Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita

17.3.2026 18:22
Lue lisää 
Kirjat
Nikita Hruštšov teki yllätysvierailun Urho Kekkosen 60-vuotispäiville syyskuussa 1960. Lahjaksi neuvostojohtaja toi kullasta, hopeasta ja emalista valmistetun suuren maljakon, jota koristi Kremlin kuva. (Kuva: Kansalainen Kekkonen -kirjan kuvitusta)

Hruštšovin poika muistelee: Kekkonen puhui isälle usein Karjalan palauttamisesta

Annukka Kaarela 16.8.2021 8:00, muokattu 13.8.2021 21:09
a– a+
Kirjat

Yhdysvaltalaistoimittaja Gordon F. Sander kahlasi Kansalainen Kekkonen -kirjaansa varten läpi suuren määrän alkuperäislähteitä niin Suomessa kuin Yhdysvalloissa. Urakkaa helpotti se, että Pulizer-ehdokkaanakin olleella toimittajalla oli käytettävissään useita avustajia.

Sander myös haastatteli kirjaansa lukuisia Kekkosen aikalaisia. Mielenkiintoisin heistä oli Nikita Hruštšovin poika, vuodesta 1991 Yhdysvalloissa asunut insinööri Sergei Hruštšov.

Sanderin mukaan Sergei Hruštšov toimi isänsä eläessä tämän läheisenä neuvonantajana. Poika vahvisti kirjailijalle, että hänen isänsä ja Kekkosen välillä oli ”aitoa lämpöä”.

Sergei Hruštšovin mukaan Kekkonen puhui Nikita Hruštšoville usein Karjalan palauttamisesta. Hänen mukaansa Neuvostoliiton johtaja ei koskaan sanonut ei, mutta ei myöskään kyllä.

– Isäni ei koskaan rohkaissut tuota unelmaa. Toisaalta eipä hän koskaan sitä torjunutkaan. Hän suhtautui Kekkosen tunteisiin aina kunnioittavasti, tai ainakin yritti tehdä niin.

Sergei Hruštšov pääsi itsekin hyötymään isänsä ja Kekkosen ystävällismielisistä suhteista. Kesällä 1957 Kekkonen lahjoitti uudelle ystävälleen saunan, jonka suomalaiset rakensivat neuvostojohtajan datšalle.

Kekkonen ja Nikita Hruštšov oli saunoneet yhdessä Tamminiemessä aiemmin samana kesänä. Presidentiltä oli kuitenkin jäänyt huomaamatta, ettei hänen seuralaisensa viihtynyt löylyissä laisinkaan.

Lahjasauna oli tietysti silti otettava vastaan.

– Isä tutki uuden saunan hyvin tarkasti ja lähetti Kekkoselle kiitoksensa, muttei sen jälkeen enää koskaan käynyt rakennuksessa, poika-Hruštšov paljastaa Sanderin kirjassa.

Sergei Hruštšovin mukaan hänen isänsä oli kaivosmiehenä työskennellessään käynyt venäläisessä saunassa eli banjassa, mutta hankkinut sittemmin kylpyammeen. Banja ja sauna olivat neuvostojohtajalle köyhyyden ja epäjärjestyksen vertauskuvia.

– Sergeillä ja hänen ystävillään sen sijaan ei ollut tuollaisia mielleyhtymiä, joten he valtasivat suomalaisten rakentaman saunan omaan käyttöönsä, Sander kertoo kirjassaan.

Kansalainen Kekkonen on yhdysvaltalaistoimittaja Gordon F. Sanderin kolmas Suomea käsittelevä kirja. Sen kirjoittaminen kesti kahdeksan vuotta, mutta kirjaan mahtui silti vain Kekkosen ensimmäinen kausi. Kuva: WSOY:n kuva-arkisto

Gordon F. Sander haastatteli Sergei Hruštšovia vuonna 2016. Hän kuvailee haastattelua varsin erikoiseksi.

Sergei Hruštšov nimittäin kysyi tapaamisessa, voisiko kirjailija tulla hänen mukanaan lääkäriin, jossa hänelle oli tarkoitus teettää erityiskenkä.

Sander kertoo kirjassaan, että pyyntö toi välittömästi hänen mieleensä kiivasluonteisen Nikita Hruštšovin kenties tunnetuimman tempauksen. Pari viikkoa ennen noottikriisiä järjestetyssä YK:n yleiskokouksessa isä-Hruštšov nimittäin menetti malttinsa niin, että nappasi kengän jalastaan ja ryhtyi paukuttamaan sillä pöytää.

Sander ei kirjassaan kerro, lähtikö hän Sergei Hruštšovin mukaan tämän kenkäasiaa hoitamaan.

– Joskus elämä on todella elämäkertaa oudompaa, hän tyytyy kommentoimaan.

Sergei Hruštšov ehti kuolla kesällä 2020 ennen Sanderin kirjan ilmestymistä. Kuolinsyy oli päähän kohdistunut laukaus. Poliisin mukaan tapaukseen ei liittynyt rikosta.

Gordon F. Sander: Kansalainen Kekkonen – suuri suunnitelma. WSOY, 507 s.

Lue myös

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään

Ilmaston lämpeneminen vaikuttaa vaikuttaa siihen, miten paljon ihmiset jaksavat ja pystyvät liikkumaan eri...
17.3.2026 22:12

Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua

Alkujaan Trumpin oli tarkoitus matkustaa Kiinaan maalis–huhtikuun vaihteessa.
17.3.2026 18:46

Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa

Presidentti Alexander Stubb ja kuningas Charles tapasivat tiistaina Lontoossa. Kaksikko tutustui yhdessä suomalaisia...
17.3.2026 18:44

Aihetunnisteet

Gordon F. Sander Kansalainen Kekkonen karjalan palauttaminen Neuvostoliitto Nikita Hruštšov Sergei Hruštšov Urho Kekkonen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pysäyttävä varoitus: Globaali terveysuhka pahenee entisestään
Uutiset | 17.3.2026 22:12
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste