Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Blogi: Jari Rauhamäki
Jari Rauhamäki:

Sohvalla on pian tungosta

11.9.2023 8:32, muokattu 11.9.2023 8:48
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Nyt se on varmaa: Stora Enso sulkee Sunilan tehtaansa Kotkassa. Työt loppuvat 240 työntekijältä.

Hyvin ei mene rakennusalallakaan. Jukkatalot on asetettu konkurssiin. Palkanmaksu loppuu 180 ihmiseltä, joista noin puolet asuu Pohjois-Pohjanmaan Pyhännällä.

Jukkatalot ei suinkaan ole ainoa vaikeuksiin ajautunut rakennusalan yritys. Konkurssiin on mennyt muitakin. Ja perästä kuuluu, sanoi torvensoittaja.

Pian on kylmä rinki myös julkisen sektorin terveydenhuollon ja sosiaalialan ammattilaisten takaliston ympärillä. Ensimmäisenä muutosneuvotteluista ilmoitti Pirkanmaan hyvinvointialue. Irtisanominen uhka varjostaa seuraavat kuukaudet noin 500 pirkanmaalaisen perheen elämää.

Niin että pian on tungosta yli tuhannen suomalaisen kodin sohvalla, kun työttömäksi jääneet eri alojen ammattilaiset ryhtyvät nauttimaan ansiosidonnaisesta työttömyysturvasta ja pelaamaan päivät pitkät pleikkaria.

Sellaisen kuvanhan muun muassa moni keskivertokeskustalainen suomalaisen työttömän arjesta kovin mielellään piirtää. Olen omin korvin kuullut, liian moneen kertaan, sellaistenkin suista, joista ei pitäisi.

Mutta joutenolo ja lorviminen loppuvat, kun hallituksen työelämäuudistukset toden teolla valmistuvat ja muuttuvat sanoista teoiksi. Maalla on nimittäin hallitus, jolla on erittäin voimakas tahto muuttaa suomalaista työelämää.

Pääministeri Petteri Orpon hallituksen ohjelmassa on pitkä lista työelämää ja sopimusjärjestelmää koskevia uudistuksia, jotka se aikoo ajaa läpi. Siihen sillä on täysi oikeus, vaalit on pidetty ja hallituksella on eduskunnassa selkeä enemmistö.

Hallituksen urakkaa ja elämää helpottaa se, että vihervasemmistolaista hajua mäntysuovalla ja juuriharjalla itsestään pesevä keskikokoinen oppositiopuolue keskusta on jo ilmoittanut tukevansa osaa uudistuksia.

En liene ainoa, joka herkällä korvalla ja tarkalla silmällä seuraa sivusta, mitä uudistuksia ja minkälaisin äänenpainoin vanha kasvattajaseura kannattaa.

Ajan ja tilan puutteen takia en ryhdy yksityiskohtaisesti käymään hallituksen työelämäuudistusten pitkää listaa läpi. Mahdoton on mahdotonta.

Sen sijaan toivon suomalaiseen työelämäkeskusteluun ripauksen rehellisyyttä ja suoraselkäisyyttä. Hallitus on perustellut uudistusvimmaansa tavoitteella viedä suomalaiset työmarkkinat lähemmäksi pohjoismaista mallia. Pohjoismaista Ruotsi on usein mainittu vielä oikein nimeltä. Perustelulle on löytynyt tukijoita myös oppositiosta.

Suomalaisessa yhteiskunnassa on voimia, jotka ovat kuin kuningas Filippos, uskovat hajottamisen johtavan työmarkkinoilla hallitsemiseen. ”Divide et impera”, kylvä eripuraa, lyö joukkoja hajalle, riitele, älä kaihda keinoja.

Pohjoismaisesta mallista on hyvää vauhtia tulossa poliittiseen keskusteluun mantra, jota hoetaan joka paikassa kuin papukaija.

Tavoitteena on saada hallituksen uudistuslista näyttäytymään askeleena kohti työmarkkinoiden Shangri-La´ta, harmonista ja onnellista tilaa, jossa kaikilla menee hyvin.

Kansalaisille työmarkkinoiden onnelaa kauppaavat helppoheikit unohtavat kuitenkin mainita muutaman oleellisen seikan. Hallituksen kaavailemista ja osan oppositiosta tukemista työmarkkinauudistuksista puuttuvat tyystin tasapainottavat ja työntekijälle turvaa tuovat tekijät, kuten tulkintaetuoikeus ristiriitatilanteissa. Ilman niitä ei voi parhaalla tahdollakaan puhua mistään pohjoismaisesta mallista.

Oleellista on myös huomata, että Ruotsissa sekä työntekijöiden että työnantajien järjestäytymisaste on korkea, selvästi Suomea suurempi.

Se helpottaa asioista ”diskuteeraamista” ja sopimista. Huomionarvoista on sekin, että länsinaapurissa korkeaa järjestäytymisastetta ei kavahdeta, se nähdään pikemmin vahvuutena, yhteiskuntaa vakauttavana tekijänä.

Suomessa kehitys tuntuu kulkevan toiseen suuntaan. Suomalaisessa yhteiskunnassa on voimia, jotka ovat kuin kuningas Filippos, uskovat hajottamisen johtavan työmarkkinoilla hallitsemiseen. ”Divide et impera”, kylvä eripuraa, lyö joukkoja hajalle, riitele, älä kaihda keinoja.

Minua meno ja meininki hieman hirvittää. Kuinka viisasta moinen politiikka on nykyisessä mustavalkoisessa, ääripäiden maailmassa, jossa ihmisiä eri leireihin jakavia tekijöitä on jo nyt aivan riittävästi? 

Jari Rauhamäki Jari Rauhamäki on Insinööriliiton viestintäpäällikkö. Aikaisemmin hän on työskennellyt muun muassa keskustan eduskuntaryhmän poliittisena sihteerinä sekä politiikan toimittajana Suomenmaassa ja Lallissa.

Lue myös

Blogi
Jari Rauhamäki:

Pitäisikö olla huolissaan?

Eduskuntavaalit on käyty, tulos on selvillä ja Säätytalolla maahan pukkaa uutta hallitusta ohjelmineen....
15.5.2023 10:10
Blogi
Jari Rauhamäki:

Katse omaan peliin

”Suoraan sanottuna minulle ei maistu tämä nykyinenkään hallituskoalitio enää. Vihreätkin ovat nykyään niin...
13.2.2023 9:30
Blogi
Jari Rauhamäki:

Kriisistä kriisiin

Otsikko on lainattu Ismo Alangon biisistä, jonka alussa kertoja huutaa ulos sisäistä tuskaansa...
21.11.2022 8:41
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Eeva Kärkkäinen:
Puoluekokous joka päivä
Blogi | 26.9.2023 8:33
Matti Vanhanen:
Luonteella on väliä – Olli Rehn presidentiksi
Blogi | 22.9.2023 11:22
Mauri Pekkarinen:
Sähkömagneetitko Kiinan vastaisku? 
Blogi | 21.9.2023 12:16
Hanna-Leena Mattila:
Paheksuttava säästökohde
Blogi | 21.9.2023 11:32
Antti Mulari:
Globaalit ongelmat vaativat yhteistyötä myös kusipäiden kanssa
Blogi | 20.9.2023 8:48
Näytä lisää

Uusimmat

Ensimmäinen autolautta Suomesta Ruotsiin mullisti matkailua – sitä ennen se osallistui Normandian maihinnousuun
Uutiset | 26.9.2023 22:00
Kiinalaisten nopeus yllätti japanilaisjätin: Tuo jatkossa Eurooppaan vain sähköautoja
Uutiset | 26.9.2023 21:50
Sähkötapaturmat aiheuttavat edelleen myös kuolemantapauksia – nuorten osalta yksi syy erityisen surullinen
Uutiset | 26.9.2023 21:35
Turkin Erdogan: Ruotsin Nato-jäsenyys ei ole kytköksissä Yhdysvaltain lupailemiin hävittäjiin – Unkari panttaa myös ratifiointia
Uutiset | 26.9.2023 18:58
Oppositio jatkoi hallituksen riepottelua kiistassa vammaispalvelulaista
Uutiset | 26.9.2023 18:41
Polttoaineen hinta nousee keskiviikkoisin – asiantuntijat ehdottavat säännöllistä hintaseurantaa
Uutiset | 26.9.2023 17:59
Ammattiliittojen protestit alkoivat – EK:n Häkämiehen mukaan työnantajien reagointi ei ole vielä ajankohtaista
Uutiset | 26.9.2023 17:59
Tietosuojavaltuutettu poisti kiellon siirtää Yangossa kerättyjä henkilötietoja Venäjälle
Uutiset | 26.9.2023 17:52
Suomi sai langettavan ihmisoikeustuomioistuimelta 11 vuotta sitten – eduskunta korjaa mielenterveyslakia nyt
Uutiset | 26.9.2023 17:30
Lapsen kiljahdus säikäytti lähelle tulleen suden Loimaalla – poliisi tarkkailee ja tarvittaessa ampuu
Uutiset | 26.9.2023 16:57
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Yhdysvaltain Abrams-panssarivaunuja saapui Ukrainaan
Uutiset | 25.9.2023 17:54
FT: Sotatalous yllätti kuuluisan oligarkin
Uutiset | 26.9.2023 15:03
Paavo Väyrynen jättää Kemin kaupunginvaltuuston ja Lapin aluevaltuuston
Uutiset | 26.9.2023 14:25
HS: ”En hae määrää, haen laatua” – Viron puolustus­ministeri ei toivo Suomea Baltian viralliseen ilma­valvontaan
Uutiset | 26.9.2023 14:21
Timo Soini: Nämä keskustan puoluesihteerit olivat minulle kova vastus
Uutiset | 26.9.2023 11:46
Purralta tiukka viesti oppositiolle: ”Aidan variksetkin nauravat…”
Uutiset | 25.9.2023 13:02
HS: Sixten Korkman varoittaa riidan kärjistymisestä – ”Siksi ay-liike ryhtyy toimiin jo nyt”
Uutiset | 26.9.2023 10:22
Ensimmäinen autolautta Suomesta Ruotsiin mullisti matkailua – sitä ennen se osallistui Normandian maihinnousuun
Uutiset | 26.9.2023 22:00
Sähkötapaturmat aiheuttavat edelleen myös kuolemantapauksia – nuorten osalta yksi syy erityisen surullinen
Uutiset | 26.9.2023 21:35
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ensimmäinen autolautta Suomesta Ruotsiin mullisti matkailua – sitä ennen se osallistui Normandian maihinnousuun
Uutiset | 26.9.2023 22:00
Kiinalaisten nopeus yllätti japanilaisjätin: Tuo jatkossa Eurooppaan vain sähköautoja
Uutiset | 26.9.2023 21:50
Sähkötapaturmat aiheuttavat edelleen myös kuolemantapauksia – nuorten osalta yksi syy erityisen surullinen
Uutiset | 26.9.2023 21:35
Turkin Erdogan: Ruotsin Nato-jäsenyys ei ole kytköksissä Yhdysvaltain lupailemiin hävittäjiin – Unkari panttaa myös ratifiointia
Uutiset | 26.9.2023 18:58
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesa-Matti Virtanen ehdolle Päijät-Hämeen keskustan puheenjohtajaksi
Mielipide | 26.9.2023 9:20
Hyvinvointialueilla vaativat tavoitteet
Mielipide | 25.9.2023 15:11
Leikkaukset voivat myös toimia kannustimena kasvuun
Mielipide | 25.9.2023 14:54
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rosoa etsimässä – Nuoren polven vaikuttaja haluaa keskustaan lisää elämänmakua
Uutiset | 24.9.2023 12:00
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
Keskustan puoluekokous: Olli Rehnin koeteltu johtajuus kriisien ytimessä antaa parhaat valmiudet presidentin tehtävään
Uutiset | 23.9.2023 18:51
Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 23.9.2023 17:38
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 23.9.2023 17:38
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi .

Evästeasetukset
Jari Rauhamäki

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)