.2025 16:07
Valtonen: Tapa, jolla Ukrainan sota päättyy, muokkaa turvallisuutta ja vakautta laajasti
Uutiset | 4.12.2025 15:50
”Hävytöntä!” – Katri Kulmuni järkyttyi hallituksen vaalisuunnitelmasta
Uutiset | 4.12.2025 15:20
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Nato-maan kenraali järkyttyi: ”Yhteydet on katkaistu”
Uutiset | 3.12.2025 22:02
Yllätystieto: Fysioterapia ei välttämättä autakaan tähän – ”Sama vaikutus nähtiin lumehoidolla”
Uutiset | 2.12.2025 21:35
Toimittajalta | Essayahin susijahtilaki on täysi susi – luokatonta valmistelua ei voi hyväksyä
Uutiset | 1.12.2025 17:13
”Jopa hallituksen koko kauden huonoin esitys” – persuilu ulkomaalaisopiskelijoilla sai keskustalta täystyrmäyksen
Uutiset | 3.12.2025 17:06
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Tutkimus: Pysäyttävä tieto ”kaljamahasta”
Uutiset | 2.12.2025 23:20
FT: Eurooppalaisen vaatejätin tuotteet palasivat Venäjälle
Uutiset | 2.12.2025 8:20
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19
Puolustusministeriön uusi pomo: Kylmäävä havainto Venäjästä
Uutiset | 27.11.2025 17:37
Pitäisikö lakkautettuja varuskuntia palauttaa? Kaikkonen nostaa esiin Pohjois-Karjalan prikaatin
Uutiset | 27.11.2025 12:05
Moni ei tunnista ikävää sairautta, sanoo tutkimus – ”Voi johtaa pysyviin arpiin”
Uutiset | 27.11.2025 22:11
Jomottava sairaus leviää – Erityisesti länsimaissa
Uutiset | 27.11.2025 21:46
Historia | Taistelulaivoista viimeinen myöhästyi sodasta – kohtalo vei laivastoparaateihin ja naulatehtaalle
Uutiset | 3.12.2025 21:03
Huoli heräsi: Aivokuumetta aiheuttava tauti leviää vauhdilla
Uutiset | 3.12.2025 9:10
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Väitös: Halpa perustutkimus paljastaa kohonneen aivoinfarktiriskin
Uutiset | 4.12.2025 22:00
Tutkinta: Putin ”moraalisessa vastuussa” brittinaisen novitšok-kuolemasta
Uutiset | 4.12.2025 21:34
Keskustanuoret kehottaa hallitusta jättämään vaalijärjestelmän rauhaan
Uutiset | 4.12.2025 19:05
UPM ja Sappi aikovat yhdistää paperintuotantoaan – tavoite perustaa yhteisyritys ensi vuoden lopulla
Uutiset | 4.12.2025 18:19
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Suolen umpipussitaudin taustalla on usein länsimaissa tuttu ongelma
Uutiset | 29.11.2025 15:19

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Veikkaus peri maksamansa voiton takaisin
Mielipide | 4.12.2025 9:12
Lukijalta: Pankkien luotonantokvartaali on 15 vuotta
Mielipide | 3.12.2025 13:24
Lukijalta: Talouskasvu on niukkaa, jos kuluttajien luottamusta tulevaisuuteen ei palauteta
Mielipide | 3.12.2025 13:18
Lukijalta: Toimiva liikenneinfrastruktuuri tukee ihmisten elinoloja
Mielipide | 2.12.2025 15:25
Lukijalta: Suomen ehdotus on pahasti myöhässä – saattaa silti toteutua
Mielipide | 27.11.2025 15:36
Lukijalta: Keskustan suuntana keskiluokan etupuolue?
Mielipide | 2.12.2025 15:16
Lukijalta: Kun pulla tulkitaan riskiksi, hukkaamme jotain olennaista
Mielipide | 27.11.2025 15:02
Lukijalta: Muovi ei kuulu peltoon – eikä sen ongelmaa voi enää lakaista mullan alle
Mielipide | 28.11.2025 9:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09
Kurviselta avaus: Puolustusvoimien aluetoimisto Kauhavalle
Uutiset | 2.12.2025 11:25
Tuomas Kettusen usko aluepolitiikan voimaan ei horju – ”Se ei ole keneltäkään pois”
Uutiset | 30.11.2025 8:00
Eveliina Lohko Keskustan Karjalan Keskustan johtoon – Piiri vaatii apua Itä-Suomelle
Uutiset | 29.11.2025 18:34
Karri Kallio on Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin uusi puheenjohtaja 
Uutiset | 29.11.2025 12:09

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen