Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Tutkimusraportti lyttää suomalaiset talousennusteet: ”Ennustajat eivät tiedä, missä ollaan”

11.8.2026 12:17
Lue lisää 
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Näkökulma
Marinin hallitus kävi kuilun partaalla jo viime kevään kehysneuvotteluissa. (Kuva: Lauri Heikkinen / Valtioneuvoston kanslia)

Ellei meno muutu, Marinin hallitus ei pääsiäistä näe

Vähemmistöhallituskin on hajotusvaaleja parempi vaihtoehto, Pekka Pohjolainen kirjoittaa näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 19.11.2021 15:40, muokattu 20.11.2021 11:47
a– a+
Näkökulma

Alkavaa viikonloppua voi huoletta luonnehtia kotimaiseksi politiikan superviikonlopuksi.

Koolla on neljä hallituspuolueiden puoluevaltuustoa eri puolilla Suomea ja puolueiden sisäisten asioiden lisäksi hallitusyhteistyön tila puhuttaa varmasti – osin luultavasti jopa niin sanotuin suurin kirjaimin.

Pääministeri Sanna Marinin hallitukselle syksy on ollut umpisurkea.

Alkusyksyn budjettiriihen hallitus selvitti vielä lykkäämällä hankalia asioita osin eteenpäin. Veikkauksen edunsaajien jo sovituista leikkauksista leimahti kuitenkin jupakka, joka myrkytti ilmapiirin perin pohjin ja jumitti jotenkuten kitkuttamaan lähteneen punamulta-akselin.

On joutavaa enää väitellä siitä, kuka veikkausveivauksessa oli oikeassa ja kuka väärässä ja kuka kävi tönäisemässä kenetkin bussin alle. Puolueiden ja puolueihmisten henkiseen rakenteeseen kuuluu nähdä vika aina vastapuolessa, ei koskaan omassa toiminnassa.

Poliittisista pöytätavoista voisi joku vanhempi valtiomies tai -nainen kyllä pitää luennon kiistaosapuolille. Ainoita voittajia olivat oppositio ja Veikkauksen edunsaajat, jotka pelastuivat leikkauksilta ainakin vielä vuodeksi.

Sekä keskustan että demarien olisi pitänyt kyetä nousemaan poteroistaan ja todeta, että pieleen meni ja vikaa oli kummassakin. Mitään puhdistavaa keskustelua ei ole kuitenkaan käyty ja asia jäi virtahevoksi hallituksen kammariin. Marin kokee ilmeisesti myös keskustan loanneen ja kampittaneen häntä tahallaan.

Vaikka tästä ei sinänsä lie ollut kyse, kritiikki Marinin johtamista, pelisilmän puutetta ja laitavasemmistolaista ajattelua kohtaan on keskustassa kovaa. Nurinaa on kuulunut SDP:stäkin, niin itsevaltaisesta johtamisesta kuin ”nuorekkaista” imagotempuistakin.

Oireellista oli, että valtiovarainministeri Annika Saarikko lähti jostakin syystä tv-kameroiden edessä moittimaan pääministeriä siitä, että tämä ei saanut hallituksen rivejä kokoon EU:n ilmastotaksonomiassa, vaikka keskusta sai ajettua oman kantansa läpi. Jälkikäteen Saarikko tosin pahoitteli sanavalintojaan pääministerille.

Kun Saarikko valittiin viime syksynä keskustan johtoon, moni uskoi hallituksen sisäisen kemian paranevan. Toisin on käynyt, ja nyt tilanne on vielä huonompi.

Konfliktit varsinkin vihreiden kanssa ovat jatkuneet ja kärjistyneet ja poliittisessa nokittelussa on nähty jopa kostonkierrettä. Helpottaako ammattipoliitikoksi tiedetyn Emma Karin siirtyminen hallitusviisikkoon Maria Ohisalon äitiyslomatuuraajaksi tilannetta, jää lähikuukausina nähtäväksi.

Keskustaa ahdistaa hallituselossa myös se, että se kokee joutuvansa kamppailemaan jatkuvasti yksin neljää muuta puoluetta vastaan. Hallituksen toisen porvaripuolueen RKP:n koetaan juoksevan pääministerin helmoihin lähes asiassa kuin asiassa.

Pääministeri Sanna Marin, valtiovarainministeri Annika Saarikko ja sisäministeri Maria Ohisalo eduskunnan kyselytunnilla torstaina. (LEHTIKUVA / VESA MOILANEN)

Joulukuussa Marinin hallitus tekee tällä tietoa viimeisen megaluokan poliittisen päätöksensä, kun se päättää uusien hävittäjien hankinnasta ilmavoimille.

Näennäisesti melko epäpoliittiseen, mutta turvallisuuspoliittisesti merkittävään ja kauaskantoiseen päätökseen tarvitaan poliittinen hallitus. Tuskinpa yhdelläkään hallituspuolueella on myöskään haluja kriisiyttää hallituseloa tammikuun aluevaalien alla. Eduskunnan budjettikiireet, joulunaika ja istuntotauko saattavat nekin rauhoittaa tilannetta.

Kevätkaudella hallitusta odottaa kuitenkin raskas kattaus asioita työllisyyspäätöksistä kehysratkaisuun. Jos ilmastotoimista, EU-linjasta tai talouspolitiikasta ei löydy enää yhteistä säveltä, hallitus on periaatteessa helppo kaataa niihin.

Mutta entäpä sitten? Hyvin tiedossa on, että uuden toimintakykyisen hallituksen kokoaminen nykyisestä eduskunnasta voi olla kiven alla.

Ennenaikaiset eduskuntavaalit – joita ei ole nähty sitten 1970-luvun – olisivat kannatuskuopassa yhä rypevälle keskustalle luultavasti karmea katastrofi. Myös SDP olisi suuressa vaarassa menettää pääministeripuolueen asemansa. Oppositio kuittaisi ja kiittäisi.

Hallitusten hajottaminen vaalitaktisista syistä on myös moraalisesti kestämätöntä. Eduskunnat on tarkoitettu istumaan koko vaalikauden, mieluummin hallituksetkin. Hajotusvaalien pitää olla aina vihoviimeinen ja pahnanpohjimmainen vaihtoehto.

Marinin hallituksen lienee sittenkin viisainta yrittää vielä jatkaa vaikka hammasta purren ja kirjoittaa vielä uskottava yhteinen tarina loppuvaalikaudelle, muuten voi periä hukka.

Yksi, joskin meikäläisessä poliittisessa kulttuurissa epäsovinnainen vaihtoehto saattaisi tosin olla: hallituksen jatkaminen punavihreänä vähemmistöhallituksena ilman keskustaa vaikkapa sopimuksella, jossa keskusta lupautuisi takaamaan hallitusohjelmassa yhteisesti sovitut asiat ja muu olisi muuta.

Riskinottoa sekin olisi, mutta ei välttämättä yhtään ideologisesti kirjavaa ja riitaista monipuoluehallitusta huonompi vaihtoehto.

Kannattaisikohan edes kokeilla?

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

hallitusyhteistyö marinin hallitus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Etenkin Itä-Suomen pohjavesissä ja järvien vedenkorkeuksissa jatkuu kuivuustilanne
Uutiset | 11.8.2026 16:19
Hinta jopa 100 000 dollaria kuukaudessa – Trumpin somepostauksien ohituskaista on kerännyt kymmenkunta maksavaa tilaajaa
Uutiset | 11.8.2026 16:08
Kolumbiaa ravistelleen maanjäristyksen uhriluku nousee: kuolleita lähes 170 ja loukkaantuneita yli 600
Uutiset | 11.8.2026 15:18
PTT vastaa Kalevi Sorsa -säätiön kritiikkiin: Ennusteet ovat tarkkoja ja palvelevat talouspolitiikan valmistelua
Uutiset | 11.8.2026 14:24
Maanjäristys pani Kolumbiassa asuvan suomalaisen arjen sekaisin jääkaapin sisältöä myöten – ”Jopa 80-vuotias naapuri sanoi, että ei muista tällaista tapahtuneen”
Uutiset | 11.8.2026 14:06

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
MTK: Valtion käynnistettävä välittömästi viljan osto afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueelta – ”Puinnit ovat jo käynnissä”
Uutiset | 10.8.2026 18:36
Kansanedustaja järkyttyi Tuusulan tapauksesta – muistelee omaa takaa-ajotilannettaan 
Uutiset | 10.8.2026 15:28
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Mediat: Trump siirrettiin kontissa sotilaskoneeseen – syynä pelko Iranin aikeista
Uutiset | 11.8.2026 8:52
Uusi junayhteys Oulusta Haaparantaan saapui ensimmäistä kertaa Ruotsiin – näin usein vuoroja ajetaan
Uutiset | 10.8.2026 8:28
Äärioikeistolaisen AfD:n suosio kasvoi Saksassa entisestään – tutkijan mukaan syynä on ”yleinen kriisimieliala”
Uutiset | 10.8.2026 17:44
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etenkin Itä-Suomen pohjavesissä ja järvien vedenkorkeuksissa jatkuu kuivuustilanne
Uutiset | 11.8.2026 16:19
Hinta jopa 100 000 dollaria kuukaudessa – Trumpin somepostauksien ohituskaista on kerännyt kymmenkunta maksavaa tilaajaa
Uutiset | 11.8.2026 16:08
Kolumbiaa ravistelleen maanjäristyksen uhriluku nousee: kuolleita lähes 170 ja loukkaantuneita yli 600
Uutiset | 11.8.2026 15:18
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Naisehdokkaiden taloudellinen tukeminen on investointi keskustan tulevaisuuteen
Mielipide | 11.8.2026 12:34
Lukijalta: Nuori saa olla nuori
Mielipide | 11.8.2026 12:24
Lukijalta: Käytöstavat ovat koulun tärkein oppiaine
Mielipide | 11.8.2026 12:17
Lukijalta: Onko palometsänhoitomme riittävää – olemmeko varautuneet tuleviin mahdollisesti helteisiin kesäkausiin?
Mielipide | 10.8.2026 13:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste