Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta
Valiokunnista on tulossa tällä viikolla noottia siitä, että eduskunta ei aina saa riittävästi tarvitsemiaan tietoja ministeriöistä. (Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva)

Tietojen panttaamista, viivyttelyä ja ajanpeluuta – perustuslakivaliokunnan selvitettäväksi tulee kirjava lista eduskunnan tiedonsaantivaikeuksia

STT–Sanna Nikula 27.5.2020 10:00, muokattu 28.5.2020 12:43
a– a+
Eduskunta

Esityksiä pöytään viime tipassa, tietojen panttaamista, viivyttelyä EU-asioiden informoimisessa. Eduskunta käyttää valtion asioissa ylintä päätösvaltaa, mutta tätä ei lakeja valmistelevissa ministeriöissä tunnuta aina muistavan.

Valiokunnista on tulossa tällä viikolla noottia siitä, että eduskunta ei aina saa riittävästi tarvitsemiaan tietoja ministeriöistä – tai jos saakin, ne pitää nyhtää tai ne tulevat myöhässä.

– On se välillä melkoista tankkaamista, että saa vastauksia kysymyksiin. Tässäkin lyhyessä ajassa, minkä itse olen tässä ollut, olen jo oppinut, keiltä virkamiehiltä ja mistä asioista saa vastauksia ja keneltä ei, sanoo esimerkiksi hallintovaliokunnan puheenjohtaja Riikka Purra (ps.).

Ensimmäisen kauden kansanedustaja Purra on toiminut hallintovaliokunnan puheenjohtajana 18. kesäkuuta 2019 alkaen.
Perustuslakivaliokunta tekee tiedonsaantiongelmista selvityksen, joka valmistuu kesällä tai alkusyksystä. Nyt jo on selvää, että vaikeudet ovat moninaisia.

Perustuslakivaliokunta kirjoittaa selvityksen perusteella kannanoton hallitukselle, jonka tehtävä on sen jälkeen varmistaa, että vastedes eduskunnan tiedonsaanti paranee.

– Tällä haetaan nyt rajoja sille, mitä pidetään sallittuna. Olemme tämän prosessin jälkeen viisaampia siitä, otetaanko tällaiset asiat vakavasti, sanoo julkisoikeuden apulaisprofessori Pauli Rautiainen Tampereen yliopistosta.

Perustuslakivaliokunta on pyytänyt muilta valiokunnilta lausuntoja kokemuksistaan tämän viikon loppuun mennessä.

Se itse näkee selvitettävää ainakin valmiuslakia koskevassa tiedonsaannissa, muutamissa EU-asioissa sekä Juha Sipilän (kesk.) hallituksen viimeisen sote-viikon tapahtumissa ja sitä seuranneessa apulaisoikeuskanslerin ratkaisussa.

– On päivänselvää, että ne asiat, jotka on nostettu pöydälle ovat sellaisia, joissa on tapahtunut vakavia laiminlyöntejä. Meille on päässyt syntymään tilanne, jossa eduskunnan tiedonsaantioikeutta ei ole kunnioitettu ja jossa on hämärtynyt eduskunnan asema ylimpänä valtioelimenä, Rautiainen sanoo.

Valmiuslain soveltamisen yhteydessä on Rautiaisen mukaan esimerkiksi käynyt ilmi, että opetus- ja kulttuuriministeriö on ilmeisesti tuottanut virheellistä tietoa perustuslakivaliokunnalle, joka puolestaan olisi sen pohjalta tehnyt virheellisiä tulkintoja.

– On mahdollista, että opetus- ja kulttuuriministeriö on jatkanut lukioissa ja ammattioppilaitoksissa valmiuslain soveltamista tilanteessa, jossa ministeriön tiedossa on ollut, että se soveltaa lainsäädäntöä ilmeisen virheellisesti.

Perustuslakivaliokunnan lisäksi esimerkiksi hallintovaliokunta on kokenut vuosien aikana merkittäviä ongelmia tiedon saamisessa. Valiokunta on saamassa oman lausuntonsa valmiiksi keskiviikkona, ja se nostanee esille ainakin EU-asiat.

Perustuslakivaliokunta on maaliskuussa antanut tiukkasanaisen lausunnon valtiovarainministeriölle siitä, että se on viivytellyt eduskunnan informointia EU-asioissa. Asia kuuluu hallintovaliokunnan tontille.

Yksi tapaus koskee Euroopan petostentorjuntaviraston ja Euroopan syyttäjäviraston yhteistyötä koskevan asetuksen muuttamista. Komissio antoi ehdotuksen toukokuussa 2018, mutta valtioneuvoston U-kirjelmä asiasta toimitettiin eduskunnalle yli puolitoista vuotta myöhemmin joulukuussa 2019.

Valtioneuvoston on toimitettava EU-asioissa ehdotus kirjelmällään eduskunnalle viipymättä siitä tiedon saatuaan, jotta eduskunta voi ottaa ehdotukseen ajoissa kantaa.

Oikeuskansleri Tuomas Pöysti tutkii, onko valtiovarainministeriö rikkonut asiassa perustuslakia. Pöystin tutkittavana on muitakin EU-asioita, joista osaan liittyy myös sisäministeriö.

Purran mukaan hallintovaliokunnan lausuntoon on tulossa EU-asioiden lisäksi kansallista lainsäädäntöä koskevia asioita, joissa valiokunta on kokenut jo pitkään olevan ongelmia.

– Ongelmia on ollut tällä kaudella, mutta myös aiemmin, riippumatta hallituksen poliittisesta väristä, Purra sanoo.

Hän nostaa esille perustuslakivaliokunnankin usein toteaman huolen siitä, että nyt poikkeusaikana lainsäädäntöä tehdään niin kiireellä, ettei valiokunnille jää aikaa riittävään käsittelyyn. Hallintovaliokunta on viime aikoina muokannut hyvin paljon erityisesti ulkomaalaislakiin tulevia muutoksia.

Ongelmia on muidenkin ministeriöiden kanssa, mutta etenkin valtiovarainministeriö (VM) nousee usein esiin, kun tiedonsaantiongelmista puhutaan.

Purra arvelee, että VM:ssä ei ole riittävästi tietoa esimerkiksi hallintovaliokunnan laajasta toimialasta eli sisäisestä turvallisuudesta.

– Jos vastauksia ei tahdota saada tai vastaus on liian monitulkintainen, pyydän sen kirjallisena. Se vaatii enemmän työtä, mutta kyllä sieltä yleensä sitten lopulta jonkun vastauksen saa.

Purra arvelee, että lainkirjoittaja saattaa olla niin syvällä juridisessa maailmassaan, että hän puhuu erilaista kieltä kuin edustajat keskimäärin.

– Kansanedustaja haluaa yksinkertaisen, selvän ja konkreettisen vastauksen, että mitä tämä tarkoittaa. Välttämättä lainkirjoittaja ei pysty siihen vastaamaan.

Sellaisiakin virkamiehiä tosin on, jotka tarkoituksella kiertelevät vastaamista.

Oma lukunsa perustuslakivaliokunnan selvityksessä on apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen huhtikuinen ratkaisu, jolla hän antoi valtiovarainministeriön virkamiehille vain lievät moitteet Sipilän hallituksen viimeisen sote-viikon tapahtumista.

Virkamiesten on sanottu tietoisesti pimittäneen eduskunnalta tiedot 210 miljoonan euron rahoitusepäselvyydestä. Oikeuskansleri Pöysti ei voinut asiaa tutkia, koska oli itse sote-johtaja tuohon aikaan.

Eduskunnan virkamiesten mielestä apulaisoikeuskanslerilla ei ole valtuutta ottaa kantaa siihen, mitkä tiedot ovat eduskunnalle merkityksellisiä ja olennaisia. Samaa mieltä ovat Rautiainen ja monet muut valtiosääntöoppineet.

– Tässä yhteydessä tutkittavaksi tulee apulaisoikeuskanslerin virkatoimi. Tämä on muodostanut perusteen sille, että on katsottu että valtiovarainministeriön virkamiehet eivät ole toimineet virheellisesti. Jos apulaisoikeuskanslerin virkatoimi asettuu kyseenalaiseksi, asettuu kyseenalaiseksi myös tämä lopputulos, Rautiainen sanoo.

Hänen mukaansa ministeri ei vastaa henkilökohtaisesti jokaisesta ministeriöstä lähetetystä asiapaperista eli näin ollen tuolloinen valtiovarainministeri Petteri Orpo (kok.) ja kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen (kesk.) eivät olisi vastuussa VM:n virkamiesten tekemisistä.

Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) on vetänyt pois valtioneuvoston listoilta alivaltiosihteeri Päivi Nergin nimittämisen valtiovarainministeriön kansliapäälliköksi siihen asti, kunnes selvitys on valmis.

Nerg oli viime hallituskaudella keskeisessä roolissa sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen eli soten valmistelussa.

Lue myös

Puolustusvaliokunta lausunnossaan: Eniten parannettavaa on kansainvälisestä yhteistyöstä informoimisessa

Hallintovaliokunta kritisoi erityisesti valtiovarainministeriötä toistuvasta puutteellisten tietojen antamisesta.
27.5.2020 12:44

Aihetunnisteet

perustuslakivaliokunta tiedonsaanti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Trump: Kuuba on valmis kaatumaan
Uutiset | 5.1.2026 7:49
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Venäjän öisissä iskuissa Ukrainaan kuoli kaksi ihmistä – Trump: En usko Ukrainan yrittäneen iskeä Putinin huvilaan
Uutiset | 5.1.2026 7:53
HS: Tällaista on ”vitutussaikku”
Uutiset | 5.1.2026 22:17
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
Trumpin havittelema Grönlanti on maantieteellisesti Pohjois-Amerikkaa – mutta miten se Tanskalle päätyi?
Uutiset | 5.1.2026 15:25
Trumpin toimet muistuttavat Stalinista, varoittaa huippukenraali
Uutiset | 5.1.2026 22:03
Kansanedustaja Pauli Kiuru sai syöpädiagnoosin – Hoidot päättyneet
Uutiset | 5.1.2026 10:02
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26
Tässä on Suomen suosituin koirarotu
Uutiset | 5.1.2026 12:17
Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Flunssa vai influenssa? Tästä huomaat
Uutiset | 2.1.2026 21:50
Tipaton tammikuu korjaa kehoa laajasti – tutkijat yllättyivät vaikutuksista
Uutiset | 2.1.2026 22:31
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Trump: Kuuba on valmis kaatumaan
Uutiset | 5.1.2026 7:49
Tältä näyttää sähkön hinta ensi vuonna – ”Herkkyyttä on”
Uutiset | 29.12.2025 21:06
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Kyiv Independent: Ukraina iskenyt tärkeälle petrokemian tehtaalle Venäjällä
Uutiset | 23.12.2025 11:30

Uusimmat

Muistatko tämän? – Huikea trilleri sai suomalaiset riisuuntumaan ilkosilleen paukkupakkasessa
Uutiset | 6.1.2026 21:31
Väitös: Tämä hetki erossa johtaa usein huoltajuusriitaan – Naiset toipuvat nopeammin
Uutiset | 6.1.2026 21:01
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
Kirjat | Velka auttoi Suomea itsenäistymään ja liitti sen osaksi Länsi-Eurooppaa 
Uutiset | 6.1.2026 8:00
HS: Tällaista on ”vitutussaikku”
Uutiset | 5.1.2026 22:17
Trumpin toimet muistuttavat Stalinista, varoittaa huippukenraali
Uutiset | 5.1.2026 22:03
Huolestuttavan moni suomalainen tekee näin – ”On aina riski”
Uutiset | 5.1.2026 22:01
Tässä ovat suosituimmat koiran nimet juuri nyt
Uutiset | 5.1.2026 21:31
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Brigitte Macronia verkossa kiusanneille ehdollista vankeutta
Uutiset | 5.1.2026 19:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Suomalaispoliisit näkivät läheltä Venäjän muutoksen
Uutiset | 4.1.2026 8:00
Toimittajalta | John Wayne sammutti Venezuelassa tulipaloja, Trump sytytti niitä
Uutiset | 3.1.2026 14:53
Epävarmuutta, pelkoa ja rasismikohuja – Näihin kuviin kiteytyy vuosi 2025
Tarinat | 1.1.2026 8:57

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
03:11, 07/01/2026
weather icon 5°C
Daily Forecast Ennuste
Today 06:0007/01/2026
weather icon
-0° / 3°°C 1 mm 100% 16 Km/h 89 % 1004 hPa 0.44 mm/h
Today 09:0007/01/2026
weather icon
-0° / 1°°C 0 mm 0% 17 Km/h 85 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 12:0007/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 19 Km/h 74 % 1006 hPa 0 mm/h
Today 15:0007/01/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 21 Km/h 70 % 1005 hPa 0 mm/h
Today 18:0007/01/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 17 Km/h 77 % 1007 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Muistatko tämän? – Huikea trilleri sai suomalaiset riisuuntumaan ilkosilleen paukkupakkasessa
Uutiset | 6.1.2026 21:31
Väitös: Tämä hetki erossa johtaa usein huoltajuusriitaan – Naiset toipuvat nopeammin
Uutiset | 6.1.2026 21:01
Mikä ihmeen loppiainen? – Vähemmän tunnetusta juhlapäivästä paljastuu yllättävä tieto
Uutiset | 6.1.2026 9:01
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Kaikkonen: Työnhaun pakkomallista päästävä eroon, yrittäjät hukkuvat hakemuksiin
Uutiset | 30.12.2025 14:04
S-ryhmän data paljastaa uuden villityksen suomalaisten ostoskoreissa
Uutiset | 30.12.2025 22:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Järkeä ja realismia pääkaupunkikeskeiseen petokeskusteluun
Mielipide | 5.1.2026 13:33
Lukijalta: Hallituksella on vastuu kansakunnan hyvinvoinnista
Mielipide | 5.1.2026 13:25
Lukijalta: Urbaani satu kaupungista, joka halusi säästää
Mielipide | 5.1.2026 13:18
Lukijalta: Mielipiteet ja faktat susikannastamme
Mielipide | 5.1.2026 13:15
Lukijalta: Uusi vuosi 2026 ei ala hyvin netittömillä liikuntarajoitteisilla ikäihmisillä Vantaalla
Mielipide | 5.1.2026 12:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Omaishoitajien jaksamisesta on pidettävä huolta
Mielipide | 2.1.2026 14:33
Lukijalta: Todellisuutta ei voi väistellä pitkään
Mielipide | 2.1.2026 14:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
Keskustalaiset valtaavat Tampereen kadut tulevana kesänä – isäntäpiirin naruja vetelee esikoiskirjailija
Uutiset | 31.12.2025 8:00
Liikunnan asiantuntija hyppäsi keskustapiirin johtoon
Uutiset | 28.12.2025 8:00
”Täällä asuu todella paljon keskustalaisesti ajattelevia” – piiripomo uskoo keskustan nousevan Uudellamaalla
Uutiset | 27.12.2025 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste