Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Venäjä sanoo tuhonneensa yöllä yli 220 ukrainalaisdroonia – alus syttyi Itämerellä sijaitsevassa satamassa

12.9.2025 8:07
Lue lisää 
Keskustan puoluekokous
Keskusta tarvitsee nyt luottamusta, valtiovarainministeri Annika Saarikko ja konkaripoliitikko Paavo Väyrynen näkevät. (Kuva: Lehtikuva)

Mitä lupaat tehdä keskustan eteen? – Saarikko ja Väyrynen Suomenmaan puheenjohtajatentissä

Pauliina Pohjala 10.6.2022 8:00, muokattu 11.6.2022 11:15
a– a+
Keskustan puoluekokous

Keskusta kokoontuu viikonloppuna puoluekokoukseen Lappeenrantaan. Puolueen puheenjohtajaksi syyskuussa 2020 noussut valtiovarainministeri Annika Saarikko hakee jatkokautta, mutta hänet haastoi keskustakonkari Paavo Väyrynen.

Kaksikko on yhtä mieltä ainakin siitä, että luottamusta keskustaan pitää vahvistaa. Kaalilaatikko taitaisi myös saada heidät saman ruokapöydän ääreen.

Ehdokkaat vastasivat Suomenmaan kysymyksiin.

Keskustalaisten on kaivettava esiin se kuuluisa voitontahto, puolueen puheenjohtaja, valtiovarainministeri Annika Saarikko sanoo. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Valtiovarainministeri Annika Saarikko, 38: Keskustan tulee olla erilaisten virtausten toimiva liitto  

Paikkakunta: Oripää. 

Perhe: Puoliso Erkki sekä pojat Aarni, 7 ja Kaarlo, 2. 

Mieluisin kesälomakohde: Särkänniemi ja sukulointi Etelä-Pohjanmaalla. Ruisrock Turussa kuuluu myös kesään. 

Lempiruoka: Kaali-jauhelihalaatikko. 

1. Mitä lupaat tehdä keskustan eteen puolueen puheenjohtajana? 

Tavoittelen edelleen keskustaa, joka on erilaisten virtausten toimiva liitto. Se edellyttää, että luotamme toisiimme.

Samaan aikaan haluan vahvistaa luottamusta keskustaan puolueena ja koko Suomen puolustajana. Ihmisten osallistuminen ja kohtaamiset ovat puoluetoiminnan ydintä. Kannustan myös kokeilemaan uusia tapoja tehdä ja osallistua. 

2. Mitkä ovat mielestäsi tärkeimpiä koronakriisin ja Ukrainan sodan varjoon jääneitä asioita?

Kriisien ja sodan vaikutukset tuntuvat erityisesti kaikkein heikompiosaisten elämässä sekä lasten ja nuorten hyvinvoinnissa. Lapsiperheköyhyyden kitkeminen, perheiden palvelut ja tukeminen ovat asialistalla kärkipäässä. Kannan huolta myös ihmisten uupumisesta ja mielenterveyden häiriöiden perusteella lisääntyneestä työkyvyttömyydestä. 

3. Anna lyhyt selonteko Suomen turvallisuustilanteesta. 

Suomen turvallisuusympäristö on muuttunut. Tuomitsemme Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan. Venäjään ei voi luottaa.

Uusi tilanne edellyttää meiltä uusia ratkaisuja. Suomen Nato-jäsenyys ei ole ketään vastaan, se on Suomen ja suomalaisten puolesta.

Suomeen ei tällä hetkellä kohdistu uhkaa. Varaudumme kuitenkin kaikkiin tilanteisiin. Turvaamme huoltovarmuutta ja vahvistamme ruoan ja energian omavaraisuutta. Pidämme puolustuskyvystämme ja rajaturvallisuudestamme erinomaista huolta. Kaiken perustana on vahva oma puolustus ja maanpuolustustahto. 

4. Millainen Nato-maa Suomen tulee olla? 

Naton jäsenenä Suomi on sen täysivaltainen jäsen, jota koskevat samat oikeudet ja velvoitteet kuin muitakin jäsenmaita. Suomella kuitenkin säilyy oma suvereeni päätösvalta, se ei muutu.

Teemme oman osuutemme ja saamme koko puolustusliiton tuen turvaksemme. Panostamme jatkossakin omiin puolustusvoimiin. 

5. Millainen on maatalouden tulevaisuus? 

Ruoantuotannon tulevaisuuden näkymät, kannattavuus ja jatkuvuus, ovat herättäneet huolta.

Ruoalla on tärkeä merkitys kansantaloudelle ja huoltovarmuudelle. Suomalaisen maatalouden omavaraisuuden merkitys tiedostetaan nyt entistä paremmin. Tämä viitoittaa ruoantuotannon kohti valoisampaa tulevaisuutta. Suomalaiselle puhtaalle ruoalle on kysyntää. 

6. Miten keskustan tulee valmistautua kevään 2023 eduskuntavaaleihin? 

Keskustalaisten on kaivettava esiin se kuuluisa voitontahto. Meillä on kaikki mahdollisuudet menestyä vaaleissa.

Arvomme paikallisuus, tasa-arvo ja kohtuullisuus käyvät suomalaiseen mielenmaisemaan. Aatteemme kestää aikaa. Vaaleihin kokoamme hyvän ehdokasjoukkueen, jonka rinnalla ja puolesta teemme kaikki vaalityötä. Osoitamme suomalaisille suunnan kohti turvallista tulevaisuutta keskustan johdolla. 

7. Tekikö keskusta oikean ratkaisun mennessään hallitukseen keväällä 2019? 

Keskusta on vakautta luova voima, keskikenttätoimija. Olemme ratkaisuhakuisia ja -kykyisiä.

Politiikassa ja hallituksessa ollaan, jotta voidaan vaikuttaa keskustalle tärkeisiin asioihin arvojemme pohjalta. Olemme saaneet paljon aikaan ja siitä meidän on syytä olla ylpeitä. Kaikkiaan ajattelen, että on katsottava eteenpäin. 

8. Tuetko Lappeenrannan puoluekokouksessa valittavaa keskustan puheenjohtajaa tehtävässään, jos et tule itse valituksi?

Kunnioitan aina puoluekokouksen valintoja. 

Paavo Väyrynen peräänkuuluttaa alkiolaisen ihmisyysaatteen palauttamista keskustan politiikan perustaksi. LEHTIKUVA / TIMO AALTO

Konkaripoliitikko, yrittäjä Paavo Väyrynen, 75: Suomen itsenäisyyttä tulee vaalia ja vahvistaa

Paikkakunta: Kemi. 

Perhe: Vaimo Vuokko, kolme lasta ja kuusi lastenlasta. 

Mieluisin kesälomakohde: Keminmaa, Pohjanranta. 

Lempiruoka: Kaalilaatikko. 

1. Mitä lupaat tehdä keskustan eteen puolueen puheenjohtajana? 

Lupaan vahvistaa äänestäjien luottamusta keskustaan palauttamalla alkiolaisen ihmisyysaatteen ja sen mukaiset arvot – henkiset, hengelliset ja yhteisölliset arvot – puolueen politiikan ytimeksi ja sen yleiseksi perustaksi. Pidän huolen siitä, että puolueessa on tilaa erilaisille ajatuksille. Tällä tavoin keskusta voi palata Suomen suurimmaksi puolueeksi. 

2. Mitkä ovat mielestäsi tärkeimpiä koronakriisin ja Ukrainan sodan varjoon jääneitä asioita?

Kaikki muu on jäänyt näiden kriisien varjoon. 

3. Anna lyhyt selonteko Suomen turvallisuustilanteesta. 

Suomen turvallisuustilanne on ollut viisaan ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikan ansiosta hyvä. Ukrainan sotakaan ei heikentänyt turvallisuutta Suomen lähialueilla. 

4. Millainen Nato-maa Suomen tulee olla? 

Tästä olisi pitänyt keskustella perusteellisesti ennen kuin hakemus jätettiin. Nato-jäsenyys mullistaa Suomen kansainvälisen aseman ja sen ympäristön, jossa harjoitamme omaa ulko- ja turvallisuuspolitiikkaamme.

Suomi on nykyisellä hallituskaudella siirtynyt kansallisten etujemme ajamisesta ihmisoikeusperustaiseen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaan. 

EU:ssa Suomi on toiminut monessa suhteessa omien etujensa vastaisesti. Lisäksi jäsenyys on kaventanut voimakkaasti Suomen itsenäisyyttä. On tarjolla vaara, että Naton puitteissa käy samoin. 

Meidän on palautettava kansalliset etumme sekä Suomen Eurooppa-politiikan että maamme ulko- ja turvallisuuspolitiikan perustaksi. On ryhdyttävä jälleen vaalimaan ja vahvistamaan Suomen itsenäisyyttä. 

5. Millainen on maatalouden tulevaisuus? 

Jäsenyys EU:ssa on vahingoittanut vakavasti Suomen maataloutta ja maaseutua. Suomen tulisi pyrkiä siihen, että EU:ssa palattaisiin pääosin kansalliseen maatalouspolitiikkaan. 

Ellei tämä ole mahdollista, Suomen tulisi irrottautua yhteisestä maatalouspolitiikasta. Tällöin voisimme turvata maatilojen kannattavuuden rajasuojan avulla. Asemamme olisi sama kuin Norjan: olisimme EU:n sisämarkkinoilla, mutta meillä olisi itsenäinen maatalouspolitiikka. 

6. Miten keskustan tulee valmistautua kevään 2023 eduskuntavaaleihin? 

Lupaamalla, että keskustan johdolla Suomen politiikan suunta muuttuu paremmaksi. Jos näköpiirissä on viime vuosien linjan jatkuminen, tappiomme on väistämätön. 

7. Tekikö keskusta oikean ratkaisun mennessään hallitukseen keväällä 2019? 

Se oli paha virhe.

8. Tuetko Lappeenrannan puoluekokouksessa valittavaa keskustan puheenjohtajaa tehtävässään, jos et tule itse valituksi?

Kyllä.

Lue myös

Saarikolla on keskustan piiripomojen vankka tuki, IL selvitti – "Olemme tehneet sitä politiikkaa, minkä takia olemme hallitukseen lähteneet"

Keskustan puheenjohtajalla, valtiovarainministeri Annika Saarikolla on lähes varaukseton tuki keskustan piiripomojen keskuudessa, Iltalehti...
9.6.2022 9:39

Väyrynen teetti kyselyn keskustan puheenjohtajakisasta – Saarikolla ylivoimainen kannatus

Annika Saarikolla on kansan ylivoimainen kannatus keskustan puheenjohtajaksi, ilmenee tehtävään ehdolla olevan konkaripoliitikko...
6.6.2022 11:38

Väyrynen tähtää vain keskustan puheenjohtajaksi, ei ministeriksi

Konkaripoliitikko Paavo Väyrynen tähtää Lappeenrannassa viikon päästä pidettävässä puoluekokouksessa vain keskustan puheenjohtajan tehtävään. Väyrynen...
5.6.2022 15:20

Kuusi ehdokasta, kolme paikkaa – Keskustan varapuheenjohtajiksi pyrkivät kertovat vahvuuksistaan

Politiikassa ollaan palattu perusasioiden äärelle, keskustan varapuheenjohtajaehdokkaat näkevät. Jatkoa pestilleen hakevat Petri Honkonen...
10.6.2022 10:00

Aihetunnisteet

Annika Saarikko Keskusta keskustan puoluekokous Paavo Väyrynen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Puolasta tyly viesti: Tämä Kremlin on nyt aika tajuta
Uutiset | 11.9.2025 9:00
Kirja: Näin Mika Myllylä perusteli jääkaapissa olevia dopingaineita vaimolleen vuosikausia ennen Lahden käryä
Uutiset | 11.9.2025 22:05
Pikkulinnut muuttivat käytöstään – Hömötiaiset yhä arvoitus
Uutiset | 11.9.2025 21:30
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
”Joka koululuokalla on yksi lapsi, jolla on FASD” – Myytti alkoholista elää sitkeänä
Uutiset | 8.9.2025 22:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Järkytys yön tapahtumista: ”Huomenna se voi olla Baltia tai Suomi”
Uutiset | 10.9.2025 9:10
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55

Uusimmat

EU-maat hyväksyivät yli 2 500 venäläisen pakotteiden jatkon – Putin listalla
Uutiset | 12.9.2025 13:13
Mitä tiedetään ja ei tiedetä oikeistoaktivisti Kirkin ampumisesta?
Uutiset | 12.9.2025 12:29
Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja huolissaan Postin pörssilistaamisuutisista
Uutiset | 12.9.2025 12:06
Hallitus pääsi sopuun irtisanomisen helpottamisesta – alisuoriutuminen ja varoitusmenettelyn muutos poistuivat
Uutiset | 12.9.2025 11:53
Ulkoministeriö aikoo puhutella Venäjän Suomen-suurlähettilästä
Uutiset | 12.9.2025 11:35
Tanska ostaa ilmatorjuntaa yli 9 miljardilla eurolla – ohjusjärjestelmäkaupan arvo historiallisen suuri
Uutiset | 12.9.2025 11:24
Suomen Pankki ennakoi talouskasvun kiihtyvän kahden tulevan vuoden aikana
Uutiset | 12.9.2025 11:02
Sää viilenee viikonlopuksi – lauantaille ukkoskuuroja ja -puuskia
Uutiset | 12.9.2025 10:31
Yhdysvallat palautti ratsiassa kiinni otetut eteläkorealaiset työntekijät kotimaahansa
Uutiset | 12.9.2025 10:17
Venäjä ja Valko-Venäjä aloittavat Zapad-sotaharjoitukset – olivat viimeksi esinäytöstä Ukrainan sodalle
Uutiset | 12.9.2025 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-maat hyväksyivät yli 2 500 venäläisen pakotteiden jatkon – Putin listalla
Uutiset | 12.9.2025 13:13
Mitä tiedetään ja ei tiedetä oikeistoaktivisti Kirkin ampumisesta?
Uutiset | 12.9.2025 12:29
Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja huolissaan Postin pörssilistaamisuutisista
Uutiset | 12.9.2025 12:06
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun sanat eivät riitä – ajatuksia Charlie Kirkin murhan jälkimainingeissa
Mielipide | 12.9.2025 13:11
Lukijalta: Hävyttömiä ja valheellisia väitteitä
Mielipide | 12.9.2025 12:10
Lukijalta: Vaneritehdas Äänekoskella palautettava käyttöön
Mielipide | 12.9.2025 11:04
Lukijalta: Ikääntyvä väestö luo kasvun markkinat
Mielipide | 12.9.2025 10:44
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59
Vastine: Yrittäjien eläkejärjestelmä kaipaa uudistamista, mutta vapaaehtoisuus ei sovi siihen 
Mielipide | 10.9.2025 15:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste