Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Blogi: Aila Paloniemi
Aila Paloniemi:

Ruokaturvaa, mobiilipalveluita ja aurinkovoimaa Afrikassa

1.2.2018 11:00, muokattu 1.2.2018 11:23
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Suomalainen kehitysrahoittaja Finnfund tekee työtä Afrikan maiden elintason eteen.

Finnfund sijoittaa lainamuotoista rahaa esimerkiksi Etiopiaan, Keniaan ja Ruandaan. Hankkeilla on suuri merkitys paitsi ilmastonmuutoksen hillinnän, myös köyhien maiden ruokaturvan ja elintason parantamisessa.

Minulla oli mahdollisuus vierailla näissä Afrikan maissa ja nähdä omin silmin, mitä hankkeilla saadaan aikaan.

Etiopiassa EthioChicken kasvattaa kanoja, joiden munien ja lihan avulla etenkin maaseudulla asuvat perheet voivat monipuolistaa ruokavaliotaan ja parantaa toimeentuloaan. Ruokaturva paranee, vajaaravitsemus ja köyhyys vähenee.

Yrityksellä on nyt kolme kanalaa. Untuvikot myydään ulkopuolisille kasvattajille, joista valtaosa on yliopistokoulutettuja alle 30-vuotiaita nuoria. He kasvattavat untuvikoista kananpoikia ja myyvät ne noin 4-6 viikkoisina perheille. Perheet, pääasiassa äidit, tuottavat kanoilla munia ja kananlihaa syötäväksi ja myyntiin.

Vuodesta 2010 lähtien EthioChicken on kasvattanut ja myynyt noin 13 miljoonaa untuvikkoa. Yli 700 ihmistä on jo työllistynyt, kasvattajia on noin 1800. Yritys on vaikuttanut positiivisesti 1,3 miljoonaan kotitalouteen – ja jopa yli kuuden miljoonan etiopialaisen elämään!

EthioChicken on Afrikassa ainutlaatuinen sekä ainoa siipikarjayritys, joka on kyennyt tavoittamaan laajasti maaseudun kotitaloudet.

Yhden kotitalouden aurinkovoimala Afrikan sähköttömällä maaseudulla mullistaa elämisen tason monessa perheessä. Mobisolin liikeideassa asiakas voi maksaa sähköstään edullisella kuukausimaksulla, mobiilirahalla.

Perheiden elintaso paranee ja uusiutuvan energian käyttö lisääntyy. Kun valtaosalla maaseudulla asuvista käytössä on tähän saakka ollut vain kynttilä ja kerosiininkatkuiset lamput, voi kuvitella miten suuresta mullistuksesta on kyse.

Kerosiini on keuhkoille vaarallista, se tappaa afrikkalaisia enemmän kuin malaria.

Sähköistys vähentää köyhyyttä ja eriarvoisuutta ja se mahdollistaa pääsyn tiedon ja uutisten äärelle.

Aila Paloniemi

Mobisolin paketti sisältää katolle asennettavan aurinkopaneelin sekä akun, joka varastoi päivällä kerätyn sähkön. Asiakas voi lunastaa laitteet kolmen vuoden aikana kuukausimaksuilla omakseen M-Pesa mobiilirahalla. Sen jälkeen sähköntuotanto on käyttäjälle ilmaista.

Maaseudulla kävimme taloissa, joissa iloittiin esimerkiksi television katsomisen mahdollisuudesta. Sähköistys vähentää köyhyyttä ja eriarvoisuutta ja se mahdollistaa pääsyn tietoon ja uutisiin. Erityisen suuri kehitysvaikutus sähköistyksellä on naisten elämään.

Finnfund osarahoittaa myös 80 megawatin voimalan rakentamista Ruandassa, lähellä Burundin rajaa. Hankkeen arvo on noin 350 miljoonaa USA:n dollaria ja se sisältää sekä energiantuotannon että siihen tarvittavan turpeennoston rakentamisen ja ylläpitämisen.

Hankkeessa käytetään parasta mahdollista teknologiaa, jotta päästöt ja muut ympäristövaikutukset saadaan minimoitua.

Ruandan tavoite on tarjota 70 prosentille 12 miljoonaisesta väestöstä pääsy kiinteän sähköverkon piiriin. Maa kärsii kovasta energiapulasta tällä hetkellä ja uuden kotimaista polttoainetta käyttävän voimalan avulla sähköntuotantokapasiteettia aiotaan nostaa 40 prosentilla.

Ruandan kehityksestä on syytä iloita. Muutamassa vuodessa yli miljoona ihmistä on nostettu köyhyydestä, koulutukseen ja terveydenhuoltoon on panostettu ja ruokaturvaa parannettu. Maa on vehreä, turvallinen ja erittäin siisti.

Maa, joka parikymmentä vuotta sitten tunnettiin lähinnä järkyttävästä kansanmurhasta, on kovalla työllä ja ulkomaisella tuella noussut kehityksessä aivan eri tasolle kuin esimerkiksi naapurimaansa Burundi.

Aila Paloniemi

Lue myös

Blogi
Aila Paloniemi:

Suomesta rauhanteknologian edelläkävijä

Rauhanvälitys on jo pitkään ollut Suomen ulkopolitiikan prioriteetti ja sen tulee olla niin...
2.4.2019 10:28
Blogi
Aila Paloniemi:

Mahdollisimman pitkään kotona

Kun saisi asua mahdollisimman pitkään kotona. Näin vastaa moni ikääntynyt ja nuorempikin kysyttäessä, miten...
7.2.2019 14:35
Blogi
Aila Paloniemi:

Kurttila unohtaa, että eriarvoisuutta on torjuttu

Eduskuntavaaliehdokas (sd.), lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila väittää Keskisuomalaisessa hallituksen toimia eriarvoisuuden ja köyhyyden torjumiseksi...
23.1.2019 10:31
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Matti Vanhanen:
Luonteella on väliä – Olli Rehn presidentiksi
Blogi | 22.9.2023 11:22
Mauri Pekkarinen:
Sähkömagneetitko Kiinan vastaisku? 
Blogi | 21.9.2023 12:16
Hanna-Leena Mattila:
Paheksuttava säästökohde
Blogi | 21.9.2023 11:32
Antti Mulari:
Globaalit ongelmat vaativat yhteistyötä myös kusipäiden kanssa
Blogi | 20.9.2023 8:48
Markku Siponen:
Suomen velkaantuminen kiihtyy – Savo-Karjalaan hyvää ja huonoa
Blogi | 20.9.2023 8:25
Näytä lisää

Uusimmat

”En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa” – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa
Uutiset | 25.9.2023 18:16
Yhdysvaltain Abrams-panssarivaunuja saapui Ukrainaan
Uutiset | 25.9.2023 17:54
HBL: Helsingin pormestaria Juhana Vartiaista epäillään rikoksesta
Uutiset | 25.9.2023 17:10
Saarikko: Kalliit keikkalääkärit poimivat rusinat pullasta, ja ministeri Juuson tulee ryhtyä rajoittamaan asiaa
Uutiset | 25.9.2023 16:04
Suomen Yrittäjät vaatii sunnuntain tuplapalkkaan puuttumista – ”Liittojen ei kannata järjestää maltillisten uudistusten takia torikokouksia”
Uutiset | 25.9.2023 15:24
Journalistiliiton kysely: Poliitikoilta ja virkamiehiltä saa haastatteluja aiempaa nihkeämmin
Uutiset | 25.9.2023 14:47
Tuhansien suomalaisten henkilötiedot ovat voineet vaarantua verkkohyökkäyksessä Tena-tuotteita kuljettavaan yhtiöön
Uutiset | 25.9.2023 14:39
Hallitus lisäämässä poliisin mahdollisuuksia saada ja luovuttaa salassa pidettäviä tietoja – tavoitteena esimerkiksi jengirikollisuuden ja kouluampumisten ehkäisy
Uutiset | 25.9.2023 14:12
Purralta tiukka viesti oppositiolle: ”Aidan variksetkin nauravat…”
Uutiset | 25.9.2023 13:02
Syyttäjä määräsi pidätyksiä Libyan tulvatuhojen vuoksi – insinööri varoitti katastrofin uhasta jo viime vuonna
Uutiset | 25.9.2023 12:57
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Närästyslääkkeiden vaikutusta vakavaan sairauteen epäilty – analyysi paljastaa tuloksen
Uutiset | 24.9.2023 22:00
Purralta tiukka viesti oppositiolle: ”Aidan variksetkin nauravat…”
Uutiset | 25.9.2023 13:02
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Syötkö sinäkin junassa aina lihapullat? Näin hurjia määriä VR myy klassikkoannosta
Uutiset | 24.9.2023 15:43
Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 23.9.2023 17:38
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”En äkkiseltään keksi järjettömämpää politiikkaa” – Kolmen kuukauden sääntö tyrmistyttää SDP:n puoluejohdossa
Uutiset | 25.9.2023 18:16
Yhdysvaltain Abrams-panssarivaunuja saapui Ukrainaan
Uutiset | 25.9.2023 17:54
HBL: Helsingin pormestaria Juhana Vartiaista epäillään rikoksesta
Uutiset | 25.9.2023 17:10
Saarikko: Kalliit keikkalääkärit poimivat rusinat pullasta, ja ministeri Juuson tulee ryhtyä rajoittamaan asiaa
Uutiset | 25.9.2023 16:04
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hyvinvointialueilla vaativat tavoitteet
Mielipide | 25.9.2023 15:11
Leikkaukset voivat myös toimia kannustimena kasvuun
Mielipide | 25.9.2023 14:54
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miina-Maija Simonen pyrkii keskustanuorten varapuheenjohtajaksi – ”Nuoret ansaitsevat parempaa”
Uutiset | 22.9.2023 17:05
Keskustanuoret kannattaa Kemppiä varapuheenjohtajaksi ja Siika-ahoa puoluesihteeriksi
Uutiset | 22.9.2023 15:09
Ovaska lyttää hallituksen kiistellyn Turun tunnin juna -hankkeen – ”Sama raha voitaisiin käyttää olemassa olevien huonokuntoisten väylien korjaamiseen”
Uutiset | 22.9.2023 12:58
Keskustanuoret tenttasi puoluejohtoon pyrkiviä tiukoilla kysymyksillä – katso kuka pärjäsi parhaiten
Uutiset | 22.9.2023 11:05
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
Väyrysen vuodet olivat keskustalle vaikeita — luopumispäätös oli puoluehistorian mukaan kiistatta palvelus puolueelle
Uutiset | 19.9.2023 20:02

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi .

Evästeasetukset
Aila Paloniemi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)