Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat

21.6.2026 13:00
Lue lisää 
Ruokavienti
Food from Finland -ohjelma on panostanut viime vuosina erityisesti Saksan markkinoille. (Kuva: AFP / Lehtikuva )

Suomi voi olla EU:n heikoin lenkki ruokaviennissä, mutta itseruoskintaan ei ole syytä, kertoo Food from Finlandin ohjelmapäällikkö

Suomi on panostanut elintarvikevientiin vasta Venäjän markkinoiden sulkeuduttua, Esa Wrang huomauttaa
Pauliina Pohjala 1.11.2021 17:15, muokattu 3.11.2021 10:05
a– a+
Ruokavienti

Suomalaisen elintarvikealan kehittämiseen keskittyvän Food from Finlandin ohjelmapäällikkö Esa Wrang ei purematta niele kritiikkiä, jonka mukaan Suomessa ei osata tehdä ruokavientiin liittyviä asioita kuten brändäystä.

– Meillä on hyvin tehtyjä brändituotteita, kuten Fazerin ja Valion tuotteet, Wrang sanoo.

Hän kuitenkin toteaa, että brändääminen vaatii suuria panostuksia, joihin harvalla yrityksellä on varaa.

– Näin ollen vientiä on tehty mieluummin raaka-aineilla, puolivalmisteilla tai kaupan merkeillä.

Vuorineuvos Reijo Karhinen viritteli toissaviikolla Twitterissä ruokakeskustelua toteamalla, että Suomi on EU:n heikoin lenkki ruokaviennissä.

– Jos suhteutamme kunkin EU-maan elintarvikeviennin ao. maan BKT:hen tai asukaslukuun niin Suomi sijoittuu molemmilla mittareilla sijalle 28. Eli viimeiseksi! Haloo! Miksi, Karhinen kysyi.

Karhinen vetää maa- ja metsätalousministeriön asettamaa Yhteinen ruokapöytä -keskustelufoorumia, jonka tavoitteena on muun muassa kirkastaa suomalaisen ruuan brändiä.

Yhteinen ruokapöytä käynnisti vuoden 5. kokouksessaan keskustelun elintarvikevientimme kehittämisestä.
Jos suhteutamme kunkin EU maan elintarvikeviennin ao. maan BKT:hen tai asukaslukuun niin Suomi sijoittuu molemmilla mittareilla sijalle 28. Eli viimeiseksi! Haloo!
Miksi? #yrp

— Reijo Karhinen (@ReijoKarhinen) October 22, 2021

Wrangin mukaan Karhinen esittämä tilastotieto on tosi, mutta sen taustoitus jäi tekemättä.

– Suomi on panostanut elintarvikevientiin oikeastaan vasta Venäjän markkinoiden sulkeuduttua poliittisen tilanteen takia, Wrang sanoo.

– Olemme vasta vientihistoriamme alussa, joten emme voi verrata itseämme Tanskaan, Italiaan, Irlantiin tai Iso-Britanniaan, jotka ovat tätä tehneet jo kymmeniä vuosia, hän lisää.

​​EU asetti Venäjälle talouspakotteita Krimin miehityksen takia vuonna 2014, ja vastapakotteena Venäjä laittoi tuontikiellon länsimaisille elintarvikkeille. Vienti Venäjälle on edelleen pientä entiseen verrattuna.

– Venäjälle meni elintarvikeviennistämme noin 30 prosenttia. Suurta osaa elintarvikkeistamme ei saa viedä sinne enää ollenkaan, ja viennin kehitys piti aloittaa alusta. Sen kompensointi muilta markkinoilta ei ihan sormia napsauttamalla käy.

Miksi Suomi ei sitten ole panostanut ruokavientiin aikaisemmin?

– Suomi on insinöörikansaa, joka on vienyt maailmalle lähinnä teknologiatuotteita ja metsäteollisuuden jalosteita, Esa Wrang pohtii.

Työ- ja elinkeinoministeriön sekä maa- ja metsätalousministeriön rahoittama Business Finlandin ohjelma Food from Finland perustettiin Venäjän viennin tyrehtymisen aikaan vuonna 2014.

Ohjelma auttaa suomalaisia elintarvikealan yrityksiä pääsemään kansainvälisille elintarvikemarkkinoille. Töitä tehdään lähes 200 suomalaisen elintarvikeyrityksen kanssa.

Ohjelma muun muassa osallistuu yritysten kanssa kansainvälisille messuille ja kouluttaa yrityksiä kansainvälisillä markkinoilla toimimiseen, Esa Wrang kertoo.

– Jos järjestämme vaikka Saksassa kampanjan suomalaisille tuotteille, siihen osallistuu 20–25 yritystä. Näkyvyys ja kustannukset ovat ihan toista luokkaa kuin silloin, jos yritys yrittäisi tehdä Suomi-kampanjaa yksin.

Kotimarkkinakeskeisen elintarvikealan ongelmia ovat olleet ruokaketjun keskittyminen ja viljelijän käteen jäävän tulon pienentyminen.

Esa Wrang uskoo elintarvikeviennin kohentumisen auttavan maatalouden ahdinkoa. Toimiva alkutuotanto on myös ruokaviennin edellytys, hän huomauttaa.

– Mitä enemmän saamme ruokavientiä, sitä laajempi on raaka-aineiden tarve. Suomalainen maanviljelijä ansaitsee yhä kasvavan osuuden lisäarvosta.

Wrang korostaa pitkäjänteisen työn merkitystä elintarvikeviennissä.

– Tuotteet tulisi viedä maailmalle mieluummin valmiina kuin raaka-aineena. Tavoitteena on nostaa tuotteen jalostusarvoa eli jättää työtä yhä enemmän Suomeen. Mutta kaikkien pitää ymmärtää, että tällainen kehitys ottaa oman aikansa.

Wrang uskoo suomalaistenkin syövän maailmalla useammin suomalaista ruokaa kuin tietävätkään.

Ruokaa myydään esimerkiksi ravintoloihin, ja Wrangin mukaan ulkomaiset ammattiostajat arvostavat puhdasta suomalaista ruokaa.

– Kuluttajat ja osa asiantuntijoista kuvittelevat, että suomalaista vientiä ovat vain ne tuotteet, jotka näkyvät kauppojen hyllyillä. Näinhän asia ei ole.

Vuoden alussa Food from Finland -ohjelma kertoi, että elintarvike- ja juomasektorin vienti kasvoi vuoden 2020 tammi–lokakuun aikana seitsemän prosenttia verrattuna edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon.

Vienti kasvoi ylivoimaisesti eniten Kiinaan, minne viedään etenkin maitojauhetta ja sianlihaa.

Food from Finland -ohjelma on panostanut viime vuosina erityisesti Saksan markkinoille.

Elintarvikkeiden ja juomien viennin arvon uskotaan saavuttavan lähiaikoina kahden miljardin euron tason.

Ohjelman mukaan keskeisimpiä vientituotteita ovat maitojalosteet, alkoholituotteet, sianliha ja viljatuotteet – erityisesti kaura- ja kaurajalosteet – sekä tulevaisuudessa entistä enemmän myös erilaiset terveysvaikutteiset tuotteet.

Wrang näkee viennin tulevaisuuden edelleen hyvin positiivisena.

– Se on kasvanut Venäjän markkinoiden sulkeutumisesta lähtien. Elintarvikevienti on ollut yksi niistä harvoista Suomen vientisektoreista, joka jatkoi kasvuaan myös korona-aikana.

Madventures-ohjelman seikkailijan Riku Rantalan ruokamuistot nousivat mieleen, kun hän seurasi Reijo Karhisen virittämää keskustelua Twitterissä.

Helsingin Sanomien kolumnissaan Rantala kertoo kolunneensa ruoka­kauppoja kaikilla mantereilla eteläistä lukuun ottamatta, mutta muistaa törmänneensä suomalaiseen elin­tarvikkeeseen vain kerran.

– Dubain vanhan­kaupungin basaarin hyllyssä kaupiteltiin ikivanhaa Sirkku-­palasokeria auringon kellastuttamissa retro­paketeissa, Rantala kirjoittaa.

Esa Wrang sanoo, että ennen Food from Finland -ohjelman perustamista esimerkiksi Saksan vähittäiskaupoista löytyi lähinnä Finn crispin hapankorppuja.

– Tänä päivänä niistä löytyy toista sataa suomalaista merkkituotetta. Yksi viime aikojen menestyksistä ovat Kyrö Distilleryn tuotteet, ginit ja viskyt ovat löytäneet tiensä saksalaisten kuluttajien ostoskärryihin. Suomessa tehdään maailman huippuluokan tuotteita.

Wrang myöntää, että välillä tuntuu kurjalta, kun elintarvikeviennistäkin nostetaan esiin ne negatiivisimmat tunnusluvut.

– Me suomalaiset olemme aika taitavia itseruoskinnassa. Kyllä meidän pitää osata nähdä myös se arvokas työ, mitä tehdään.

Lue myös

Keskustan varapuheenjohtaja vaatii: Ennallistamissuunnitelma eduskuntaan – "käsittämätöntä"

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markku Siponen vaatii ennallistamissuunnitelmaa eduskuntaan ennen lähettämistä Euroopan komission hyväksyttäväksi. –...
22.6.2026 11:07

Sostessa alkavat muutosneuvottelut – uhkana lähes kaikkien irtisanominen

Valtakunnallinen sosiaali- ja terveysjärjestöjen keskus- ja kattojärjestö Soste käynnistää muutosneuvottelut STEA-rahoituksen muuttuneiden avustuskriteerien...
22.6.2026 10:53

VR:n junaliikenteessä häiriöitä – järjestelmävika pääradalla voi heijastua muillekin rataosuuksille

Pääradalla Jokelan ja Purolan välillä Uudellamaalla on ratajärjestelmävika, joka haittaa junaliikennettä, ilmenee VR:n...
22.6.2026 10:34

Aihetunnisteet

elintarvike elintarvikevienti ruoka ruokavienti Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Miksi hyttynen inisee niin raivostuttavasti? – Mielenkiintoinen syy
Uutiset | 21.6.2026 9:01
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Keskustan varapuheenjohtaja vaatii: Ennallistamissuunnitelma eduskuntaan – ”käsittämätöntä”
Uutiset | 22.6.2026 11:07
Sostessa alkavat muutosneuvottelut – uhkana lähes kaikkien irtisanominen
Uutiset | 22.6.2026 10:53
VR:n junaliikenteessä häiriöitä – järjestelmävika pääradalla voi heijastua muillekin rataosuuksille
Uutiset | 22.6.2026 10:34
Kuolinpesät omistavat yli miljoona hehtaaria metsää, kertoo tuore selvitys
Uutiset | 22.6.2026 10:00
Suomi voisi selvityksen mukaan ottaa mallia työperäiseen maahanmuuttoon Uudesta-Seelannista – Marttinen ei näe sille tulevaisuutta
Uutiset | 22.6.2026 9:35
Kysely: Taloushuolet heikentävät yli kolmasosan jaksamista – kahdessa vuodessa raju muutos
Uutiset | 22.6.2026 9:12
Drooni-isku sulki Moskovan lentokentät
Uutiset | 22.6.2026 7:52
Trumpin tukema ehdokas voitti Kolumbian presidentinvaalit
Uutiset | 22.6.2026 6:17
Välittäjämaat: Yhdysvallat ja Iran saivat ensimmäisen neuvottelukierroksen päätökseen
Uutiset | 22.6.2026 6:12
Suomi oli jatkosodassa hyökkääjä ja natsi-Saksan liittolainen, mutta sitä ei täällä mielellään muistella
Uutiset | 21.6.2026 15:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan varapuheenjohtaja vaatii: Ennallistamissuunnitelma eduskuntaan – ”käsittämätöntä”
Uutiset | 22.6.2026 11:07
Sostessa alkavat muutosneuvottelut – uhkana lähes kaikkien irtisanominen
Uutiset | 22.6.2026 10:53
VR:n junaliikenteessä häiriöitä – järjestelmävika pääradalla voi heijastua muillekin rataosuuksille
Uutiset | 22.6.2026 10:34
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste