Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 

Puoluekenttä ei uudistu kabinettisopimuksilla vaan vaaliuurnilla

Suomenmaa 14.8.2019 4:00, muokattu 13.8.2019 18:32
a– a+
Pääkirjoitus

SDP:n veteraanikansanedustaja Erkki Tuomioja toisti viikonvaihteen lehtihaastattelussa vanhan ideansa vasemmistoliiton ja SDP:n yhdistämisestä. Vasemmistoliittolaiset ovat hänen mielestään valtaosin sosiaalidemokraatteja, ja puolueita erottavat vain historialliset syyt.

Tuomioja esitti puolueiden yhdistämistä ensimmäisen kerran jo lähes parikymmentä vuotta sitten, joten ajatus ei ollut uutuudella pilattu.

Myös ehdotuksen vastaanotto oli sama kuin aina ennenkin. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson torjui sen välittömästi, eikä kannatusta tullut SDP:n suunnaltakaan.

Tuomiojan perustelut ovat sinänsä järkeviä. SDP:llä ja vasemmistoliitolla on paljon yhteistä. Laittamalla hynttyyt yhteen syntyisi teoriassa Suomen suurin puolue.

Yksi plus yksi on tässä tapauksessa kuitenkin vähemmän kuin kaksi. Suomen puoluehistoria ei tunne yhtään esimerkkiä onnistuneesta puoluefuusiosta.

Viimeksi yhdistämistä kokeiltiin 1980-luvun alussa, kun konkurssikypsä Liberaalinen kansanpuolue liittyi keskustapuolueen jäsenjärjestöksi. Yhteinen kannatus ei noussut ainakaan mainittavasti, ja liitto purettiin muutaman vuoden päästä.

Fuusio saattoi vain vauhdittaa LKP:n katoamista puoluekartalta.

Historia kertoo senkin, että SDP:n vasemmalla puolella on ollut aina tilaa radikaalimmalle vaihtoehdolle.

Vasemman laidan puolueiden toiminta kiellettiin 1930-luvun oikeistopaineissa. Toisen maailmansodan jälkeen kommunistien ja kansandemokraattien vaalijärjestö SKDL tuli sitten ryminällä eduskuntaan. Se tavoitteli aina 1960-luvulle saakka jopa suurimman puolueen asemaa.

Suomen puoluehistoria ei tunne yhtään esimerkkiä onnistuneesta puoluefuusiosta.

Suomen puoluekenttä on kyllä kokenut suuria muutoksia sadan vuoden aikana. Ne ovat tapahtuneet kuitenkin aina äänestäjien tahdosta eikä puolueiden kabinettisopimusten ansiosta.

Tämän vuosikymmenen eduskuntavaalit ovat hyvä esimerkki puoluekentän uusiutumisesta.
Perussuomalaiset ovat kolme kertaa peräkkäin saaneet lähes 40 kansanedustajaa, kahdesti Timo Soinin ja viimeksi Jussi Halla-ahon johdolla. Myös vihreät ovat kiivenneet jo suurehkojen puolueiden sarjaan.

Perussuomalaisia ja vihreitä yhdistää nousu muutaman kansanedustajan pikkuryhmästä. Vihreät saivat ensimmäiset edustajansa 1980-luvulla, perussuomalaiset 1990-luvulla.
Äänestäjät ovat saneeranneet myös puolueita pois eduskunnasta.

Edellä kuvattu liberaalien joutsenlaulukin oli pitkän kehityksen tulos.

Hallitusmuototaistelun seurauksena syntynyt edistyspuolue sai vuoden 1919 vaaleissa vielä 26 edustajaa mutta hiipui siitä alle kymmenen edustajan ryhmäksi jo ennen toista maailmansotaa.

Toisen maailmansodan jälkeen edistyspuolue jakautui ja vaihtoi muutaman kerran nimeäänkin, mutta se ei puoluetta pelastanut. Liberaaleille ajatuksille on kyllä ollut tilausta äänestäjien keskuudessa, mutta he ovat löytäneet muista puolueista tehokkaampia kanavia niiden ajamiseen.

Suomen puoluekenttä muuttuu myös tulevaisuudessa jos ja kun äänestäjät niin tahtovat. Keinotekoisia fuusioita ei kannata kabineteissa ryhtyä rakentelemaan sen paremmin vasemmalla, keskellä kuin oikeallakaan.

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Aihetunnisteet

puolue SDP tuomioja vasemmistoliitto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Pääkirjoitukset

Media-alan tilanne on murheellinen
Pääkirjoitus | 7.12.2023 21:00
Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät
Pääkirjoitus | 4.12.2023 21:00
Sisäpolitiikka on rempallaan
Pääkirjoitus | 1.12.2023 21:00
Keskusta nosti kapinalipun ja ilmoitti, että se ei suostu hyvinvointialueiden pakkosäästöihin
Pääkirjoitus | 27.11.2023 21:00
Keskustan vaihtoehtobudjetti kelpaa iltalukemiseksi hallituksen ministereillekin
Pääkirjoitus | 24.11.2023 21:00

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
NewNew Polar Bear -aluksen kapteeni on vangittu – epäillään Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta
Uutiset | 9.5.2025 12:53
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen
Uutiset | 9.5.2025 21:35
Hallitus kaavailee kiristystä työttömien karenssiin
Uutiset | 9.5.2025 12:22
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mikä äitiydessä on parasta? Entä vaikeinta? – Keskustan kansanedustajat ja mepit kertovat
Uutiset | 11.5.2025 9:00
Vanhempainvapaalta palannut Annika Saarikko: Äitiys on opettanut vaeltamaan tunnekartaston jokaisella laidalla
Uutiset | 11.5.2025 8:55
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste