Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Nato

Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita

17.3.2026 18:22
Lue lisää 

SDP:n pitkäaikainen kansanedustaja, ministeri Matti Ahde on kuollut

STT 20.12.2019 8:50, muokattu 20.12.2019 11:08
a– a+
Politiikka

SDP:n pitkäaikainen kansanedustaja, ministeri Matti Ahde on kuollut.

Ahteen kuolemasta kertoi hänen puolisonsa Hilkka Ahde STT:lle.

Ahde kuoli kotonaan Helsingissä perjantain vastaisena yönä. Syöpää sairastanut Ahde oli kuollessaan 73-vuotias.

– Meitä omaisia lohduttaa surun keskellä tieto siitä, että hänellä oli sisällään syvä rauha ja kiitollisuus elämää kohtaan, Hilkka Ahde viestitti STT:lle perjantaiaamuna.

–  Kun kannatte minua arkussa, muistakaa, että kannatte onnellista ihmistä, hän muistutti meitä vielä viimeisinä elinviikkoinaan, Hilkka Ahde kertoi.

Hän välitti puolisonsa puolesta lämpimät kiitokset Husin henkilökunnalle ja muille Matti Ahdetta eri vaiheissa hoitaneille ammattilaisille.

Matti Ahde oli pitkän linjan demarivaikuttaja ja aktiivinen osallistuja niin politiikan, kulttuurin kuin urheilunkin saralla.

Oululaislähtöinen sähköasentaja nousi eduskuntaan 24-vuotiaana ja eteni nopeasti politiikan ykkösketjuun.

Hän kuului vuosien ajan SDP:n keulahahmon Kalevi Sorsan lähipiiriin, ”Sorsan poikiin”, yhdessä Erkki Liikasen kanssa.

Ahde teki pitkän uran kansanedustajana ja ministerinä. Hän toimi myös eduskunnan puhemiehenä vuosina 1987–89 ja Veikkauksen toimitusjohtajana 1990–2001.

Urheilupolitiikassa hän onnistui yhdistämään työväen urheiluliikkeen ja vaikutti keskeisesti urheilun yhteisen kattojärjestön SLU:n perustamiseen.

Innokas osallistuja oli monessa mukana, ja hänellä oli lukuisia luottamustehtäviä.

Ahde oli paitsi urheilun myös musiikin ja oopperan ystävä. Hän vaikutti niin Olympiakomiteassa, Suomen työväen urheiluliitossa kuin Kansallisoopperan hallituksessa ja Savonlinnan oopperajuhlien valtuustossa.

– Musiikki on elämässäni kaikki kaikessa. Sisäinen rauha ja harmonia, jotka voi saavuttaa nimenomaan klassisen musiikin kautta, ovat minulle elintärkeitä, Ahde kirjoitti 2013 julkaistussa muistelmateoksessaan.

– Musiikin avulla olen selvinnyt paremmin elämäni poluista, joiden varrella on ollut monta vaikeaa tilannetta.

Ahde sairastui syöpään keväällä 2017.

Julkisuudessa hän ei halunnut puhua sairaudestaan, kuormittaa sen ruotimisella lähipiiriään, kuten hän Ilta-Sanomille totesi.

Sairautensa aikana hän kertoi saavansa suurta iloa perheestään, klassisesta musiikista ja hyvästä kirjallisuudesta.

Muistelmissaan Ahde kertoo köyhästä lapsuudestaan ja etäisestä isäsuhteestaan.

Lapsuuden kokemukset kasvattivat hänestä vakaumuksellisen vasemmistodemarin.

– Edustin aidosti köyhälistöä, en tieteellisesti enkä teoriassa vaan ihan käytännössä, sosiaalisen asemani ja omakohtaisen elämänkokemukseni pohjalta.

Musiikki ja urheilu toivat hänelle iloa jo lapsena.

Pikkupoikana hän vietti paljon aikaa Kellon kylän urheilukentällä ja työväentalon painimatolla. 10-vuotiaana hän innostui Australian Melbournessa pidetyistä olympialaisista.

– Meillä ei ollut radiota eikä kotiimme tullut lehtiä, joten uskaltauduin kerran kysymään vuokraisännältä, voisinko tulla kuuntelemaan radiosta kilpailulähetystä, Ahde kertoo kirjassaan.

Sosiaalinen nuori mies valmistui sähköasentajaksi, mutta tempautui mukaan vasemmistolaiseen nuorisopolitiikkaan ja nousi Työväen Akatemian kautta kansanedustajaksi.

1980-luvulla hän toimi sisä- ja ympäristöministerinä Sorsan hallituksissa.

Sukset Sorsan kanssa menivät lopulta ristiin, ja Ahde päätyi tukemaan Martti Ahtisaarta presidentiksi SDP:n esivaalissa.

Ahteen uran ikävimpiä käänteitä oli Veikkauksen johtopestin päättyminen potkuihin.

Syynä oli selvitys, jossa Ahdetta syytettiin seksuaalisesta häirinnästä. Ahde kiisti syytökset ja arvosteli mediaa ajojahdista.

Ahde oli elämänsä aikana tuttu näky mediassa ja iltapäivälehtien palstoilla.

Kirjassaan hän kuvaa olleensa yhteiskunnallisena vaikuttajana jatkuvan huomion kohteena ja tarkkailun alla.

Ahde edusti puolisonsa Hilkka Ahteen rinnalla vielä tämän vuoden Linnan juhlissa.

Keväällä 2018 pariskunta kävi vielä yhdessä oopperassa. Ahde oli aktiivisesti mukana, kun Oopperataloa rakennettiin Helsingin Töölönlahdelle.

– Kulttuuripoliittinen johtoajatukseni on ollut, ettei musiikkia ole tarkoitettu vain herrojen harrastettavaksi, vaan kaikilla ihmisillä on edellytykset nauttia siitä, kunhan heille suodaan siihen tilaisuuksia, hän kuvaa muistelmissaan.

Lue myös

Monen vuosikymmenen vaikuttajan poismeno toi osanottoa – Seppo Kääriäinen: "Viisas ulkopolitiikka ja kansanvalta sekä parlamentarismi perusasioina. Loppuun asti"

Viidellä vuosikymmenellä Suomen politiikassa, järjestömaailmassa ja luottamustoimissa näkyvästi esillä olleen Matti Ahteen (sd.)...
20.12.2019 11:10

Eduskunta piti hiljaisen hetken Ahteen muistolle – "Ahde nousi vaatimattomista olosuhteista oman ikäluokkansa äänitorveksi"

Eduskunnan täysistunnossa pidettiin tänään hiljainen hetki edesmenneen SDP:n kansanedustaja Matti Ahteen muistoksi. Ahteen kuolemasta...
20.12.2019 12:54

Aihetunnisteet

kuolema ministeri

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Poika toivoi isänsä elävän pidempään kuin elopaino ennustaa – ryhtiliike poiki konkaripoliitikolta myös aforismikirjan
Uutiset | 4.2.2025 0:01
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Israel sanoo tehneensä laajoja ilmahyökkäyksiä Iraniin – Iran sanoo vievänsä sodan ”niin pitkälle kuin tarpeen”
Uutiset | 16.3.2026 12:52
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20

Uusimmat

Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Suomalainen maisema hämmensi ranskalaisia ja italialaisia alppisotilaita
Uutiset | 17.3.2026 18:22
Trump: Yhdysvallat ei enää tarvitse apua Hormuzinsalmen avaamisessa
Uutiset | 17.3.2026 18:07
EK: Suomalaiset yritykset toiveikkaita viennin kasvusta
Uutiset | 17.3.2026 17:59
Trumpin vaatimukset kuohuttivat eduskunnassa – Häkkänen: ”Nato-yhtenäisyys on Suomelle elintärkeää”
Uutiset | 17.3.2026 17:51
Yle: Suomalainen mönkijäyritys epäiltynä törkeästä pakoterikoksesta
Uutiset | 17.3.2026 17:25
Yhdysvaltojen terrorisminvastaisen keskuksen johtaja erosi vastalauseena sotatoimille Iranissa
Uutiset | 17.3.2026 17:16
Israel jatkoi iskuja Beirutin esikaupunkialueille
Uutiset | 17.3.2026 16:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus sai hallituskumppanilta kynsilleen – perintöveron valjastaminen vaalitempuksi tyssäsi lyhyeen
Uutiset | 16.3.2026 15:59
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Trump sanoi matkustavansa vierailulle Kiinaan 5–6 viikon kuluttua
Uutiset | 17.3.2026 18:46
Presidentti Stubb ja kuningas Charles tapasivat Lontoossa
Uutiset | 17.3.2026 18:44
Keusote päätti yt-neuvottelujen aloittamisesta
Uutiset | 17.3.2026 18:26
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Näkymätön työ pitää yhteiskuntaa pystyssä
Mielipide | 17.3.2026 11:58
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste