Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa

5.2.2023 8:00
Lue lisää 
Blogi: Aila Paloniemi
Aila Paloniemi:

Oppimisen ilo palautettava kouluihin 

20.12.2016 18:00, muokattu 20.12.2016 15:46
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Blogi

Pisa-tulokset puhuttavat. Tasa-arvo säröilee vaikka Suomi onkin edelleen yksi koulutuksen kärkimaista.

Huolestuttavaa on, että tyttöjen ja poikien väliset osaamiserot ovat revenneet yhä suuremmiksi. Myös sosioekonomisen taustan vaikutus oppimistuloksiin on hiukan kasvanut.

Merkittävästi sen sijaan ovat lisääntyneet oppimiserot alueiden sekä maaseutu- ja kaupunkikoulujen välillä.

Pienistä kouluistamme on lakkautettu noin puolet vuodesta 1990 lähtien, vaikka oppilasmäärä on vähentynyt vain 9%.

Säästöt ovat jääneet saamatta lisääntyneiden koulukuljetus-, oppilashuolto- ja sosiaalikustannusten sekä korjaavan sairaanhoidon kulujen vuoksi.

Perusopetuksen saavutettavuutta on heikennetty erityisen voimakkaasti maaseutualueiden lapsilta. Sitä saa mitä tilaa.

– ”Koulutuksen imua” syntyy, kun kouluolosuhteet ovat suotuisat ja koulussa voi käyttää omia vahvuuksiaan. Koulutuksen imussa oleva oppilas on tarmokas, omistautunut, sinnikäs vastoinkäymisissä ja ylpeä koulustaan. Hän kokee oppimisen merkitykselliseksi, haasteelliseksi ja inspiroivaksi, kuvasi Matti Rimpelä osuvasti Lasten terveyskäräjillä eduskunnassa.

–Voisivatko lapset siis puutteineenkin kokea kouluunlähtöä valmistellessaan samaa kihelmöivää odotusta kuin jonottaessaan huvipuistossa vuoristorataan?

Jotta tämä onnistuisi, olisi kouluissa siirryttävä samatahtisesta yksin oppimisesta omatahtiseen yhdessä oppimiseen. On synnytettävä lisää oppimisen iloa, kasvatuskumppanuutta vanhempien ja muiden toimijoiden kanssa sekä myös osuvampia palveluita.

Peruskoulun kehittäminen onkin Sipilän hallituksen kärkihanke ja siihen satsataan noin 90 miljoonaa euroa hallituskauden aikana.

Neljäs- jopa kolmasosa lapsista ja nuoristamme voi huonosti. Heiltä puuttuu perushoiva ja heillä on heikko itsearvostus taikka fyysis-psyykkistä oireilua.

Tutkimukset osoittavat syrjityksi ja kiusatuksi tulemisen, köyhyyden ja yksinäisyyden lamaannuttavan toimintakykyä.

Monet nuoret eivät kykene nykyisen palvelujärjestelmän avulla saavuttamaan tavoitteitaan. Monella tulevaisuudenusko on niin matalalla, ettei hyvinvoinnin ja motivaation kannalta tärkeitä haaveita juurikaan ole.

Opiskelu ja työelämään siirtyminen voi lykkäytyä nuoruusvaiheen mielenterveyshäiriöiden vuoksi. Ne ovat nuorilla noin kaksi kertaa yleisempiä kuin lapsilla.

Nuorisotakuu ei vedä näitä nuoria syrjäytymisen polulta, jos nuori ei pysty ongelmiensa vuoksi hyötymään tarjotusta opiskelu- tai työpaikasta.

Mielenterveys- ja päihdepalvelut ovat Suomessa hajallaan ja se vaikeuttaa hoitoon pääsyä ja hoidon loppuun viemistä. Työllistymistä tai opiskelun aloittamista pitäisi edeltää kuntouttava elämänvaihe, jonka kesto voi vaihdella kuukausista vuosiin.

Voimavarojen lisääminen lasten ja perheiden varhaiseen tukeen sekä nuorten ja opiskelijoiden hyvinvointiin kannattaa, satsaukset saadaan moninkertaisina takaisin.

Hoitoon pääsyn kynnys on saatava alemmas kehittämällä matalan kynnyksen palveluita perustason ja erikoissairaanhoidon välille. Nuorten ongelmista on otettava koppi.

Koulujen oppilashuoltoa ei pidä jättää irralliseksi organisaatioksi muusta hoitoketjusta vaan se pitää nivoa osaksi porrasteista palveluketjua. Myös nuorten mahdollisuutta päästä perhehoitoon on parannettava.

Kaikkeen tähän hallitus pyrkii Lasten- ja perheiden palvelujen kehittämisohjelmalla (Lape), uudistamalla sosiaali- ja terveyspalveluita ja panostamalla perhehoidon kehittämiseen.

Viime kaudella johtamani keskustan työryhmä ehdotti, että matalan kynnyksen moniammatilliset palvelut pidetään siellä missä nuoretkin eli peruskoulussa.

Eräillä paikkakunnilla oppilashuoltoryhmiä on jo täydennetty psykiatrisella sairaanhoitajalla. Nopea tarttuminen ongelmiin edistää myös koulujen työrauhaa ja tukee opettajien ja oppilaiden jaksamista.

Helsingin diakonissalaitoksen Vamoksen matalan kynnyksen ryhmätoiminnot ovat tarjonneet mielekkään portin työelämään tai opiskelun pariin. Vastaavista nuorten elämäntilanteiden ja kykyjen mukaan joustavista ryhmistä on jatkuva pula koko Suomessa.

Monia nuoria yhdistävät koulukiusaaminen, erilaiset oppimisvaikeudet sekä alhainen luottamus muita ihmisiä kohtaan. Lisäksi nuorilla voi olla käsittelemättömiä traumoja.

”Normaali” koulu (tai ”normaalit” palvelut) eivät toimi heidän kohdallaan. On yhteisten resurssien haaskausta pyrkiä vahvistamaan niitä toimintamuotoja, jotka lähtökohtaisesti ovat monen nuoren kohdalla ennemminkin osa ongelmaa kuin ratkaisua.

Tarvitaan uudenlaista ammattilaisuutta sekä sen periaatteita tukevia rakenteita. Ja tarvitaan velvoittavaa lainsäädäntöä koulukiusaamisen ehkäisemiseksi sekä myös jälkihoidon mahdollisuus kiusatuille. 

Aila Paloniemi

Lue myös

Blogi
Aila Paloniemi:

Suomesta rauhanteknologian edelläkävijä

Rauhanvälitys on jo pitkään ollut Suomen ulkopolitiikan prioriteetti ja sen tulee olla niin...
2.4.2019 10:28
Blogi
Aila Paloniemi:

Mahdollisimman pitkään kotona

Kun saisi asua mahdollisimman pitkään kotona. Näin vastaa moni ikääntynyt ja nuorempikin kysyttäessä, miten...
7.2.2019 14:35
Blogi
Aila Paloniemi:

Kurttila unohtaa, että eriarvoisuutta on torjuttu

Eduskuntavaaliehdokas (sd.), lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila väittää Keskisuomalaisessa hallituksen toimia eriarvoisuuden ja köyhyyden torjumiseksi...
23.1.2019 10:31
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

koulutus

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Eeva Kalli:
Ei oikealle, vasemmalle tai taaksepäin – vaan eteenpäin
Blogi | 3.2.2023 9:50
Petri P. Pentikäinen:
Päättyvä hallituskausi on ollut rumin koskaan
Blogi | 3.2.2023 9:25
Mauri Pekkarinen:
Oikeansuuntainen, mutta riittämätön
Blogi | 2.2.2023 16:37
Niina Kuuva:
Sitkoa Saimaalta – aluekehityksen eväitä hallitusohjelmaneuvotteluihin
Blogi | 31.1.2023 11:50
Elsi Katainen:
Ei yhtä ilman toista – EU eduskuntavaaleissa
Blogi | 27.1.2023 14:00
Näytä lisää

Uusimmat

Vakoilupalloista on puhuttu päiviä, mutta miksi käyttää vanhaa keksintöä, kun satelliittejakin on?
Uutiset | 6.2.2023 14:32
Vauvalta murtui luita useaan otteeseen – isä tuomittiin vankeuteen törkeistä pahoinpitelyistä
Uutiset | 6.2.2023 13:28
Maatalouden tuottajahintojen nousu hidastui loppuvuonna – lannoitteet ja energia kallistuneet rajusti
Uutiset | 6.2.2023 12:23
Ei tietoa suomalaisista järistysalueella Turkissa, kertoo Suomen konsuli
Uutiset | 6.2.2023 11:44
EU lähettää apua Turkkiin maanjäristyksen vuoksi – useat EU-maat kertoneet olevansa valmiudessa auttamaan
Uutiset | 6.2.2023 11:16
IL: Honkonen lopettaisi ’armovitosten’ jakamisen – ”Arki peruskoulussa on mennyt karmeaan suuntaan”
Uutiset | 6.2.2023 11:13
Niinistö ilmaisi osanottonsa Turkille tuhoisan maanjäristyksen vuoksi
Uutiset | 6.2.2023 10:49
Puolustusministeri Savola Etelä-Savossa: Suomi pidettävä puolustettavan arvoisena maana
Uutiset | 6.2.2023 10:44
”Annettiin huonotapaiselle kosiskelijalle pakit” – perus­suomalaisten sulkeminen hallituksesta jakaa kansaa, kertoo IS-kysely
Uutiset | 6.2.2023 10:36
Kiina vahvistaa myös Latinalaisen Amerikan yllä havaitun pallon olevan Kiinasta – ”Eksyi ilmatilaan vahingossa”
Uutiset | 6.2.2023 10:19
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Kuuluisan brittitutkijan tuore Kiina-teos on muistutus siitä, että isolle osalle maailmaa Ukrainan sota on kaukainen kriisi
Uutiset | 5.2.2023 10:00
Scholz: Zelenskyin kanssa on yksimielisyys länsimaisista aseista – tyrmää Putinin historiavertailun
Uutiset | 5.2.2023 14:37
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Israelin ex-pääministeriltä kova väite: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
Uutiset | 5.2.2023 14:23
Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Putin sai selvityksen liikekannallepanon ”merkittävistä ongelmista” – Kuunteli ilmeettömänä
Uutiset | 1.2.2023 22:15
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vakoilupalloista on puhuttu päiviä, mutta miksi käyttää vanhaa keksintöä, kun satelliittejakin on?
Uutiset | 6.2.2023 14:32
Vauvalta murtui luita useaan otteeseen – isä tuomittiin vankeuteen törkeistä pahoinpitelyistä
Uutiset | 6.2.2023 13:28
Maatalouden tuottajahintojen nousu hidastui loppuvuonna – lannoitteet ja energia kallistuneet rajusti
Uutiset | 6.2.2023 12:23
Ei tietoa suomalaisista järistysalueella Turkissa, kertoo Suomen konsuli
Uutiset | 6.2.2023 11:44
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Olemmeko siirtymässä luokkayhteiskuntaan?
Mielipide | 6.2.2023 15:29
Pitäisikö opintolainojen koroille myöntää valtion ”korkotuki”?
Mielipide | 6.2.2023 13:45
Patologista meininkiä
Mielipide | 6.2.2023 13:38
Lapsilisä perhepoliittisena instrumenttina
Mielipide | 6.2.2023 13:22
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Metsäteollisuus ja kotimainen energiantuotanto uhattuna
Mielipide | 30.1.2023 9:34
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan puoluekokoukset Turkuun ja Jyväskylään
Keskusta | 6.2.2023 14:51
Keskustan kansanedustajat kuulolla yli 100 tapahtumassa ensi viikonloppuna
Keskusta | 6.2.2023 11:48
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Pirkanmaan keskustan listalla 19 nimeä – Matti Äijö nimettiin ehdokkaaksi keskiviikkona
Uutiset | 3.2.2023 11:09
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Palaa vaalistartin ja -risteilyn tunnelmiin tästä – katso Suomenmaan kuvat keskustalaisten kemuista
Uutiset | 30.1.2023 13:35
Keskustan Lohi ja Kosonen povaavat muiden unohtamasta energiamuodosta seuraavaa menestystarinaa
Uutiset | 2.2.2023 18:27
Professori kertoi Natoa paremman ratkaisun keskustan risteilyllä – Perusasiat eivät muutu Naton jäsenenäkään, viestittää puolustusministeri Savola
Uutiset | 29.1.2023 10:00

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla Hyväksy tai muuttaa asetuksiasi tästä.

Evästeasetukset
Aila Paloniemi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme Google Analytics -evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä ja mitata sivuston suorituskykyä.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)