Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Mielipide
(Kuva: Lehtikuva / Roni Rekomaa)

Kotimaiset elintarviketuottajat vähittäiskaupan rahoittajia

Lauri Jokinen 19.9.2022 10:30, muokattu 19.9.2022 10:30
a– a+
Mielipide

Suomen liittyminen Euroopan unioniin oli työläs ja onnistui tietääkseni Saksan myötävaikutuksella, jolla saatiin muut EU-maat hyväksymään Suomen maataloudelle pohjoisen alueen tuet, mitkä tarvittiin tässä yhdistymisessä maataloustuotteiden tuottajahintojen ”harmonisoinnin” takia.

Tämän seurauksena suomalaisen maidon tuottajahinta puolitettiin ja kaupan osuus tuplattiin. Yksikköhinta ei vielä sinänsä se varsinainen ongelma sille, minkä tasoisia katteita nämä kaksi ruokaketjun eri osat saavat omilla liiketoimillaan.

Liittymistä mainostettiin mm ruuan hintojen alenemisella. Joo, aleni, mutta vain kaupalle, joka ei sitten kuitenkaan luopunut näin saavuttamasta edusta, jossa olisi pitänyt antaa ruuan kaupalle alentuneen hinnan siirtyä kaupan hintoihin kuluttajille asti. Näin ei kuitenkaan päässyt käymään. Miksi?

Vuosia sitten kävi Jyväskylän uudella, Euroopan nykyaikaisimmalla meijerillä tuhansia vieraita. Meijerin esittelyssä kerroin samalla silloisen maitolitran hintajakauman. Tuottajan osuus oli 60 prosenttia, meijerin 15 prosenttia, kaupan 17 prosenttia ja pakkauksen loppu. Eräässä ryhmässä ollut kauppias valitteli kaupan osuutta pienenlaiseksi.

Minulta meni viitisen sekuntia, kun vastasin hänelle, että ei huolta, te saatte osuutenne paljon useammin, kuin maidontuottajat. Asia jäi silleen lähes kolmeksi vuosikymmeneksi, kunnes parisen vuotta sitten kuulin tuottajan osuuden pudonneen puoleen noin 30 prosenttiin, meijerin nousseen 17 prosenttiin ja kaupan osuuden lähes kaksinkertaistuneen niinikään noin 30 prosenttiin. Ajatellaanpa tätä asiaa eräällä lailla varastokierron kautta. Maidontuottajan 1000 euroa tuottaa 300 euroa kerran kuussa, meijeri 170 euroa kahdesti kuussa laskutusjaksojen ollessa parin viikon välein.

Kauppa saa tuhannesta eurosta lyhyen myyntiajan maidoista parhaimmillaan jopa kymmenen kertaa kuukaudessa tuon 300 euroa. Näin varastokierrolla laskettuna tuottaja saa vuodessa tuottoa 1000 eurolle 3600, meijeri 4200 ja kauppa 36 000 euroa.

Alkutuottaja ja jalostusporras joutuvat maksamaan omat tuotantokustannuksensa ennen tuotteista saatavaa tuloa. Kauppa maksaa myymistään lyhyen myyntiajan elintarvikkeista vasta jälkikäteen eli vasta sitten kun tuotteet on jo myyty.

Lyhyen myyntiajan elintarvikkeiden kaupassa kauppa ei tarvitse omaa rahoitusta, koska elintarvikekauppa rahoittaa itse itsensä.

Tämä kaupan osuus ei tarkoita niitä yksityiskauppiaita, jotka ovat jonkun ketjun jäseniä. Hehän ovat usein isäntäketjuunsa nähden vastaavassa asemassa tuottajien kanssa eli kauppaketjun armoilla.

EU näyttäisi olevan kaupallisten toimijoiden instrumentti.

Tuottajille maksetut tuottajahinnat putosivat jostain syystä samoihin aikoihin, kun liityttiin EU:n tai siinä vaiheessa, kun liityttiin euroon. Noihin aikoihin tapahtui tuottajan kannalta kaksi merkittävää hintojen muutosta. Maidon tuottajan osuus maitolitran hinnasta putosi noin puoleen entisestä ja samanaikaisesti väkilannoitteiden ja muidenkin tuotantopanosten hinnat nousivat huomattavasti. Ja tälle nousulle ei loppua näy. Sen sijaan tuottajille maksettavat hinnat on jäädytetty kauppaketjujen hallitsevan markkina-aseman seurauksena lähes sille tasolle, mihin ne unioniin liityttäessä jäivät!

Näistä unioniin liittymisen seurauksista syntyi tuottajille tulokuoppa, jota sitten ryhdyttiin täyttämään niillä kuuluisilla EU-tuilla. Tässä toteutuu eräänlainen tulonsiirto, jossa veronmaksajien rahaa siirretään tuottajien kautta elintarvike- ja tarvikekaupalle. Tuottajat toimivat tuon rahan välikätenä. Lisäksi alkutuottajia rasittavat EU-tukien saannin edellyttämät valvonnat ja usein pikkutarkat tarkastukset. Valvontakoneisto ei sekään ole ilmainen.

Ruoka, metsä ja kotimainen energia ovat omissa käsissämme ja niissä riittää työtä. Sen lisäksi ne on koko ajan otettavissa tarmokkaampaan käyttöön kun vain tahtoa ja ymmärrystä riittää.

Ei riitä, että vain Suomessa toteutuisi ruokaketjun eri osien tuottavuutta seuraava indeksi. Tämä ongelma koskee kaikkien maailmassa tuotettujen käyttötavaroiden tuotanto- ja markkinointikejuja. Niin kahvin-, banaanien-, puuvillatuotteiden-, teollisuuden arvometallien ja niin edelleen raaka-aineiden ja valmisteiden tuotanto- ja markkinointiketjuja. Miksi maailmassa saa vallita kaupan mafialuonteiset otteet. Hallitsevine markkina-asemineen joka ikisellä alalla.

Eikö tässä ole maailman kauppajärjestölle tehtävää, ei tietenkään, kun se on ”kauppajärjestö”. Kenellä sitten? Mutta tehtävää on. Näiden tuotantoketjujen arvojen vääristymä koettelee koko sivistynyttä maailmaa, mutta ennen muuta niitä maita, jotka ovat alkutuottaja-asemassa, kuten nyt vaikka Kauko-Idän malesialaiset.

Lauri Jokinen

Karstula

Lue myös

Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja

Etelä-Savossa, Kangasniemellä vietettiin 27. kesäkuuta – 5. heinäkuuta Autiotalojen messuja. Tapahtuma herätti etukäteen...
9.7.2026 16:45

Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön

Menneinä vuosina on tehty suuria virheitä lakkautettaessa monia varuskuntia kautta maan,. Nyt voi...
9.7.2026 16:43

Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja

Hanna Holma esitti (Suomenmaa 3.7.), että julkisten organisaatioiden tulisi pidättäytyä arvolatautuneista kampanjoista, jotka...
6.7.2026 14:56

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
Onko hevosen ohittaminen autoilijan vai ratsastajan vastuulla? – Toimintatavat kannattaa opiskella
Uutiset | 9.7.2026 20:55
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Turpoavatko jalkasi lämpimällä? – PLL: Tällaisissa tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 9.7.2026 22:15
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45

Uusimmat

Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Mitä onkaan merisairaus? – PLL: Ei johdu vatsasta
Uutiset | 11.7.2026 22:00
Uutta tietoa kalakantojen loisista
Uutiset | 11.7.2026 21:15
Hyviä uutisia lohesta
Uutiset | 11.7.2026 20:20
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
Duodecim: Ilmansaasteet yhteydessä muistisairauteen
Uutiset | 10.7.2026 22:30
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Mökillä täytyy muistaa erityisesti tietyt jäteasiat
Uutiset | 10.7.2026 21:44
Uutta tietoa aivovaltimopullistumien riskistä – ”tapahtuu rakenteellista uudelleenmuovautumista”
Uutiset | 10.7.2026 21:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Läheinen galaksi repeytymässä
Uutiset | 11.7.2026 22:31
Mitä onkaan merisairaus? – PLL: Ei johdu vatsasta
Uutiset | 11.7.2026 22:00
Uutta tietoa kalakantojen loisista
Uutiset | 11.7.2026 21:15
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Suomi pysyy naapuruussopimuksessa Venäjän kanssa, mutta Venäjän kanta voi vielä olla eri – Tutkija: Tilanne on jännitteinen
Uutiset | 10.7.2026 13:08
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste