Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trump sai ”rauhanneuvostonsa” –”Maailma on rikkaampi, turvallisempi ja rauhanomaisempi”

22.1.2026 13:56
Lue lisää 
Blogi: Aila Paloniemi
Aila Paloniemi:

Sotekapina kumpuaa valtapolitiikasta

25.3.2018 21:21, muokattu 25.3.2018 21:33
a– a+
Blogi

Sote-maakuntauudistus on koko Suomen kannalta välttämätön. 

Mikään malli ei ole täydellinen, mutta asiantuntijoiden enemmistönkin mielestä nyt pitää päästä eteenpäin. Jos korjattavia yksityiskohtia ilmenee, ne voidaan tehdä myöhemmin.

Sote-peruspalveluiden vahvistaminen, sote-rahoituksen uudistaminen ja yhteensopivien sote-tietojärjestelmien luominen ovat olleet tähän saakka mahdottomia toteuttaa, koska kuntapohjainen sote-rakenteemme on ollut liian hajanainen.

Kaikki puolueet tietävät, että sote on irrotettava kuntapohjasta ja saatava laajemmille hartioille. Samoin on todennut eduskunnan perustuslakivaliokunta lausunnoissaan.

Kaupungit eivät joudu leikkaamaan palveluistaan tämän uudistuksen vuoksi. Kun sote-tehtävät siirretään kunnilta maakunnille, niin vastaavasti kuntapohjasta irrotetaan sote-tehtävien suuruinen rahoitus. Tehdyt laskelmat ovat suuntaa-antavia. Lopullisesti maakuntien rahoitus määräytyy vuosien 2018 ja 2019 toteuman keskiarvona.

Nyt pitää katsoa pidemmälle tulevaisuuteen, ei vain ensimmäisiä vuosia. Uudistuksen tavoitteena on nimenomaan turvata asukkaiden sosiaali- ja terveydenhuollon peruspalvelut sekä hillitä sote-kustannusten nousupainetta.

Parhaiten niitä torjutaan huolellisella valmistelulla, joissa ovat mukana myös sote-työntekijät. Suurimmassa osassa Suomea sote-maakuntauudistuksen valmistelu on onneksi hyvässä vauhdissa. Kehottaisin myös Uuttamaata käärimään hihat sen sijaan, että se aktiivisesti pyrkii kaatamaan välttämättömän uudistuksen.

Haluan, että jokainen saa laadukkaita sosiaali- ja terveydenhuollon palveluja.

Aila Paloniemi

Uudistuksen toteuttamatta jättäminen olisi suuri uhka. Silloin vuorenvarmasti palvelut jatkaisivat rapautumistaan, kansalaiset eriarvoistuisivat ja kustannusten nousu kasvaisi yhä kiihtyvällä tahdilla. Siksi myös uudistuksen kaatajien pitäisi kantaa vastuuta puheistaan.

Haluan, että jokainen saa laadukkaita sosiaali- ja terveydenhuollon palveluja. Eivät vain he, joilla on käytössä työterveydenhuollon palvelut tai varaa ottaa sairausvakuutus tai hoidattaa itseään omalla rahalla.

Historia on osoittanut, että uudistaminen varsinkin pääkaupunkiseudulla on ollut aina erittäin vaikeaa. Ei voi olla niin, ettei Suomen väkirikkainta ja voimakkaimmin kasvavaa maakuntaa metropolialueineen tarvitsisi uudistaa millään tavalla. Jotka tällaista väittävät, sortuvat vastuuttomiin puheisiin.

Pääkaupunkiseudulla uudistuksia on yritetty aiemminkin, ja aina tuloksetta. Miksi? Todellinen ongelma on valtapoliittinen, siis pienen valtaeliitin aiheuttama kuohunta.

Pääkaupunkiseudulla kuntapohjaiset uudistamisyritykset ovat aina kaatuneet pelkoon Helsingin ylivallasta. Nyt sote-maakuntauudistuksen vastustamisessa kaupunkien ylin johto on löytänyt yhteisen sävelen, koska heillä on huoli oman päätösvallan vähenemisestä sekä omista valta-asemista virkanimitysten ja kansanvallan ulottumissa olevien ns. hallintohimmeleiden vähetessä.

Sote-maakuntauudistuksen seurauksena sosiaali- ja terveydenhuollon apulaispormestarin ja apulaiskaupunginjohtajan vakanssit kävisivät tarpeettomiksi ja ne luultavasti lakkautettaisiin.

Käynnissä olevassa sote-maakuntauudistuksessa Helsingin seudun kaupungeille on tarjottu lukemattomia kertoja mahdollisuus esittää yhteinen ja konkreettinen erillisratkaisu. Keskinäisen riitelyn takia ne eivät ole kyenneet sellaiseen. On syntynyt vain juhlallinen julkilausuma, jossa sen kuuluisan ”jonkun muun” pitäisi keksiä ratkaisu.

Kaikessa tässä kuohunnassa asukkaat ovat joutuneet valtapolitiikan pelinappuloiksi. Tämä näkyy pääkaupunkiseudulla muun muassa lääkäri- ja hoitojonoina, erittäin kalliina asumiskustannuksina ja liikenteen ongelmia.

Tammikuussa julkistetussa metropoliraportissa pääkaupunkiseudun vakavimpana ongelmana nähtiin yhteistyökyvyttömyys. Maakuntauudistus tarjoaisi tähän ratkaisun. Sote-maakuntauudistus pitäisi nähdä kansanvaltaisena Uudenmaan maakunnan kokoisia asioita hoitavana yhteistyöfoorumina, jossa toivottavasti päästään eroon nurkkakuntaisuudesta.

Aila Paloniemi

Lue myös

Blogi
Aila Paloniemi:

Suomesta rauhanteknologian edelläkävijä

Rauhanvälitys on jo pitkään ollut Suomen ulkopolitiikan prioriteetti ja sen tulee olla niin...
2.4.2019 10:28
Blogi
Aila Paloniemi:

Mahdollisimman pitkään kotona

Kun saisi asua mahdollisimman pitkään kotona. Näin vastaa moni ikääntynyt ja nuorempikin kysyttäessä, miten...
7.2.2019 14:35
Blogi
Aila Paloniemi:

Kurttila unohtaa, että eriarvoisuutta on torjuttu

Eduskuntavaaliehdokas (sd.), lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila väittää Keskisuomalaisessa hallituksen toimia eriarvoisuuden ja köyhyyden torjumiseksi...
23.1.2019 10:31

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tapani Kiminkinen:
Maaseudun tulevaisuus?
Blogi | 21.1.2026 11:03
Elsi Katainen:
Hakkuurajoitusten sijaan vahvempaa kasvua ja biotaloutta 
Blogi | 19.1.2026 18:44
Vesa Kallio:
Metsät eivät ole päästöjä varten
Blogi | 19.1.2026 9:20
Timo Laaninen:
Varmaa on vain epävarma
Blogi | 16.1.2026 14:46
Hanna-Leena Mattila:
Rauhaa päälle maan
Blogi | 15.1.2026 13:53
Näytä lisää

Uusimmat

Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
IS: Rovaniemellä kuoli kouluikäinen tyttö lasketteluonnettomuudessa
Uutiset | 22.1.2026 14:46
CNN: Putin keskustelee Trumpin ”rauhanneuvostoon” liittymisestä jäädytetyin venäläisvaroin
Uutiset | 22.1.2026 14:41
Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”
Uutiset | 22.1.2026 14:39
Stubb Davosissa: Venäjä jatkaa sotaa, koska Putin ei voi lopettaa sitä
Uutiset | 22.1.2026 14:31
Hallitus ehdottaa: Tekoäly voisi arvioida hoidon tarpeen
Uutiset | 22.1.2026 14:25
SAK:n kysely: Joka kuudennella työpaikalla tehdään PEth-alkoholitestejä – yksi ala korostuu
Uutiset | 22.1.2026 14:20
Lähes 40 varusmiestä sai paleltumavammoja Jääkäriprikaatin harjoituksessa
Uutiset | 22.1.2026 14:12
Von der Leyen selviytyi EU-parlamentin luottamusäänestyksestä
Uutiset | 22.1.2026 14:03
Trump sai ”rauhanneuvostonsa” –”Maailma on rikkaampi, turvallisempi ja rauhanomaisempi”
Uutiset | 22.1.2026 13:56
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Kuvernööreiltä täyslaidallinen Trumpille: ”Helvetin tyhmää”
Uutiset | 21.1.2026 21:03
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Britannian pääministeri: Trump painostaa minua
Uutiset | 21.1.2026 14:36
Martti Koskenniemeltä kova purkaus Ylellä: Trumpiin on suhtauduttava kuin pähkähulluun ruhtinaaseen, USA on luhistumassa
Uutiset | 21.1.2026 10:52
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
OP Media: Asiantuntija paljastaa neljä remonttia, joilla talo pysyy myyntikunnossa
Uutiset | 17.1.2026 22:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
IS: Rovaniemellä kuoli kouluikäinen tyttö lasketteluonnettomuudessa
Uutiset | 22.1.2026 14:46
CNN: Putin keskustelee Trumpin ”rauhanneuvostoon” liittymisestä jäädytetyin venäläisvaroin
Uutiset | 22.1.2026 14:41
Kiistelty hankintalain muutosesitys vedettiin pois oikeuskanslerin esityksestä – ”Vaatii lisäaikaa”
Uutiset | 22.1.2026 14:39
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Unohtuivatko opiskelijat matkailubuumin jalkoihin?
Mielipide | 21.1.2026 15:43
Lukijalta: Vanhustenhoidon epäkohdista ilmoittamisen on oltava turvallista työntekijälle
Mielipide | 21.1.2026 14:00
Lukijalta: Pujottelurinteessä on lasku- eikä ajolinjat
Mielipide | 20.1.2026 18:24
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Pelkkä leikkaaminen ei luo kasvua – Suomi tarvitsee suunnanmuutoksen ja tekemisen meininkiä
Mielipide | 15.1.2026 12:25
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen