Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Blogi: Annika Saarikko
Annika Saarikko:

Turvallisuus on elämän ja politiikan perusta

14.8.2020 21:13, muokattu 14.8.2020 21:54
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Keskuudessamme ei enää ole montaa sotiemme veteraania tai heidän puolisoaan. Kotipaikkakunnallani Oripäässä viimeinen taisteluissa ollut veteraani nukkui pois viime vuonna.

Veteraanien puolisoita on vielä elossa parikymmentä. Jokaisen veteraanin kohtaaminen on pysäyttävä hetki. Se muistuttaa ei vaan sodasta, vaan ennen kaikkea rauhasta. Miten erilaisia nuoruuksia tässä maassa on eletty.

Sotiemme veteraanien sukupolvi on toiminut oman henkensä menettämisen uhalla, Suomen ja huomisen puolesta.

TURVALLINEN ja vapaa maa ei ole itsestäänselvyys. Työ rauhan ja itsenäisyyden puolesta saattaa jonkun korvaan kuulostaa juhlavalta, mutta se on aidosti tärkeimpiä evästyksiä, joita veteraanisukupolvelta olen saanut.

Koronakriisi ravistelee maailmanpolitiikkaa ja valtasuhteita ja jo ennen sitä muun muassa ilmastokriisi ja suurvaltojen välien kiristyminen ovat luoneet epävarmuutta.

Maailman myllerrykseen nähden on hämmästyttävää, että ulko- ja turvallisuuspolitiikka ovat poliittisessa keskustelussa hädin tuskin sivuroolissa.

Ulko- ja turvallisuuspolitiikassa onnistuminen on Suomelle aina elämän ja kuoleman kysymys. Siksi myös nuorten on oltava osa ulko- ja turvallisuuspoliittista keskustelua.

Ulkopolitiikka ei saa olla vain vanhemman ja kokeneemman päättäjäpolven asia, vaikka heidän näkemyksiinsä mielellään luotan ja nojaankin.

KORONAKRIISIN mukana esiin on noussut epämukava kysymys siitä, olemmeko sittenkään varautuneet kaikkeen?

Usein turvallisuus ajatellaan sotilaallisena turvallisuutena. Se on toki tärkeää. Viime vuodet ovat osoittaneet, ettei sota ole Euroopassakaan mahdoton asia.

Parhaiten torjumme sotilaallisia uhkia vahvalla puolustuskyvyllä ja taitavalla ulkosuhteiden hoidolla. Hävittäjät on hankittava ja varusmiehet koulutettava, vakautta edistävää aktiivista ulkopolitiikkaa unohtamatta.

Sotilasliittoon liittymiselle sanon ei, mutta kansainväliselle yhteistyölle sanon kyllä.

KORONAKRIISI on kuitenkin tuonut esiin entistä kouriintuntuvammin huoltovarmuuden merkityksen osana kokonaisvaltaista turvallisuusajattelua.

Ruoan, lämmön ja energian riittävyys, kansamme terveys ja rajojemme rikkomattomuus on turvattava kaikissa olosuhteissa.

Huoltovarmuuteen pitää voida luottaa. En tarkoita vain varmuusvarastoja, vaan omavaraisuutta etenkin ruoan ja energian tuotannossa. Maatalous- ja energiapolitiikkamme on myös turvallisuuspolitiikkaa. Kaikessa emme voi luottaa markkinavoimiin tai vieraisiin valtioihin.

Itsellisyys ei tarkoita eristäytymistä, päinvastoin. EU, YK, kahdenvälinen ja monenkeskinen yhteistyö ovat turvallisuuttamme ja menestystämme vahvistavia tekijöitä.

Samalla tavalla kuin minkä tahansa asian suhteen, nurkkapöydässä jurputtaminen harvoin auttaa. Suomen etua ja Euroopan vakautta edistämme parhaiten kansainvälisillä areenoilla reippaasti toimimalla.

Olen huolissani pohjoismaisen yhteistyön inflaatiosta. En tarkoita vain entisen eurooppaministerimme rumaa luonnehdintaa Pohjoismaiden neuvoston toiminnasta.

Myös koronakriisi on tuonut uudenlaisia kysymyksiä myös Pohjoismaiseen yhteistyöhön. Pohjoismaisen yhteistyön potentiaali ja tulokset ansaitsisivat suuremman huomion.

Haluan, että nostamme pohjoismaisen yhteistyön tavoitteita ja profiilia.

Pohjoismaita luontevampia ystäviä meillä ei tässä maailmassa ole.

Annika Saarikko Annika Saarikko on keskustan puheenjohtaja, hallituksen valtiovarainministeri sekä kolmannen kauden kansanedustaja Varsinais-Suomesta.

Lue myös

Blogi
Annika Saarikko:

Luottamus hyvään hoivaan

Kipeästi kaivattu ratkaisu hoitajien työkiistaan vakauttaa julkisen sektorin työmarkkinoiden tilanteen. Neuvottelutilanne ennätti kiristyä erittäin...
4.10.2022 9:26
Blogi
Annika Saarikko:

Lapsilisät

Esitykseni perheiden tukemisesta nousevien hintojen kurimuksessa on herättänyt runsaasti keskustelua. Kehuja ja haukkuja...
7.8.2022 9:49
Blogi
Annika Saarikko:

Reilusti historian oikealla puolella

”Varmasti teillä on siellä paljon vaikeita asioita ja tärkeitä kokouksia”, arvioitiin päättäjän työtä...
11.9.2021 10:51
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Eeva Kalli:
Ei oikealle, vasemmalle tai taaksepäin – vaan eteenpäin
Blogi | 3.2.2023 9:50
Petri P. Pentikäinen:
Päättyvä hallituskausi on ollut rumin koskaan
Blogi | 3.2.2023 9:25
Mauri Pekkarinen:
Oikeansuuntainen, mutta riittämätön
Blogi | 2.2.2023 16:37
Niina Kuuva:
Sitkoa Saimaalta – aluekehityksen eväitä hallitusohjelmaneuvotteluihin
Blogi | 31.1.2023 11:50
Elsi Katainen:
Ei yhtä ilman toista – EU eduskuntavaaleissa
Blogi | 27.1.2023 14:00
Näytä lisää

Uusimmat

Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Teollisuusliitto hyväksyi neuvottelutulokset teknologiateollisuudessa ja kemianteollisuudessa
Uutiset | 5.2.2023 16:05
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
”Kaksilla raiteilla ajelu ei ole totuudenmukaista puuhaa, vaan puhdasta pölhöpopulismia” – Honkonen perää muilta puolueilta kantoja miljardien liikennehankkeisiin
Uutiset | 5.2.2023 15:12
Keskusta jäi yksin etelän suurten raidehankkeiden hautaamisajatuksen kanssa – Markus Lohi: ”Ei ole näköpiirissä olevassa tulevaisuudessa varaa”
Uutiset | 5.2.2023 14:39
Scholz: Zelenskyin kanssa on yksimielisyys länsimaisista aseista – tyrmää Putinin historiavertailun
Uutiset | 5.2.2023 14:37
Israelin ex-pääministeriltä kova väite: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
Uutiset | 5.2.2023 14:23
Tutkijat yksimielisiä: Mannerlaatat liikkuvat ja sota raivoaa, mutta turvallisuuspolitiikasta ei ole eduskuntavaalien teemaksi
Uutiset | 5.2.2023 13:27
Palkkasotilasyhtiö Wagnerin johtajan mukaan Bahmutin pohjoisosissa käydään kovia taisteluita
Uutiset | 5.2.2023 12:35
Kuuluisan brittitutkijan tuore Kiina-teos on muistutus siitä, että isolle osalle maailmaa Ukrainan sota on kaukainen kriisi
Uutiset | 5.2.2023 10:00
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Scholz: Zelenskyin kanssa on yksimielisyys länsimaisista aseista – tyrmää Putinin historiavertailun
Uutiset | 5.2.2023 14:37
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Israelin ex-pääministeriltä kova väite: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
Uutiset | 5.2.2023 14:23
Brittitiedustelu: Venäläisten vankien värvääminen Ukrainaan palkkasotureiksi vähentynyt merkittävästi
Uutiset | 3.2.2023 19:21
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Keskusta jäi yksin etelän suurten raidehankkeiden hautaamisajatuksen kanssa – Markus Lohi: ”Ei ole näköpiirissä olevassa tulevaisuudessa varaa”
Uutiset | 5.2.2023 14:39
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Putin sai selvityksen liikekannallepanon ”merkittävistä ongelmista” – Kuunteli ilmeettömänä
Uutiset | 1.2.2023 22:15
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Boris Johnson katuvana Washington Postissa: Tämä Kremlin kohtalokas valhe meni läpi Natossa – ”Hyväksyin sen itsekin”
Uutiset | 31.1.2023 20:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Teollisuusliitto hyväksyi neuvottelutulokset teknologiateollisuudessa ja kemianteollisuudessa
Uutiset | 5.2.2023 16:05
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
”Kaksilla raiteilla ajelu ei ole totuudenmukaista puuhaa, vaan puhdasta pölhöpopulismia” – Honkonen perää muilta puolueilta kantoja miljardien liikennehankkeisiin
Uutiset | 5.2.2023 15:12
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Muistisairaiden elämänlaatua parannettava
Mielipide | 3.2.2023 9:02
Miksei kukaan puhu tulevaisuusahdistuksesta?
Mielipide | 3.2.2023 8:55
Metsä- ja maatalouden kerrannaisvaikutukset taloutemme perusta
Mielipide | 2.2.2023 15:25
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Metsäteollisuus ja kotimainen energiantuotanto uhattuna
Mielipide | 30.1.2023 9:34
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Pirkanmaan keskustan listalla 19 nimeä – Matti Äijö nimettiin ehdokkaaksi keskiviikkona
Uutiset | 3.2.2023 11:09
Könttä: Keskusta kannattaa siirtymistä lisenssimalliin rahapelitoiminnassa
Uutiset | 3.2.2023 9:45
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Palaa vaalistartin ja -risteilyn tunnelmiin tästä – katso Suomenmaan kuvat keskustalaisten kemuista
Uutiset | 30.1.2023 13:35
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
Professori kertoi Natoa paremman ratkaisun keskustan risteilyllä – Perusasiat eivät muutu Naton jäsenenäkään, viestittää puolustusministeri Savola
Uutiset | 29.1.2023 10:00

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Annika Saarikko

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)